Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Perioadã livrare autoturism nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Oare prin alte tari tot asa stai cu lunile?

#20
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,162
  • Înscris: 29.01.2008
La jumãtatea lunii octombrie 2019 am avut posibilitatea sã cumpãr un Renault Captur cu alegerea opționalelor și livrare în 3 luni sau sã aleg unul care deja era îmbarcat pe vapor cu destinația România și livrare în 2-3 sãptãmâni. Am ales a doua variantã, pentru cã pierdeam programul rabla. La toate mãrcile cred cã sunt termene lungi de livrare când se cere o anumitã configurație, deoarece trebuie datã comanda la fabricã, fãcutã mașina în configurația respectivã și abia apoi livratã. Acum toate firmele au probleme cu componentele electronice, deci...

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred că alții așteaptă atât. Noi inca suferim de sindromul Dacia 1300. Discutam despre mașini normale, care se produc pe banda, nu vreun Rolls Royce.

#22
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View PostTiripanti, on 11 februarie 2021 - 12:00, said:

Pãi mai sus am explicat cã la semnarea contractului am fost instintat cã dureazã maxim 4 luni.. dar cu siguranțã ajunge pe la 3 luni... iar dupã 2 saptamnai am sunat sã întreb de termen și am fost informat cã dureazã cam 6 luni.
Daca in contractul pe care l-ai semnat, nu scrie negru pe alb ca termenul maxim de livrare este de 4 luni, nu poti decat sa astepti. Ei nu si-au asumat niciun termen de livrare, totul a fost pe gurã, adica are valoare 0.
Nu-ti urez decat asteptare placuta si sa-ti ajunga masina cat mai repede.

#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postaeon, on 11 februarie 2021 - 12:21, said:

Oare prin alte tari tot asa stai cu lunile?
Da exact la fel, poate mai putin transportul fabrica - Curtici, dar in rest toti introduc configuratiile in platforma si apoi fabrica ofera data de productie estimata.

#24
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Si daca vine mai repede!? Ce te faci?

#25
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Pandemia asta de covid a afectat foarte multi producatori inn mod direct si indirect, sunt intarzieri sau termene mai mari de asteptare la foarte multi producatori pentru masini comandate de la 0.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,104
  • Înscris: 05.06.2002
daca nu vrei sa astepti mergi la dealer si intreaba daca au masini in stoc si daca da iti alegi ceva din lista aia si ti-o livreaza de obicei in cateva zile.


in general sunt cam doua modalitati de a cumpara o masina:

1. o customizezi tu cum iti place si astepti sa ti-o fabrice (se pare ca tu ai optat pt asta).
2. intrebi ce masini au pe stoc (culori, dotari, etc) si-ti alegi una dintre ele si o ai repede.

#27
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Vezi cumva sa nu fi inteles tu gresit.....Uni mai calculeaza calendarul in saptamani,nu in luni.Sa nu fie livrarea in saptamana 24!

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,104
  • Înscris: 05.06.2002
aici cica ai avea o lista cu masinile de pe stoc cu livrare imediata de la skoda.

#29
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostTiripanti, on 11 februarie 2021 - 11:17, said:

Bună ziua,
Acum o luna am semnat contractul pentru Skoda Octavia 1.0 TSI + Ambition și încă 4 dotări extra.  La semnarea contractui mi-a spus că mașina poate veni maxim în 4 luni.
Toate bune și frumoase, am plătit un mic avans , iar după 2 săptămâni urmă să plătesc un avans de 20 %. La achitarea avansului am întrebat dacă și-a modificat termenul de livrare, și răspunsul dealer-ului a fost păi livrarea este progamata în săptămâna 24.  Adică la jumătatea lui iunie....
Totuși durează foarte mult ... să stai 6 luni pentru mașină ..
Ce experiențe ați avut și voi și dacă întradevăr durează atât de mult.
Mulțumesc.
Eu am făcut comanda și plătit avansul pe 26 ianuarie 2017, iar in contract scria clar: termen de livrare 8 săptămâni. Chiar i-am zis dealerului că, dacă vine mai devreme de final de martie, să o bage la garaj deoarece  nu cumpăr anvelope de iarnă pentru câteva zile. Pe 15 martie mașina ajunsese în vamă și am plătit restul banilor iar pe 23 am fost și am ridicat-o. Deci, 8 săptămâni.

LE
Reprezentanța Skoda din Craiova.

Edited by _R_A_D_U, 11 February 2021 - 13:42.


#30
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View PostYOUR_GOD, on 11 februarie 2021 - 12:38, said:

Nu cred că alții așteaptă atât. Noi inca suferim de sindromul Dacia 1300. Discutam despre mașini normale, care se produc pe banda, nu vreun Rolls Royce.
Am discutat acum 2 ani cu un dealer VW din Elvetia si imi spunea ca la ei comenzile astea custom sunt f rare, ei comanda masini preconfigurate dar f bine dotate si omul isi alege de acolo. Noi suntem mai price sensitive ei le iau deja bine dotate si singura problema ramane culoarea.

#31
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Da, poate dura mult, am pățit să aștept și mai mult decît discutasem cu dealerul, pentru că de fapt producătorii nu își asumă termene de livrare, numai dealerii își asumă vizavi de ciențiii lor, pentru că nu au încotro, clientul vrea să vadă un termen trecut negru pe alb. Termenul ăla e acoperitor pentru marea majoritate a situațiilor, și e ales de dealer pe baza experienței trecute, dar el cînd lansează în producție o mașină habar nu are cînd va fi ea fabricată.
Acu mulți ani, parcă înainte de 2010, de pildă, aproape toată producția de Ford Mondeo din Belgia a fost întîrziată aproape un an, pentru că fabrica a prioritizat nu mai știu ce mare comandă, apoi a avut o grevă. Per total, mașinile comandate s-au livrat la peste un an de la comandă.

#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postatupi, on 11 februarie 2021 - 13:36, said:

Am discutat acum 2 ani cu un dealer VW din Elvetia si imi spunea ca la ei comenzile astea custom sunt f rare, ei comanda masini preconfigurate dar f bine dotate si omul isi alege de acolo. Noi suntem mai price sensitive ei le iau deja bine dotate si singura problema ramane culoarea.
Un amic, si-a luat Octavia cheala, a durat trei luni sa-i vina. Asta înseamna ca unii se folosesc de banii tai, 3 luni, moca.
Eu inteleg ca nu poti sa ai orice pe stoc, dar pe linie, ai masini fara dotari, standard. La noi niciuna nu vine la timp, tocmai pentru a feolosi, de ce nu, banii aia.

#33
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

View PostFane, on 11 februarie 2021 - 13:16, said:


stoc.skoda.ro
stoc.seat.ro
stoc.vw.ro

#34
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostXman_ghio, on 11 februarie 2021 - 12:08, said:

Nu conteaza ce credem noi, ci ce ai semnat tu. In contract ce perioada maxima de livrare ai? Daca ai 4 luni atunci ii poti strange cu usa sa mai primesti ceva chestiutze gratis. Sau renunti la masina si iti comanzi ceva de pe stoc => o ai aproape pe loc.

a scris clar mai sus initiatorul ca a semnat ca masina ajunge in maxim 26 saptamani, adica in 6 luni jumate sau mai repede, acu depinde cum ai norocul...nu inteleg ce atata tam tam ... chiar nu vad ce e asa greu de inteles si trebuie explicat asa de-amanutul.
si cum ai zis ca a zis dealer-ul, ca POATE sa ajunga in maxim 4 luni, dar in contract zice clar ca in 26 de saptamani...acuma si dealer ul zice ce vrea si nici nu te-a mintit.

#35
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,156
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am comandat o Dacia pe la începutul lui noiembrie și a venit la începutul lui decembrie. Posted Image

#36
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
La Skoda dureaza foarte mult daca vorbim de modele noi pe care nu le iei din stoc, dealerii romani au stocuri foarte mici comparativ cu strainii care cumpara in general pachete. Am vrut sa imi iau Karoq acum vreo doi ani si cica se terminase stocul dealerului pe Romania si mi-a zis ca realist in vreo 6 luni mi-ar veni masina daca o comandam atunci. I-am salutat din mers, puteam sa imi iau acceasi masina din Germania cu zero kilometri si garantie de pe mobile.de daca aveam banii jos. Astia nu-s normali sa te puna sa stai 6 luni pentru o masina facuta la 2000 km mai la vest si aia vanduta in milioane de exemplare. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate