Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic
 ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 

Interpretare raport daune RAR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu zici bine ce zici nu te contrazic
Dar problema e ca service urile de la noi nu știu ele de YouTube și de constrângerile caroseriei.
Și le mai repara și in bătaie de joc.

Apropo, vezi ca topicul nu e despre ce mașini ai tu și cât costa un far de-al tău


#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,106
  • Înscris: 03.12.2005
Ba stiu. Aia care stau zi de zi cu mana pe fiare la nivel de instinct asta fac. Nu au pierdut atata vreme ca mine prin scoala sau pe internet ca sa povesteasca frumos, dar asta iese din mana lor. Tinichigeria e un mestesug, se invata practic, nu se studiaza. Eu sunt cel mult avocatul celor care fac treaba corect, dar munca iese din mainile lor.

In al doilea rand, cat timp toata lumea foloseste exemplele personale ca sa argumenteze diverse, la fel voi proceda si eu. Ca se intampla sa am tangente cu chestii care nu sunt chiar accesibile... ghinion. E o aroganta pe care mi-o ingadui.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu vorbești poate despre unele persoane sau unele service-uri ce repara corect și au blazon, eu zic ca nu toți sunt așa și mulți își bat joc, chiar reprezentante.
Uita-te pe canalul Atelierul de Detailing, zilele trecute am văzut un clip cu un BMW de la Craiova cu mari probleme cu reprezentanta...



Cât despre tangentele cu chestii greu accesibile, bravo tie.
Însă nu pe toți impresionează o chestie de genul asta.
Sunt si alte verbe mai importante decât “a avea”
Plus ca un om cu “valoare” sau care poseda chestii scumpe pur și simplu le are.
Când începi sa te lauzi ca ai o mașina de 40-50 de mii deja mie personal mi se pare puțin “cocalarism”
Adică puii mei aia care au de exemplu un Urus si un Porsche 911 turbo ce dracu mai zic dacă tu te lauzi cu o petarda de Bmw



Care mai e și făcut armonica in vreun accident și sudat după aia sau mai știu eu ce reparații meseriașe are.
Mai da-le dreacu de fiare

Ete și benveu minune, mașina visurilor

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uLX46FIETII?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si nu ma înțelege greșit, n-am nimic cu tine, dimpotrivă îmi place sa discut cu oameni pasionați de ce fac, indiferent de domeniul lor, prin natura jobului interacționez cu oameni de tot felul, de la taximetriști la milionari in euro.

Eu doar ziceam ca nu contează cât costa farul tău, nu e relevant aici

As aprecia dacă ai recunoaște ca mașina din topic poate sa fie “țiplă” la fel de bine cum poate fi “un gunoi”
Detaliile furnizate sunt neconcludente

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,106
  • Înscris: 03.12.2005
Nu, vorbesc fix de ateliere mici, in general detinute de cel mai experimentat dintre cei care si munceste. In alta dezordine de idei, poti sta linistit, am si multe alte calitati si alte rezultate care provin integral din munca mea, dar nu-i vorba despre mine si ce sunt sau nu sunt eu.

Ah, iar la mizeria aia refuz sa ma uit. Am nimerit un "fratica" la primul scroll, asa ca no thanks. Or avea publicul lor, dar nu-s eu ala.

Also, look who said it first.

 sebulbus, on 04 mai 2021 - 23:28, said:

Nu e cazul aici. Poate sa fie un cotet sau poate sa fie perfect ok, dar nu din cauza incidentelor de acolo.


#23
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Daca lovea cai sau vaci, nu trebuia sa sara si airbagul? Si ala sub nici o forma nu intra in reparatie de 6000 de lei.

#24
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 15.10.2007
megane III schimbat bara fata in reprezentanta plus un far (xenon), telescop o anvelopa plus ceva plastic aferent barii. asta in an 2018. deviz 95% din valoarea masinii, adica inca putin si era declarata dauna totala, adica toata afacerea a costat in jur de 17.000 lei.

#25
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007

 SpeedDemon, on 04 mai 2021 - 21:06, said:

Depinde ce masina e. Oricum daca era ceva grav nu iesea in 5000 de lei. Si masina mea a avut bara schimbata, atinsa in parcare dar deviz 2500 lei. Depinde de masina, de exemplu o bara de BMW M packet e scumpa rau pe original la bmw-urile noi.
Bara spate BMW F10 + un senzor parcare schimbate pe RCA acum o luna. Si nu la reprezentanta, ci un service mai aproape de mine. Total 12.860 lei.
Eu zic ca 5000 bara plus vreun polish la capota - ca vad ca e rosie si aia in poza - este un pret normal pentru reparatii pe asigurare unde service-urile umfla la greu factura.

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
V-am mai povestit, cred. Cand am vandut una dintre masini (fusese condusa de mine de la zero km, cand a facut 3 ani am cumparat-o, a ramas sotiei apoi), vine cumparatorul sa ma intrebe de nu stiu ce accident cu masina facuta praf, ca asa apare pe nu stiu ce prostie de site dintr-asta de verificari.
Eu aveam istoricul pana la nivel de schimbat lamele stergator in reprezentanta, daramite ce fusese facut pe Casco (parbriz crapat sau zgarieturi facute cu cheia de diversi oligofreni).
Ideea e ca pot aparea tot felul de dude pe rapoartele astea.

 pasilla, on 04 mai 2021 - 20:59, said:


Si brusc se decide sa o vanda ?

Pot aparea 1000 motive.

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,106
  • Înscris: 03.12.2005
Poate la fel de bine a hotarat sa o revopseasca inainte de vanzare ca sa se prezinte impecabil. In loc sa faca asta cand inca se bucura de ea. Nicicum nu mai e bine.

#28
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
sa fim realisti, nu o vinde din cauza unei daune de 6000 lei. Asta, la ce preturi sunt in reprezentanta, nu inseamna mare lucru. Renault Clio, a lovit un caine. Rezultat: schimbat + vopsit bara, schimbat rezervor lichid parbriz si un proiector de ceata. Cost 7400 ron

#29
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 30.08.2006
La un accident frontal ,chiar si usor, nu se schimba doar bara. Mai exista si tampoanele de amortizare si bara metalica . Si la mine o bara si un far cu becuri halogen a costat 60 de milioane dar s-a inlocuit si bara metalica si un tampon amortizor. Daca nu ar exista asa ceva s-ar indoii lonjeronul si ar fi dauna totala.

#30
Catalinrgb

Catalinrgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 02.06.2014
Referitor la ce a postat initiatorul discutiei, eu am lovit masina de munca un Fiat doblo 2018 si am avut bara fata sparta, claxon, aripa stanga de inlocuit , usa stanga putin indoita s-a rezolvat la ciocan , far stanga spart si aripa dreapta indoita si zgariata plus parbriz spart , iar devizul la service autorizat a fost de 7700 de lei , iar masina mergea fara probleme si lovita fiind, deci daca a fost facuta in service nu cred ca este o problema grava , dar sa faca o verificare in service a masinii.

#31
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Apropos de daune, eu am fost improscat cu criblura/pietris de pe contrasens, am de vopsit bara fata, capota, plafonul si schimbat parbrizul, plus farurile trebuie schimbate si ornamentul cromat de pe bara fata pentru ca au cateva zgarieturi.
Dauna pe Casco - 21000 RON.  O sa apara jumate de masina rosie la RAR.

#32
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Din pacate cam astea sunt preturile in reprezetante. Dupa un accident minor unde un alt sofer nu a apreciat corect traiectoria masinii cand intoarce, a mea fiind parcata, s-a schimbat bara, un far (o prindere rupta) si un proiector, total a fost vreo 6000 lei.

Daca lucrarile au fost facute pe asigurare, mai ales CASCO, destul de probabil ca au fost facute bine cu schimbarea a tot ce s-a putut schimba, chiar daca unele se puteau repara.
Daca pentru unii prezinta mai multa garantie o masina reparata prin diverse ateliere de nici nu apar in rapoarte, sa aleaga in consecinta.

#33
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
un prieten cu un Passat B8, a fost lovit din spate.
Reparatie facuta pe asigurare in service-ul agreat de asigurator, cost 7.400 ron. ( senzorii nu au fost afectati, bara standard fara insertie de crom )

Asa ca 6.000 ron mi se pare putin pentru dauna din 2021, nu pare ceva major.

Edited by black1990, 05 May 2021 - 10:22.


#34
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,058
  • Înscris: 08.08.2018
Intr-adevar, la 6000 lei pare a fi exact ce spune proprietarul. In epoca noastra, cand exista telefoane cu camera, de ce n-o fi facut poze... Eu am avut doua accidente minore, practic zgarieturi in trafic, dar ambele sunt documentate cu varf si indesat, sa stie exact viitorul proprietar ce s-a intamplat acolo.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,949
  • Înscris: 07.02.2003

 black1990, on 05 mai 2021 - 10:21, said:

Asa ca 6.000 ron mi se pare putin pentru dauna din 2021, nu pare ceva major.
Daca e masina noua, daca aveai asa o dauna la o masina veche schimbai service-ul Posted Image
Eu am facut mai demult la Clio si 2 supape, si distributia rupta si rectificare chiulasa pana in 1400 lei. Ca mi se rupsese in mers cureaua.

Edited by andreic, 05 May 2021 - 10:45.


#36
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
sa o reparai singur acasa cu o piesa pe culoare din dezmembrari

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate