Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

C5 Aircross, 1.2 PureTech vs 1.5 BlueHDI

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007
Multumesc pentru raspunsuri. In cazul meu va fi masina de munca si familie in acelasi timp. Voi avea de facut cam 20000 km/an...combustibilul il plateste firma. Sper ca motoru de 1.2 sa-ti permita sa faci o depasire rapida cand ai de trecut de un camion etc.

#20
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Îți permite, dar depinde de referințe, la 20.000 km pe an mergea un 1.5 HDI, mai economic. Rămâne de văzut, dar sa nu îți fie mila de el, trebuie turat și se descurca.

#21
Phthirus-pubis

Phthirus-pubis

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.05.2021
Salut!
Eu am ales 1.5 blue HDI, 130 CP, Aisin 8EAT.

#22
bogdanmc204

bogdanmc204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.05.2007
Eu inca o astept pe a mea. Comanda plasata in data de 25.01.2021... Ce vorbesti.. se fac 5 luni acusi. Mi-au promis ca la sfarsitul lunii o sa o am. Acum na, mai vedem. Am vrut neaparat pe comanda si eram ok cu timpul de asteptare dat atunci, de 2-3 luni, dar nu ma asteptam in niciun caz sa se ajunga la 5 luni!

#23
MusatCosmin

MusatCosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2015

 bogdanmc204, on 10 iunie 2021 - 14:54, said:

Eu inca o astept pe a mea. Comanda plasata in data de 25.01.2021... Ce vorbesti.. se fac 5 luni acusi. Mi-au promis ca la sfarsitul lunii o sa o am. Acum na, mai vedem. Am vrut neaparat pe comanda si eram ok cu timpul de asteptare dat atunci, de 2-3 luni, dar nu ma asteptam in niciun caz sa se ajunga la 5 luni!


Ai primit masina ? Daca da, care sunt primele impresii, poate faci chiar un Jurnal de bord. Ms

#24
bogdanmc204

bogdanmc204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.05.2007
Nu.. Cica luna asta dupa data de 20. Asa m-au vrajit ultima oara. Cine stie, poate chiar se tin de cuvant data asta. Cu siguranta voi face un jurnal de bord... numai sa vina odata ca visez urat Posted Image

#25
MusatCosmin

MusatCosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2015

 bogdanmc204, on 14 iulie 2021 - 20:50, said:

Nu.. Cica luna asta dupa data de 20. Asa m-au vrajit ultima oara. Cine stie, poate chiar se tin de cuvant data asta. Cu siguranta voi face un jurnal de bord... numai sa vina odata ca visez urat Posted Image

Din ce am discutat eu, nu prea tine de ei toata nebunia asta. Imi spunea un prieten ca un dealer din Bucuresti (alta marca) a dat comenzi de cateva sute de unitati dintr-o masina si pana acum a primit 20 (de la inceputul anului). Criza semiconductorilor le-a dat toate calculele peste cap.

Abia astept jurnalul tau de bord, poate chiar o sa te rog sa imi oferi ceva informatii suplimentare cand o vei primi. Si pe mine ma intereseaza foarte mult acest model, aproape ca sunt convins sa o cumpar in toamna.

#26
bogdanmc204

bogdanmc204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.05.2007
Un update pentru mine ar fi ca e ajunsa la Bucuresti si asteapta la omologare, apoi o trimit la Iasi. Nu pot sa zic decat ca mi-a cam pierit entuziasmul dupa 5 luni+ de asteptare, doar din prisma faptului ca atunci cand am dat comanda mi s-a repetat raspicat 2-3 luni per comanda. Da na, probabil o sa-mi revin cand o vad. Cat mai curand sper!

#27
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Pfuai.. si mie mi s-a parut mult doua saptamani pana am primit-o... :)

#28
MusatCosmin

MusatCosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2015

View Postbogdanmc204, on 28 iulie 2021 - 16:31, said:

Un update pentru mine ar fi ca e ajunsa la Bucuresti si asteapta la omologare, apoi o trimit la Iasi. Nu pot sa zic decat ca mi-a cam pierit entuziasmul dupa 5 luni+ de asteptare, doar din prisma faptului ca atunci cand am dat comanda mi s-a repetat raspicat 2-3 luni per comanda. Da na, probabil o sa-mi revin cand o vad. Cat mai curand sper!


Mult a fost, putin a ramas. Sa ne aduci update-uri cand o primesti.

#29
bogdanmc204

bogdanmc204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.05.2007

View PostLukRo, on 28 iulie 2021 - 17:56, said:

Pfuai.. si mie mi s-a parut mult doua saptamani pana am primit-o... Posted Image

M-a mancat acolo unde e mereu umbra sa-mi dau comanda "costum made"... Sa-mi pun eu ce vreau si cum vreau... Doar vorbeam cu sotia si i-am zis de atatea ori, daca nu ma imbarliga domnul agent de vanzari constant ca nu dureaza mai mult de 2-3 luni, si-mi spunea 5-6, sigur luam ceva de pe stoc si renuntam la unele dotari pe care nu le puteam avea decat pe comanda. Dar na, timpul a trecut. Vorba lui MusatCosmin. Mult a fost, putin a ramas :)

#30
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
La mine a fost pe stoc cu echiparea si culoarea dorita, singurul regret este ca nu am ales Adaptive Cruise Control, pe autostrada este utila functia in ambuteiaje.

Las' ca vine ea... pacat ca pierzi vara asta. Mergea o tura de Romania, calatorului ii sade bine cu drumul.

#31
bogdanmc204

bogdanmc204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.05.2007

View PostLukRo, on 29 iulie 2021 - 10:50, said:

La mine a fost pe stoc cu echiparea si culoarea dorita, singurul regret este ca nu am ales Adaptive Cruise Control, pe autostrada este utila functia in ambuteiaje.

Las' ca vine ea... pacat ca pierzi vara asta. Mergea o tura de Romania, calatorului ii sade bine cu drumul.

Eu am si aia... Dar daca va zic de ce m-am incapatanat sa dau comanda custom, cred ca o sa radeti de mine Posted Image)

Am vrut Citroen Connected CAM. Adica camera aia de bord a lor... integrata in oglinda. Am zis ca nu-mi iau masina noua si ma apuc iar sa trag fire pe sub bord si tot asa. Aia a fost. Nu era niciuna neagra pe stoc, cu dotari decente, care sa includa si Connected CAM. Asa ca am pus-o de-o comanda, mi-am pus tot ce-am vrut ca la shaorma + acea camera de bord integrata.

Aia e! Am platit cu timp moftul asta Posted Image

PS. Ar fi fain daca tot ai masina, sa imparti mai multe experiente, poze, etc cu noi. Eventual un Jurnal de Bord Posted Image

Edited by bogdanmc204, 29 July 2021 - 17:12.


#32
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Sorry, nu sunt genul sa postez informatii personale pe internet, sunt de moda veche. Mi-am exprimat parerea despre C5 Aircross mai sus, in postul #7

Referitor la Connected CAM, da, este utila, are cateva functii utile (salvare filmare automat in caz de eveniment) si o app pe telefon denumita "Connected CAM". Conexiunea merge extrem de greu, te conectezi la WiFi-ul ei.

Vezi ca mai este o app "My Citroen" care este utila, iti descarca logul masinii, vezi tot felul de statistici. Insa are un bug: trebuie sa dezactivezi WiFi-ul telefonului inainte sa te conectezi cu Bluetooth-ul la masina. Altfel nu trage datele aplicatia.

Masina vine si cu navigatie TomTom preplatit pe 3 ani, dar e degeaba. Trebuie sa butonezi adresa pe ecranul ala (care nu este foarte "responsive") iar adresa trebuie musai sa fie la ei in sistem. Au ramas blocati in anii '90.

Ce as imbunatati la ea: boxele si farurile. Ambele sunt mediocre.

PS: Daca ar fi pastrat suspensiile hidractive de la C5 II... era ideal. Nu sunt rele suspensiile curente, dar nu se compara.

Edited by LukRo, 29 July 2021 - 17:45.


#33
MusatCosmin

MusatCosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.06.2015

 bogdanmc204, on 29 iulie 2021 - 10:29, said:

M-a mancat acolo unde e mereu umbra sa-mi dau comanda "costum made"... Sa-mi pun eu ce vreau si cum vreau... Doar vorbeam cu sotia si i-am zis de atatea ori, daca nu ma imbarliga domnul agent de vanzari constant ca nu dureaza mai mult de 2-3 luni, si-mi spunea 5-6, sigur luam ceva de pe stoc si renuntam la unele dotari pe care nu le puteam avea decat pe comanda. Dar na, timpul a trecut. Vorba lui MusatCosmin. Mult a fost, putin a ramas Posted Image

Deci, a venit intr-un final ?

#34
bogdanmc204

bogdanmc204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.05.2007

View PostMusatCosmin, on 20 august 2021 - 14:53, said:

Deci, a venit intr-un final ?

Vineri am ridicat-o. Sunt placut impresionat dupa o asteptare de 7 luni. In interior mi se pare construita cu materiale premium, nu prea gasesti plastic tare. Tragi de ele si nu scarție nimic. In fine, deocamdata incerc sa o descopar. Nici timpul nu prea-mi permite, dar voi reveni cu un jurnal de bord in perioada ce urmeaza. Prima impresie e una foarte foarte buna. A si sa nu uit, cea mai placuta surpriza e cum se aude motorul pe benzina. Daca o conduci elegant nici nu o auzi. S-ar auzi musca cum zboara in interior, daca ar fi una Posted Image DAAAAAR, surpriza e la peste 3000 rpm, unde motorul incepe sa huruie si imita un mustang Posted Image Posted Image. Initial am zis ca se aude in boxe... ca e la moda chestia asta, dar am deschis geamurile si de fapt vine din combinatia motor+toba. E un huruit placut, da senzatia de masina sport. In fine, voi reveni cu un jurnal de bord in curand dupa ce-mi mai fac cateva impresii. Voi posta si aici redirectionare cu link.

Las și-o poză cu frate-su

Attached Files


Edited by bogdanmc204, 12 September 2021 - 10:21.


#35
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007
Frumoasa masina...sa o stapaniti sanatos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate