Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Perioadă livrare autoturism nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#73
Qumen

Qumen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2021
Salut, si eu am o comanda pentru un Audi Q2 din 20 aprilie, masina a fost fabricata acum 3 saptamani, inca astept livrarea.

#74
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostXman_ghio, on 29 iunie 2021 - 23:45, said:

Depinde de optionalele alese.

Pe langa optionale, depinde unde se face si montajul. La mine, la modelul SL Plus, am mai cerut suplimentar (pe langa culoare si GPL) senzori de parcare, alarma si deflectoare de vand (paravanturi). Montajul celor 3 s-a facut la dealer si a durat o zi (eram strecurat printre alte masini cu diverse reparatii).

Daca montajul tine de fabrica, intarzierea va fi semnificativ mai mare decat cea de la dealer.

#75
mitrut87

mitrut87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2009
Airbag-uri laterale spate
CLEVERPACK AMBITION
Contine:
-Driving Mode Selection
-Senzori parcare fata/spate
-Tempomat si limitator viteza
-Priza 230V si conexiune USB-C
(consola fata/spate si in oglinda retrovizoare)
Climatronic instalatie automata de aer conditionat cu distributia aerului in trei zone
Cotiera centrala spate cu suport pahar
Geamuri laterale fata cu protectie acustica si Sunset (geamuri laterale spate si luneta in nuanta inchisa)
Iluminare ambientala LED
Pachet Trapa Portbagaj Electrica
-trapa portbagaj electrica
-sigurante usi spate actionate electric
-blocuri optice spate TOP LED
REAR LIGHT VIEW contine:
- Blocuri optice spate TOP LED
- Camera video spate
Scaune fata / spate incalzite cu reglaj termic separat
Volan Sport multifunctional imbracat in piele

Astea sunt optionalele, nu stiu care dintre ele au lungit timpul de intrare in productie. Pe langa cipuri, am inteles ca si cu unul dintre modelele de jante pe 16 ar fi probleme, le-am schimbat deoarece cele alese ar intarzia si mai mult timpul de livrare... Deci inca mai astept, nici un update, comanda 11 martie, Octavia4

#76
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Daca ai ales 1.0 TSI DSG e posibil ca de aici sa vina intarzierea...

#77
mitrut87

mitrut87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2009
1.0 manual

#78
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

View PostQumen, on 30 iunie 2021 - 00:15, said:

Salut, si eu am o comanda pentru un Audi Q2 din 20 aprilie, masina a fost fabricata acum 3 saptamani, inca astept livrarea.
Salut, cum ai aflat ca a fost fabricata acum 3 saptamani ?

La Volkswagen se poate verifica undeva online statusul comenzii ?

La americani am vazut ca au o aplicatie in care le arata statusul, de la fabricatie, la vapor, la debarcare, transport la dealer, etc.
Gen cum verifici un AWB la Cargus Posted Image

#79
mitrut87

mitrut87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2009
Revin cu noutati, dupa 27 de saptamani nu am nici un termen de livrare....Posted Image

#80
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
In august 2021 am mers la o reprezentanta chitit sa cumpar o masina si mi-au zis cu foarte mare degajare ca mai devreme de februarie 2022 nu o sa vina nimic (si nici pe stoc nu am nimic).
Efectiv vreo 6 persoane stateau degeaba si ranjeau la mine ca "e normal".. am plecat
Mda, e normal atata vreme cat unii (multi) sunt dispusi sa astepte pe banii lor multe luni ca sa vina utilajul, ca in anii 1980.

Edited by aeon, 15 September 2021 - 09:45.


#81
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 02.02.2006
Și ce propui? :)

#82
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,592
  • Înscris: 11.07.2006
Problema e ca noi suntem luati ca o tara de cel putin de mana a doua,la vecinii unguri nu e asa de mare perioada de asteptare,sa nu mai spun de alte tari din UE,la ei nu o fi criza asa de mare sau....

#83
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
In Anglia sunt intarzieri mari, in Germania la fel. Si la polonezi cel putin VAG are termene de livrare ca in Ro. Asta cu tara de mana a doua e atata de fumata...

#84
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 02.02.2006
Întrebarea rămâne aceeași: ce propui? Concret, exact, punctual. :)

#85
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Concret, te ridici de pe scaun si pleci. Pur si simplu. Si poate le trimiti un mesaj scurt, "ba nesimtitilor, in 9 luni se fac copii nu masini".
Daca majoritatea ar face la fel sa vezi cum apar solutii imediat.
Aia cu cipurile e tot nesimtire de producator, ar putea lipi si un iphone13 pe bord daca chiar vor sa livreze masini... se gasesc si telefoane la 100 eur mult mai performante decat prostiile lor de cipuri generatie 2005. Dar cata vreme omul accepta orice, de ce nu?

#86
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,317
  • Înscris: 05.06.2002
am auzit la tv ca prin brazilia se vand masini fara sistemul de infotainment, cu un capac care mascheaza gaura in bord si cu promisiunea ca o sa-l instaleze la dealer imediat ce se rezolva criza de cipuri...

View Postaeon, on 16 septembrie 2021 - 08:38, said:

Concret, te ridici de pe scaun si pleci. Pur si simplu. Si poate le trimiti un mesaj scurt, "ba nesimtitilor, in 9 luni se fac copii nu masini".
Daca majoritatea ar face la fel sa vezi cum apar solutii imediat.
cand nu exista cipuri pe piata si nimeni n-are o rezolvare la problema ma gandesc ca-i o solutie foarte buna asta care o propui tu... ia uita-te cat costa o placa video. procedeaza la fel si cu comerciantii care-ti cer preturi nesimtite pt ea. la fel si cu rusii cu gazul lor...

#87
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 02.02.2006
Bună asta cu ”te ridici și pleci”. :lol: Asta o să rezolve orice, mai puțin timpii de livrare. Îți dai seama ce-o să tremure chiloții pe ei când vor vedea că nea Gigi de pe piața ”de mâna a doua” (citatul vostru) nu le mai cumpără mașinile? Clar vor arunca toate ”piețele de mâna întâi” la gunoi și voi veni buluc în genunchi să vândă aici Bentley la preț de trotinete, și-ți fac și-un masaj să-i ierți. :lol:

#88
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007

View PostPhonyx, on 15 septembrie 2021 - 17:13, said:

Problema e ca noi suntem luati ca o tara de cel putin de mana a doua,la vecinii unguri nu e asa de mare perioada de asteptare,sa nu mai spun de alte tari din UE,la ei nu o fi criza asa de mare sau....
Intarzieri sunt in toate tarile.
Nu e asta problema ca RO e tara de mana a doua, asta e realitatea, e de mana a doua, a treia.

Problema e ca sutem fomisti, la tot, gadget-uri, masini , mancare si sustenabilitatea la astea e din ce in ce mai grea


#89
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,317
  • Înscris: 05.06.2002

View Postalexcrist, on 16 septembrie 2021 - 11:29, said:

Bună asta cu ”te ridici și pleci”. ....
faza e ca si ei ar fi extrem de bucurosi sa aiba masina aia sa ti-o dea si sa marcheze profitul...

#90
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 05.09.2005

View PostFane, on 16 septembrie 2021 - 09:57, said:

am auzit la tv ca prin brazilia se vand masini fara sistemul de infotainment, cu un capac care mascheaza gaura in bord si cu promisiunea ca o sa-l instaleze la dealer imediat ce se rezolva criza de cipuri...


Am fost la Suzuki, acum vreo 2 saptamani si mi-au zis acelasi lucru (pentru Suzuki Vitara). Livrare in februarie 2022(?), daca imi amintesc bine, si vine "cu un capac", la care imi pun ei un sistem after-market, aprobat de producator - era ceva tableta Lenovo de 9'' si costa cam 900 euro. Am specificatiile complete pe undeva, daca mai gasesc foaia aia, o sa o postez.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate