Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Perioadă livrare autoturism nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#55
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostMicroEdge, on 08 martie 2021 - 13:49, said:

Pai acele mașini sunt "customizate"
Daca alegi masina din stoc durează mai putin

Sorry, nu stiam ca Skoda Octavia a ajuns la acelasi nivel cu Lamborghini ca sa astepti cu lunile acele "customizari"

#56
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Procesul de fabricație este același.
Vrei ceva pe placul tău cu optionalele tale aștepți puțin, dacă nu ai răbdare iei din stoc

#57
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvali, on 08 martie 2021 - 19:52, said:

deci tu ai putut aștepta, din motive, dar alții dacă fac asta sunt fraieri. și mai ales, fraieri că așteaptă mașini făcute în alte țări, nu la noi acilea. da, e logic ce spui.
imi explici si mie de unde ai tras concluzia ca-i consider pe cei care asteapta masina ca sunt fraieri? eu am afirmat doar despre mine ca n-am rabdare sa astept atata o masina cand de obicei exista optiunea sa cumperi una de pe stoc. si am cumparat ultimele doua masini facute "peste 7 mari si 7 tari" de pe stoc, mai mult a durat sa se aprobe dosarul rabla, ca daca o achitam integral o aveam a doua zi de cand am facut viramentul. asa sunt eu, urasc sa astept, da' n-am nica cu cei care nu-s ca mine, fiecare face cum il taie mintea.

masinile de pe stoc sunt in pachete de dotari. adicatelea daca vrei o dotare anume nu-i problema ca n-ai s-o gasesti la o masina de pe stoc, doar ca eventual vine cu niste dotari care nu prea intereseaza si eventual n-ai fi dispus sa le platesti. dealtfel cred ca mai orice marca uzuala are pe stoc modele dotate full, deci nu-i vorba de niste dotari asa exotice ca nu le gasesti pe stoc.

Edited by Fane, 09 March 2021 - 10:33.


#58
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Experienta personala apropo de livrare: am comandat masina in martie 2009 si mi-au spus ca are data de livrare septembrie 2009. Apoi m-au anuntat ca in august firma nu a lucrat intrucat uzina intra in revizie. in septembrie m-au anuntat ca se mai intarzie putin pentru ca s-a facut trecerea de la motoare Euro 4 la Euro 5. Pe la jumatatea lui octombrie masina a plecat spre tara. A facut 3 saptamani din Franta pana mi-a fost livrata (jumatatea lui noiembrie). Practic am comandat-o cu euro 4 si a venit cu euro 5. Dar nu mi-a parut rau, a fost o masina excelenta pe care o regret si astazi.
Noua masina (2019) adusa din Japonia. De la data platii avansului (martie) , a durat 2 luni pana au produs-o. A facut apoi 2-3 saptamani cu vaporul pana a ajuns la Amsterdam. La Amsterdam a stat inca 1,5 luni. Dupa ce a plecat de acolo, in 2 saptamani o aveam in posesie.

Cei care se plang ca firma respectiva se foloseste de banii lor pana primesc masina: as pune problema invers, din punctul de vedere al fabricantului. Iti produce o masina custom, pentru care tu  platesti aproape nimic (eu am platit cca 1500 euro avans la o masina de peste 30K) iar tu poti sa te razgandesti si el ramane cu masina pe stoc, masina careia trebuie sa ii dea ceva reduceri pt vanzare, ca poate nu o mai vrea nimeni asa cu ti-ai configurat-o tu. Dealerul care iti cere 20% avans mi se pare cam jepcar in ziua de astazi...

View PostFane, on 09 martie 2021 - 10:31, said:

o masina cand de obicei exista optiunea sa cumperi una de pe stoc.

sigur, dar acea masina o mai au inca jdemii de oameni; daca o vrei mai deosebita, ti-o personalizezi.

Edited by bogwol, 10 March 2021 - 15:05.


#59
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbogwol, on 10 martie 2021 - 15:03, said:

sigur, dar acea masina o mai au inca jdemii de oameni; daca o vrei mai deosebita, ti-o personalizezi.
cum ziceam, cel mai probabil gasesti masini dotate full pe stoc la marcile uzuale. mai deosebita decat dotata full cum o faci? scotand chestii de pe ea? asta o face mai deosebita? culori nu gasesti pe stoc?

Edited by Fane, 10 March 2021 - 15:10.


#60
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
in cazul colegilor pe care vi l.am descris anterior nu s a platit decat o rezervare de 2500 lei per bucata auto. vor demara dosarul de leasing in preajma momentului cand soseste masina.

preturile pt masini pe comanda au fost cu vreo 1500-2000 eur mai mici decat la masini existente pe stoc unde nu se negocia prea mult.

Edited by bossake, 10 March 2021 - 21:59.


#61
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View PostFane, on 10 martie 2021 - 15:10, said:


cum ziceam, cel mai probabil gasesti masini dotate full pe stoc la marcile uzuale. mai deosebita decat dotata full cum o faci? scotand chestii de pe ea? asta o face mai deosebita? culori nu gasesti pe stoc?
Găsești mașini în versiunea de top poate cu ceva opționale sau nu.
Eu poate vreau opțiunea de top dar nu ma interesează jante de 18 inch și vreau camera 360 pe culoarea x. Sau vreau optional ul x nu vopsea în 2 culori, exemplele pot continua.

#62
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
investiti prea mult sentiment in fieratanii. :)

#63
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostFane, on 10 martie 2021 - 15:10, said:

cum ziceam, cel mai probabil gasesti masini dotate full pe stoc la marcile uzuale. mai deosebita decat dotata full cum o faci? scotand chestii de pe ea? asta o face mai deosebita? culori nu gasesti pe stoc?
masini dotate full (in adevaratul sens al cuvantului full) nu o sa gasesti niciodata pe stoc. Gasesti niste echipari medii, cu ceva optionale, in functie de inspiratia importatorului, pe niste culori care sunt mai des cerute de clienti.

#64
Tiripanti

Tiripanti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2021

View Postbossake, on 10 martie 2021 - 21:59, said:

in cazul colegilor pe care vi l.am descris anterior nu s a platit decat o rezervare de 2500 lei per bucata auto. vor demara dosarul de leasing in preajma momentului cand soseste masina.

preturile pt masini pe comanda au fost cu vreo 1500-2000 eur mai mici decat la masini existente pe stoc unde nu se negocia prea mult.
Aici îți dau dreptate de aceea am ales și eu să aștept mașînă deoarece am ieșit mai ieftin cu 2000 euro ... și totuși sunt destui bani pentru aceeași mașină ..:D

Aveți idee când începe progamul rabla ? Adică eu trebuie să aștept să  cumpăr voucher-ul de la ei ... ziceau undeva la sfârșitul lunii ... dar pe net apar informații că și cum ar fi în Aprilie pe la sfârșit ..
Știți ceva ?

#65
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
asta cu economia de 2k € o pot intelege, nu-s din drum, nu ca aia cu masina super customizata, deosebita....

#66
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
programul rabla incepe prin aprilie, chiar sfarsitul lunii aprilie. a anuntat Barna Tantos (Min mediului chiar ieri).

colegilor mei le am gasit 2 rable la 1400 bucata. la dealer era 2500.

#67
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Te au luat de fraier, iar daca ti au prezentat termen de 4 - 3 luni dar in contract ai semnat 26 de saptamani este de inteles si de ce au facut asta.
Masina oricum cumperi de câteva ori în viață .... data viitoare o sa stii.
Bafta

#68
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
a venit mașina?

#69
mitrut87

mitrut87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.03.2009
Salut, Octavia4, comanda in 11 martie, inca nu am termen de intrare in productie. 15-25 saptamani in contract

#70
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Cum naiba? Eu am comandat Octavia 4 pe 16 martie, fabricata pe 11 mai si livrata pe 11 iunie.

#71
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Depinde de optionalele alese.

#72
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
la Dacia, acu 15 ani depindea de culoare. aveau zile de rosu, alb etc... observasera dealer-ii ca sosesc in loturi de culoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate