Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Insectarul greșelilor zilnice din forum

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
979 replies to this topic

#541
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009

View PostBeda_Venerabilis, on 03 iunie 2022 - 17:57, said:

Dacă spui „un vecin de-ai mei”, nu mai faci o referire la tine și la acel vecin? Vorbești despre alte persoane?
(...)
Evident că nu! Dar hai să-ți dau o situație ipotetică: am casa în cîmp, departe de sat, iar lîngă mine mai e o singură casă, locuită de o singură persoană, vecinul meu. Cum să mă refer la el ca „un vecin de-ai mei”, cînd el e unul și singurul?
Dacă aș spune „vecinul meu”, sună ca și cum aș pune eticheta pe el, pe cînd „un vecin de-al meu” lasă o umbră de incertitudine asupra acestuia. Pentru că, pînă la urmă, nimeni nu știe (și nici nu e nevoie să știe!) cîți vecini am eu...:)

View PostCr1spy, on 03 iunie 2022 - 19:01, said:

(...)
As fi curioasa daca in scrieri mai vechi se folosea aceasta sintagma.
Și eu aș fi curios, sincer...

#542
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017

View Postcrislacor, on 03 iunie 2022 - 21:40, said:

Evident că nu! Dar hai să-ți dau o situație ipotetică: am casa în cîmp, departe de sat, iar lîngă mine mai e o singură casă, locuită de o singură persoană, vecinul meu. Cum să mă refer la el ca „un vecin de-ai mei”, cînd el e unul și singurul?
Dacă aș spune „vecinul meu”, sună ca și cum aș pune eticheta pe el, pe cînd „un vecin de-al meu” lasă o umbră de incertitudine asupra acestuia. Pentru că, pînă la urmă, nimeni nu știe (și nici nu e nevoie să știe!) cîți vecini am eu...Posted Image
Mi se pare ca ti-ai invalidat singur punctul de vedere. Cand ai un singur vecin, "vecinul meu" e mai mult decat nimerit. Pe cand "un vecin de-al meu" deja imi induce ideea ca ar fi mai multi si ma refer doar la unul dintre ei.

Cand spui "un vecin de-al meu" parca il raportezi mai personal la tine fata de cand spui "un vecin de-ai mei" unde parca eviti sa specifici exact care.

Edited by Powerup, 04 June 2022 - 09:57.


#543
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Păi, cam da...
- „vecinul meu” indică exact persoana. Cum am scris mai sus, e ca și cum i-aș pune o etichetă
- „un vecin de-al meu” îl raportez clar la mine, dar aleg să îl las nedefinit
- „un vecin de-ai mei”... un oarecare dintr-o grămadă

P.S. În fine, eu unul mă opresc aici, nu cred că aș mai avea ceva de spus la subiect...

Edited by crislacor, 04 June 2022 - 13:59.


#544
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

Quote

Dan Petrescu: „În România, nu știm să ne apreciem valorile. De 10 ani merg la același restaurant, o dată nu am avut o masă gratis“

Intrebare pentru Academie:
De cind verbul "a aprecia" a devenit unul reflexiv ? Posibil sa nu fiu la curent cu schimbarile din ultima vreme. :hypocrite:

#545
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcrislacor, on 04 iunie 2022 - 13:58, said:

Păi, cam da...

- „un vecin de-ai mei”... un oarecare dintr-o grămadă


O grămadă a ta, de aici și "ai mei". Deci tot la tine îl raportezi.

View PostPowerup, on 04 iunie 2022 - 09:55, said:


Cand spui "un vecin de-al meu" parca il raportezi mai personal la tine fata de cand spui "un vecin de-ai mei" unde parca eviti sa specifici exact care.

In ambele cazuri eviți să specifici exact care, pentru că ai articolul nehotărât "un". Dacă vrei să spui exact care, folosești articolul hotărât, "vecinul".

#546
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posthoneybee, on 05 iunie 2022 - 10:04, said:



Intrebare pentru Academie:
De cind verbul "a aprecia" a devenit unul reflexiv ? Posibil sa nu fiu la curent cu schimbarile din ultima vreme. :hypocrite:
Vezi ca am scris eu pe topicul dedicat, nu a vorbit el asa, ci jurmalistul/jurnalistii care au scris articolul.

#547
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Cr1spy, ai dreptate. Am urmarit interviul. El are alte exprimari ciudate: "ca si jucator", "minutul o suta optispe", "jucatorii lui Craiova", "cind noi pe banca o sa avem spiritul la baietii astia, o sa avem o sansa" etc. :D

#548
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Asta da, merita mentionat catre membri Acadamiei, ca fiind o formula intrata in uz si sa o accepte si pe asta ca fiind corecta, la gramada cu restul.

#549
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
Că tot ați menționat de fotbaliști, încă nu am reușit să înțeleg ce a vrut Hagi să spună cu:

Iancu dacă talent orice ne-a demonstrat tuturor.

#550
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Din păcat nici Iancu n-a înțeles ce avut să zică Hagi :D

#551
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

View Postwld-ro, on 05 iunie 2022 - 20:16, said:

Că tot ați menționat de fotbaliști, încă nu am reușit să înțeleg ce a vrut Hagi să spună cu:

Iancu dacă talent orice ne-a demonstrat tuturor.

Si mai are o ghicitoare intr-un limbaj la fel de criptic: "... de accidentare foarte grava cu medicamente genunchiu si acuma e intr-un progres constant in fiecare etapa joaca bine, e un jucator care are o inteligenta... pare lent, dar nu e lent pentru ca e inteligent si paseaza foarte bine".

Despre cine vorbea, numai mintea lui stie. :habarnam:

Altfel, Hagi a fost un jucator bun pe teren. Se intelegea cu toti coechipierii prin semne si vorbea din priviri. :D

Edited by honeybee, 05 June 2022 - 21:06.


#552
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 03.02.2010

Quote

...nu aveam 2 aere conditionate mai devreme de 2011.


#553
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003

Quote

Magazin romanesc din Londra tâlhărit in plina zi
jefuit.  

Conform definiţiei din Codul Penal, tâlharia este o faptă care implică persoane.



Quote

Intra si praduiesc fara jena
jefuiesc

Verbul "a prădui" nu are nicio legătura cu acţiunea prădătorilor. El provine din argoul interlopilor şi este folosit cu sensul de a denunţa.

#554
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
in textul de mai sus a pradui este folosit cu sensul de a risipi, exact ce fac si pradatorii. Nu vad nici o eroare.

#555
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017

View Postterratec, on 26 iunie 2022 - 19:55, said:

jefuit.  

Conform definiţiei din Codul Penal, tâlharia este o faptă care implică persoane.




jefuiesc

Verbul "a prădui" nu are nicio legătura cu acţiunea prădătorilor.

Poate erau praduitori :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/00T842XvLB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#556
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

Quote

Faceam doua lucruri deodata dar in acelasi timp.

Să nu îndrăzniți să-mi cereți varianta corectă!

#557
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

Quote

Eu am scris pina acum carti tehnice, am mai multe, inclusiv una care va apare in aceasta toamna la CRC Press in UK. Pot spune ca interactiunea cu strainii este superioara celei cu romanii.

Va aparea, scriitorule. De inteles de ce interactiunea cu strainii este superioara, ei nu cunosc limba romana. Posted Image

Edited by AlbastruIndigo, 14 July 2022 - 02:05.


#558
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017

Quote


Desteptul de baluta a gonit tarani care vindeau pe trotuare dar aveau marfa buna

Am cumparat de la o baba un pepene dar baba vindea ilegal pe trotuar, pepene sanatos, copt, rosu si foarte dulce.

Acum i-a baba de unde nu e ca a fost gonita de politia locala sector 4.


Păcat că nu vindea ilegal și un manual de limba română. Alea cumpărate legal clar n-au fost bune.

Edited by george_alexandru, 14 July 2022 - 13:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate