Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 

Lampi LED + intrerupator touch = DISCO ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 14.02.2006
Va salut !
Am montat mai demult in baie 3 lampi LED ( de 9W, ceva de genul : https://www.iluminat...uport-inclus-9W) si 1 lampa (mai corect spus un suport pt 2 tuburi) cu 2 tuburi LED (ceva de genul : https://www.led-conc...rade-mat-sticla). Intrerupatorul este unul touch, dublu (hol si baie). Toate cele 4 corpuri de iluminat, 3 lampi slim + lampa cu 2 tuburi, sunt conectate in paralel. Cele 3 lampi LED slim au propriile intrerupatoare si le pot aprinde dupa nevoie. Doar lampa cu 2 tuburi led este aprinsa by-default.
De ceva vreme am remarcat ca, daca ramane ON intrerupatorul individual al oricarei lampi slim, atunci lampa respectiva clipeste (aprox 1 data la 2 secunde) cu toate ca intrerupatorul touch de la intrarea in baie este OFF.
Daca TOATE cele 3 lampi slim sunt oprite din propriile intrerupatoare, lampa cu 2 tuburi LED functioneaza corect, in sensul ca nu flickere (cand intrerupatorul touch este OFF).
Functionarea ON/OFF a intrerupatorului touch se face corect, nu sunt probleme. Becul LED (cu fasung E27) alimentat pe celalalt circuit prin acelasi intrerupator touch functioneaza corect.
Am incercat, cf manualului de instalare a intrerupatorului touch sa conectez, direct pe cele 2 fire de alimentare ale "ansamblului" lampilor LED, un condensator nepolarizat de 0,33 uF@275 VAC. Nu s-a schimbat nimic !!! Azi am incercat sa conectez inca un condensator similar (acestea fiind livrate odata cu intrerupatoarele touch) direct pe bornele intrerupatorului ; situatia insa s-a inrautatit, clipirea fiind mult mai frecventa ( < 1/sec).

Ce as putea face in aceasta situatie ??? Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si posibilele solutii propuse !

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Desfa lampa cu 2 tuburi si vezi daca mai are in ea si altceva inafara de sirme.
Desfa si o lampa slim si vezi daca mai are ceva prin ea, inafara de sirme.
Incerca sa pui in tub din lampa cu 2 tuburi, intr-un corp slim.
Cumperi alte "neoane" dupa ce afli care nu face figuri.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ai verificat daca faza nu vine direct in lampa?
In mod normal, faza trebuie trecuta prin intrerupator (asta din considerente de protectie). La lampa ajunge direct doar nului, Daca ajunge faza, nu e bine, se intampla fenomenul descris de tine. Stiu ca si la mine a fost asa. NU am reusit sa rezolv cu condensator, am rezolvat doar cu inversarea firelor din doza.
Problema e destul de veche in privinta becurilor LED. Pe vremea becurilor cu incadescenta, daca ignorai regulile de protectie, nu prea conta cum e legata lampa. Daca te intereseaza, iti trimit prin mesaj privat un link unde gasesti pagini intregi pe tema asta.

Edited by altuser09, 15 April 2021 - 20:59.


#4
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 14.02.2006
Multumesc pentru raspunsuri !
1. Lampa cu 2 tuburi nu (mai) are nimic in ea, e modificata de mine (am scos drosel si starter, am facut conexiunile cf recomandarilor producatorului tubului LED).
2. Intrerupatorul touch nu "permite" conexiuni inversate ; are un pol "live wire" la care am legat faza si doua "neutral line" la care am legat cele 2 fire corespondente iluminarii din baie, respectiv hol.

#5
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 14.02.2006
Am montat in paralel un bec mic de frigider ! Momentan zero flickering, totul functioneaza perfect !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate