Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Baruch Spinoza, despre ce vorbeste Dumnezeu:

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDorel666, on 13 iunie 2021 - 12:53, said:


Eu ma cred prost sadea. Bine ar fi sa te crezi ca mine!

Uite, ti-as da dreptate, dar nu "sadea", cred ca te duci prea in extrema.

Deci nici aici nu putem cadea de acord

#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTsunnnami, on 13 iunie 2021 - 13:15, said:


Uite, ti-as da dreptate, dar nu "sadea", cred ca te duci prea in extrema.

Deci nici aici nu putem cadea de acord

          Se pare ca am intrat pe un domeniu care iti place: aruncatul cu rahat. De te voi intepa de o suta de ori, de o mie de ori imi vei raspunde.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:49, said:

          Se pare ca am intrat pe un domeniu care iti place: aruncatul cu rahat. De te voi intepa de o suta de ori, de o mie de ori imi vei raspunde.
Eu am raspuns sincer despre ceea ce cred despre tine.

#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTsunnnami, on 14 iunie 2021 - 14:51, said:

Eu am raspuns sincer despre ceea ce cred despre tine.

Nu stiu cu cata sinceritate ai aruncat cu rahat in mine, dar placere sigur ti-a facut. De ce nu ne lasi in pace? De ce bantui forumuri de religie doar ca sa te certi cu noi? Ca interese stiintifice, de a-L gasi pe Dumnezeu sau a afla ce inseamna El, sigur nu ai!

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:57, said:

De ce nu ne lasi in pace?

De regula prostii nu ma interesau decat pentru a ma distra cu ei, sa fac misto de ei. Era o placere sadica, dar, in ultimii zeci de ani nu mai am timp pentru ei, insa acum, prostii HOTARASC viitorul meu indirect.
Prin prostia lor mentin o situatie de criza.
Nu pentru ca ar avea logica ceea ce zbiara ei. Nu, prostii n-au logica.
Prostii CRED ceea ce le spun idiotii si cei care ii manipuleaza. O fac de cele mai multe ori din ambitia de a fi impotriva stiintei, o fac din placerea sadica de la lovi in cei care gandesc, o fac sa arate ca "prostii au putere priun numar si nu prin logica. O fac folosind povesti crezute de alti prosti (cresc solzi pe tine). Crezul. Aia e filozofia lor.
Normal ca te deranjeaza cand observi ca exista VIATA si dincolo de religie.

Idiotii si prostii ar vrea o tara sa se dezvolte asa o face Iranul acum.
Ar vrea pe toti sa se inchine la ora fixa, femeile pe o treapta inferioara, fara drept de vot, ar vrea, sadic, fara respect si fara credinta crestina sa-i vada pe cei care nu le impartasesc "credinta", torturati.
Atunci se simt ei bine. Si ca filozofie iau Biblia si o interpreteaza in directia lor.

Este normal ca tu  sa fii deranjat cand cineva rade langa tine, cand cineva este fericit.
Tu, alaturi de prosti, trebuie reamintesti ca cel care rade pacatuieste, ca trebuie sa ceri voie sa razi, sa te milogesti sa fii fericit, iar fericire NU EXISTA fara sa mergi la biserica, fara sa stii ce a zis Marcu referitor la serpi, fara sa te milogesti sa poti gusta din viata asta.

Ei, toti prostii astia, pot trai cum vor ei, dar atunci cand ating parerea mea despre viata, atunci cand schimba directia societatii, ei trebuiesc loviti in gura.

Pentru ca ei sunt departe de filozofia crestina care nu sperie, care nu ameninta, asa cum fac imbecilii radical-habotnici, crestinismul este despre IUBIRE si RESPECT.
Si daca eu, sunt mai crestin ca tine si RESPECT biserica, si respect ipocritii care-si spun "crestini", astept si eu aplicarea crestinismul de catre ei spre mine.
"Lasati-ma-n pace!" sa-mi traiesc viata cum vreau cat nu deranjez pe altul.

Normal ca tu ai ajuns sa fii deranjat de argumentatia mea si incerci sa ma pui in banca mea:

View PostDorel666, on 14 iunie 2021 - 14:57, said:

De ce nu ne lasi in pace?
Cat nu ma deranjati, puteti infiinta cate secte doriti, CAT NU MA VETI DERANJA
Cand incepeti sa influentati mersul dezvoltarii economiei, al societatii, atunci va fac o radiografie cel putin, ca alta putere nu am, sa va arat argumentat ca sunteti departe de a fi considerati oameni care gandesc.
Si repet intrebarea:
"Daca o molima ar ucide toti oamenii in lipsa vaccinarii, preotii si cei pe care tu-i consideri credinciosi, vor milita impotriva vaccinului?"
Sau alta:
"Tu si cei care-ti seamana in inteligenta, mergeti la doctor sau la preot cand va doare burtica? Ati calcat vreodata intr-o farmacie? De ce ati facut-o"
Daca aveti medic de familie este sau nu o ipocrizie ceea ce urlati aici pe forum?

Get lost!

#42
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTsunnnami, on 15 iunie 2021 - 08:20, said:


Ei, toti prostii astia, pot trai cum vor ei, dar atunci cand ating parerea mea despre viata, atunci cand schimba directia societatii, ei trebuiesc loviti in gura.
Si tu vrei sa fii destept ca in Coreea de Nord ?
Dragule, eu inteleg ca exista habotnicie si prostie in randul religiosilor, si asta findca gradul de educatie si inteligenta e extrem de redus. Dar sa constat asta si la ateii care se pretind super inteligenti in raport cu religiosii . . . tine de boala psihica sa tot arunce cu zoaie doar intr-o directie.

Insa nu are rost sa merg pe aceasi cale cu tine daca duce intr-o infundatura. Pot doar sa aduc argumente stiintifice in care cercetatorii au descoperit ca genele sunt extrem de complexe si ca sansele sa apara/evolueze din intamplare sunt inexistente. Spre exemplu o caracteristica fizica e controlata de mai multe gene, iar o gena controleaza mai multe caracteristici. Asa ceva  e recunoscut printre programatori si ei stiu ca o astfel de complexitate nu are sanse sa apara intamplator. Deci inainte de a te da inteligent si a arunca cu zoaie in cei mai saraci cu duhul, fa bine si cerceteaza in detalii nu doar biologia ci si psihologia, asta pentru a descoperi daca e posibil sa apara constinta complexa doar intamplator . Findca omenirea, sau asa zis stiinta ateista se strofoaca din rasputeri sa creeze inteligenta artificiala. De fapt e incapabila si sa inteleaga spiritul uman, da pai sa o si reproduca.
Ateii ajung sa aiba pareri doar privind catre babele ce saruta icoane sau merg in genunchi, insa neintelegand ce se petrece in sufletul lor. Deci e usor sa asemeni religiozitatea drept habotnicie doar asemanand babele cu ramele. In realitate mintea ateului nu intelege ca o constinta ce sufera are nevoie de vindecare . Dar aceasta dorinta vine abia cand constientizezi ca in comparatie cu morala crestina, cea prezenta e o amestecatura sinistra.

#43
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006
Imi pare ca ati luat-o pe aratura in ultimele postari. Scrieti aici doar daca mai aveti ceva de comentat despre ideile din prima postare.
Tsunnnami, noi nu suntem cu "lovitul in gura", deci las-o mai usor.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpacopaco1967, on 15 iunie 2021 - 09:35, said:

Pot doar sa aduc argumente stiintifice in care cercetatorii au descoperit ca genele sunt extrem de complexe si ca sansele sa apara/evolueze din intamplare sunt inexistente. Spre exemplu o caracteristica fizica e controlata de mai multe gene, iar o gena controleaza mai multe caracteristici. Asa ceva  e recunoscut printre programatori si ei stiu ca o astfel de complexitate nu are sanse sa apara intamplator.

Perfect adevarat, insa nu e vorba despre o modificare de gene.
Ma rog, stiu ca sperie, uite alt argument:
"Astra-Zeneca"

View Postpacopaco1967, on 15 iunie 2021 - 09:35, said:

Findca omenirea, sau asa zis stiinta ateista se strofoaca din rasputeri sa creeze inteligenta artificiala. De fapt e incapabila si sa inteleaga spiritul uman, da pai sa o si reproduca.
Ateii ajung sa aiba pareri doar privind catre babele ce saruta icoane sau merg in genunchi, insa neintelegand ce se petrece in sufletul lor.

Nimic mai fals.
AI nu are nimic de aface cu ateii. Cine dracu e nebun sa investeasca atat in AI doar pentru a fi impotriva voastra?
Ha ha, nu dragul meu, CAPITALISMUL genereaza AI, goana dupa bani, dupa suprematie.
Are nevoie capitalistul sa rada de credincios?
Il doare undeva. Scopul lui este NUMAI banul:
"Castiga cat de mult ai posibilitatea intr-un timp cat mai lung!"
Atat. Asta e filozofia capitalista si nu are nimic comun cu ateii.
Ateii convinsi si activisti sunt la fel de periculosi ca si radicalii religiosi. Ei IMPUN o linie.

Sunt la fel de impotriva lor cat sunt si impotriva celorlalti.
Chiar imi doresc ca babele sa pupe icoanele. Stii de ce?
Pentru ASTA LE FACE FERICITE, si visul meu este sa-i vad pe toti fericiti.
Imi plac bisericile, imi place aerul sobru si racoros din biserica, atmosfera, arta, admir chiar si pasiunea cu care un preot vorbeste.
E parte din viata, e parte din realitate. As fi idiot sa ma opun.
Ceea ce nu-mi place este sa mi se dicteze ce sa fac, pentru ca "asa e bine", pentru ca "asa scrie Marcu", pentru ca...

Eu VREAU sa te vad fericit, de ce-ti repugna tie cand eu sunt fericit? Sau ce te intereseaza ce ma face pe mine fericit atata vreme cat eu te las sa crezi ce vrei sa faci ce vrei daca nu imi alterezi scopul meu.
Despre asta pledez.

View Postkruger, on 15 iunie 2021 - 09:40, said:

Imi pare ca ati luat-o pe aratura in ultimele postari. Scrieti aici doar daca mai aveti ceva de comentat despre ideile din prima postare.
Tsunnnami, noi nu suntem cu "lovitul in gura", deci las-o mai usor.

You got it, mate

#45
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Aici in patrie din pacate e raiul pentru propovaduitorii religiei.E raiul pentru cine vinde gunoaie de produse si de alimente,e raiul pentru speculantii de orice,e raiul spagilor,mitei,coruptiei.Ori ramii si in final te  obisnuiesti din nou,ori pleci unde vrei.

#46
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmcd2020, on 15 iunie 2021 - 11:36, said:

Aici in patrie din pacate e raiul pentru propovaduitorii religiei.E raiul pentru cine vinde gunoaie de produse si de alimente,e raiul pentru speculantii de orice,e raiul spagilor,mitei,coruptiei.Ori ramii si in final te  obisnuiesti din nou,ori pleci unde vrei.
Se numeste libertate. De astfel de libertati nu te vei bucura in veci in Coreea de nord.  Un pastor adventist s-a incumetat sa intre acolo si dus a fost.
Credinta, indiferent de care parte a religiei te afli, e libertate de constinta. Bag seama ca pe unii ii deranjeaza asta. Considera ca manifestarea religioasa e un atac la non credinta lui.  Bineinteles ca atacul acesta e tot libertate oferita tuturor. Vor aparea de ambele tabere personaje ce vor incerca limitarea sau ingradirea libertatii.
Deci daca nu poti intelege libertatea , cu siguranta vei atenta la libertatile altora, indiferent daca esti ateu sau religios.
Dar libertatea implica responsabilitati. Se pare ca Baruch Spinoza nu intelege tocmai partea asta. Trebuie constientizata orice constinta ca libertatea trebuie pazita chiar din propria constinta. in limbajul religios se numeste pacat orice nu trebuie afectat. Insa omul in nebunia si prostia lui a pervertit intelesul real a pacatului. Pierderea nu e pacat daca e impotriva moralei divine. Omul si-a creat propria morala prin care vrea fericirea, iar acest Spinoza o sustine fara sa cunoasca consecintele ei.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpacopaco1967, on 16 iunie 2021 - 06:17, said:

Se numeste libertate. De astfel de libertati nu te vei bucura in veci in Coreea de nord.

Sau Iran

View Postpacopaco1967, on 16 iunie 2021 - 06:17, said:

Omul si-a creat propria morala prin care vrea fericirea, iar acest Spinoza o sustine fara sa cunoasca consecintele ei.
Deci tu propovaduiesti libertatea (pentru religie) si tu tu ameninti ca daca traiesti in libertate si Doamne fereste, fericit o sa suporti consecintele.

Ce anume din text ti se pare imoral?

#48
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 06:28, said:

Ce anume din text ti se pare imoral?
Pentru că tu ești un băiat cu un fond bun însă complet habarnist in ceea ce privește creștinismul, nu vezi nimic imoral la indianul escroc.
Și păgânul idolatru te îndoctrinează cum vrea el ca pe un guguștiuc flămând care înghite orice grăunțe otrăvite.

Pseudo Spinoza îți dărâmă sistematic în trei pași simpli tot sistemul de valori in care te-ai născut dar pe care nu ți-l cunoști și vrea să-ți bage pe gat cu forța rahaturile lui. Într-un mod foarte simplu:

1. Batandu-și joc de creștinismul tău
2. Prostindu-te cu sloganul: " - ești liber!"
3. Impunându-ți să faci ce vrea el


View PostTsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:29, said:

1. Nu te mai ruga, Nu mai merge la acele temple, Nu ți-am spus niciodatã cã, Nu mai citiți lecturi sacre care, Nu mã vei gãsi într-o carte, Nu mai crede în mine în felul acesta...

2. Te-am fãcut absolut liber. Ești absolut liber...

3. Vreau sã, Ceea ce vreau sã faci este sã...



Pe lângă asta iti sugerează că satisfacerea tuturor instinctelor pervertite de păcat e ceva nobil și dumnezeiesc.
După mintea bolnavă a indianului escroc, Dumnezeu te-a creat să curvești, să te îmbeți, să furi, să comiți crime:

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 06:28, said:

Cum te pot învinovãți, dacã rãspunzi la ceva ce Eu am pus în tine !?
Cum sã te pot pedepsi pentru cã Ești ceea ce Ești, dacã eu sunt cel care te-a creat !?
Dacă într-o națiune oamenii nu sunt educați să se disciplineze, să-și stăpânească instinctele, să deprindă moderația, comunitatea respectivă va slăbi din ce în ce mai mult până când va ajunge o ruină.

Așadar cântecelele nevinovate ale indianului escroc par a fi nevinovate însă sunt profund imorale.
Ele caută pe nesimțite să distrugă sistemul creștin de valori si să îți slăbească voința până când ajungi o cârpă.
Iar asta e imoral, să știi!

Edited by penticostalul, 16 June 2021 - 07:28.


#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 06:28, said:


Sau Iran


Deci tu propovaduiesti libertatea (pentru religie) si tu tu ameninti ca daca traiesti in libertate si Doamne fereste, fericit o sa suporti consecintele.

Ce anume din text ti se pare imoral?
Nu poti compara libertatile din iran cu cele din Nord Coreea.


Ai inteles gresit. Libertatea trebuie sa aiba si responsabilitati. Adica individul trebuie sa fie complet responsabil de faptele sale, nu cineva sa stea cu parul dupa el. Dumnezeu nu face asa . Esti muritor, iar pentru cel constincios de morala divina ii ofera viata eterna. Ceilalti isi asteapta sfarsitul vesnic.
Cu siguranta observi viata politica, si intelegi  ca nu orice nebun trebuie lasat sa-si aplice programul, findca e posibil ca liderilor sa i se urce la cap puterea. La fel si unora, li se urca la cap libertatea si o ia razna. Omul e liber si sa produca crime, si apoi are de suportat consecintele faptelor sale.
Deci lasi libertate pana comite ilegalitatea, si apoi va fi aplicata sanctiunea. In Corea nordica  nu ai libertate sa te misti in voie chiar daca ei sustin ca esti liber.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpenticostalul, on 16 iunie 2021 - 07:20, said:

După mintea bolnavă a indianului escroc, Dumnezeu te-a creat să curvești, să te îmbeți, să furi, să comiți crime:

MINTI!
Sa minti e crestineste?
Ia uite ce se spune in text, sau omitem sa propovaduim minciuni?:

View PostTsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:29, said:

Respectã-ți semenii și nu face ceea ce nu vrei sã ți se facã.


View Postpacopaco1967, on 16 iunie 2021 - 07:27, said:

Nu poti compara libertatile din iran cu cele din Nord Coreea.

Bineinteles ca ti-ar conveni dictatura religioasa, un fel de inchizitie te-ar satisface pe deplin nu? Asta sa merg si eu in extrema.

View Postpacopaco1967, on 16 iunie 2021 - 07:27, said:

Ai inteles gresit. Libertatea trebuie sa aiba si responsabilitati. Adica individul trebuie sa fie complet responsabil de faptele sale, nu cineva sa stea cu parul dupa el.
Bineinteles:

View PostTsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:29, said:

Respectã-ți semenii și nu face ceea ce nu vrei sã ți se facã.
E greu sa faci asta?
Atunci, da, sau vrei sa spui ca nu exista in lume crime datorita crestinismului.
Inchizitia ce a fost? Ce este?
Daca se aplica ce spunea Spinoza si nu interpretarea Bibliei de cretini radicali, nu se ajungea la ororile inchizitiei si nici la antisemitism.
Sau gresesc?

View Postpacopaco1967, on 16 iunie 2021 - 07:27, said:

li se urca la cap libertatea si o ia razna. Omul e liber si sa produca crime,
Incurajat si de religie nu? Sau crimele alea-s okay

View Postpacopaco1967, on 16 iunie 2021 - 07:27, said:

Esti muritor, iar pentru cel constincios de morala divina ii ofera viata eterna. Ceilalti isi asteapta sfarsitul vesnic.

Cu toate ca nu cred ca poti defini "sfarsitul vesnic", crezi ca cei care au ucis si torturat in numele religiei sunt in iad sau in rai?
Pun si eu o intrebare
Eu nu cred nici in rai si nici in iad, tu, esti LIBER sa crezi in ce vrei fara sa ma omori pe mine ca nu gandesc ca tine.
E pacat sa ma omori pentru ca nu cred in iad?

View Postpacopaco1967, on 16 iunie 2021 - 07:27, said:

La fel si unora, li se urca la cap libertatea si o ia razna.

Observ:Attached File  Mantuirea.jpg   107.18K   2 downloads

View Postpacopaco1967, on 16 iunie 2021 - 07:27, said:

In Corea nordica  nu ai libertate sa te misti in voie chiar daca ei sustin ca esti liber.
La fel si-n Iran, la fel si in Spania trecutului
Dictatura nu poate fi benefica indiferent din ce parte ar veni. Omul s-a nascut liber.
LASATI-L IN SOARELE MA-SII ASA!

View Postpacopaco1967, on 16 iunie 2021 - 07:27, said:

Esti muritor, iar pentru cel constincios de morala divina ii ofera viata eterna.
Vrajeli de 3 lei.
Or fi legi pentru tine care CREZI, dar e o mitocanie sa impui altora ceea ce crezi tu, sa ameninti cu iadul, sa minti cum o face penticostalul, sa ucizi cum o fac activistii extremisti.
Lumea ar fi mai buna LIBERA neincorsetata de mizeriile voastre.
Luat ce e mai bun si sublim din religie, nu veniti cu amenintari. E rusinos pentru un crestin sa faca asa ceva

Va dau eu lectii de crestinism?
NU MAI MINTITI!

Edited by Tsunnnami, 16 June 2021 - 08:23.


#51
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 08:22, said:

Sa minti e crestineste?
Nu.
Dar indianul escroc ti-a spus să nu mai citești cărți creștine.

El te invată că nu-i nicio problemă să minți iar Dumnezeu nici măcar nu te critică:

View PostTsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:29, said:

Nu te judec, nu te critic, nu mã enervez și nu te pedepsesc.
Cum sã te pot pedepsi pentru cã Ești ceea ce Ești, dacã eu sunt cel care te-a creat !?

Edited by penticostalul, 16 June 2021 - 08:36.


#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTsunnnami, on 15 iunie 2021 - 08:20, said:


De regula prostii nu ma interesau decat pentru a ma distra cu ei, sa fac misto de ei. Era o placere sadica, dar, in ultimii zeci de ani nu mai am timp pentru ei, insa acum, prostii HOTARASC viitorul meu indirect.
Prin prostia lor mentin o situatie de criza.
Nu pentru ca ar avea logica ceea ce zbiara ei. Nu, prostii n-au logica.
Prostii CRED ceea ce le spun idiotii si cei care ii manipuleaza. O fac de cele mai multe ori din ambitia de a fi impotriva stiintei, o fac din placerea sadica de la lovi in cei care gandesc, o fac sa arate ca "prostii au putere priun numar si nu prin logica. O fac folosind povesti crezute de alti prosti (cresc solzi pe tine). Crezul. Aia e filozofia lor.
Normal ca te deranjeaza cand observi ca exista VIATA si dincolo de religie.

Idiotii si prostii ar vrea o tara sa se dezvolte asa o face Iranul acum.
Ar vrea pe toti sa se inchine la ora fixa, femeile pe o treapta inferioara, fara drept de vot, ar vrea, sadic, fara respect si fara credinta crestina sa-i vada pe cei care nu le impartasesc "credinta", torturati.
Atunci se simt ei bine. Si ca filozofie iau Biblia si o interpreteaza in directia lor.

Este normal ca tu  sa fii deranjat cand cineva rade langa tine, cand cineva este fericit.
Tu, alaturi de prosti, trebuie reamintesti ca cel care rade pacatuieste, ca trebuie sa ceri voie sa razi, sa te milogesti sa fii fericit, iar fericire NU EXISTA fara sa mergi la biserica, fara sa stii ce a zis Marcu referitor la serpi, fara sa te milogesti sa poti gusta din viata asta.

Ei, toti prostii astia, pot trai cum vor ei, dar atunci cand ating parerea mea despre viata, atunci cand schimba directia societatii, ei trebuiesc loviti in gura.

Pentru ca ei sunt departe de filozofia crestina care nu sperie, care nu ameninta, asa cum fac imbecilii radical-habotnici, crestinismul este despre IUBIRE si RESPECT.
Si daca eu, sunt mai crestin ca tine si RESPECT biserica, si respect ipocritii care-si spun "crestini", astept si eu aplicarea crestinismul de catre ei spre mine.
"Lasati-ma-n pace!" sa-mi traiesc viata cum vreau cat nu deranjez pe altul.

Normal ca tu ai ajuns sa fii deranjat de argumentatia mea si incerci sa ma pui in banca mea:

Cat nu ma deranjati, puteti infiinta cate secte doriti, CAT NU MA VETI DERANJA
Cand incepeti sa influentati mersul dezvoltarii economiei, al societatii, atunci va fac o radiografie cel putin, ca alta putere nu am, sa va arat argumentat ca sunteti departe de a fi considerati oameni care gandesc.
Si repet intrebarea:
"Daca o molima ar ucide toti oamenii in lipsa vaccinarii, preotii si cei pe care tu-i consideri credinciosi, vor milita impotriva vaccinului?"
Sau alta:
"Tu si cei care-ti seamana in inteligenta, mergeti la doctor sau la preot cand va doare burtica? Ati calcat vreodata intr-o farmacie? De ce ati facut-o"
Daca aveti medic de familie este sau nu o ipocrizie ceea ce urlati aici pe forum?

Get lost!

Constat ca traiesti in propria dumitale lume, rupt de lumea actuala. Asa ca este necesar sa te trezesc nitel la realitate. Deci, in societatea in care traiesti,  preotii si credinciosii merg la doctor, iau pastile si fac vaccinuri. Ba chiar mai fiecare spital are si o capela sau chiar o biserica langa el. Asa ca, despre ce ipocrizie vorbesti? Despre a dumitale banuiesc. Ca noi radem, chiar daca pacatuim, bem, mancam si facem sex si chiar avorturi, pe care le plangem, dar tot radem apoi. Asa ca nu pricep despre cine si despre ce vorbesti dumneata. Si cred ca nici dumneata nu stii.

#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:29, said:

Nu știu dacã Dumnezeu a vorbit cu adevãrat, dar dacã a vorbit aceasta este ceea ce cred eu cã ar fi spus:

”Nu te mai ruga și nu te mai lovi cu pumnii în piept ! Ceea ce vreau sã faci este sã ieși în lume, sã te bucuri de viața ta.

Vreau sã te distrezi, sã cânți, sã te educi, sã te bucuri de tot ce am creat pentru tine. Nu mai merge la acele temple întunecate și reci pe care le-ai construit singur și despre care spui cã este casa mea !

Casa mea este în munți, în pãdure, rîuri, lacuri. AICI locuiesc cu tine și îmi exprim dragostea fațã de tine. Nu mã mai acuza de viața ta nenorocitã. Nu ți-am spus niciodatã cã e ceva în neregulã cu tine, cã ești pãcãtos, cã sexualitatea sau bucuria ta sunt un lucru rãu ! Așa cã nu mã învinovãți pentru tot ce ți-au spus alții sã crezi despre Mine ...

Nu mai citiți lecturi sacre care nu au nimic de-a face cu MINE. Dacã nu mã poți citi în zori, într-un peisaj, în ochii prietenului tãu, ai soției tale, ai bãrbatului tãu, în ochii fiului tãu. Nu mã vei gãsi într-o carte.

Înceteazã sã mai trăiești în fricã. Nu te judec, nu te critic, nu mã enervez și nu te pedepsesc. Sunt IUBIRE PURÃ ...
Te-am umplut cu pasiuni, plãceri, sentimente, nevoi ..., și ți-am dat LIBERUL ARBITRU. Cum te pot învinovãți, dacã rãspunzi la ceva ce Eu am pus în tine !? Cum sã te pot pedepsi pentru cã Ești ceea ce Ești, dacã eu sunt cel care te-a creat !?

Chiar crezi cã aș putea sã creez un loc în care sã-mi ard toți copiii care se poartã rãu, pentru restul Eternitãții !? Ce fel de Dumnezeu poate face asta ?! Dacã aș fi așa, nu aș merita sã fiu Respectat.
Respectã-ți semenii și nu face ceea ce nu vrei sã ți se facã.

Tot ce îți cer este sã ai grijă de viața ta, și fie ca LIBERUL TÃU ARBITRU sã-ți fie ghid.Tu și Natura, sunteți o singurã Entitate ..., așa cã nu crede cã ai putere asupra ei. Tu faci parte din ea. Ai grijã de Ea, și Ea va avea grijã de Tine. Am pus acolo tot ceea ce este bun pentru tine și l-am fãcut accesibil și am îngreunat accesul la ceea ce nu este.
Nu-ți folosi geniul în cãutarea a ceea ce este rãu pentru acest echilibru. Depinde de tine sã pãstrezi acest echilibru intact. Natura știe sã-l pãstreze foarte bine, pur și simplu nu o deranja !

Te-am fãcut absolut liber. Ești absolut liber sã creezi un Rai sau un Iad în Viața ta. Nu-ți pot spune dacã existã ceva dupã aceastã viațã, dar îți pot da câteva sfaturi. Nu mai crede în mine în felul acesta. A crede înseamnã a presupune, a ghici, a imagina. Nu vreau sã crezi în mine, vreau sã mã simți în tine. Sã mã simți în interiorul tãu când ai grijă de oile tale, când îți asculți copiii gângurind, când îți mângîi cîinele, când te scalzi în râu... Exprimã-ți bucuria, și obișnuiește-te sã iei exact ceea ce ai nevoie!

Singurul lucru sigur este cã ești Aici, cã ești viu, cã aceastã lume este plinã de minuni ... și cã în toate aceste minuni ești capabil sã știi exact de ce ai nevoie cu adevãrat.

Nu mã cãuta afarã , Nu mã vei gãsi !...Sunt aici - Natura, Cosmosul..., Sunt Eu."

Pana la urma, ale cui sunt cuvintele de mai sus? Ale lui Spinoza sau ale dumitale? Ca eu nu vad ghilimelele de rigoare, ba chiar dai impresia ca sunt doar cuvintele dumitale.

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpenticostalul, on 16 iunie 2021 - 08:36, said:

Nu.
Dar indianul escroc ti-a spus să nu mai citești cărți creștine.

Unde scrie ca e interzis?

View PostDorel666, on 16 iunie 2021 - 11:59, said:


Constat ca traiesti in propria dumitale lume, rupt de lumea actuala. Asa ca este necesar sa te trezesc nitel la realitate. Deci, in societatea in care traiesti,  preotii si credinciosii merg la doctor, iau pastile si fac vaccinuri. Ba chiar mai fiecare spital are si o capela sau chiar o biserica langa el. Asa ca, despre ce ipocrizie vorbesti? Despre a dumitale banuiesc. Ca noi radem, chiar daca pacatuim, bem, mancam si facem sex si chiar avorturi, pe care le plangem, dar tot radem apoi. Asa ca nu pricep despre cine si despre ce vorbesti dumneata. Si cred ca nici dumneata nu stii.

Jeez, te prinsesi?
EU traiesc in lumea mea???
Trezeste-te, FIECARE dintre noi traieste in lumea lui.

Trist esate in textul tau ca pui langa sex avoturile.
Astea ar trebui sa fie interzise. E inuman, imoral.

In rest..., de ce ne certam???
Ca incepe sa dispara mobilul "incaierarii", care pentru mine era "fii dracu liber, traieste moral si zambeste!", lucru care pe voi va irita.
Ori nu va exprimati voi corect, ori eu sunt prost si nu ma prind. Ambele variante putand fii valabile intr-o pondere mai mare sau mai mica.

View PostDorel666, on 16 iunie 2021 - 12:27, said:

Pana la urma, ale cui sunt cuvintele de mai sus? Ale lui Spinoza sau ale dumitale? Ca eu nu vad ghilimelele de rigoare, ba chiar dai impresia ca sunt doar cuvintele dumitale.
Ale mele nu, citisem ca sunt ale lui Spinoza, dar nu asta e important.
Important e ca rezonez la ce scrie autorul acolo

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate