Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Dresare caine sa manance

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#73
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostSmurfK, on 23 ianuarie 2021 - 15:26, said:

Totuși, până acum 20-30 de ani, câinele nu era ținut în casă. Era ținut afară, în lanț, sau liber. Iar căpușe sau păduchii erau văzute ca fiind normale.
Stiu foarte bine cum sunt cainii de tara. Nu e deloc un exemplu pozitiv, esti constient de asta...
Moare? Altul la rand. Fara sterilizare, are balta peste.
Dar cand tii la un patruped, parca ai vrea sa previi un pic niste lucruri...

#74
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostDDooGG, on 23 ianuarie 2021 - 15:41, said:

Un control pe an la vet nu cred ca e o avere  pt cei tinuti afara . Macar una de asta ca nu e capat de lume .

Aia merge? Am luat eu, am dat pe niște maidanezi. Nu pot spune dacă merge sau nu, dar am auzit că ar fi cam apă chioară.

În orice caz, am mai văzut câini aduși la veterinar la "vizita anuală", nu ai vrea să știi cum arătau. Atârna părul năpârlit pe ei, că nici măcar să-l dea jos cu mâna n-a fost în stare. Îl ducea să-l îmbăieze și să-i taie unghiile, operațiuni care costă cu siguranță mai mult decât deparazitările, dar fiecare cu prioritățile lui...

#75
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostTestosteron, on 23 ianuarie 2021 - 16:58, said:

Nu înțeleg unde-i mucegaiul? Boabele sunt în termen de valabilitate și sunt acceptate în toate rețelele mari de magazine din lume. Ăștia toți sunt proști?  Dacă există soluții mai bune n-au decât sa intre cu ele în supermarket -uri nu sa le vândă prin tot felul de cabinete și farmacii veterinare obscure la fel de obscure ca și firmele care produc acele boabe pe care tu le consideri ok.
Ai vazut vreodata porumb (stiuleti) cu mucegai? Tu ce zici, baga astia porumb calitatea I in cea mai ieftina mancare de caini?
Ia de-aici, am cautat doua minute...
https://www.dogsnatu...d-in-dog-foods/
"Purina confirmed this in a statement to the South China Morning Post. They stated that cancer-causing aflatoxins were an “unavoidable natural contaminant.”"

Spui niste tampenii imense. Mancarea de animale din supermarketuri e stiuta ca fiind cea mai proasta, pentru ca ieftin si prost e o realitate.
Iar magazine precum Maxi Pet si Animax nu sunt obscure decat in mintea ta. Sau daca-ti imaginezi ca Nestle e un producator superior Champion Petfoods... asa-i ca n-ai habar despre ce vorbesc?

Ca sa n-o mai lungim, pun aici doua liste de ingrediente pentru comparatie. Nu, nu zic ca trebuie musai mers pe a doua varianta; dar, sa fie diferenta clara...

Friskies VitaFit Balance cu Pui și Legume
cereale (cereale integrale 58%), Carne și produse derivate de natură animală (8%*), produse derivate de natură vegetală, uleiuri și grăsimi, extracte de proteine vegetale, Substanțe minerale, legume (0,6% legume deshidratate echivalent cu 4 % legume). * echivalent cu 16% carne și produse derivate de natură animală rehidratată, cu min. 4% pui.

Mancare obscura vanduta prin cabinete veterinare obscure
carne de pui proaspata (13%), carne de curcan proaspata (7%), oua proaspete intregi (7%), ficat proaspat de pui (6%), hering proaspat intreg (6%), cambula proaspata intreaga (5%), ficat proaspat de curcan (5%), gaturi proaspte de pui (4%), inimi proaspete de pui (4%), inimi proaspete de curcan (4%), carne de pui (deshidratata 4%), carne de curcan (deshidratata 4%), macrou intreg ( deshidratat 4%), sardine intregi (deshidrate 4%), hering intreg (deshidratat 4%), linte rosie intreaga, linte verde intrega, mazare verde intreaga, fibre din linte, naut intreg, mazare galbena intrega, fasole intreaga, ulei de hering (1%), grasime de pui (1%), cartilaj de pui (1%), ficat de pui si curcan liofilizat, dovleac intreg proaspat, dovlecei intregi proaspeti, pastarnac proaspat (intreg) , morcovi proaspeti, mere rosii proaspete (intregi), pere proaspete (intregi), gulii proaspete, spanac proaspat, sfecla proaspata, alge brune, afine intregi, coacaze intregi, fructe de padure intregi, radacina de cicoare, radacina de turmeric, armurariu, radacina de brusture, lavanda, radacina de nalba mare, macese, aditivi zootehnici: enterococcus faecium.

#76
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,906
  • Înscris: 27.01.2016
Și de ce nu intra și ei cu boabele lor în supermarket? Îți spun eu: De-aia ca nu-s bune de nimic.
Adica probabil ca unele or fi cât de cât ok, dar sub raportul preț calitate categoric nu sunt competitive.  Si-atunci caută tot felul de fraieri care pun botul si slava Domnului sunt destui.
Si ca o paranteza câinii mei nu mănâncă decât ca supliment acele boabe pe lângă hrana umedă din conservă,  carne , oase și pilaf de orez. Si spuneam ca le plac și boabele.
Deci pe scurt așteptăm acele firme sa intre și ele pe raft la supermarket și dacă n-o vor face NU MĂ INTERESEAZA!


#77
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar.
Ma las pagubas.

#78
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,906
  • Înscris: 27.01.2016
Acum mă faci și prost. ok.

#79
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Cainele meu manca aproape tot ce manc si eu , daca azi am mancat somon cu brocoli , aia manca si el , daca maine manc pui cu avocado , aia manca si el. Boabe doar platinum chicken puppy- numa alea ii plac, are 50g   zilnic in bol, de dimineata . La conserve nici nu se uita - simte imediat mirosul si refuza .
Nu stie ce e aia coafor de caini si alte tampenii, isi roade singur unghiile cand nu are de sapat .

View PostSmurfK, on 23 ianuarie 2021 - 17:02, said:


Aia merge? Am luat eu, am dat pe niște maidanezi. Nu pot spune dacă merge sau nu, dar am auzit că ar fi cam apă chioară.


Habar n-am , era doar un exemplu , cainele meu nu are voie zgarda numa ham asa ca ii fac bravecto .

#80
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postcutzu_rexi, on 21 ianuarie 2021 - 18:09, said:

Adica in opinia ta ti se pare normal ca un caine sa manance odata la 2 zile?
Eu am mai avut caini pana acum si niciunul nu a facut nazuri din astea.De aceea cred ca problema e la el si ar trebui sa fie rezolvabila cu dresaj

Nu i normal, dar nici ceva din cale afară de ciudat.
Câinii n au program de 3 mese pe zi, își umflă burta când apucă iar apoi pot sta fără să mănânce fără probleme.
Dacă azi halește 1 kil de pui îi ajunge pt 2 zile, normal că nu bagă în seamă boabele tale.
Si nu vei reuși altceva decât să l derutezi și să l enervezi cu tâmpenia asta, că ii dai pui doar dacă mănâncă boabe, nu e mașină de tocat să bagi in ea ce vrei si când vrei.
De ce nu ii dai oase de vita/porc ? Sunt mai ieftine ca puiul, au si carne pe ele, le fierbi cu niste orez si legume si aia e.

#81
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostDDooGG, on 23 ianuarie 2021 - 18:43, said:

Cainele meu manca aproape tot ce manc si eu , daca azi am mancat somon cu brocoli , aia manca si el , daca maine manc pui cu avocado , aia manca si el.

E o tâmpenie, având în vedere că, de exemplu, avocado e toxic pentru câini, cum e și ceapa, usturoiul sau ciocolată. Tu ești diferit de câine, n-ar trebui să mergi pe principiul ăsta, că îi dai ce mănânci și tu...

La fel, n-ar trebui nici să consideri că ce bagă câinele repede e cel mai bun pentru el.

Edited by SmurfK, 23 January 2021 - 20:31.


#82
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTS030, on 23 ianuarie 2021 - 16:47, said:


Nu este. Dupa cum nici pentru om, mamaliga din porumb mucegait cu un pumn de vitamine si minerale nu este hrana cat de cat.
Cainele tau e responsabilitatea ta, nu a mea.
Iar despre promovare... de asta esti atat de agresiv? Pentru ca promovezi Friskies?


Hmm... sa zicem ca obtinem 50 lei pe luna (30 fiind doar bravecto). Cat crezi ca e diferenta reala dintre alde Friskies, Remi si alte mamaligi si ceva in genul Brit Care? Mie-mi ies cam 30 de lei pe luna pentru un caine de 25 de kg.
Culmea e ca poți hrăni câinele mult mai corect și muuult mai ieftin....trebuie doar sa ii aloci puțin mai mult timp și sa ii gătești :)

#83
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostSmurfK, on 23 ianuarie 2021 - 20:23, said:

La fel, n-ar trebui nici să consideri că ce bagă câinele repede e cel mai bun pentru el.
Cum, sosetele nu sunt bune?

#84
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostTS030, on 23 ianuarie 2021 - 21:47, said:

Cum, sosetele nu sunt bune?

Nu, nici ciocolata...

Attached File  soseta.jpg   189.54K   13 downloads

#85
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDDooGG, on 23 ianuarie 2021 - 18:43, said:

Cainele meu manca aproape tot ce manc si eu , daca azi am mancat somon cu brocoli , aia manca si el , daca maine manc pui cu avocado , aia manca si el.
Pai pentru binele câinelui tău, sper din suflet ca nu mănânci: cartofi, ceapa, varza, Mazăre, ciocolata, prăjituri....și încă multe altele.

#86
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cu cartofii si mazarea nu e problema daca sunt bine fierti si pasati. Sunt multe sortimente de hrana uscata de calitate care contin cartofi si mazare. Ar putea sa aiba gaze dar nu ii pune viata in pericol. Ciocolata, in schimb, e toxica.

#87
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostSmurfK, on 23 ianuarie 2021 - 20:23, said:

E o tâmpenie, având în vedere că, de exemplu, avocado e toxic pentru câini, cum e și ceapa, usturoiul sau ciocolată. Tu ești diferit de câine, n-ar trebui să mergi pe principiul ăsta, că îi dai ce mănânci și tu...

La fel, n-ar trebui nici să consideri că ce bagă câinele repede e cel mai bun pentru el.
De ceapa, usturoi, condimente, citrice , ciocolata sau orice dulciuri stiu ca nu are voie .
De avocado in schimb nu e problema cat timp ii dai pulpa nu coaja sau samburele https://www.royalcan...t-give-your-dog
Banane , bostan copt , salata unsa cu branza sau iaurt = cu astea a crescut si sunt chiar indicate pt cainele meu .

View Postrichelieu, on 23 ianuarie 2021 - 22:30, said:

Pai pentru binele câinelui tău, sper din suflet ca nu mănânci: cartofi, ceapa, varza, Mazăre, ciocolata, prăjituri....și încă multe altele.
N-ai griji ca nu sunt la primul caine , stiu exact ce are voie si ce nu .
P.S. Cartofi nu mananc ca " fac apa la genunchi " , mazare nu-mi place - mancare oribila dpmdv .

Ia , azi o bagat piept de pui - in dreapta incercuit cu rosu , fara condimente ( iti dai seama ca nu a primit si bere ) :

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   198.65K   11 downloads

Edited by DDooGG, 24 January 2021 - 00:39.


#88
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostFreddy12, on 24 ianuarie 2021 - 00:27, said:

Cu cartofii si mazarea nu e problema daca sunt bine fierti si pasati. Sunt multe sortimente de hrana uscata de calitate care contin cartofi si mazare. Ar putea sa aiba gaze dar nu ii pune viata in pericol. Ciocolata, in schimb, e toxica.
Da, însă una e in boabe și alta e in hrana umană. Nu-i omoară, e adevărat. Da’ le crează disconfort și....pentru ce?

View PostDDooGG, on 24 ianuarie 2021 - 00:33, said:


De ceapa, usturoi, condimente, citrice , ciocolata sau orice dulciuri stiu ca nu are voie .
De avocado in schimb nu e problema cat timp ii dai pulpa nu coaja sau samburele https://www.royalcan...t-give-your-dog
N-ai griji ca nu sunt la primul caine
Asta e irelevant. Poți fi la primul câine și sa știi cum sa îl hrănești corect, sau sa fi avut 20 și tot sa nu știi nimic.
Dar nah...dacă tu mănânci mâncare de câine, atunci e buna și pentru el ;)

#89
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postrichelieu, on 24 ianuarie 2021 - 00:46, said:

Dar nah...dacă tu mănânci mâncare de câine, atunci e buna și pentru el Posted Image
Scrii ce scrii din rautate sau invidie ? Posted Image ... te las pe tine sa manci mancare de caine ca al meu o refuza Posted Image

Edited by DDooGG, 24 January 2021 - 00:52.


#90
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Nici nici. Ma refeream la mâncare gătită, potrivită pentru caini.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate