Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Chestionar: Arhitectul - o necesitate, un ajutor sau o obligatie in Romania de azi ...

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Avand in vedere ca majoritatea ajungem la un moment dat sa avem contacte cu arhitectii va rog daca se poate sa completati chestionarul de mai jos pentru afla care este perceptia generala asupra meseriei de architect si/sau a arhitectilor in Romania. Multumesc anticipat celor care vor completa si care ne vor ajuta sa vedem unde anume se greseste si ce este bine in aceasta zona.Posted Image

*este posibil de multi sa nu fie considerata corecta forma sau alte detalii si  accept ca se poate face mai bine ... momentan este un inceput si orice completare a lui in aceasta forma este un pas inainte Posted Image



https://forms.gle/GyxqoCHNSZiDxC47A

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Vezi raspunsul aici: https://forum.softpe...romania-de-azi/

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Am completat.

P.S. Mirobolanta lege a constructiilor din Romania, care prevede ca-ti trebe proiect si autorizatie de construire inclusiv pentru un gard, un closet ecologic si un cotet de caine, n-o facut altceva decat sa proiecteze Posted Image o imagine extrem de nefavorabila a tuturor profesiilor pe care, volens-nolens, trebe sa le platesti ca sa poti ridica saracia aia de gard sau amaratul ala de closet in fundu' curtii, fara sa vina vreun sulica de la primarie sa te amendeze.

Parerea mea.

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostHunor_66, on 19 februarie 2021 - 13:44, said:

Am completat.

P.S. Mirobolanta lege a constructiilor din Romania, care prevede ca-ti trebe proiect si autorizatie de construire inclusiv pentru un gard, un closet ecologic si un cotet de caine, n-o facut altceva decat sa proiecteze Posted Image o imagine extrem de nefavorabila a tuturor profesiilor pe care, volens-nolens, trebe sa le platesti ca sa poti ridica saracia aia de gard sau amaratul ala de closet in fundu' curtii, fara sa vina vreun sulica de la primarie sa te amendeze.

Parerea mea.


Multumesc .


Aici e o problema cu care am facut un compromis Posted Image ... de aceea am zis ca este loc de mai bine. Este un chestionar "emotional", pentru pareri la cald... Functie de rezultate, timp si altele o sa vedem daca merita mai "nisate" si evident mai multe. Ca se vor supara unii si altii este clar dar nu am cum sa pun 50 de intrebari prin care sa ajung de la ansamblu rezidential si vile la gard si reclama pe stalp... sa pot diferentia arhitectii si beneficiarii .

***oricum interesant si suprinzator pt unii, raspunsurile de pana acum duc undeva unde arhitectii (majoritatea) nici nu se gandeau ... si poate fi extinsa si la alte domenii parerea din piata fata de vanzari/profesii/profesionisti ... vedem dupa un nr mai mare de raspunsuri daca ramane ideea de acum

Multumesc inca o data pt raspuns si completare .

Edited by superm, 19 February 2021 - 14:02.


#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postsuperm, on 19 februarie 2021 - 14:00, said:

***oricum interesant si suprinzator pt unii, raspunsurile de pana acum duc undeva unde arhitectii (majoritatea) nici nu se gandeau ... si poate fi extinsa si la alte domenii parerea din piata fata de vanzari/profesii/profesionisti ...
Pe care suntem obligati sa-i platim...

#6
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,506
  • Înscris: 26.01.2014
mda, nu m-a dat pe spate chestionarul
variante nepotrivite pentru experientele mele legate de colaborarea cu arhitecti.
si variante obligatorii nepotrivite

Edited by apocalipsul, 19 February 2021 - 18:19.


#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postapocalipsul, on 19 februarie 2021 - 18:18, said:

mda, nu m-a dat pe spate chestionarul
variante nepotrivite pentru experientele mele legate de colaborarea cu arhitecti.
si variante obligatorii nepotrivite
  

multumesc ... suntem cu totii diferiti.

#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,506
  • Înscris: 26.01.2014
corect, din punctul meu de vedere pe care insisti sa-l afli, practic e o perspectiva dar ii spunem punct de dragul conventiei, absolut toate colaborarile cu arhitecti in materie de design si amenajari interioare, m-au facut sa-mi formez o parere proasta despre pregatirea profesionala a prestatorilor acestei sa-i zicem meserii
parerea mea e ca e un moft, absolut inutil, normal, si scump, si ca doar incurca cu opiniile si sugestiile lor estetice...
nu vreau sa jignesc pe nimeni, oamenii sunt absolut ok... meseria e nașpa.
sper ca macar rezultatele chestionarului sa foloseasca cuiva. Posted Image

Edited by apocalipsul, 19 February 2021 - 18:45.


#9
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postapocalipsul, on 19 februarie 2021 - 18:43, said:

sper ca macar rezultatele chestionarului sa foloseasca cuiva. Posted Image


Mulțumesc pt răspuns și chestionar. Vedem după un nr rezonabil de completări care este direcția... In principiu deja îmi folosește, pt mine este foarte interesant, unele lucruri chiar ma surprind... Nu e chiar cum imaginam... Mulțumesc încă o data.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate