Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Dresare caine sa manance

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#55
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Le mananca pentru ca au in ele o tona de potentiatori de aroma. Boabele alea n-au nici pic de carne (ci doar "carne si produse derivate de origine animala", ce-s alea, excremente? Ca si alea-s "de origine animala")
Hrana din conserva de multe ori e si aia nenorocita rau.

#56
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
”derivate de origina animala” cred ca se refera la pene, gheare, piele, intestine, etc.

#57
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTS030, on 22 ianuarie 2021 - 15:34, said:

Boabele alea n-au nici pic de carne (ci doar "carne si produse derivate de origine animala", ce-s alea, excremente? Ca si alea-s "de origine animala")
Carne dezosata mecanic, oase tocate, sange, organe, piele tocata. Ai fi vrut sa fie muschiulet?

#58
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Chiar crezi ca ar avea "carne dezosata mecanic"? :rolleyes:
Fii serios. Aia nici nu spun ce tip de cereale (porumb mucegait) folosesc. Oase din urma dezosarii mecanice, sange, ghiare, mate si tot ce s-ar arunca in mod normal, asta da.

#59
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Pai asta este. Nici eu nu mănânc doar caviar, trufe și vita Kobe.

Edited by Testosteron, 22 January 2021 - 17:21.


#60
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Din ciclul "da-l naibii, e doar un caine".

#61
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Eh las ca nu trebe sa-ți dam noi ție socoteală cum ne creștem câinii.

#62
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ma mir ca n-ai spus "cum ne crestem javrele".

E vorba de informare aici, foarte multi oameni sunt pacaliti de imaginea unui catel "fericit" si scrisul mare de pe sac, "cu pui/vita/crocodil de Nil crescut la sol". Si-si hranesc patrupedele cu mamaliga stricata.
Unora nu le pasa; altii insa imi place sa cred ca si-ar dori sa stie.

Sau, mai pe intelesul unora, nu-ti dau tie socoteala ce scriu pe forum.

#63
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008

View PostTestosteron, on 22 ianuarie 2021 - 13:30, said:

.... Am un amic care e crescător de câini  și el tot Friskeys le da....
Avand in vedere ca in economie exista si crestere ''negativa'' nu ma mai mira nimic! Are contract cu vreun restaurant asiatic, ca de caini e clar ca nu-i pasa? Spune-i amicului sa creasca albine, ca astea nu-s pretentioase, isi culeg hrana singure ba iti mai dau si tie ceva.

View PostTestosteron, on 22 ianuarie 2021 - 19:04, said:

Eh las ca nu trebe sa-ți dam noi ție socoteală cum ne creștem câinii.

Si-atunci de ce mai ceri sfaturi pe aici?
Ma gandesc ca n-are rost sa te intreb daca cainele a mirosit vreodata un Cestal sau Drontal, sau daca a simtit vreodata in ceafa apasarea picaturii de Advantix, Stronghold etc.Sau?
Revenind la subiect, ai putea macar sa ii faci un pilaf cu puii aia(sa nu-i dai carne goala de pui) si din cand in cand un ulei de somon si vitamine(K-9 de ex).
Totusi, cel mai indicat ar fi sa-i dai boabe de calitate care contin tot ce trebuie pt. dezvoltarea lui armonioasa.

#64
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Îți dau nr de cont bancar sa trimiți niște bani și promit ca o sa-i dau doar pate de fois gras. Stii ce-i ala?
Dacă ai ceva probleme cu boabele Friskeys fa reclamație la Protecția consumatorului ca sa le retragă de pe piața și nu doar din România ci din întreaga lume.
Si în final eu n-am cerut nici un sfat pe-aici deși văd ca te-ai găsit tu deștept sa dai sfaturi.

#65
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
La mistouri esti bun :rolleyes:
Daca te temi de sfaturi bune, inchide browserul. Te-ai bagat ca musca-n lapte; nimeni nu vorbea nici cu, nici despre tine.

O hrana decenta nu trebuie sa coste foarte mult. Aici mai trebuie tinut cont si de indicatiile de hranire, de exemplu pentru un caine de 25kg la Friskies Balance "cu pui" ai 365g, la Brit Care Adult Large cu miel si orez, 250g. Prima are 4% pui, a doua, 38% miel (nu carne proaspata dezosata, n-ajungem in teritoriul ala - eu vreau sa arat doar ca se poate mult mai bine decat alde Friskies).
Doar prin chestia asta, diferenta de pret reala scade zdravan.

Vorba lui romikatm, daca cineva chiar nu-si permite o hrana cat de cat, atunci deparazitarea (externa e lunar), vaccinurile, astea - cum ramane cu ele?

#66
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
A deci Friskeys nu e hrană cât de cât? Pai asta e dacă vrei iti trimit și ție numărul de cont și poți sa contribui și atunci schimbăm hrana. Dacă nu, nu e treaba ta cum își gestionează fiecare cheltuielile.
Si valabil și pt tine dacă ai ceva cu Friskeys apelează cu încredere la Protecția consumatorului și atunci și noi o sa ne conformăm când produsul va fi retras de pe piață.
Pana atunci  fa-ți promovarea de produse printr-alte locuri unde poate vei avea noroc de mai mulți  fraieri.

#67
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostTS030, on 23 ianuarie 2021 - 12:10, said:

Vorba lui romikatm, daca cineva chiar nu-si permite o hrana cat de cat, atunci deparazitarea (externa e lunar), vaccinurile, astea - cum ramane cu ele?
O pastila deparazitare interna cestal e valabila 3 luni si costa 6 lei , o pastila deparazitare externa bravecto e 90 de lei tot la 3 luni ( sunt chestii mai ieftine care se aplica pe blana etc) , vaccin antirabic = 100 lei la veterinar valabil 1 an = nu-s costuri mari . O data la 3 luni mai speli patrupedu daca e cazu = un sampon special 40 de lei sau pe acolo. Cine nu face astea ?

Edited by DDooGG, 23 January 2021 - 13:32.


#68
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostDDooGG, on 23 ianuarie 2021 - 13:30, said:

Cine nu face astea ?

Ai fi surprins...

Totuși, până acum 20-30 de ani, câinele nu era ținut în casă. Era ținut afară, în lanț, sau liber. Iar căpușe sau păduchii erau văzute ca fiind normale.


Am postat la Galerie poze cu un câine pe care l-am găsit acum vreo două săptămâni, iar motivul pentru care l-am ținut și i-am căutat stăpân era că se purta ca un câine crescut în casă. Era foarte curat, avea urechile mai curate decât a mea, nici urmă de purice, căpușă, orice altceva, dar asta pot înțelege și pentru că era frig. M-am înșelat, i-am găsit stăpânul, era câine ținut în curte, cu cușcă. Când i-am spus stăpânului "vedeți că i-am făcut o deparazitare internă și una externă", s-a uitat la mine de parcă-i vorbeam altă limbă. Nu îi făcea deparazitări, nici vaccin, nici cip, nimic. Totuși, dacă-l ții în curte, fără alte animale, slabe șanse să aibă nevoie de deparazitări. Dacă aș fi în situația aia, i le-aș face, dar pentru că îmi place mie să fiu acoperit, dar dacă aș fi constrâns cu banii, aș mai sări din ele.

#69
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View Postcutzu_rexi, on 21 ianuarie 2021 - 15:44, said:

Este un caine de talie mare care nu vrea sa manance boabe.
Eu ii dau si carne de pui, deci pui complet fara pulpe, aprox 1 kg pe zi.

Am incercat sa ii pun boabe, apoi sa astept sa le manance toate si numai dupa aceea ii dau pui. Dar degeaba ca asteapta 2 zile timp in care nu primeste nimic si abia apoi mananca boabele. Este a 3a oara deja si face la fel.
Si se vede ca ravneste dupa pui ca se tot agita. Deci se pare ca nu intelege ca daca ar manca boabele ar primi imediat si puiul.
Cum as putea sa il fac sa inteleaga asta?

Boabele sunt o porcarie. -_-  Stie el ce stie. Daca ar putea vorbi ar zice: "Boabelee sunt spuuuuuurrrcaaate."

#70
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostSmurfK, on 23 ianuarie 2021 - 15:26, said:


Ai fi surprins...

Totuși, până acum 20-30 de ani, câinele nu era ținut în casă. Era ținut afară, în lanț, sau liber. Iar căpușe sau păduchii erau văzute ca fiind normale.



Un control pe an la vet nu cred ca e o avere  pt cei tinuti afara . Macar una de asta ca nu e capat de lume .

#71
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostTestosteron, on 23 ianuarie 2021 - 13:17, said:

A deci Friskeys nu e hrană cât de cât? Pai asta e dacă vrei iti trimit și ție numărul de cont și poți sa contribui și atunci schimbăm hrana. Dacă nu, nu e treaba ta cum își gestionează fiecare cheltuielile.
Si valabil și pt tine dacă ai ceva cu Friskeys apelează cu încredere la Protecția consumatorului și atunci și noi o sa ne conformăm când produsul va fi retras de pe piață.
Pana atunci  fa-ți promovarea de produse printr-alte locuri unde poate vei avea noroc de mai mulți  fraieri.
Nu este. Dupa cum nici pentru om, mamaliga din porumb mucegait cu un pumn de vitamine si minerale nu este hrana cat de cat.
Cainele tau e responsabilitatea ta, nu a mea.
Iar despre promovare... de asta esti atat de agresiv? Pentru ca promovezi Friskies?

View PostDDooGG, on 23 ianuarie 2021 - 13:30, said:

O pastila deparazitare interna cestal e valabila 3 luni si costa 6 lei , o pastila deparazitare externa bravecto e 90 de lei tot la 3 luni ( sunt chestii mai ieftine care se aplica pe blana etc) , vaccin antirabic = 100 lei la veterinar valabil 1 an = nu-s costuri mari . O data la 3 luni mai speli patrupedu daca e cazu = un sampon special 40 de lei sau pe acolo. Cine nu face astea ?
Hmm... sa zicem ca obtinem 50 lei pe luna (30 fiind doar bravecto). Cat crezi ca e diferenta reala dintre alde Friskies, Remi si alte mamaligi si ceva in genul Brit Care? Mie-mi ies cam 30 de lei pe luna pentru un caine de 25 de kg.

#72
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostTS030, on 23 ianuarie 2021 - 16:47, said:


Nu este. Dupa cum nici pentru om, mamaliga din porumb mucegait cu un pumn de vitamine si minerale nu este hrana cat de cat.
Cainele tau e responsabilitatea ta, nu a mea.
Iar despre promovare... de asta esti atat de agresiv? Pentru ca promovezi Friskies?

Nu înțeleg unde-i mucegaiul? Boabele sunt în termen de valabilitate și sunt acceptate în toate rețelele mari de magazine din lume. Ăștia toți sunt proști?  Dacă există soluții mai bune n-au decât sa intre cu ele în supermarket -uri nu sa le vândă prin tot felul de cabinete și farmacii veterinare obscure la fel de obscure ca și firmele care produc acele boabe pe care tu le consideri ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate