Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Baruch Spinoza, despre ce vorbeste Dumnezeu:

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Nu știu dacã Dumnezeu a vorbit cu adevãrat, dar dacã a vorbit aceasta este ceea ce cred eu cã ar fi spus:

”Nu te mai ruga și nu te mai lovi cu pumnii în piept ! Ceea ce vreau sã faci este sã ieși în lume, sã te bucuri de viața ta.

Vreau sã te distrezi, sã cânți, sã te educi, sã te bucuri de tot ce am creat pentru tine. Nu mai merge la acele temple întunecate și reci pe care le-ai construit singur și despre care spui cã este casa mea !

Casa mea este în munți, în pãdure, rîuri, lacuri. AICI locuiesc cu tine și îmi exprim dragostea fațã de tine. Nu mã mai acuza de viața ta nenorocitã. Nu ți-am spus niciodatã cã e ceva în neregulã cu tine, cã ești pãcãtos, cã sexualitatea sau bucuria ta sunt un lucru rãu ! Așa cã nu mã învinovãți pentru tot ce ți-au spus alții sã crezi despre Mine ...

Nu mai citiți lecturi sacre care nu au nimic de-a face cu MINE. Dacã nu mã poți citi în zori, într-un peisaj, în ochii prietenului tãu, ai soției tale, ai bãrbatului tãu, în ochii fiului tãu. Nu mã vei gãsi într-o carte.

Înceteazã sã mai trăiești în fricã. Nu te judec, nu te critic, nu mã enervez și nu te pedepsesc. Sunt IUBIRE PURÃ ...
Te-am umplut cu pasiuni, plãceri, sentimente, nevoi ..., și ți-am dat LIBERUL ARBITRU. Cum te pot învinovãți, dacã rãspunzi la ceva ce Eu am pus în tine !? Cum sã te pot pedepsi pentru cã Ești ceea ce Ești, dacã eu sunt cel care te-a creat !?

Chiar crezi cã aș putea sã creez un loc în care sã-mi ard toți copiii care se poartã rãu, pentru restul Eternitãții !? Ce fel de Dumnezeu poate face asta ?! Dacã aș fi așa, nu aș merita sã fiu Respectat.
Respectã-ți semenii și nu face ceea ce nu vrei sã ți se facã.

Tot ce îți cer este sã ai grijă de viața ta, și fie ca LIBERUL TÃU ARBITRU sã-ți fie ghid.Tu și Natura, sunteți o singurã Entitate ..., așa cã nu crede cã ai putere asupra ei. Tu faci parte din ea. Ai grijã de Ea, și Ea va avea grijã de Tine. Am pus acolo tot ceea ce este bun pentru tine și l-am fãcut accesibil și am îngreunat accesul la ceea ce nu este.
Nu-ți folosi geniul în cãutarea a ceea ce este rãu pentru acest echilibru. Depinde de tine sã pãstrezi acest echilibru intact. Natura știe sã-l pãstreze foarte bine, pur și simplu nu o deranja !

Te-am fãcut absolut liber. Ești absolut liber sã creezi un Rai sau un Iad în Viața ta. Nu-ți pot spune dacã existã ceva dupã aceastã viațã, dar îți pot da câteva sfaturi. Nu mai crede în mine în felul acesta. A crede înseamnã a presupune, a ghici, a imagina. Nu vreau sã crezi în mine, vreau sã mã simți în tine. Sã mã simți în interiorul tãu când ai grijă de oile tale, când îți asculți copiii gângurind, când îți mângîi cîinele, când te scalzi în râu... Exprimã-ți bucuria, și obișnuiește-te sã iei exact ceea ce ai nevoie!

Singurul lucru sigur este cã ești Aici, cã ești viu, cã aceastã lume este plinã de minuni ... și cã în toate aceste minuni ești capabil sã știi exact de ce ai nevoie cu adevãrat.

Nu mã cãuta afarã , Nu mã vei gãsi !...Sunt aici - Natura, Cosmosul..., Sunt Eu."

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
seamana a panteism. e interesant ca orice e Dumnezeu. Cat despre intelegerea lui despre Dumnezeul biblic, e cam precara. Iadul este pur si simplu separere de Dumnezeu, defapt asta e iubire ca Dumnezeu nu te forteaza sa stai cu El daca nu vrei. Cat despre metafore care descriu iadul, well...sunt metafore.

Adica mai pe scurt Dumnezeul lui Spinoza iti spune sa faci cam tot ce-ti trece prin cap, good luck with Hitler.

Si biblia spune clar ca Dumnezeu nu locuieste in temple facute de om, e prea mare. Iubirea pura nu inseamna sa fii de acord cu tot ce face un om si sa nu-l critici.

Imi pare rau, dar pentru mine varianta biblica a lui Dumnezeu are mai mult sens si da am studiat si panteismul, budismul, hinduismul si genul asta de religii.

Edited by bobitad, 01 June 2021 - 13:46.


#3
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Baruch Spinoza bate campii.

#4
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 Tsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:29, said:

Te-am umplut cu pasiuni, plãceri, sentimente, nevoi ..., și ți-am dat LIBERUL ARBITRU. Cum te pot învinovãți, dacã rãspunzi la ceva ce Eu am pus în tine !? Cum sã te pot pedepsi pentru cã Ești ceea ce Ești, dacã eu sunt cel care te-a creat !?
Este o contradictie evidenta, o greseala logica, sa spui ca avem liber arbitru si ca nu vom fi pedepsiti.
Logic ar fi sa nu fim pedepsiti daca nu am avea liber arbitru.
Si daca Dzeu nu ne pedepseste, de ce este nevoie de legi si pedepse?
Sau nu este nevoie de ele?
Tu ce crezi?
Si daca este nevoie, de ce naiba este nevoie?

Edited by menaloty, 01 June 2021 - 13:54.


#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 menaloty, on 01 iunie 2021 - 13:52, said:

Si daca Dzeu nu ne pedepseste, de ce este nevoie de legi si pedepse?
Sau nu este nevoie de ele?
Tu ce crezi?
Si daca este nevoie, de ce naiba este nevoie?

Legea este indicat sa existe pentru a proteja insasi libertatea individului, dupa parerea mea

#6
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 Tsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:58, said:

Legea este indicat sa existe pentru a proteja insasi libertatea individului, dupa parerea mea
Pana la urma ideea este ca nu exista dumnezeu, sau ca exista, dar nu este cel la care se inchima majoritatea?
La tine cum este?

Sau ca de fapt, inca nu am desoperit adevaratul d-zeu?Posted Image

Edited by menaloty, 01 June 2021 - 14:30.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 bobitad, on 01 iunie 2021 - 13:42, said:

Imi pare rau, dar pentru mine varianta biblica a lui Dumnezeu are mai mult sens si da am studiat si panteismul, budismul, hinduismul si genul asta de religii.


 Elihu_66, on 01 iunie 2021 - 13:42, said:

Baruch Spinoza bate campii.

Intotdeauna e mult mai simplu sa fii condus decat sa gandesti, asa ca credinta confera un confort mai mare in fata libertatii si folosiri creierului

#8
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Tsunnnami, on 01 iunie 2021 - 18:10, said:

Intotdeauna e mult mai simplu sa fii condus decat sa gandesti, asa ca credinta confera un confort mai mare in fata libertatii si folosiri creierului
Exact.
Nu are cum sa spuna Dumnezeu cuvintele astea, mai ales ca te duc catre filosofia lui Baphomet.
Asa ca mai cerceteaza si nu lua de buna orice scriere. Foloseste-ti creierul!

Edited by Elihu_66, 01 June 2021 - 19:11.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Elihu_66, on 01 iunie 2021 - 19:02, said:

Nu are cum sa spuna Dumnezeu cuvintele astea

De unde stii?

#10
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Tsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:29, said:

Nu știu dacã Dumnezeu a vorbit cu adevãrat, dar dacã a vorbit aceasta este ceea ce cred eu cã ar fi spus:

”Nu te mai ruga și nu te mai lovi cu pumnii în piept ! Ceea ce vreau sã faci este sã ieși în lume, sã te bucuri de viața ta.

Baruch Spinoza nu a scris asa ceva. Tu citezi un text de pe blogu unui gigel aiurea pe internets.

#11
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Tsunnnami, on 05 iunie 2021 - 21:46, said:



De unde stii?
Pentru ca Baphomet nu este Dumnezeu.
Vrajala asta nu merge cu cei care își cunosc Tatăl.

Merge cu cei slabi, nestatornici și necunoscători.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 criztu, on 05 iunie 2021 - 22:16, said:

Baruch Spinoza nu a scris asa ceva. Tu citezi un text de pe blogu unui gigel aiurea pe internets.

 Elihu_66, on 05 iunie 2021 - 22:23, said:

Pentru ca Baphomet nu este Dumnezeu.

Parerea mea este sa nu cumva sa indrazniti sa ganditi vreaodata. Am auzit ca e pacat.
Sa fii prost e indicat. Asa ne spune tata popicu'

 criztu, on 05 iunie 2021 - 22:16, said:

Baruch Spinoza nu a scris asa ceva. Tu citezi un text de pe blogu unui gigel aiurea pe internets.

Si daca n-ar fi scris?
E pacat sa traiesti, este? Mai indicat este sa fii prost?
Sau care e filozofia ta?
Care din textul scris de mine mai sus este "pacat" in acceptiunea idiotilor?

 Elihu_66, on 05 iunie 2021 - 22:23, said:

Merge cu cei slabi, nestatornici și necunoscători.

..si inteligenti, ai uitat sa mentionezi

Sa traiesti inseamna sa fii slab?
De prosti ce spui? Sa zicem ca un prost se duce zi de zi la biserica. Ce spui despre el?
E cunoscator?
Statornic stiu ca e pentru ca asta e definitia prostului

 menaloty, on 01 iunie 2021 - 14:28, said:

Pana la urma ideea este ca nu exista dumnezeu, sau ca exista, dar nu este cel la care se inchima majoritatea?
La tine cum este?

Eu nu spun nici ca exista si nici ca nu exista.
Spun doar ca mi se rupe de ceea ce crezi tu atata vreme nu te atingi de libertatea mea.
Ce e rau in asta?

Te inchini la ceva? Si? Care e problema mea ca o faci?
Problema mea apare atunci cand un idiot imi spune si ma obliga pe mine sa ma inchin la ceva in care crede el.

Edited by Tsunnnami, 05 June 2021 - 23:53.


#13
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 Tsunnnami, on 05 iunie 2021 - 23:52, said:

Te inchini la ceva? Si? Care e problema mea ca o faci?
Problema mea apare atunci cand un idiot imi spune si ma obliga pe mine sa ma inchin la ceva in care crede el.
Te-a obligat cineva sa te inchini la ceva? Daca da, poate pari tu mai fraier.
Mie nu mi s-a intamplat si nici nu am auzit pe cineva sa i se fi intamplat asta?
Pe tine ce te-a apucat cu chestia asta cu obligatul? Ai obsesii de astea?

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 menaloty, on 06 iunie 2021 - 00:28, said:

Te-a obligat cineva sa te inchini la ceva? Daca da, poate pari tu mai fraier.

Poate nu simti tu.
Asta ce e?
Attached File  cmn.jpg   145.42K   8 downloads

#15
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Tsunnnami, on 05 iunie 2021 - 23:52, said:

Si daca n-ar fi scris?
E pacat sa traiesti, este? Mai indicat este sa fii prost?

ce ai citat tu acolo e scris de unu Sanjay Thampy pe blogu lui personal - http://yesteethatsme...nce-of-god.html

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 criztu, on 06 iunie 2021 - 11:20, said:

ce ai citat tu acolo e scris de unu Sanjay Thampy pe blogu lui personal - http://yesteethatsme...nce-of-god.html

Asa si?
Cu ce schimba asta textul?

#17
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
pai nu e scris de Baruch Spinoza, e scris de un indian Sanjay Thampy

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Tsunnnami, on 01 iunie 2021 - 13:29, said:

Nu știu dacã Dumnezeu a vorbit cu adevãrat, dar dacã a vorbit aceasta este ceea ce cred eu cã ar fi spus:

”Nu te mai ruga și nu te mai lovi cu pumnii în piept ! Ceea ce vreau sã faci este sã ieși în lume, sã te bucuri de viața ta.

Vreau sã te distrezi, sã cânți, sã te educi, sã te bucuri de tot ce am creat pentru tine. Nu mai merge la acele temple întunecate și reci pe care le-ai construit singur și despre care spui cã este casa mea !

Casa mea este în munți, în pãdure, rîuri, lacuri. AICI locuiesc cu tine și îmi exprim dragostea fațã de tine. Nu mã mai acuza de viața ta nenorocitã. Nu ți-am spus niciodatã cã e ceva în neregulã cu tine, cã ești pãcãtos, cã sexualitatea sau bucuria ta sunt un lucru rãu ! Așa cã nu mã învinovãți pentru tot ce ți-au spus alții sã crezi despre Mine ...

Nu mai citiți lecturi sacre care nu au nimic de-a face cu MINE. Dacã nu mã poți citi în zori, într-un peisaj, în ochii prietenului tãu, ai soției tale, ai bãrbatului tãu, în ochii fiului tãu. Nu mã vei gãsi într-o carte.

Înceteazã sã mai trăiești în fricã. Nu te judec, nu te critic, nu mã enervez și nu te pedepsesc. Sunt IUBIRE PURÃ ...
Te-am umplut cu pasiuni, plãceri, sentimente, nevoi ..., și ți-am dat LIBERUL ARBITRU. Cum te pot învinovãți, dacã rãspunzi la ceva ce Eu am pus în tine !? Cum sã te pot pedepsi pentru cã Ești ceea ce Ești, dacã eu sunt cel care te-a creat !?

Chiar crezi cã aș putea sã creez un loc în care sã-mi ard toți copiii care se poartã rãu, pentru restul Eternitãții !? Ce fel de Dumnezeu poate face asta ?! Dacã aș fi așa, nu aș merita sã fiu Respectat.
Respectã-ți semenii și nu face ceea ce nu vrei sã ți se facã.

Tot ce îți cer este sã ai grijă de viața ta, și fie ca LIBERUL TÃU ARBITRU sã-ți fie ghid.Tu și Natura, sunteți o singurã Entitate ..., așa cã nu crede cã ai putere asupra ei. Tu faci parte din ea. Ai grijã de Ea, și Ea va avea grijã de Tine. Am pus acolo tot ceea ce este bun pentru tine și l-am fãcut accesibil și am îngreunat accesul la ceea ce nu este.
Nu-ți folosi geniul în cãutarea a ceea ce este rãu pentru acest echilibru. Depinde de tine sã pãstrezi acest echilibru intact. Natura știe sã-l pãstreze foarte bine, pur și simplu nu o deranja !

Te-am fãcut absolut liber. Ești absolut liber sã creezi un Rai sau un Iad în Viața ta. Nu-ți pot spune dacã existã ceva dupã aceastã viațã, dar îți pot da câteva sfaturi. Nu mai crede în mine în felul acesta. A crede înseamnã a presupune, a ghici, a imagina. Nu vreau sã crezi în mine, vreau sã mã simți în tine. Sã mã simți în interiorul tãu când ai grijă de oile tale, când îți asculți copiii gângurind, când îți mângîi cîinele, când te scalzi în râu... Exprimã-ți bucuria, și obișnuiește-te sã iei exact ceea ce ai nevoie!

Singurul lucru sigur este cã ești Aici, cã ești viu, cã aceastã lume este plinã de minuni ... și cã în toate aceste minuni ești capabil sã știi exact de ce ai nevoie cu adevãrat.

Nu mã cãuta afarã , Nu mã vei gãsi !...Sunt aici - Natura, Cosmosul..., Sunt Eu."

Asa este, a vorbit asa, dar pentru ursi! Si pentru toate animalele si fiarele salbatice si celelalte vietati, in afara de om. Pe care l-a pus sa lucreze si sa pazeasca pamantul si sa stapaneasca peste el si peste toate vietuitoarele lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate