Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Moara Vlasiei

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
304 răspunsuri în acest subiect

#271
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Am luat cu 15 eur/mp in 2020 in Caciulati (asfalt/gaze/energie la poarta), pentru un prieten cautam sa mai cumpar un lot.
Ultima casa construita in zona este pe un teren cumparat cu 21 euro/mp. Restul e specula, se cumpara si se blocheaza cu banii, nu au bani sa construiasca.

#272
limp

limp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 15.04.2023

 foxbat, on 02 mai 2023 - 20:54, said:

te pot ajuta? vrei teren sau construit deja? pe FB am vauzt niscai oferte.
deja sunt "d'al casei"Posted Image
doar teren. Imi propun sa construiesc undeva in 2 ani. Sunt mai mult in cautari sincer pana atunci, de grabit nu ma grabesc si in niciun caz nu ma arunc la 55E ca mi se pare hotie. Ma intereseaza zona deoarece stau in Pipera aproape de intrarea pe A3 si ma avantajeaza in special MV si Caciulati, fata de alti prieteni care au luat in Corbeanca in pandemie. As mai adauga un plus faptul ca loturile sunt mari pentru ca vreau cel putin 1000m, ideal un 1500.

Am incercat sa ma uit si un pic mai sus pe A3 la Lipia/Gruiu dar nu e cu mult mai ieftin nici pe acolo si comparat cu MV par mai slab dezvoltate

"insights" cum sunt ultimele 2-3 reply-uri imi sunt de folos :)

PS daca esti acelasi foxbat de pe motociclism e posibil sa te stiu indirect de acolo :D

#273
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.901
  • Înscris: 22.12.2005
Shht.nu da din casa:)
Da.preturile sunt cum sunt.zona e in crestere,padure lac.natura.personal regret ca nu am facut miscarea asta acum 10ani:)

#274
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 limp, on 03 mai 2023 - 18:23, said:

doar teren. Imi propun sa construiesc undeva in 2 ani. Sunt mai mult in cautari sincer pana atunci, de grabit nu ma grabesc si in niciun caz nu ma arunc la 55E ca mi se pare hotie. Ma intereseaza zona deoarece stau in Pipera aproape de intrarea pe A3 si ma avantajeaza in special MV si Caciulati, fata de alti prieteni care au luat in Corbeanca in pandemie. As mai adauga un plus faptul ca loturile sunt mari pentru ca vreau cel putin 1000m, ideal un 1500.

Am incercat sa ma uit si un pic mai sus pe A3 la Lipia/Gruiu dar nu e cu mult mai ieftin nici pe acolo si comparat cu MV par mai slab dezvoltate

"insights" cum sunt ultimele 2-3 reply-uri imi sunt de folos Posted Image

PS daca esti acelasi foxbat de pe motociclism e posibil sa te stiu indirect de acolo Posted Image

In Caciulati iti recomand sa mergi cu oferta la rupere, cere 42 mii ii oferi maxim 35 mii, cere 38 mii ii zici 30 si il lasi timp da gandire.
Am gasit ceva interesant:
https://www.olx.ro/d...a0-IDfZmQU.html
aici ii poti zice un 35 mii.

Sau penultima poza, este un teren bun cumparat de individ cu 20 mii, cred ca dupa 1 an de asteptare sa ii faci o oferta de 30 mii e mai mult decat decent
https://www.olx.ro/d...ra-IDeAQtQ.html

Mai am un vecin care vinde, dar omul a plecat din start de la 55 mii, asa ca il las in lumea lui.

#275
limp

limp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 15.04.2023

 CIP03, on 03 mai 2023 - 22:40, said:

In Caciulati iti recomand sa mergi cu oferta la rupere, cere 42 mii ii oferi maxim 35 mii, cere 38 mii ii zici 30 si il lasi timp da gandire.
Am gasit ceva interesant:
https://www.olx.ro/d...a0-IDfZmQU.html
aici ii poti zice un 35 mii.

Sau penultima poza, este un teren bun cumparat de individ cu 20 mii, cred ca dupa 1 an de asteptare sa ii faci o oferta de 30 mii e mai mult decat decent
https://www.olx.ro/d...ra-IDeAQtQ.html

Mai am un vecin care vinde, dar omul a plecat din start de la 55 mii, asa ca il las in lumea lui.

Multumesc frumos!
Am mai vazut si eu din ele pe olx dar a fost asa de formare a opiniei, nu am sunat la ele ca mi s-a parut scump din start :)  O sa ma apuc sa-i sun. Nu stiam exact cum sta treaba cu samsareala dar macar o sa vorbesc cu ei sa le fac o oferta, vedem ce se intampla.Posted Image

#276
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.901
  • Înscris: 22.12.2005
ca idee, un buget exista? Intreb asta pentru ca (din experienta avuta  pe acest subiect)- se vantura multe vorbe dar putine fapte.
Intreb asta pentru ca nu prea inteleg "Sfaturile" pe care le vad pe aici - din ce am intrebat intre vecini nu prea pare ca preturile scad :)
ma rog, daca vorbim de loturi langa autostrada cu vedere la aslfat, poate. :)
Ca mentiune (pentru cine n-a deschis TV-ul mai devreme) - am intrebat in idee ca pot ajuta cu ceva info"din interior".nu ma ocup si n-am nicio treaba cu domeniul imobiliar &Co.

#277
limp

limp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 15.04.2023
as avea un 40k momentan. Acumce sa zic variez functie de amplasare, deschidere, distanta utilitati, vecini, daca e in panta etc. Speranta mea era ca ma invart la un 35E de obraz undeva la 1000 si un pic m2.
Cartierul scriitorilor la 60E nu vreau, merci :)

Asta mi s-a parut interesant:
https://www.olx.ro/d...oi-IDh3KPW.html

Mai vazusem saptamanile trecute in Caciulati unul aici: https://goo.gl/maps/aMxWVEY1vJCucMhw9
1500m pe patrat: 48k. Dar a disparut

Sotiei ii plac astea mai aerisite unde vezi si putin in zare :))  si de preferinta nu-ti vine un baiat vizavi care face P+1+M si ti-a luat buna bucata din soare.

#278
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.901
  • Înscris: 22.12.2005
oki:)
pai zi asa, sotia e sefa si noi vorbim vorbe pe aici.
ca preturi - tu ai buget de ce era acum 1..2 ani
eu vad 2 variante - fie cumperi asap unde iti place (si mai pui ceva la buget) fie iti iei CO si "bati" la pas zona batand din poarta n poarta - localnicii sunt mai "tacuti"  pe net.
ca  idee- este plin de bannere cu anunturi de cumparare (imobiliare) deci e cam bataie pe asta.
Eu am mai aruncat intrebari prin venici pt niscai prieteni (care au si ei Vizsle deci ar dori cat mai aproape de padure/lac)si nu am avut succes pana acum.Fie is luate fie sunt cu neintelegeri (propietari multi pe loc, rude etc).
Iar la cele fara utilitati nu m-as mai baga (cel putin pt o vreme) - preturi mai sa le tragi + timp mare de asteptare.
pare ok Duzilor. sunt utilitati "la poarta"?

View PostCIP03, on 03 mai 2023 - 13:31, said:

Am luat cu 15 eur/mp in 2020 in Caciulati (asfalt/gaze/energie la poarta), pentru un prieten cautam sa mai cumpar un lot.
Ultima casa construita in zona este pe un teren cumparat cu 21 euro/mp. Restul e specula, se cumpara si se blocheaza cu banii, nu au bani sa construiasca.

ce locatie?

Editat de foxbat, 05 mai 2023 - 07:43.


#279
limp

limp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 15.04.2023

View Postfoxbat, on 05 mai 2023 - 07:40, said:

pare ok Duzilor. sunt utilitati "la poarta"?

are doar curent(o borna din aia de enel) la vecinul de peste drum.

Mai e asta: https://www.romimo.r...f0208h9837.html
Pe Str Vlasia, ca pozitie spate in spate cu cel de pe Duzilor. Insa aici utilitatile sunt la 250m. Probabil va mai dura 5 ani pana vin mai aproape. Mi-a zis cineva despre asta ca era postat asta toamna cu 15E. Acum e 25.

Am mai vazut in Lipia pe asta: https://www.imobilia...nzare-X2L30306H
si pe asta: https://www.storia.r...-a3-IDwR5v.html

Ultimul are 3200 si suprinzator asfalt, apa, curent la poarta fiind si vizavi de padure.

Dar nah, astea nu-s MV :) O sa incep sa cutreier din poarta in poarta cum zici, poate aflu ceva

#280
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View Postfoxbat, on 05 mai 2023 - 07:40, said:

oki:)


ce locatie?

Zona linia teilor randul 2, cum am mai zis si mai sus in decembrie 2022 s-a vandut cu 20 000,.
Este asa cum zici ca trebuie sa fii pe faza ca sunt oameni care vand prin altii si nu le au cu net-ul.
Acum nu mai e nimic la pret decent pentru ca intre timp au intrat samsarii pe Caciulati si au ridicat pretul. In Caciulati mai trebuie sa fiti atenti si la suprapuneri, ca sunt loturi cu probleme.

#281
Doctor_Urs

Doctor_Urs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.05.2023
Un insight mai putin obisnuit :)
  Am fost medicul din Caciulati 6 ani de zile si in prezent este o colega minunata, de medic bun garantat nu veti duce lipsa in zona. Calitatea serviciilor medicale in Caciulati/Moara Vlasiei pe partea de medicina primara este un mare plus de care sper sa nu aveti nevoie des dar daca va fi, e ce trebuie.
  Din luna Iunie in Moara Vlasiei se va deschide singurul centru de permanenta din IF unde vor lucra 6 medici si vor face garzi de la ora 15 pana a doua zi dimineata. Asta inseamna ca orice problema medicala pe care o aveti o veti putea evalua/trata in comuna inclusiv noaptea.Nimeni in Ilfov nu are asta.
   Deasemenea Moara Vlasiei are post de pompieri si statie SMURD.Stiu ca oamenii nu iau asta in calcul neaparat....dar.....la nevoie, e foarte bine sa stii ca exista, sunt aproape si accesibile.

   Despre Caciulati, o sa va spun cateva vorbe si astea vor fi preponderent despre oameni.
   Majoritatea sunt angajati, lucreaza la aeroport, la marile centre comerciale din zona Balotesti si in Mall Baneasa. In Caciulati, peste 99% dintre rezidentii bastinasi sunt romani, in general angajati/pensionari.
   Mi s-a parut mereu ca am cu cine discuta comparativ cu alte zone rurale unde am fost medic (Dambovita spre exemplu era jale) si mi-a lasat impresia de o comunitate inchegata de buna calitate langa care as putea locui chiar daca sunt bastinasi.
   Primarul e un tip corect, implicat si abordabil.Se investeste in comuna din toate partile - fonduri locale, fonduri europene si fonduri private. Macelaria familiei lui din Caciulati bate spre premium, la fel si produsele de la Ferma Ancutei.
   Serviciile private din zona sunt ok. Personal ,in 6 ani am testat majoritatea - pot recomanda service-ul auto (lipit de spalatoria din Caciulati) ,pizzeria Family din Moara Vlasiei (livrare rapida ,mancare la preturi ok - foarte util fiindca Glovo nu vine in MV)
   Exista statie de tren care te duce in 45 min la gara de Nord....poate unora la este utila informatia...

#282
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.188
  • Înscris: 17.09.2021
Doctore, nu știu cum stai cu medicina, dar pe PR ești chiar foarte bun. Ești interesat de un second job de agent imobiliar?

#283
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.901
  • Înscris: 22.12.2005

 Doctor_Urs, on 20 mai 2023 - 00:22, said:

Un insight mai putin obisnuit Posted Image
  Am fost medicul din Caciulati 6 ani de zile si in prezent este o colega minunata, de medic bun garantat nu veti duce lipsa in zona. Calitatea serviciilor medicale in Caciulati/Moara Vlasiei pe partea de medicina primara este un mare plus de care sper sa nu aveti nevoie des dar daca va fi, e ce trebuie.
  Din luna Iunie in Moara Vlasiei se va deschide singurul centru de permanenta din IF unde vor lucra 6 medici si vor face garzi de la ora 15 pana a doua zi dimineata. Asta inseamna ca orice problema medicala pe care o aveti o veti putea evalua/trata in comuna inclusiv noaptea.Nimeni in Ilfov nu are asta.
   Deasemenea Moara Vlasiei are post de pompieri si statie SMURD.Stiu ca oamenii nu iau asta in calcul neaparat....dar.....la nevoie, e foarte bine sa stii ca exista, sunt aproape si accesibile.

   Despre Caciulati, o sa va spun cateva vorbe si astea vor fi preponderent despre oameni.
   Majoritatea sunt angajati, lucreaza la aeroport, la marile centre comerciale din zona Balotesti si in Mall Baneasa. In Caciulati, peste 99% dintre rezidentii bastinasi sunt romani, in general angajati/pensionari.
   Mi s-a parut mereu ca am cu cine discuta comparativ cu alte zone rurale unde am fost medic (Dambovita spre exemplu era jale) si mi-a lasat impresia de o comunitate inchegata de buna calitate langa care as putea locui chiar daca sunt bastinasi.
   Primarul e un tip corect, implicat si abordabil.Se investeste in comuna din toate partile - fonduri locale, fonduri europene si fonduri private. Macelaria familiei lui din Caciulati bate spre premium, la fel si produsele de la Ferma Ancutei.
   Serviciile private din zona sunt ok. Personal ,in 6 ani am testat majoritatea - pot recomanda service-ul auto (lipit de spalatoria din Caciulati) ,pizzeria Family din Moara Vlasiei (livrare rapida ,mancare la preturi ok - foarte util fiindca Glovo nu vine in MV)
   Exista statie de tren care te duce in 45 min la gara de Nord....poate unora la este utila informatia...

Minunate info.
Poti detalia te rog partea cu serviciile medicale si smurd?
Am cautat 30 de minute de am capiat in zona un loc unde sa se poate acoarda ajutor pentru o ranire domesctica si in final (dupa ce am ajuna la spitalul sau ce e chestia aia din Dimieni tot in Bucuresti m-au trimis). Nu zic de trafic dar daca era ceva de viata si de moarte nu mai aveam ce povesti pe aici.
Am sunat pana si la veterinarii din Moara in ideea ca nu le cade mana sa se ocupa de o plaga umana. nimic.
Iar cei de la centrele medicale (majoriatar gasite pe maps) nu raspundeau, nu aveau nimic  (nu comentez) pe subiect sau era de fapt in Bucuresti.
De exemplu - ce se poate face/udne se poate merge/unde se poate apela sa vina acasa -  daca ai o urgenta de sanatate in zona Moara si datele de contact?

Pe partea de papa s-au deschis in ultimele luni cel putin 2 fastfood-uri deci nu murim de foame daca fuge nefata cu altul:).
Chiar sunt ok (desi oamenii nu s din zona).
Pe partea umana am "mixed feelings" - se pare ca pe aici nu s-a auzit de "ce dai ma, nu stii sa injuri"?  Cam toti is cu capsa pusa si una doua cheama politia in loc sa vorbeasca cu tine direct de la vecin la vecin (evindent pentru nimic, doar de "Deranj de bucurestean mutat in campul meu".
PAna acum am rezistat sa nu fac si eu la fel (si da, am de ce dpdv legal) dar deja se intampla si venicilor care au inceput sa contruiasca , fix acelasi scenariu ca la mine in trecut. Concluzia mea (initiam am zis ca poate s-a intaplat ceva si au facut ceva gresit oamenii care erau in curte la mine dar nu era asa ) - tine de curba de adaptare si de nivel. Altfel, unii is foarte draguti si saritori(culmea, cei mutati in moara anterior::)).
Nu zic de rau, sa ma ierte Dumnezeu,- am relatat strict bazat pe intamplari vazute/traite, sper sa fie trecator. (la primarie cand am discutat au zis " asa s oamenii pe aici, vedeti-va de treaba si aia e).

#284
Doctor_Urs

Doctor_Urs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.05.2023

 Vaccinatu, on 20 mai 2023 - 07:10, said:

Doctore, nu știu cum stai cu medicina, dar pe PR ești chiar foarte bun. Ești interesat de un second job de agent imobiliar?
  ai sa razi, mereu am cochetat cu ideea :)

#285
Doctor_Urs

Doctor_Urs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 19.05.2023
foxbat - serviciile medicale "de stat" functioneaza astfel - in localitate ai medic de familie. In Moara Vlasiei sunt doi, nu pot recomanda decat cel din Caciulati, dr. Silvia Strajean. Nu cred ca ai nimerit la ea sau nu era la program (poate era weekend) dar tipa e si chirurg, asistenta ei lucreaza si pe ambulanta, nu te trimitea nimeni la plimbare daca plaga putea fi tratata local.
   La medicul de familie daca nu esti inscris, trebuie sa platesti consultatia dar e de bun simt undeva pe la 50-100 lei.
   Daca medicul de familie nu este, 112 e solutia pentru orice problema - asa e gandit sistemul.
   Din iunie, daca avem noroc si nu ne pun bete in roate diverse situatii administrative se va deschide acest centru de permanenta. Asta inseamna ca, 24/7 vei gasi medic in comuna - fie cel de familie la program fie altul la acest centru de permanenta.
   Asta e inca o chestie de implicare a primariei - ca ei au dat si dotat spatiul si sunt singurii din IF.

#286
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.901
  • Înscris: 22.12.2005
Poate ca ar fi o idee sa fie si datele de contact publicate. Cand am avut eu "bubita" nu stia nimeni nimic si unde sunam..dar asrta am povestit-o deja.Multam!

#287
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.901
  • Înscris: 22.12.2005
liniste si pace pe aici
Pentru "morari" - frate - 245 ..248 v zilnic si cu "caderi" spre 200..196v.
nu simtiti nimic?

#288
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.493
  • Înscris: 13.02.2006
Ba da , simt eu, sambata si duminica din cauza supratensiunii, imi intra invertorul in protectie.
Noroc ca s-a racit afara si dau drumul pe timpul zilei la incalzirea electrica prin pardoseala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate