Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza
 

Intrebare credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Buna ziua,

Va scriu referitor la o situatie pentru un credit.
Am prospectat ofertele bancare si toate bancile cereau minim 3 luni vechile la actualul loc de munca.

Tocmai cand eram hotarat sa contractez un apartament, am primit o oferta de munca de la o alta companie mare cu o marire substantiala.

A reusit cineva sa isi ia un credit ipotecar cu o vechime mai mica de 3 luni la actualul loc de munca?
Ca idee, vechimea totala in munca este de peste 15 ani.

Desigur, urmeaza sa discut si cu bancile, dar am zis sa intreb si aici avand in vedere ca multi dintre voi s-au lovit de diverse situatii.

Merci

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
Din pacate se merge pe o vechime in munca de minim 3 luni la locul actual - in unele cazuri chiar 6.

Cel mai bine e sa discuti cu ei sa vezi daca exista vreo posibilitate.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,750
  • Înscris: 01.12.2018

View PostBellini, on 02 iunie 2021 - 15:53, said:

am primit o oferta de munca de la o alta companie mare cu o marire substantiala.
Ai acceptat-o?
Daca da, atunci banca va lua in considerare venitul tau anterior maririi "substantiale".
Care-i gradul de indatorare care te multumeste?
Cel raportat la venitul "nou"?  sau cel de la vechiul loc de munca?

Edited by tioopedi, 02 June 2021 - 16:08.


#4
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostBellini, on 02 iunie 2021 - 15:53, said:

Buna ziua,

Va scriu referitor la o situatie pentru un credit.
Am prospectat ofertele bancare si toate bancile cereau minim 3 luni vechile la actualul loc de munca.

Tocmai cand eram hotarat sa contractez un apartament, am primit o oferta de munca de la o alta companie mare cu o marire substantiala.

A reusit cineva sa isi ia un credit ipotecar cu o vechime mai mica de 3 luni la actualul loc de munca?
Ca idee, vechimea totala in munca este de peste 15 ani.

Desigur, urmeaza sa discut si cu bancile, dar am zis sa intreb si aici avand in vedere ca multi dintre voi s-au lovit de diverse situatii.

Merci
Nu.
Mai sunt acceptate derogări pentru vechime insuficientă dar doar dacă noul angajator face parte din același grup și este clientul băncii. (încasează venitul prin)

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Aia care accepta fara vechime te cojesc de bani apoi.

#6
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Da, oferta este acceptata, iar suma de care aveam nevoie este "pre-aprobata" luand in considerare salariul la actualul loc de munca.

Se pare ca exista banci care fac derogari, dar in anumite conditii. Nu te cojeste nimeni de bani, avand in vedere ca se aplica aceleasi conditii.

View Posttioopedi, on 02 iunie 2021 - 16:05, said:

Ai acceptat-o?
Daca da, atunci banca va lua in considerare venitul tau anterior maririi "substantiale".
Care-i gradul de indatorare care te multumeste?
Cel raportat la venitul "nou"?  sau cel de la vechiul loc de munca?
Era si logic sa accept noua pozitie avand in vedere ca discutam de o marire de 20% si este ceva ce imi doream sa fac.
Nu este relevant pentru mine ce venit este luat in calcul avand in vedere ca ma incadram inainte de marire, asa ca nici o problema.
Referitor la gradul de indatorare...raportat la venitul meu este de circa 36%...raportat la venitul "casei" este sub 20%...asadar nu vad vreun impediment.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate