Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Dresare caine sa manance

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Este un caine de talie mare care nu vrea sa manance boabe.
Eu ii dau si carne de pui, deci pui complet fara pulpe, aprox 1 kg pe zi.

Am incercat sa ii pun boabe, apoi sa astept sa le manance toate si numai dupa aceea ii dau pui. Dar degeaba ca asteapta 2 zile timp in care nu primeste nimic si abia apoi mananca boabele. Este a 3a oara deja si face la fel.
Si se vede ca ravneste dupa pui ca se tot agita. Deci se pare ca nu intelege ca daca ar manca boabele ar primi imediat si puiul.
Cum as putea sa il fac sa inteleaga asta?

#2
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
nu am experienta, dar ma gandesc ca asa cum ii dai un premiu cand executa o comanda pe care i-o dai, la fel poti faci cu mancatul. adica ii dai carne imediat si NUMAI dupa ce mananca boabele. sigur o sa prinda spilu daca faci asta in mod consecvent

eu i-as da la inceput o cantitate mica de boabe, iar ca premiu carnea. apoi, as mari cantitatea de boabe de la zi la alta, pt fiecare masa, si i-as da din nou acel premiu.

in momentul in care s-a obisnuit cu tiparul asta. ii poti da boabe in prima parte din zi, si carne in a doua parte din zi

Edited by ClaudiuCC, 21 January 2021 - 15:51.


#3
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Pai trebuie sa te dresezi pe tine, nu pe el :).
daca ii dai boabe, nu ii mai da pui.
Altfel il va prefera oricand si va refuza boabele

#4
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Am incercat sa stau si langa el cu carnea de pui. Atunci se agita si mananca din boabe, nu chiar pe toate dar mananca sa zicem jumatate din portie, Apoi ii dau carnea.
Dar nu pot sta langa el in fiecare zi. Mai ales ca le mananca foarte incet.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Normal ca refuza boabele din moment ce stie ca-i dai pui
Ce, crezi ca-i asa de fraier ?

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
pai un kg de pui pe zi e peste nevoile lui, tre sa fie fraier sa manance boabe.asa e si al meu, greseala e ca l-ai invatat cu ceva mai bun.Al meu a fost invatat cu conserva, cand vreu sa manance boabe, il las cu boabe, fara sa ii dau alceva, si dupa ce il apuca foamea, le mananca.

#7
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Pai asta e problema ca nu mai ii dau pui pana nu mananca boabele. Astea inseamna ca poate sa stea si o saptamana cu burta goala.
Deci asta vreau eu sa inteleaga ca sa manance boabele in mod constant in fiecare zi. Dar acum el asteapta chiar si 2 zile, deci el crede ca primeste puiul oricum.

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Tu ce ai prefera sa mananci? Pui sau hrana uscata (boabe)?

In fine... pune-i de mancare DOAR boabe... si lasa-l in pace... Cainele nu iti va muri de foame, o sa tina post cateva zile, apoi cand va da foamea in el, va manca si lemne.
Totodata, nu trebuie sa faci din boabe un fel principal de mancare, asa cum probabil ca ai gresit cu puiul.
Toate tipurile de hrana trebuie sa i le dai prin rotatie... sa aiba de toate, dar nu toate in acelasi timp.

Important ca in perioada asta de "acomodare" cu celelalte feluri de hrana, sa nu ii lipseasca DELOC apa! Sa o aiba la discretie si cat se poate de proaspata si curata...

Edited by bonygy, 21 January 2021 - 15:56.


#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
stai linistit ca nu moare ..cand ii e foame va manca boabe. eu nu i-as mai da cateva sapt pui. dar cumpara niste boabe de calitate..ca si acolo poate ai o problema. ce ii dai acu ?

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu-i mai da pui. Oricum o să fie mai încântat de oase.
In primă fază ia boabe semiumede. Ai mei îs înnebuniți după asta.

#11
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Ai putea incerca urmatorul lucru:

Fiert carnea de pui si maruntita bine in blender.
Maruntite boabele in blender.
Amestecate bine amandoua, pus pe deasupra putina zeama de pui.
Ideea e sa se obtina cat de cat o pasta sau o combinatie a celor doua astfel incat sa nu mai poata alege doar carnea si boabele sa le lase deoparte.

#12
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Sper ca nu ii dai boabe de alea ieftine de kaufland sau alt hipermarket .  Cauta ceva de calitate nu ii da orice mizerie . Si scoate puiul din meniu , complet macar 2 luni.

#13
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Am incercat si cu boabe de 25 de lei si cu boabe de 60.Nici o diferenta.
I-am dat oase o perioada dar sunt mai greu de procurat si am trecut la pui chiar daca e putin mai scump e mai usor de gasit.Cu oasele facea la fel.Manca oase si nu manca boabe.

Puiul il fierb intr-o oala mare,cate 5 kg deodata.E aiurea ca daca nu mananca periodic sta asa in oala si o saptamana si atunci se strica

#14
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
Buna ziua,am si eu un ciobanesc de talie mare 1 an care maninca  acum 3 mese (castron boabe) si intre mese coserva sau  2 spinari pui.mesele dupa activitate .dupa prima masa il trimit in livada si alearga ,la 12 il plimba cu lesa si executa dresaj dupa  ii pun masa si inapoi loc de munca,la17 lesa exercitii masa.dupa virsta si mincare de preferinta calitate.eu momentan dau Brit premium By nature junior large xl si Purizon large  pui peste mincare pentru ciini talie mare(  45-90 kg).maninca tot.trebuie dezvatat si lasat boabele la ora mesei 15 minute si apoi ca maninca sau nu ridicat castronul si revenit la ora masa cu el si procedat la fel pina isi face programul de masa munca.Va doresc mult spor si sanatate catelului si dumneavoastra.Doamne ajuta!

#15
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Ai incercat doar 2 soiuri de boabe si atata ? Ce tip de boabe , pune aici link , poza etc
Puiul il manca de placere nu neaparat de foame , de aia daca incepi cu boabe reduci considerabil potia de pui , asa ca " desert " . De cate ori pe zi ii dai mancare ?
Eu am obisnuit cainele , dimineata boabe( pana am gasit sortimentul care ii place a durat cateva luni de incercari ) si seara cand ajung mancare gatita , dar totul calculat la gramaj , nu prea mult ca se ingrasa si e talie mica .
La inceput , ca orice caine , refuza daca nu e crescut cu asa ceva dar in timp se obisnuieste fara probleme cu conditia sa-i placa tipul de boabe . Poti ulterior sa-l hranesti doar cu boabe si ocazional ceva gatit .
Nu uita sa-i pasirezi si legume si sa le amesteci cu carnea maruntita sa fi sigur ca manca tot.

#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu le mai dau câteodată un os ca premiu.
La boabe am observat că le plac mult mai mult cele colorate. Le mănâncă și pe celelalte, dar doar dacă văd că nu mai primesc nimic.

Dar dacă le arunc boabele unul cate unul e plăcere maximă

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Dar de ce vrei sa ii dai și una și alta?

#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 cutzu_rexi, on 21 ianuarie 2021 - 15:55, said:

Pai asta e problema ca nu mai ii dau pui pana nu mananca boabele. Astea inseamna ca poate sa stea si o saptamana cu burta goala.
Deci asta vreau eu sa inteleaga ca sa manance boabele in mod constant in fiecare zi. Dar acum el asteapta chiar si 2 zile, deci el crede ca primeste puiul oricum.
Asta pentruca primeste puiul oricum.Nu cred ca sta o saptamana, sta maxim o zi, a doua zi mananca boabe fara stres, asta daca nu cumva ii dai si alte bunatati pe langa pui.Cainii rezista fara mancare mai multe zile fara probleme, o zi e nimic pentru el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate