Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Realme 7Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009
De 4 zile sunt posesoarea unui smartphone Realme 7 Pro. După vreo 3 săptămâni de „studiu” intens pe net, am hotărât, la recomandarea unui forumist, să mă uit la acest telefon.
Realme este un brand desprins, din 2018, de sub umbrela BBK Electronics Corporation. Adică e un fel de frate cu OnePlus, Oppo, Vivo și iQOO. Realme este însă la început de drum, iar direcția companiei după cum o spune chiar descrierea site-ului oficial este aceea de a oferi telefoane corecte (raport calitate/preț presupun), frumoase și puternice. A acaparat piața din Asia destul de rapid, iar de anul trecut au apărut și la noi.
telefoane Realme nu prea se găsesc, dar eu l-am găsit la cel mai bun preț aici, l-am comandat în ideea că îl pot testa 30 zile și dacă nu-mi place dau retur. Am umblat prin magazine fizice, dar nu l-am văzut nicăieri. Încercam să fac o comparație cu un Oppo cu configurație similară, dar nah...e altă gâscă în altă traistă.
Deci, comandat, primit, configurat, butonat la maxim și păstrat la purtător.
Când am făcut alegerea, am ținut cont de modul în care îl utilizez. Aveam nevoie de autonomie la baterie, NFC, difuzor puternic (nu pentru ascultat muzică, pentru sonerie să-l aud când e băgat prin cine știe ce ungher al poșetei sau prin casă),  shortcut-uri pentru diverse aplicații și să nu fie cât o tabletă. Chestii obișnuite dealtfel, pentru că eu folosesc telefonul,  whatsapp, mess, FB, Tuya-smart home, poze nu excesiv, fără selfie-uri Posted Image.
Pentru 1200 lei, telefonul este best-buy. Nu poți cere la acest preț caracteristici de flagship. Are plusuri și minusuri. Per total este un telefon bun. Procesor, memorie, camerele foto, încărcare rapidă etc.
Setările se fac ușor, și găsești multe opțiuni pe care alte telefoane nu le au. De exemplu poți seta mărimea și forma butoanelor de la aplicații, îți poți organiza lateral într-o bară glisantă aplicații pe care le folosești mai des să nu încarci ecranul. Poți seta anumite mișcări pe care le faci pe ecranul blocat pentru deschis lanterna, deschis camera foto, respingere apel, etc. Mai am câte ceva de probat.
Amprenta este sub dispay și funcționează mai mult decât ok, face ID are probleme când luminozitatea este scăzută, semnalul este super bun (în zone unde la Samsung și iPhone aveam semnal slab, cu Realme am semnal full). Funcționează fluent, fără laguri, se încarcă de la 20% la 100% în 20 min. Ce-i drept că mie mi se părea că este încins, dar AccuBattery îmi arăta 31gr. C. Bateria încărcată 100%, cu utilizare destul de intensă, butonat setări, vorbit cam 3 ore la telefon, apel video 30 min,, citit știri pe net, FB, mess, Whatsapp m-a ținut de dimineață până a doua zi seara. Nu mă joc. Poate 20 min pe zi Toon Blast care nu consumă așa mult.
În concluzie eu sunt foarte mulțumită. Să vedem în viitor cum se va comporta.

Attached Files



#2
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
Cum e cu face ID pe întuneric? La Xiaomi doar lumina de la ecran e suficient sa se deblocheze. Are volte și wifi calling?

#3
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009
Am verificat și merge face ID și la lumină slabă, dar trebuie să dau luminozitate mai mare ecranului. Volte este activat în notificări, dar eu venind din secolul trecut Posted Image Posted Image mai am de studiat despre volte și vowifi. Am căutat în setări și am găsit numai activarea/dezactivarea notificărilor pentru volte. Mai caut. Am înțeles că pentru vowifi trebuie să îmi apară la Alte conexiuni. Nu găsesc în setări nicio variantă pentru activare/dezactivare vowifi sau volte.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Procesor mediocru lansat in urma cu mai bine de 3 ani, camere fara stabilizare optica.
In ce straluceste ? Doar o baterie mai maricica si ecran amoled ? La pret de 1200  lei ?
Maxim 700 lei.

#5
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 pacopaco1967, on 02 martie 2021 - 10:19, said:

Procesor mediocru lansat in urma cu mai bine de 3 ani, camere fara stabilizare optica.
In ce straluceste ? Doar o baterie mai maricica si ecran amoled ? La pret de 1200  lei ?
Maxim 700 lei.

Îl ai și îl folosești sau numai așa l-ai ținut 10 min în mână?

#6
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 09.01.2015

 iogamac, on 02 martie 2021 - 11:29, said:

Îl ai și îl folosești sau numai așa l-ai ținut 10 min în mână?
Nici macar...

#7
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 pacopaco1967, on 02 martie 2021 - 10:19, said:

Procesor mediocru lansat in urma cu mai bine de 3 ani, camere fara stabilizare optica.
In ce straluceste ? Doar o baterie mai maricica si ecran amoled ? La pret de 1200  lei ?
Maxim 700 lei.

Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G a fost lansat în ianuarie 2020, citește aici, deci are 3 ani numai dacă o fi vreun Făt Frumos care crește într-un an cât alții în 3. Camerele cu stabilizare sau fără au făcut poze mult mai bune decât un Samsung Galaxy A40. Am pus o poză făcută noaptea, modul „night”, cu o lumină difuză venită de la stâlpul din stradă, iar a doua este făcută cu camera macro. Prima poză am făcut-o special într-un loc în care era beznă totală.
Acum ce să spun? Nu e aparat de fotografiat, și prioritățile mele nu s-au bazat pe rezoluția camerei. Uit-te la un Samsung Galaxy A40...este cam la același preț, dar la specificații e vai de mama lui și mai mult stă în service decât în utilizare. Da nah, e Samsung.

Attached Files



#8
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007
Sunt curios unde gaseste el telefon cu specificatiile astuia, cu ecran amoled la 700 de ron. Cum o fi facut estimarea ?

#9
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 TheOne06, on 02 martie 2021 - 18:30, said:

Sunt curios unde gaseste el telefon cu specificatiile astuia, cu ecran amoled la 700 de ron. Cum o fi facut estimarea ?
Sub 1000 lei găsești cu ecran IPS, chiar și peste 1000. Poco x3NFC are IPS.  Camerele nu sunt în niciun caz de la Sony la cele de 700 lei. Apoi, pe mine mă interesa să aibă și NFC.pentru plăți. Sunt puține smart-uri sub 800 care să aibă NFC.
Eu am o problemă cu aplicațiile de plată. IOs-ul are wallet-ul ăla pe care îl accesezi rapid cu 2 tap-uri pe butonul de amprentă, vezi toate cardurile și alegi ce-ți convine, confirmi cu amprenta și gata. La Android nu ai varianta asta. Sunt într-o confuzie totală cu Google Pay-ul. Există aplicația care la noi nu poate fi descărcată, dat la conexiuni poți bifa Google Pay sau aplicația băncii. Când am bifat GP nu a funcționat plata. Trebuie să mă mai documentez.
Dacă știe cineva cum funcționează să spună.

#10
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Salutare.A venit și al meu telefon.Imi place.Nu-mi dau seama daca are sau nu folie pe ecran.Are?

#11
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009
Are o folie foarte subțire care se  zgârie foarte ușor. Eu mi-am comandat de aici, un set de folie spate(fibră de carbon)/ față(sticlă). Am văzut că aveau și folie din sticlă+folie pentru camere, dar în reviews au comentat că pozele nu ies când aplici folie pe camere. Am mai văzut tot felul de carcase cu închidere magnetică, cu sticlă pe față și pe spate, dar nu știu cât de bune sunt. La noi, am găsit tot felul de folii, dar cu aproximativ 50-100 lei iei una singură și cred că tot din China sunt aduse.

#12
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009
Am rezolvat și cu Google pay. Am instalat o aplicație din Google Play, „Shortcut for Gpay”. Se instalează aplicația și apoi se introduce în bara de sus și reușești să ai acces la schimbul cardurilor, când ai mai multe.

#13
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Hmm..Primele probleme..1.Nu pot pune lanterna pe butonul power.Nici camera foto.2.Imi tot arata actualizarea in google chrome.Fac actualizarea,si dupa 1-2 apare iar.Nu e grav,dar ma deranjeaza ca nu-i dau de cap.O fi de la launcherul nova,dar nu pot fara el.Ceva idei?

Edited by FARAROTI, 08 March 2021 - 20:25.


#14
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 FARAROTI, on 08 martie 2021 - 20:16, said:

Hmm..Primele probleme..1.Nu pot pune lanterna pe butonul power.Nici camera foto.2.Imi tot arata actualizarea in google chrome.Fac actualizarea,si dupa 1-2 apare iar.Nu e grav,dar ma deranjeaza ca nu-i dau de cap.O fi de la launcherul nova,ca nu pot fara el.Ceva idei?

Vezi că ai în setări>instrumente practice>gesturi și mișcări>gesturi pentru ecranul inactiv 2 opțiuni:
1. Alegi să faci un V cu degetul pe ecranul închis și se aprinde lanterna.
2. Faci un O pe ecranul închis și se deschide camera foto.
Succes!

Ieri, de fapt azi noapte am reusit să pun și aplicația Google Pay fără să se mai dezactiveze. După ce i-am făcut Shortcut.

Edited by iogamac, 08 March 2021 - 20:37.


#15
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Bine si cu gesturi.Multumult.

#16
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009

 FARAROTI, on 08 martie 2021 - 20:53, said:

Bine si cu gesturi.Multumult.

Eu butonez de o săptămână și văd că tot mai descopăr câte ceva. Deh, avantajul pensionarilorPosted Image.

#17
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Si la ale voastre blitzul e lesinat?

#18
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 05.11.2009
Nu, este ok.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate