Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Baruch Spinoza, despre ce vorbeste Dumnezeu:

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#55
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Tsunnnami, on 16 iunie 2021 - 14:10, said:

Unde scrie ca e interzis?



Jeez, te prinsesi?
EU traiesc in lumea mea???
Trezeste-te, FIECARE dintre noi traieste in lumea lui.

Trist esate in textul tau ca pui langa sex avoturile.
Astea ar trebui sa fie interzise. E inuman, imoral.

In rest..., de ce ne certam???
Ca incepe sa dispara mobilul "incaierarii", care pentru mine era "fii dracu liber, traieste moral si zambeste!", lucru care pe voi va irita.
Ori nu va exprimati voi corect, ori eu sunt prost si nu ma prind. Ambele variante putand fii valabile intr-o pondere mai mare sau mai mica.


Ale mele nu, citisem ca sunt ale lui Spinoza, dar nu asta e important.
Important e ca rezonez la ce scrie autorul acolo

Deci sunt ale tale, dar iti inchipui ca sunt ale lui Spinoza. Si, da, esti prost si nu te prinzi, pentru ca noi ”traim dracu moral si zambim”, chiar daca mergem la biserica, lucru care pe tine vad ca te irita.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

 Dorel666, on 16 iunie 2021 - 14:55, said:

lucru care pe tine vad ca te irita.

gresit

 Dorel666, on 16 iunie 2021 - 14:55, said:

Deci sunt ale tale, dar iti inchipui ca sunt ale lui Spinoza

wotever

#57
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Tsunnnami, on 16 iunie 2021 - 14:10, said:

Unde scrie ca e interzis?

In postarea ta:

 Tsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:29, said:

Nu te mai ruga
Nu mai merge la acele temple
Nu mai citiți lecturi sacre
Nu mã vei gãsi într-o carte.


#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

 penticostalul, on 16 iunie 2021 - 19:02, said:


In postarea ta:

Minti penticostalule si te autonumesti crestin.
Nu ti-e rusine?

#59
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
De cine să-mi fie rusine, bah Țunea?
De tine si de indienii tăi escroci și mincinoși?

#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

 penticostalul, on 16 iunie 2021 - 20:42, said:

De cine să-mi fie rusine, bah Țunea?
De tine si de indienii tăi escroci și mincinoși?

Ca minti, d-aia sa-ti fie rusine

#61
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Indianul ta minte.
Eu nu am spus absolut nicio minciună, te înșeli amarnic.

#62
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Tsunnnami, on 16 iunie 2021 - 08:22, said:

Bineinteles ca ti-ar conveni dictatura religioasa, un fel de inchizitie te-ar satisface pe deplin nu? Asta sa merg si eu in extrema.

Nu dictatura religioasa ci exista  justitia statului ce va reglementa ce e permis si ce nu . Numai ca aceasta justitie a fost pervertita pe parcurs. A devenit prea toleranta cu ilegalistii, si a decis ca unele "pacate" nu sunt condamnabile.
In doctrina religioasa minciuna era condamnata doar daca era folosita impotriva aproapelui."sa nu minti impotriva aproapelui tau" , si bineinteles ca a fost pervertita in : "sa nu minti" . Ne mintim copii, ne mintim partenerii cu cate o minciuna "nevinovata" pentru care nu simtim cainta. Dar in justitie minciuna e penalizata daca produce consecinte.
Morala crestina e de departe cea mai buna pentru om, iar morala divina e perfecta pentru intreg universul. Deci observa, exista morala crestina si morala divina. Cea din urma spune sa iubesti pe Dumnezeu din toata inima, cu toata puterea, din tot cugetul. Cand ajungi la acest deziderat intelegi ca acesta e singurul scop al vietii pentru care merita si doresti viata eterna.

 Tsunnnami, on 16 iunie 2021 - 08:22, said:

Bineinteles:
E greu sa faci asta?
Atunci, da, sau vrei sa spui ca nu exista in lume crime datorita crestinismului.
Inchizitia ce a fost? Ce este?
Daca se aplica ce spunea Spinoza si nu interpretarea Bibliei de cretini radicali, nu se ajungea la ororile inchizitiei si nici la antisemitism.
Sau gresesc?
Inchizitia nu a fost un efect al crestinismului ci o pervertire a lui. De la isus incoace OMUL RAU , adica omul ce nu iubeste morala divina, a aplicat continuu propria "morala". De fapt era nazuinta omului ajuns la putere si sa ramana acolo vesnic. La fel face oricine ajunge la putere si ai exemple cu nemiluita, Fidel Castro, Stalin, Ceausescu . . .Papa de la Roma, Papa din Romania, . . .  acestia nu inteleg spiritul crestin si nici spiritul divin.
Si evreii dinaintea lui isus au pervertit din greu vointa divina, si pentru ca isus s-a incumentat sa le arate ca ei sunt pe aratura, au hotarat sa-l ucida.
Vrei sa cunosti morala divina ? Sau morala crestina ? Ce a facut isus cu adultera ? Sau cu toti cei care aveau probleme din cauza vietii pacatoase ? I-a condamnat la moarte  ?

 Tsunnnami, on 16 iunie 2021 - 08:22, said:

Incurajat si de religie nu? Sau crimele alea-s okay
Cu toate ca nu cred ca poti defini "sfarsitul vesnic", crezi ca cei care au ucis si torturat in numele religiei sunt in iad sau in rai?
Pun si eu o intrebare
Eu nu cred nici in rai si nici in iad, tu, esti LIBER sa crezi in ce vrei fara sa ma omori pe mine ca nu gandesc ca tine.
E pacat sa ma omori pentru ca nu cred in iad?
Crimele in numele religiei nu sunt ale crestinismului. Crestinismul porunceste "sa nu ucizi" . Cei care le-au comis nu erau crestini. Erau pagani ce au aderat la crestinism findca era la moda sau ca atragea foarte multi adepti. De aceea jigodiile avide de putere si de dorinta de a supune omul dupa poftele sale, a urcat repede pe tronul puterii religioase. Cine crede ca e nevoie sa ucizi pentru a indrepta pacatosul, e un criminal  , un slujitor al satanei.
iadul e aici in aceasta imparatie, iar raiul va fi imparatia eterna instaurata de Dumnezeu.  Vei iubi ce spun si vei dori sa impartasesti si altora aceasta stire. Numai sa nu faci asta cu parul, asa cum falsii crestini au facut, sau comunistii au instaurat.
In morala crestina nu doar uciderea fizica e condamnata ci si uciderea spirituala, adica sa ucizi in constinta cuiva iubirea, dragostea, mila, iertarea, rabdarea, credinta, bunatatea, blandetea . . .

 Tsunnnami, on 16 iunie 2021 - 08:22, said:

La fel si-n Iran, la fel si in Spania trecutului
Dictatura nu poate fi benefica indiferent din ce parte ar veni. Omul s-a nascut liber.
LASATI-L IN SOARELE MA-SII ASA!
Nimanui nu place dictatura. De multe ori dictatura e impusa din dorinta tiranilor, uneori insa e nevoie de legi draconice findca lumea nu intelege morala divina si crestina si se comporta in libertate ca niste animale sau jigodii.
In iran nu e crestinism. Eu supralicitez si spun ca nici in tarile europene nu e crestinism ci voierism, libertinism, paganism. Vrei sa cunosti crestinismul ? Citeste si reciteste-l pe isus.
Libertatea e a constintei, asta a adus isus. Insa libertate nu lasata la voia intamplarii ci prin spiritul lui isus. Libertate oferita unui tigru inseamna moarte pentru caprioara. Iar tu zici ca pedepsind tigrul, ii incalci libertatile. Problema e ca tu vezi tigrul natural. Eu iti spun ca tigrul e pervertit de pacat, si ca sa scoti pacatul din tigru, e nevoie de educatie , sacrificiu, dragoste.
Cu siguranta nu vei fi de acord cu instinctul natural al tigrului daca te vei trezi cu el in fata propriei familii in padure.

 Tsunnnami, on 16 iunie 2021 - 08:22, said:

Vrajeli de 3 lei.
Or fi legi pentru tine care CREZI, dar e o mitocanie sa impui altora ceea ce crezi tu, sa ameninti cu iadul, sa minti cum o face penticostalul, sa ucizi cum o fac activistii extremisti.
Lumea ar fi mai buna LIBERA neincorsetata de mizeriile voastre.
Luat ce e mai bun si sublim din religie, nu veniti cu amenintari. E rusinos pentru un crestin sa faca asa ceva
Va dau eu lectii de crestinism?
NU MAI MINTITI!
Spinoza are impresia ca omul e sfant si religia vine cu legi draconice ce ii limiteaza libertatea. Problema e ca omul asa cum il stii acum e demon. E egoist, lacom, o jigodie, si daca cumva te interpui intre scopurile lui, risti de la simpla reactie verbala pana la uciderea fizica.

Crestinismul e rejectat chiar in locurile unde se propovaduieste, adica chiar in biserica fals numita crestina. Nu simpla iubire vindeca omul de jigodism, ci trairea necontenita a jertfei lui isus. Nu la intamplare inainte de isus jertfa de ispasire era un miel fara defecte. Dumnezeu in bunatatea lui a ales un ritual foarte deranjant pentru pacatos, adica uciderea unui biet animal , ce nu are nici o vina sa fie ucis pentru a implini un ritual care la prima vedere parea oribila, insa pentru spiritul pacatului din om avea efect devastator, sa inteleaga ca acel miel nevinovat e ucis din cauza  lui, din cauza spiritului cain din el, din cauza egoismului sau a spiritului egoist, lacom, invidios, din el. E bine ca acel ritual era savarsit in fata copiilor, pentru ca ei sa se vindece de inainte de a prelua de la parinti jigodismul.

Petru ii cere lui isus sa nu inainteze in planul sau daca aceasta duce la moarte, isus il mustra spunandu-i ca ce vrea Petru sunt gandurile unui om, iar in constinta s-a ca planul lui Petru sa nu ia amploare rosteste "inapoia mea Satano".
isus e mielul fara pata ce e sacrificat pentru ca omenirea sa aiba vindecare  de jigodism , invidie, rautate . . . bineinteles ca pentru asta trebuie sa si primesti asta, iar Spinoza respinge acest lucru, vindecarea prin spiritul de sacrificiu a unui om fara pacat.

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

 penticostalul, on 16 iunie 2021 - 22:15, said:

Indianul ta minte.
Eu nu am spus absolut nicio minciună, te înșeli amarnic.

TU minti:

 penticostalul, on 16 iunie 2021 - 07:20, said:

După mintea bolnavă a indianului escroc, Dumnezeu te-a creat să curvești, să te îmbeți, să furi, să comiți crime:

Nu numai ca minti dar incerci sa si manipulezi.
Ce e crestineste in minciuna?

Este nesimtire ceea ce incerci tu sa faci. O merge cu aia prostii.
Ramai si-i prosteste mai departe, la mine nu merg mizeriile astea promovate de cei care vor sa-mi bage pe gat cu forta filozofia lor imputita.
Vrei sa discutam logic si pe argumente?
Vii si-o facem, nu ma insulta insa, ca prostu nu sunt sa na duci de nas.

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 07:39, said:

Nu dictatura religioasa ci exista  justitia statului ce va reglementa ce e permis si ce nu . Numai ca aceasta justitie a fost pervertita pe parcurs. A devenit prea toleranta cu ilegalistii, si a decis ca unele "pacate" nu sunt condamnabile.
In doctrina religioasa minciuna era condamnata doar daca era folosita impotriva aproapelui."sa nu minti impotriva aproapelui tau" , si bineinteles ca a fost pervertita in : "sa nu minti" . Ne mintim copii, ne mintim partenerii cu cate o minciuna "nevinovata" pentru care nu simtim cainta. Dar in justitie minciuna e penalizata daca produce consecinte.

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 07:39, said:

Crimele in numele religiei nu sunt ale crestinismului. Crestinismul porunceste "sa nu ucizi" . Cei care le-au comis nu erau crestini. Erau pagani ce au aderat la crestinism findca era la moda sau ca atragea foarte multi adepti. De aceea jigodiile avide de putere si de dorinta de a supune omul dupa poftele sale, a urcat repede pe tronul puterii religioase. Cine crede ca e nevoie sa ucizi pentru a indrepta pacatosul, e un criminal  , un slujitor al satanei.


Ma omori cu raspunsul asta lung cand eu n-am timp...., Posted Image

Uite ai mai sus exemplu penticostalului care isi promoveaza teoria prin minciuna.
Inchizitia ce-a facut?

Okay, merg pe mana ta si spun ca tine ca inchizitorii erau pagani.
Dar.....
Dictatura religioasa a permis asta IZVORATA din filozofia crestina, nu eu. A fost loc si nu numai ca a fost loc, dar inchizitia a fost si incurajata.
La fel ca in Iran.

Oh my...
In Iran nu e crestinism. Ha.
Well, daca nu aparea crestinismul, daca Iisus "nu venea", acum erai si tu adeptul islamismului.
Pentru ca ai nevoie de ceva..., si nu numai tu. Sunteti multi. Si asta e un motiv esential pentru care eu sunt de acord cu religia, cu biserica.
Sunt oameni carora le trebuie o ghidare. E libertate si atunci... de ce nu?

Sau ce vrei sa zici ca daca crestinismul nu aparea toata lumea era imorala? Ca nu exista etica fara religie? Pentru ca ar fi o prostie.
Deci pentru mine, crestinismul, islamismul.. sunt curente religioase. Nu ma dau pe spate nici unu. Apropo, LIBER de religie am voie sa traiesc?

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 07:39, said:

Morala crestina e de departe cea mai buna pentru om, iar morala divina e perfecta pentru intreg universul. Deci observa, exista morala crestina si morala divina. Cea din urma spune sa iubesti pe Dumnezeu din toata inima, cu toata puterea, din tot cugetul. Cand ajungi la acest deziderat intelegi ca acesta e singurul scop al vietii pentru care merita si doresti viata eterna.

Si cum faci asta?
Prin hipnoza?
Imi dictezi ca Dumnezeu exista, apoi ma indemni ca INTERESAT sa ma apuc sa-l iubesc.
Cand sa incep? Sa incep dupamasa asta?
Ce fel de iubire e aia din interes?
Pentru ca fac pariu ca peste 90% dintre "credinciosii" pe care va bazati voi biserica sunt interesati DE EI, de "viata eterna".
E aia iubire?
Am ascultat undeva ca "e bine sa iubesti pe Dumnezeu, pentru ca daca exista "ai pus-o", daca nu exista, nu o sa-ti fie mai rau!"

Pentru mine, cand iubesti pe cineva ITI DAI SI VIATA pentru el, faci TOTUL pentru ca ala sa fie fericit. Unde e interes aici?
"Merita" sa-L iubesc?
Ce propozitie e aia pe sectiunea de credinta in care propovaduiesti ca "mda, per total e avantajos sa-L iubesc pentru ca.... uite ce castig, eternitatea!"
Dar cum ar fi sa-L iubesc si sa ajut la DEZVOLTAREA morala a societatii??? Sa ma opun daunatorilor? Sa incurajez prieteniile si ajutorul celorlalti DEZINTERESAT?

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 07:39, said:

Crimele in numele religiei nu sunt ale crestinismului.
Nici n-am spus asta, am spus doar ca curentul a generat, sau mai corect a "degenerat" in asa ceva

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 07:39, said:

Cu siguranta nu vei fi de acord cu instinctul natural al tigrului daca te vei trezi cu el in fata propriei familii in padure.
Who cares care e parerea mea cand ma trezesc cu tigrul in fata?
As incerca sa-mi apar familia, asta e clar. Tigrul face parte din realitate
Tigrul e pervertit la pacat? Pai nu trebuie si el sa manance?

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 07:39, said:

Spinoza are impresia ca omul e sfant si religia vine cu legi draconice ce ii limiteaza libertatea.

Demential!!!
Demential!!
Nici eu n-as fi putut zice mai bine.
Foarte corect, OMUL E SFANT.
Si TREBUIE sa fie liber pentru a evolua, insa cu conditia ca libertatea lui sa nu raneasca libertatea altuia
E suficient.
Dupa mine asta e chintesenta crestinismului

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 07:39, said:

Petru ii cere lui isus sa nu inainteze in planul sau daca aceasta duce la moarte,
Absolut. Asta inseamna IUBIRE.
Asa as fi facut si eu, l-as fi atentionat, dar daca voia lui e sa se omoare cu un anumit scop, asta e, as incerca sa inteleg.
Asta inseamna iubire

#65
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Tsunnnami, on 17 iunie 2021 - 09:19, said:

Sau ce vrei sa zici ca daca crestinismul nu aparea toata lumea era imorala? Ca nu exista etica fara religie? Pentru ca ar fi o prostie.
Deci pentru mine, crestinismul, islamismul.. sunt curente religioase. Nu ma dau pe spate nici unu. Apropo, LIBER de religie am voie sa traiesti ?

Daca crestinismul nu aparea viata era ca pe vremea restului lumii din acea vreme. Crestinismul(cel adevarat) a pregatit terenul pentru lumea moderna de azi . Acolo unde crestinismul a fost suprimat total, societatea e inca in dictatura sau tiranie.
Din nefericire tu ai o perceptie gresita despre crestinismul adevarat din cauza crestinismului fals ce copleseste societatea actuala.
Tu iubesti crestinismul adevarat, il detesti pe cel fals. Detesti modul in care religia il prezinta pe Dumnezeu.

 Tsunnnami, on 17 iunie 2021 - 09:19, said:

Si cum faci asta?
Prin hipnoza?
Imi dictezi ca Dumnezeu exista, apoi ma indemni ca INTERESAT sa ma apuc sa-l iubesc.
Cand sa incep? Sa incep dupamasa asta?
Ce fel de iubire e aia din interes?
Pentru ca fac pariu ca peste 90% dintre "credinciosii" pe care va bazati voi biserica sunt interesati DE EI, de "viata eterna".
E aia iubire?
Am ascultat undeva ca "e bine sa iubesti pe Dumnezeu, pentru ca daca exista "ai pus-o", daca nu exista, nu o sa-ti fie mai rau!"
Pentru mine, cand iubesti pe cineva ITI DAI SI VIATA pentru el, faci TOTUL pentru ca ala sa fie fericit. Unde e interes aici?
"Merita" sa-L iubesc?
Ce propozitie e aia pe sectiunea de credinta in care propovaduiesti ca "mda, per total e avantajos sa-L iubesc pentru ca.... uite ce castig, eternitatea!"
Dar cum ar fi sa-L iubesc si sa ajut la DEZVOLTAREA morala a societatii??? Sa ma opun daunatorilor ? Sa incurajez prieteniile si  ajutorul DEZINTERESAT  ?
Retine faptul ca am fost ateu , intr-o familie de musulmani.
Mama imi spunea mereu de Allah, si imi recita versete de neinteles in limba araba. In adolescenta am ajuns sa o umilesc pentru credinta aberanta. Ciudat e ca in toata copilaria mea am avut experiente (sute) ciudate , total opuse realitatii naturale . Aveam constinta meditativa, aveam intrebari legate atat de realitatea inconjuratoare cat si de experiente. Pana la varsta de 37 ani am rejectat orice idee despre divinitate , iar practicile religioase imi pareau prostii incredibile . Abia cand am adancit cercetarile in domeniul biologiei mi-am dat seama ca stiinta lumeasca face orice pentru a nu trezi in constinta ideea unui creator. Pe la 37 ani am intalnit un personaj ce mi-a trezit curiozitatea in domeniul religios. Era un medic chirurg, profesor universitar, sef sectie urologie. Acest medic era religios. Din acel moment am decis sa aprofundez cercetarile in religie. Asa am ajuns sa-l citesc pe isus si sa descopar ca am avut parte de o experienta inedita in copilarie. isus era mielul de sacrificiu din ritualul religios al crestinilor. El era vindecarea spiritului egoist din om.
Bineinteles ca nu poti iubi  pe cineva fara sa cunosti.Dar voi incerca sa-ti descopar pe Dumnezeu asa cum eu l-am descoperit.
Un parinte chiar inainte sa se nasca primul copil a fost racolat de autoritati pentru a fi soldat in armata regelui . Acesta a lipsit foarete multi ani din sanul familiei. Parctic nici nu stia cum arata copilul, insa stia ca i  s-a nascut un  baiat si a primit si numele ce il alesese inainte sa se nasca. Sotia lui ii descria fiecare etapa din viata copilului, cand a deschis ochii, cand a zambit intaia oara, cand a facut primii pasi . . . tatal copilului traia in imaginatia lui de paraca era langa el. Scria tot mai des scrisori catre familie, si asternea prin cuvinte cat de mult isi iubeste baiatul. Acasa la primirea scrisorilor familia citea cu emotie cuvintele tatalui, iar copilul  era tot mai bucuros sa stie ca e iubit de tatal ce nu l-a vazut niciodata. Mama lui era ingrijorata, se temea ca pe parcurs daca nu apare tatal, copilul se va raci de iubirea pentru tatal. Negresit tatal isi iubea fiul  insa nu avea cum sa fie alaturi de el decat daca dezerta din oastea regelui iar asta ar fi insemnat condamnarea la moarte. Oare cum e sa iubesti pe cineva ce nu l-ai vazut niciodata ? E posibil asa ceva ? Oare nu se risipeste iubirea ? Cum suporta parintii o astfel de situatie ? Dar copii ?
Ei bine, realitatea noastra arata ca noi omenirea ne racim repede daca cel iubit nu intra in carne si oase in viata noastra. Cum atunci sa  fim iubitori de Dumnezeu daca EL nu isi face aparitia printre "copii" Lui ?
Ei bine , lucrul acesta se intampla . Dumnezeu s-a facut cunoscut prin prooroci, si apoi prin isus, ce a fost considerat Fiul Lui. isus spune ca e Tatal nostru, numai ca noi nu suntem increzatori  ca el. S-a "aratat"  in carne prin isus, adica manifestarea lui Dumnezeu, caracterul si spiritul ce il avea isus era si in Tatal. Dar isus spune " numai Dumnezeu e bun" . Atunci daca doar Dumnezeu e bun, e  musai ca bunatatea lui Dumnezeu intrece inzecit bunatatea lui isus. Daca isus a iertat pacatosi, cu atat mai mult Tatal din ceruri e si mai iertator. Si totusi, daca nu suporti iertarea, blandetea, bunatatea lui Dumnezeu, te poate primi in viata vesnica printre sfinti asa cain cum vrei sa fii ? "Nimic neintinat nu va intra in imparatia cerurilor" zice isus . Deci vor fi primiti doar cei care au descoperit iubirea, dragostea , blandetea, iertarea , bunatatea lui Dumnezeu. Doar daca crezi acest lucru despre Dumnezeu, doar aceasta credinta te transforma (mantuie).  Cand stii despre cineva ca e bland, parca si spiritul tau se muleaza pe blandetea lui, parca nu ai alta stare decat blandetea. Ei bine, in preajma lui isus, copii simteau si iubeau aceasta blandete. Despre sine spune "Eu sunt bland si smerit cu inima ". Daca isus era asa, cu mult mai mult Tatal din ceruri are blandete si smerenie ce cucereste, ce te zdrobeste iremediabil, te infioara uneori aceasta dragoste si blandete a lui. Si cum sa nu iubesti o astfel de constinta din toata inima, cu toata puterea, din tot cugetul ?
La ce sa te uiti cu mai multa placere ? La grijile si ispitele acestei lumi ? sau la dragostea ce se descopera despre Dumnezeu ?

 Tsunnnami, on 17 iunie 2021 - 09:19, said:

Nici n-am spus asta, am spus doar ca curentul a generat, sau mai corect a "degenerat" in asa ceva

Asa e, a degenerat din cauza unor degenerati ce au ajuns la puterea religiilor. Deci nu privi catre acesti degenerati ci catre isus ce e o palida descoperire a dragostei Tatalui din ceruri.

 Tsunnnami, on 17 iunie 2021 - 09:19, said:

Who cares care e parerea mea cand ma trezesc cu tigrul in fata?
As incerca sa-mi apar familia, asta e clar. Tigrul face parte din realitate
Tigrul e pervertit la pacat? Pai nu trebuie si el sa manance?
In societatea care tu o consideri normala, nu le pasa ce crezi tu. Ei bine, mie imi pasa cum tu reactionezi in aceasta situatie. Daca decizi sa te aperi si sa-ti aperi familia chiar cu pretul vietii oferindu-te hrana tigrului, atunci inseamna ca iti iubesti familia cu toata dragostea , din tot cugetul, cu toata puterea.
Comportamentul tigrului e "natural" doar din cauza consecintelor pacatului in lume. Nu stiu daca stii de astfel de animale adoptate de oameni. Problema e ca ii invatam sa manance hrana din fiinte vii. Si  omul consuma carne. Unii insa au decis din respect pentru viata sa treaca la hrana vegana. Poate ca lucrul asta iti va parea hilar.

 Tsunnnami, on 17 iunie 2021 - 09:19, said:

Demential!!!
Demential!!
Nici eu n-as fi putut zice mai bine.
Foarte corect, OMUL E SFANT.
Si TREBUIE sa fie liber pentru a evolua, insa cu conditia ca libertatea lui sa nu raneasca libertatea altuia
E suficient.
Dupa mine asta e chintesenta crestinismului
Omul nu e sfant. In biblie e descris un exemplu. David a fost ales rege, si dintre toti fratii lui era considerat ca avand o inima (constinta) aleasa. Dar cand s-a vazut ridicat la putere, a devenit o fiara, un caine .
In societatea asa zis crestina avem indivizi precum Dinca de la Caracal. Avem violatori de copii, avem preoti homosexuali sau violatori de copii. E o religie fals numita crestinism. E un paganism atroce care a luat doar numele de crestinism si a inventat  ritualuri si obiceiuri ca sa insele omenirea ca fiind crestine.
Omul lasat liber si fara morala crestina si divina, duce la atrocitati inimaginabile gen Auschvitz , Stalin, Poll Pot, Coreea de Nord , inchizitie catolica si altele si mai urate .

 Tsunnnami, on 17 iunie 2021 - 09:19, said:

Absolut. Asta inseamna IUBIRE.
Asa as fi facut si eu, l-as fi atentionat, dar daca voia lui e sa se omoare cu un anumit scop, asta e, as incerca sa inteleg.
Asta inseamna iubire
Petru nu a inteles si nici nu avea capacitatea sa inteleaga ca planul pe care isus il implinea era planul divin pentru a salva omenirea intreaga.
Iti duci copilul la dentist nu ca sa il faci sa sufere ci sa-i salvezi dantura pentru intreaga viata.
Am vazut un om ce avea dantura stramba si spunea ca parintilor le era mila de el si ca nu suportau sa-si vada copilul urland la dentist.
Petru iubea pe isus, dar nu intr-atat cat sa-si dea viata pentru isus asa cum a promis. isus insa iubea pe Dumnezeu asa de mult, din toata inima, cu toata puterea, cu tot cugetul, incat a ales sa implineasca planul lui Dumnezeu sa fie jertfa de ispasire pentru intreaga omenire.

#66
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Tsunnnami, on 17 iunie 2021 - 08:43, said:

La mine nu merg mizeriile astea promovate de cei care vor sa-mi bage pe gat cu forta filozofia lor imputita.
Banuiam ca in cele din urmă vei lepăda cu scarbă împuteniile indianului escroc care se da... Spinoza.
Aia doar vor să demoleze valorile morale crestine pentru a-si impune forțat mizeriile yoghine și panteiste.
Cu ajutorul unor guguștiuci care-s habarnisti si in ce priveste crestinismul.

Prosteală pe față e ceea ce încercă indivizii.
În trei pași:

1. Valorile tale-s de doi bani

2. Ești liber, poți face ce vrei

3. Pentru că ești liber îmbrățișează mizeriile mele


E clasic.
Dar imoral.

Dacă nu te-ai convins, eu te îndemn să ții cont și de ceea ce propovăduiește creștinismul și ceea ce vrea să impună indianul escroc!

 Tsunnnami, on 17 iunie 2021 - 08:43, said:

nu ma insulta insa
Nu te-am insultat deloc.
Ți-am prezentat faptul că învățătura indianului escroc duce la minciună, curvie și la crimă.
Ăsta este adevărul.

 Tsunnnami, on 17 iunie 2021 - 08:43, said:

ca prost nu sunt
Nu ești prost deloc.
Insă iti este o spaimă grozavă că ai putea fi luat de prost.

Folosești acest termen cu obstinație, de sute sau mii de ori, mai mult decât oricare alt user.
Îi categorisești pe unii oameni ca fiind proști, vorbești despre prosti, te aperi pe tine afirmând că nu ești prost. Încontinuu.
Asta demonstrează limpede că îți este teamă că lumea te va crede prost.

Tsunnnami, nu ești prost.
Chiar dacă unii te vor lua de prost, nu trebuie să-ți pese. E treaba lor.
Nu e cazul să te temi. Deloc. My bet!

#67
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 penticostalul, on 17 iunie 2021 - 10:57, said:

Cu ajutorul unor guguștiuci care-s habarnisti si in ce priveste crestinismul.


Cu acest limbaj si stil vei respinge orice invatacel pe Calea Adevarata.

Daca in viata ta, in vorbirea ta nu se simte ca spiritul lui isus a luat locul, cu nici un chip nu vei convinge ca crestinismul e viata frumoasa si de ales.
Deci prima data in tine trebuie sa se vada ca s-a schimbat ceva.
Dealtfel nu poti crede un tigru ca iubeste oamenii decat daca se schimba complet. Vei crede tigrul daca sare sa scape viata unui om din ghearele altui tigru chiar cu riscul de a-si pierde viata.

#68
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Eu nu consider că trebuie să fiu mieros, Paco!
Și nici că trebuie s-o fac pe mironosița, pentru că sunt creștin.

Suntem bărbați, ne spunem adevărul în față, fără insulte dar și fără menajamente.

#69
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 penticostalul, on 17 iunie 2021 - 11:16, said:

Eu nu consider că trebuie să fiu mieros, Paco!
Și nici că trebuie s-o fac pe mironosița, pentru că sunt creștin.

Suntem bărbați, ne spunem adevărul în față, fără insulte dar și fără menajamente.
Retine cum i-a abordat isus pe Petru cand acesta se jura ca isi va da viata pentru el. Petru era barbat, insa avea nevoie de indrumare, si nu cu parul ci cu dragoste.
Si totusi, isus a tratat pe preoti , farisei si carturari cu duritate. De aceea tu care te crezi invatator, te voi mustra cand vei veni cu astfel de metode.
Daca iubesti pe aproapele tau, vei fi ingaduitor cu el findca nu are pricepere in cele divine. In imparatia cerurilor cuvintele nu se folosesc cu asprime, ci cu blandete, cu pricepre si rabdare. Si daca refuza atunci lasi pe Dumnezeu sa intervina in inima lui iar tie iti revine sa te rogi pentru fratele tau.
Daca ii iubesti atunci ii vei trata ca pe un giuvaer de mare pret. Nu vii cu tesla sa ciobesti/prelucrezi giuvaerul.

#70
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 11:34, said:

1. Isus a tratat pe preoti , farisei si carturari cu duritate.
2. Cuvintele nu se folosesc cu asprime, ci cu blandete
Duritate și blândețe sunt antonime, Paco.
Sunt de acord că sunt oameni cu care trebuie să folosești blândețea și cu alții duritatea.
Aici pe forum intră rar căutătorii. Foarte rar.

Aproape toți (99,9%) cei care postează aici sunt învățători, farisei și cărturari.

Edited by penticostalul, 17 June 2021 - 12:05.


#71
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 pacopaco1967, on 17 iunie 2021 - 11:34, said:

Petru era barbat, insa avea nevoie de indrumare, si nu cu parul ci cu dragoste.
Cu dragoste Isus i-a zis în altă împrejurare "înapoia mea, satano!".
Dincolo de atitudini sau cuvinte dure poate exista dragoste.
Uneori greu perceptibilă.

Ceea ce putem vedea noi sunt faptele și cuvintele cuiva.
Motivația e complicat s-o distingi.
Unii fac fapte bune cu o motivatie rea.
Altii fac fapte ce pot părea rele cu o motivatie bună.

De aceea zice apostolul:

1 Corinteni 4:5

De aceea să nu judecaţi nimic înainte de vreme, până va veni Domnul, care va scoate la lumină lucrurile ascunse în întuneric și va descoperi gândurile inimilor. Atunci fiecare își va căpăta lauda de la Dumnezeu.



#72
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 penticostalul, on 17 iunie 2021 - 12:05, said:

Duritate și blândețe sunt antonime, Paco.
Sunt de acord că sunt oameni cu care trebuie să folosești blândețea și cu alții duritatea.
Aici pe forum intră rar căutătorii. Foarte rar.

Aproape toți (99,9%) cei care postează aici sunt învățători, farisei și cărturari.
Corect. Duritatea era folosita cu invatatorii/inselatorii , iar blandetea catre ascultatori.cautatorii sinceri.
Gresesti cand consideri ca ei sunt invatatori. Tu spre exemplu te consideri invatator, dar esti confuz uneori. Multi sunt tineri ce au imbratisat evolutionismul doar findca ei considera adevarat nu pentru ca au inteles si cercetat ci pentru ca pare inteligent.
In mintea nimanui nu pare inteligent creatia  lumii in 6 zile. Nu poate fi acceptat nici ca stintifico-fantastic ci ca doar ca basm.
Insa daca parcurgi niste etape in care sa explici ca o entitate de miliarde de ani a evoluat si a ajuns la apogeul stiintei si creatiei si ca au un conducator foarte bun iar toti "supusii" asculta cu placere "poruncile" lui, iar aceasta entitate  are capacitatea sa creeze intr-un timp extrem de scurt un sistem solar cu abundenta de viata, totul devine posibil si plauzibil.
Noi credem despre entitatea divina ca are stiinta si capactitate de a recrea orice, iar stiinta umana e descoperirea rotii in comparatie cu stiinta divina , stiinta inca de neconceput celor mai inteligenti savanti. Omenirea se crede inteligenta doar pentru ca a ajuns sa divida atomul. Si bineinteles ca nu vor accepta ce se spune despre divinitate. Ei au si capacitatea sa stea in "ascuns" de om, tocmai pentru a nu influenta stiinta umana, stiinta ce nu e capabila sa vindece bolile, intri in spital viu si nu ai garantia ca vei iesi viu sau vindecat.
Aroganta multor asa zisi savanti ce insista sa creada ca omul e la capatul descoperirilor stintifice, refuza sa ofere omenirii o viata de calitate. Ba incearca medicina actuala pentru o scurta perioada de viata sa sefuiasca de la bolnavi bruma de venituri ce si-o agoniseste cu truda mare. In schimb isus cerea vindecarea bolnavilor fara sa-i interneze, fara sa le faca analize aprofundate, fara sa-i tina in carantina zeci de zile . . . . stiinta de rahat dupa 2000 ani in care omul isi aroga niste merite nejustificate.

 penticostalul, on 17 iunie 2021 - 12:23, said:

Cu dragoste Isus i-a zis în altă împrejurare "înapoia mea, satano!".
isus nu i-a replicat lui Petru ci propriei constinte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate