Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Moara Vlasiei

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#1
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011
Ca tot omul în pandemie, ne gândim la o casă pe pământ. Ne-am mai gândit și în alți ani, dar gândul la trafic ne cam dădea înapoi.
Acum, după ce am lucrat de-acasă toată perioada, în martie facem anul de work from home, și pentru că se aude prin companiile noastre că se va mai lucra de-acasă și după pandemie (minim 2 zile din 5/ săptămână), devine acceptabilă ideea de a ne lupta cu traficul de dimineața și de seara doar în 3 zile/ săptămână, iar în restul de 4 zile, doar când vrem să ieșim.
Ne-am învârtit în ultima perioadă prin jurul Bucureștiului și, pentru că lucrăm în nordul Bucureștiului, ne-am cam orientat pe zonele cu ieșire la A3 sau la DN1, gen Tamași, Corbeanca, Balotești, Căciulați, Moara Vlăsiei.

Despre cele mai multe am găsit păreri pe forum și pe net, dar despre Moara Vlăsiei, foarte puțin, așa că inițiez topicul ăsta cu întrebările:
- poate cineva care locuiește în Moara Vlăsiei să povestească despre comună?
- cum sunt oamenii/ vecinii?
- e zonă ok, liniștită? ne dorim o zonă mai liniștită, nu aglomerată. Din motivul ăsta și din motiv de prețuri, ne-am orienta mai degrabă spre Moara Vlăsiei decât spre Corbeanca, deși în Corbeanca este indiscutabil mai frumos.
- cum e zona de pe lângă Pădurea Biglaru? acolo am văzut mai multe parcele/ case de vânzare
- orice altceva știți despre a locui Moara Vlăsiei, de la utilități până la dacă bate rău vântul prin câmpurile alea Posted Image

Mulțumesc!

#2
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Un coleg de forum tocmai si-a cumparat un teren si isi construieste o casa in Moara Vlasiei. Citeste-i jurnalul de constructie casa si o sa vezi ce a gandit el cand si-a cumparat acolo. Sau intreaba-l direct.


https://forum.softpe...casa-cu-terase/

Edited by mircea812, 15 December 2020 - 18:35.


#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Eu am casa in Moara Vlasiei de vreo 20 ani.
Casa e in zona Pascani-cum intri dinspre A3 la vreo 500m.In zona mea utilitatile -apa, canal, gaz sunt doar la strada principala.Vecinii nu au vrut sa traga si pe strada noastra asa ca...hidrofor, fosa septica si termosemineu.
Despre vecini nu pot generaliza, ai mei sunt relativ OK, mai baga unul manele sambata si duminica , altul trece cu caprele prin fata porti si....cel mai nasol dau foc la frunze/crengi in care baga si ceva gunoaie, pute uneori de imi vine sa chem DSP-ul.
Acum e santier total in comuna se face trotuar si rigola de scurgere.
Magazine:Profi plus o brutarie buna, plus cele satesti.Mai e si unul al Abatorului Peris.
Zona e linistita, vantul mai bate (am si o turbina eoliana instalataPosted Image Posted Image) .Daca vine vreo ninsoare cu viscol, deszapezirea se face foarte rapid-mai repede ca in Bucuresti.
Nu iti recomand sa iei teren la mai putin de 500m dinspre autostrada mai ales pe partea stanga(cum am eu) fiindca se cam aude traficul de pe A3.Mai ales pe ploaie sau cand bate vantul din acea directie.
Si inca o chestie:avioane, multe avioane, noroc cu pandemia ca s-au mai rarit.Moara Vlasiei e pe culoarul de aterizare a multe curse-in special cele dinspre vest.
Pentru alte intrebari iti stau la dispozitie.

#4
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011

View Postmircea812, on 15 decembrie 2020 - 18:34, said:

Un coleg de forum tocmai si-a cumparat un teren si isi construieste o casa in Moara Vlasiei. Citeste-i jurnalul de constructie casa si o sa vezi ce a gandit el cand si-a cumparat acolo. Sau intreaba-l direct.


https://forum.softpe...casa-cu-terase/
Mulțumesc frumos! Am parcurs topicul și o să-l urmăresc, dar mă interesau păreri de la oameni care locuiesc de mai mult timp în localitate :)

View Postrinaldoparaipan, on 15 decembrie 2020 - 19:22, said:

Eu am casa in Moara Vlasiei de vreo 20 ani.
Casa e in zona Pascani-cum intri dinspre A3 la vreo 500m.In zona mea utilitatile -apa, canal, gaz sunt doar la strada principala.Vecinii nu au vrut sa traga si pe strada noastra asa ca...hidrofor, fosa septica si termosemineu.
Despre vecini nu pot generaliza, ai mei sunt relativ OK, mai baga unul manele sambata si duminica , altul trece cu caprele prin fata porti si....cel mai nasol dau foc la frunze/crengi in care baga si ceva gunoaie, pute uneori de imi vine sa chem DSP-ul.
Acum e santier total in comuna se face trotuar si rigola de scurgere.
Magazine:Profi plus o brutarie buna, plus cele satesti.Mai e si unul al Abatorului Peris.
Zona e linistita, vantul mai bate (am si o turbina eoliana instalataPosted Image Posted Image) .Daca vine vreo ninsoare cu viscol, deszapezirea se face foarte rapid-mai repede ca in Bucuresti.
Nu iti recomand sa iei teren la mai putin de 500m dinspre autostrada mai ales pe partea stanga(cum am eu) fiindca se cam aude traficul de pe A3.Mai ales pe ploaie sau cand bate vantul din acea directie.
Si inca o chestie:avioane, multe avioane, noroc cu pandemia ca s-au mai rarit.Moara Vlasiei e pe culoarul de aterizare a multe curse-in special cele dinspre vest.
Pentru alte intrebari iti stau la dispozitie.
Mulțumesc mult! Exact de genul ăsta de impresii am nevoie Posted Image Cu vecinii nu se știe niciodată, dar, chiar dacă mai pune unul muzică - la bloc e evident și mai și - mai ai parte și de liniște.
Ce loturi și case am văzut pe net erau era dincolo de calea ferată, spre Pădurea Biglaru, la Calea București, cred că se numește, și înțeleg că zona are gaze, dar nu are canalizare.
Comuna are canalizare sau se lucrează la asta (tot de pe net știu), dar înțeleg că nu e peste tot încă.
La avioane nu m-am gândit, dar se aude foarte tare? Nu m-ar deranja neapărat, dar na, să nu se audă nici prea tare Posted Image O să revină traficul aerian la un moment dat...

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Cu avioanele e greu pana te obisnuiesti.
Sa vezi cum face un Hercules la decolare:trepideaza geamurile.
Poti sa te interesezi la primarie care e evolutia lucrarilor de canalizare.

#6
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postrontziki, on 15 decembrie 2020 - 18:25, said:

Ca tot omul în pandemie, ne gândim la o casă pe pământ. Ne-am mai gândit și în alți ani, dar gândul la trafic ne cam dădea înapoi.
Acum, după ce am lucrat de-acasă toată perioada, în martie facem anul de work from home, și pentru că se aude prin companiile noastre că se va mai lucra de-acasă și după pandemie (minim 2 zile din 5/ săptămână), devine acceptabilă ideea de a ne lupta cu traficul de dimineața și de seara doar în 3 zile/ săptămână, iar în restul de 4 zile, doar când vrem să ieșim.
Ne-am învârtit în ultima perioadă prin jurul Bucureștiului și, pentru că lucrăm în nordul Bucureștiului, ne-am cam orientat pe zonele cu ieșire la A3 sau la DN1, gen Tamași, Corbeanca, Balotești, Căciulați, Moara Vlăsiei.

Despre cele mai multe am găsit păreri pe forum și pe net, dar despre Moara Vlăsiei, foarte puțin, așa că inițiez topicul ăsta cu întrebările:
- poate cineva care locuiește în Moara Vlăsiei să povestească despre comună?
- cum sunt oamenii/ vecinii?
- e zonă ok, liniștită? ne dorim o zonă mai liniștită, nu aglomerată. Din motivul ăsta și din motiv de prețuri, ne-am orienta mai degrabă spre Moara Vlăsiei decât spre Corbeanca, deși în Corbeanca este indiscutabil mai frumos.
- cum e zona de pe lângă Pădurea Biglaru? acolo am văzut mai multe parcele/ case de vânzare
- orice altceva știți despre a locui Moara Vlăsiei, de la utilități până la dacă bate rău vântul prin câmpurile alea Posted Image

Mulțumesc!

Ar fi o idee daca nu intentionezi sa lucrezi vreodata fizic in Bucuresti, e ca si cum ai face zilnic naveta Bucuresti-Ploiesti

#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Moara Vlasiei e la mai putin de  jumatatea distantei Bucuresti-Ploiesti-iesirea din A3 e la km24.
A3 iese in zona Pipera, deci daca ai jobul acolo, e perfect.

#8
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011

View PostXtremePWN, on 15 decembrie 2020 - 19:51, said:

Ar fi o idee daca nu intentionezi sa lucrezi vreodata fizic in Bucuresti, e ca si cum ai face zilnic naveta Bucuresti-Ploiesti
Din zona în care stau acum fac cam 50 min cu transportul în comun (metrou și tramvai) până la birou și în jur de 60 min cu mașina, asta înainte de pandemie, nu știu cum mai e traficul acum la orele de vârf.
Am fost în plimbare prin localitățile din zonă în week-end, deci nu știu cum ar fi din Moara Vlăsiei până la birou (zona Romexpo), dar mă gândesc că ar fi comparabil sau chiar mai puțin Posted Image

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Traseul de care zici are un punct nevralgic, dacă vii pe A3 - centură: giratoriul de la Otopeni. Apoi mergi lejer pînă la Piața Presei. Dacă e liber, faci sub 30 minute. În traficul de dimineață, faci în jur de 45.

#10
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
In ce sens este mai frumos in Corbeanca? Este supraevaluata, ca tot ce tine de orasul asta balcanic numit Bucuresti.

#11
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,604
  • Înscris: 16.03.2008
Tot in Moara Vlasiei ma uit si eu de o casa prabusita cu vreo 1000mp de teren si nu prea gasesc. Este foarte buna orientarea ta, merita din plin. Mai exista si Grade stea, Nuci, Caciulati, Fierbinți.

Grădiștea.

Faci sub 10 minute pana in Petricani, in localitate lipseste traficul rutier greu, este singura intrare rapida in oras, A3.

P.S. N as vrea sa se popularizeze si sa i creasca pretul, vorbim asa mai incet, ii lasam pe ceilalti sa se ingramadeasca in Snagov si Corbeanca, bule imobiliare.

#12
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sigur ca da....de aia arata pe GM 30 de minute la ora asta. Voi nu stiti in ce va bagati....nu degeaba localitatile alea sunt parasite.

#13
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,604
  • Înscris: 16.03.2008
De gustibus, edi.

#14
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006

View Postedi10000, on 15 decembrie 2020 - 23:33, said:

Sigur ca da....de aia arata pe GM 30 de minute la ora asta. Voi nu stiti in ce va bagati....nu degeaba localitatile alea sunt parasite.

Daca stai in Berceni sau Militari, da, faci 30 minute.
Localitatile nu sunt parasite, asa ca fapt divers....

#15
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postedi10000, on 15 decembrie 2020 - 22:04, said:

In ce sens este mai frumos in Corbeanca? Este supraevaluata, ca tot ce tine de orasul asta balcanic numit Bucuresti.

Paradisul Verde este cea mai buna zona din afara Bucurestiului.  :)

#16
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011

View Postedi10000, on 15 decembrie 2020 - 22:04, said:

In ce sens este mai frumos in Corbeanca? Este supraevaluata, ca tot ce tine de orasul asta balcanic numit Bucuresti.
E mai fain pentru că sunt terase, magazinele, mi-a făcut impresia unui orășel de vacanță Posted Image
Dar, din ce-am văzut, parcelele de teren sunt destul de mici și scumpe, iar casele deja construite tot pe loturi mici și foarte scumpe.

View Postedi10000, on 15 decembrie 2020 - 23:33, said:

Sigur ca da....de aia arata pe GM 30 de minute la ora asta. Voi nu stiti in ce va bagati....nu degeaba localitatile alea sunt parasite.
Nu păreau părăsite deloc, din contră, se construiește în zona Balotești-Căciulați-Moara Vlăsiei destul de mult Posted Image

View Postmirc2003, on 15 decembrie 2020 - 23:29, said:

Tot in Moara Vlasiei ma uit si eu de o casa prabusita cu vreo 1000mp de teren si nu prea gasesc. Este foarte buna orientarea ta, merita din plin. Mai exista si Grade stea, Nuci, Caciulati, Fierbinți.

Grădiștea.

Faci sub 10 minute pana in Petricani, in localitate lipseste traficul rutier greu, este singura intrare rapida in oras, A3.

P.S. N as vrea sa se popularizeze si sa i creasca pretul, vorbim asa mai incet, ii lasam pe ceilalti sa se ingramadeasca in Snagov si Corbeanca, bule imobiliare.
Da, exact, sper să nu se aglomereze că unul dintre motivele pentru care ne-am orientat spre Moara Vlăsiei este tocmai faptul că e mai aerisită localitatea Posted Image

Dacă mai sunt persoane care locuiesc în zonă și pot să mai povestească una, alta, le mulțumesc în avans! Posted Image
Mai adaug câteva întrebări care pot părea caraghioase, dar ar fi bine de știut, zic Posted Image
- vin taxi-uri, uber la comandă în zonă?
- curierii bănuiesc că vin fără probleme, nu?
- se livrează mâncare? mai gătim și noi când și când, dar și comandăm destul de des și nu știu cât se va schimba asta în viitorul apropiat Posted Image

#17
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postedi10000, on 15 decembrie 2020 - 22:04, said:

In ce sens este mai frumos in Corbeanca? Este supraevaluata, ca tot ce tine de orasul asta balcanic numit Bucuresti.

View Postrontziki, on 16 decembrie 2020 - 09:22, said:

E mai fain pentru că sunt terase, magazinele, mi-a făcut impresia unui orășel de vacanță Posted Image

Tare, orăsel de vacantaPosted ImagePosted Image

#18
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pai mai exista petreceri din cand in cand, la care participa toata comuna. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate