Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Moara Vlasiei

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#19
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011

View Postmihaigerard, on 16 decembrie 2020 - 09:35, said:

Pai mai exista petreceri din cand in cand, la care participa toata comuna. Posted Image
Și îi primiți și pe cei din comunele alăturate?! Posted Image

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017

View Postrontziki, on 15 decembrie 2020 - 18:25, said:

Despre cele mai multe am găsit păreri pe forum și pe net, dar despre Moara Vlăsiei, foarte puțin, așa că inițiez topicul ăsta cu întrebările:
- poate cineva care locuiește în Moara Vlăsiei să povestească despre comună?

Mulțumesc!


Nu locuiesc personal insa un prieten si-a cumparat o casa demolabila acum 10 ani acolo . Cu mult inainte sa se faca autostrada si iesirea spre Moara.
Ce sa zic .....  prima problema e ca el nu are curent electric. Trebuie sa platesti considerabil ca sa iti monteze 1-2-3  .. stalpi pana ajung la casa ta . In rest e simpatic. Ai lacul si padurea relativ aproape si e foarte multa liniste insa preturile deja mi se par prohibitive.

Plus ca nu prea iti inteleg logica. Daca vrei sa te muti acolo, tu te gandesti sa iesi din casa doar ca sa mergi la birou ??  Dar cumparaturi, mers la un restaurant, la un spectacol de teatru, etc. nu mai faci ? Stai izolat toata viata acolo din cauza traficul de rahat din Bucuresti ?
Acolo merita sa stai cand esti la pensie si ai o pensie din aia nesimtita de mii de euro (cum are amicul meu). Altfel e sinucidere dpdv social.

Am uitat sa precizez ca utilitatile gen: apa, canal, gaz sunt doar la strada principala. Atat.  Amicul despre care iti spun sta pe o strada laturalnica. Deci daca iei in aceleasi conditii trebuie sa te gandesti la Fosa septica, incalzire cu lemne, tras curent, etc. Deci o iei de la zero, ca oamenii cavernelor. Faci cum crezi. Sau daca nu te deranjeaza lucrurile astea, e perfect.

De avioane nu stiu, am uitat sa il intreb. E drept ca acum in perioada pandemiei a scazut drastic numarul lor. Totusi daca gandim la rece si din Corbeanca/Tamasi se aud destul de binisor. E chestie de obisnuinta.

Edited by Bogotta, 16 December 2020 - 10:45.


#21
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011

View PostBogotta, on 16 decembrie 2020 - 10:41, said:

Nu locuiesc personal insa un prieten si-a cumparat o casa demolabila acum 10 ani acolo . Cu mult inainte sa se faca autostrada si iesirea spre Moara.
Ce sa zic .....  prima problema e ca el nu are curent electric. Trebuie sa platesti considerabil ca sa iti monteze 1-2-3  .. stalpi pana ajung la casa ta . In rest e simpatic. Ai lacul si padurea relativ aproape si e foarte multa liniste insa preturile deja mi se par prohibitive.

Plus ca nu prea iti inteleg logica. Daca vrei sa te muti acolo, tu te gandesti sa iesi din casa doar ca sa mergi la birou ??  Dar cumparaturi, mers la un restaurant, la un spectacol de teatru, etc. nu mai faci? Stai izolat toata viata acolo din cauza traficul de rahat din Bucuresti ?
Acolo merita sa stai cand esti la pensie si ai o pensie din aia nesimtita de mii de euro (cum are amicul meu). Altfel e sinucidere dpdv social.

Am uitat sa precizez ca utilitatile gen: apa, canal, gaz sunt doar la strada principala. Atat.  Amicul despre care iti spun sta pe o strada laturalnica. Deci daca iei in aceleasi conditii trebuie sa te gandesti la Fosa septica, incalzire cu lemne, tras curent, etc. Deci o iei de la zero, ca oamenii cavernelor. Faci cum crezi. Sau daca nu te deranjeaza lucrurile astea, e perfect.

De avioane nu stiu, am uitat sa il intreb. E drept ca acum in perioada pandemiei a scazut drastic numarul lor. Totusi daca gandim la rece si din Corbeanca/Tamasi se aud destul de binisor. E chestie de obisnuinta.
Mulțumesc mult pentru detalii!
Nuuu, nici nu mă gândesc să ieșim doar la muncă! Dar din punct de vedere al traficului, îmi pun problema orelor de vârf de dimineața și seara înspre și dinspre București, că, dacă aș pleca din Moara Vlăsiei spre București la 6 seara pentru vreun teatru sau vreun restaurant, nu ar fi același trafic înspre București la ora aia, cum e dimineața la 8, iar noaptea la întoarcere, nici atât. În week-end, am fost prin zonă și era ok traficul dus-întors. Practic, s-a adăuga timpul din Moara Vlăsiei până-n București la ora 6 seara, să zicem, că, apoi, cu traficul chiar din București suntem obișnuiți...înainte de pandemie, când eram la birou fizic, plecam cu ceva timp înainte pentru a ajunge prin centru la vreun teatru/ concert.
Referitor la utilități, pentru ce avem noi în vedere și o să mergem să vedem, vor fi gazele și curentul trase, dar da, va fi cu fosă septică și puț pentru apă.

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017
Inseamna ca te duci la strada principala, pentru ca pe restul nu exista asa ceva.

Iar referitor la trafic, nu stiu ce sa zic....  Eu si Sambata daca ies la cumparaturi, desi stau in centru, mi se pare super aglomerat si mi se taie tot cheful. De aia prefer sa nu folosesc masina cu zilele. Mai bine fac mai multe drumuri scurte pe jos decat sa ma complic sa iau masina, apoi  sa parchez, etc. Iar ora de parcare in zonele ultracentrale este 10 lei, ceea ce e stupid. Se mai mira ca stau goale. Daca puneau un pret decent era toata lumea multumita.
In situatia in care vei locui acolo, masina va fi singurul (si unicul) tau prieten. Daca o sa ai copii (sau macar te gandesti la asta) iar e o problema. Pentru ca probabil nu vei dori sa invete alaturi de copiii din sat ci vei vrea sa il dai undeva in centru. Aici intervine alta problema: pilele sau facut mutatie la cineva care sta in zona unde vrei sa il dai la scoala. Dar sunt alegeri personale pana la urma. Important e sa le cunosti dinainte.

#23
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011

View PostBogotta, on 16 decembrie 2020 - 12:32, said:

Inseamna ca te duci la strada principala, pentru ca pe restul nu exista asa ceva.

Iar referitor la trafic, nu stiu ce sa zic....  Eu si Sambata daca ies la cumparaturi, desi stau in centru, mi se pare super aglomerat si mi se taie tot cheful. De aia prefer sa nu folosesc masina cu zilele. Mai bine fac mai multe drumuri scurte pe jos decat sa ma complic sa iau masina, apoi  sa parchez, etc. Iar ora de parcare in zonele ultracentrale este 10 lei, ceea ce e stupid. Se mai mira ca stau goale. Daca puneau un pret decent era toata lumea multumita.
In situatia in care vei locui acolo, masina va fi singurul (si unicul) tau prieten. Daca o sa ai copii (sau macar te gandesti la asta) iar e o problema. Pentru ca probabil nu vei dori sa invete alaturi de copiii din sat ci vei vrea sa il dai undeva in centru. Aici intervine alta problema: pilele sau facut mutatie la cineva care sta in zona unde vrei sa il dai la scoala. Dar sunt alegeri personale pana la urma. Important e sa le cunosti dinainte.
Da, așa este, sunt multe aspecte de avut în vedere și asta încerc acum, să înțeleg toate detaliile unei astfel de mutări și să am o idee despre ce ar însemna locuitul în Moara Vlăsiei.
Primul pas a fost tocmai să ne gândim bine dacă ne asumăm dependența totală de mașină pentru avantajele oferite de o casă în afara orașului.
În București, înainte de pandemie, circulam cel mai mult cu mijloacele de transport în comun, mai rar cu mașina, dar la mine la birou nu e metrou și era destul de greu de ajuns repede în centru seara, mai ușor aveam legături între mijloacele de transport pentru a ajunge acasă (tramvai și metrou) decât prin Romană sau Universitate, motiv pentru care, în zilele în care aveam de mers la vreun spectacol/ restaurant, fie apelam la uber, fie mergeam cu mașina la birou în ziua respectivă.
Am practicat intens și mersul pe jos, dar depinde și de distanțe, că nici nu lucrez, nici nu stau în centru, și de vreme. Ca să ajung de la Romexpo în centru cât mai simplu, mergeam pe jos la Aviatorilor și apoi luam metroul. O plimbare perfectă când e vreme bună, dar pe vreme proastă, e cam lungă Posted Image
Din aceste motive, am ajuns la concluzia că dependența de mașină nu ar aduce multe diferențe față de cum a fost până acum, dar mai sunt și altele...noi comandăm mâncare frecvent și nu m-am lămurit dacă se livrează și în Moara Vlăsiei. Pe la diverse firme din astea de livrare mâncare, apar Corbeanca, Tamași, și Balotești, cred la una, dar nu și Moara Vlăsiei.

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017
Sincer referitor la livrarea mancarii chiar nu am detalii. Intra pe aplicatiile mobile gen FoodPanda (si restul) si vezi in ce arie livreaza. Probbail ca vor ajunge cu timpul sa isi extinda aria. Dar probbail vei plati mai mult transportul. Plus ca daca vin de departe , mancarea va ajunge cam rece......

Ideea e sa te gandesti la acea casa ca la una de vacanta , in care sa locuiesti temporar, sa vezi daca te acomodezi si daca iti place. Nu renunta la tot ce ai in Bucursti si nu te muta acolo pana nu te auto-testezi. Poate nu iti plac vecinatatile, poate nu iti plac zgomotele de avion, poate ... habar nu am. Sunt multe motive.
Tot de la amicul meu stiu ca vara e un pic de agitatie pentru ca vin multi pescari la balta din apropiere. La fel, e posibil sa fie si tantari. O sa il intreb.

#25
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011

View PostBogotta, on 16 decembrie 2020 - 13:14, said:

Sincer referitor la livrarea mancarii chiar nu am detalii. Intra pe aplicatiile mobile gen FoodPanda (si restul) si vezi in ce arie livreaza. Probbail ca vor ajunge cu timpul sa isi extinda aria. Dar probbail vei plati mai mult transportul. Plus ca daca vin de departe , mancarea va ajunge cam rece......

Ideea e sa te gandesti la acea casa ca la una de vacanta , in care sa locuiesti temporar, sa vezi daca te acomodezi si daca iti place. Nu renunta la tot ce ai in Bucursti si nu te muta acolo pana nu te auto-testezi. Poate nu iti plac vecinatatile, poate nu iti plac zgomotele de avion, poate ... habar nu am. Sunt multe motive.
Tot de la amicul meu stiu ca vara e un pic de agitatie pentru ca vin multi pescari la balta din apropiere. La fel, e posibil sa fie si tantari. O sa il intreb.
Da, e și asta o idee că, dacă chiar nu ne acomodăm, ne întoarcem în oraș. Problema e că, oricât ne-am gândi, până nu încercăm, nu putem ști dacă ne acomodăm într-adevăr sau nu Posted Image
Asta cu țânțarii e o problemă pentru mine, sunt preferata lor și într-un grup de 10 oameni, motiv pentru care mă dau cu tot felul de soluții când ies seara și prin București, și prin vacanțe nu mai zic...probabil va fi și mai și, și chiar ne puneam problema asta și mă întrebam dacă or exista substanțe cu care să dai în curte, măcar să vină mai puțini Posted Image că altfel, eu oriunde aș vrea să stau la curte, tot apare un țânțar care mă ciuruiește Posted Image
Mulțumesc mult! Mă ajută orice informații, că, oricât ne-am gândi noi, e imposibil să te gândești la toate... Posted Image

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017
Daca ai plase integrate in termopan la toate ferestrele, nu ar trebui sa fie o problema. Iar pentru exterior sunt aparate cu ultrasunete, sprayuri etc.

#27
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
1. Paradisul Verde are o ff mica legatura cu Corbeanca propriu-zisa. M-a amuzat teribil asta cu un orasel de vacanta....ce vacanta poti avea intre masini de lux, carute pline de conlocuitori si microbuze, masini de gunoi etc.? Stiti ce frumos suna manelele de peste lac sau din vecini?
2. Una este Balotesti si alta satele enumerate in primele posturi. Fierbinti, Nuci, Moara Vlasiei, Lipia etc. nu au infrastructura, nu ai ce face acolo. Eu le vad eventual (desi nici atunci pt ca ai variante mult mai bune) alternative de locuit pt batranete. Pt oameni activi locatiile acestea sunt ca o "colivie", un fel de inchisoare in libertate.
3. Nu cred ca o sa gasiti firme sa livereze mancarea, eu stiam ca limita este Balotesti. Sigur ca pe viitor lucrurile vor evoluta pozitiv. Curieratul nu o sa fie o problema, livreaza si pe varf de munte in zilele noastre.
4. Sunteti siguri ca stiti la ce va inhamati? Va vad asa mai flower-power, stiti ce inseamna sa dati la lopata zapada iarna? Dar sa curatati santurile, ca altfel va luati amenda? Cine va tunde gazonul? Dar pomii stiti sa ii curatati? O sa-mi spuneti ca puteti angaja oameni.....din pacate pentru voi nu prea! Nu se mai baga nimeni in asa ceva, pt ca nu renteaza.
5. In toate satele astea din jurul Bucurestiului legea o fac rozatoarele. Sa aveti grija cu ele, ca daca va intra in casa si impuiaza o sa aveti de tras bine de tot...

Edited by edi10000, 16 December 2020 - 14:18.


#28
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,584
  • Înscris: 16.03.2008
Eu pentru casa de vacanta ma gandesc dar si de locuit din primavara pana in iarna. Se face prea frig sau se anunta ninsori abundente, se fac bagajele, se inchide si fuga la apartament in Bucuresti.

#29
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pai atunci mai bine inchiriati. O sa va ia doua vieti de vacante ca sa compensati costul constructiei unei case si a achizitiei terenului.

#30
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postedi10000, on 16 decembrie 2020 - 14:17, said:

3. Nu cred ca o sa gasiti firme sa livereze mancarea, eu stiam ca limita este Balotesti. Sigur ca pe viitor lucrurile vor evoluta pozitiv. Curieratul nu o sa fie o problema, livreaza si pe varf de munte in zilele noastre.
4. Sunteti siguri ca stiti la ce va inhamati? Va vad asa mai flower-power, stiti ce inseamna sa dati la lopata zapada iarna? Dar sa curatati santurile, ca altfel va luati amenda? Cine va tunde gazonul? Dar pomii stiti sa ii curatati? O sa-mi spuneti ca puteti angaja oameni.....din pacate pentru voi nu prea! Nu se mai baga nimeni in asa ceva, pt ca nu renteaza.

3. Glovo de exemplu nu livreaza asa departe, de fapt nu cred ca nimeni livreaza asa departe. Cel mult o sa apara variante locale, cam asa e in vest. Dar deja calitatea o sa scada drastic. Una e sa comanzi de la restaurant din Bucuresti si alta e de la bistroul din Moara Vlasiei (fara suparare).

4. Gasesti lejer oameni. Orice firma care intretine gradini o sa se descurce, doar ca o sa coste. Eu cand ziceam ca nu merita gradini mari daca nu le folosesti cu adevarat, tu erai Batman, Batman :)

#31
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011

View Postedi10000, on 16 decembrie 2020 - 14:17, said:

1. Paradisul Verde are o ff mica legatura cu Corbeanca propriu-zisa. M-a amuzat teribil asta cu un orasel de vacanta....ce vacanta poti avea intre masini de lux, carute pline de conlocuitori si microbuze, masini de gunoi etc.? Stiti ce frumos suna manelele de peste lac sau din vecini?
2. Una este Balotesti si alta satele enumerate in primele posturi. Fierbinti, Nuci, Moara Vlasiei, Lipia etc. nu au infrastructura, nu ai ce face acolo. Eu le vad eventual (desi nici atunci pt ca ai variante mult mai bune) alternative de locuit pt batranete. Pt oameni activi locatiile acestea sunt ca o "colivie", un fel de inchisoare in libertate.
3. Nu cred ca o sa gasiti firme sa livereze mancarea, eu stiam ca limita este Balotesti. Sigur ca pe viitor lucrurile vor evoluta pozitiv. Curieratul nu o sa fie o problema, livreaza si pe varf de munte in zilele noastre.
4. Sunteti siguri ca stiti la ce va inhamati? Va vad asa mai flower-power, stiti ce inseamna sa dati la lopata zapada iarna? Dar sa curatati santurile, ca altfel va luati amenda? Cine va tunde gazonul? Dar pomii stiti sa ii curatati? O sa-mi spuneti ca puteti angaja oameni.....din pacate pentru voi nu prea! Nu se mai baga nimeni in asa ceva, pt ca nu renteaza.
5. In toate satele astea din jurul Bucurestiului legea o fac rozatoarele. Sa aveti grija cu ele, ca daca va intra in casa si impuiaza o sa aveti de tras bine de tot...
1. Nu am fost în Paradisul Verde, ci chiar prin Corbeanca Posted Image Am nimerit într-o sâmbătă liniștită de toamnă, nu erau manele și nici prea multe mașini, dar te cred pe cuvânt că poate să nu fie așa un orășel de vacanță cum mi s-a părut mie. Oricum, nu Corbeanca e targetul Posted Image
2. Da, și Balotești e în target și înțeleg că ar fi o idee mai bună decât Moara Vlăsiei? Noi avem prieteni care stau în Dascălu și nu pare chiar rău, nici ei nu au canalizare și apă curentă, au puț și fosă septică. Suntem activi și o să vrem să ieșim, nu să stăm în colivie, dar tot seara direct după muncă ieșim sau în week-end-uri.
3. Da, asta cu livratul mâncării bănuiam că nu prea e, dar o s-o mai cercetez Posted Image
4. Mă bucur că par mai flower power, deși cunoscuții ar zice că din contră, mă stresez prea mult Posted Image oricum nu sunt chiar picată din lună, am crescut la țară în condiții mult mai grele decât ce e în Ilfov, evident că nu m-aș întoarce la a căra apă cu găleata de la câțiva km și a încălzi cu lemne, dar cred că, la câtă zăpadă mai e prin cele 2-3 săptămâni de iarnă albă, ne-om descurca să curățăm cât să ieșim din curte Posted Image Cu gazonul și cu pomii, într-adevăr, m-aș gândi la a plăti pe cineva și sper să se găsească, totuși. De tuns gazonul, să zic că ne-am descurca, dar de curățat pomii, clar nu.
5. Da, de rozătoare am tot citit și aici e văzând și făcând, cu capcane, cu aparate din alea cu ultrasunete, poate cu pisică...

View Postedi10000, on 16 decembrie 2020 - 16:44, said:

Pai atunci mai bine inchiriati. O sa va ia doua vieti de vacante ca sa compensati costul constructiei unei case si a achizitiei terenului.
Intenția este să ne mutăm. Ziceam într-un post mai devreme că doar dacă chiar nu ne acomodăm după mai multă vreme, să revenim în oraș. Nu vrem doar casă de vacanță.

View Postfigo1988, on 16 decembrie 2020 - 16:53, said:


3. Glovo de exemplu nu livreaza asa departe, de fapt nu cred ca nimeni livreaza asa departe. Cel mult o sa apara variante locale, cam asa e in vest. Dar deja calitatea o sa scada drastic. Una e sa comanzi de la restaurant din Bucuresti si alta e de la bistroul din Moara Vlasiei (fara suparare).

4. Gasesti lejer oameni. Orice firma care intretine gradini o sa se descurce, doar ca o sa coste. Eu cand ziceam ca nu merita gradini mari daca nu le folosesti cu adevarat, tu erai Batman, Batman Posted Image
Da, asta aș spera, să găsim pe cineva sau o firmă care să ne ajute din când în când. Mai tundem și noi gazonul - am văzut că a apărut un tunzător de iarbă roboțel cam cum e aspiratorul Roomba pentru casă - dar să ne și ajute cineva uneori cu iarba și mai ales cu pomii. Oricum, nu mă gândesc la cine știe ce suprafață de teren.

View Postmirc2003, on 16 decembrie 2020 - 15:52, said:

Eu pentru casa de vacanta ma gandesc dar si de locuit din primavara pana in iarna. Se face prea frig sau se anunta ninsori abundente, se fac bagajele, se inchide si fuga la apartament in Bucuresti.
Casă de vacanță mi-aș lua undeva cu peisaj, gen la munte, de mers din când în când, dar nu aș ține un apartament neînchiriat în București, că revin iarna. Plus că mutatul de colo colo, chiar și doar de 2 ori pe an, nu-mi surâde și nu-mi pare floare la ureche Posted Image

#32
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am stupina in zona (padurea de langa sat Sitaru). Infrastructura este destul de redusa dar in continua dezvoltare, in ultimii 3 ani de cand bat eu zona am vazut cum au fost asfaltate stradute din sat, a fost extinsa reteaua de gaze, etc ...
Majoritatea locuitorilor sunt tarani getbeget ... cu bune si mai putin bune, inca mai au carute, cresc porci, vaci, gaini, etc langa locuinte, ard gunoaiele, etc ... in schimb sunt harnici (nu lasa terenuri parloaga, repara gardurile, etc), saritori si respectosi (dau buna ziua, ajuta daca ai de descarcat ceva, imprumut de scule si unelte - mai o sapa, mai o cazma, o pompa,etc, consumabile - carbuni ptr masina de gaurit, etc) ..., nu generalizez dar eu ma inteleg bine cu oamnii simpli ... o vorba buna, schimb de produse ... ptr un borcan de miere am ptimit un sac de ceapa, etc.
Exisat si linii ratb cu capat la Piata Presei Libere.
Despre mancare ... nu stiu daca ajung cei cu livratea, dar sunt restaurante relativ oki si la preturi relaxate .... ex Rustic Pub din Gradistea frecventat de noi.
Fiind la marginea judetului noi peste vara faceam piata in Fierbinti ... acolo ruralul la si mai mare putere ... duminica se face piata ca n interbelic, dar preturi mici si produse bune (rosii cu gust, etv)

Edited by Tarzy, 16 December 2020 - 19:47.


#33
rontziki

rontziki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2011

View PostTarzy, on 16 decembrie 2020 - 19:43, said:

Eu am stupina in zona (padurea de langa sat Sitaru). Infrastructura este destul de redusa dar in continua dezvoltare, in ultimii 3 ani de cand bat eu zona am vazut cum au fost asfaltate stradute din sat, a fost extinsa reteaua de gaze, etc ...
Majoritatea locuitorilor sunt tarani getbeget ... cu bune si mai putin bune, inca mai au carute, cresc porci, vaci, gaini, etc langa locuinte, ard gunoaiele, etc ... in schimb sunt harnici (nu lasa terenuri parloaga, repara gardurile, etc), saritori si respectosi (dau buna ziua, ajuta daca ai de descarcat ceva, imprumut de scule si unelte - mai o sapa, mai o cazma, o pompa,etc, consumabile - carbuni ptr masina de gaurit, etc) ..., nu generalizez dar eu ma inteleg bine cu oamnii simpli ... o vorba buna, schimb de produse ... ptr un borcan de miere am ptimit un sac de ceapa, etc.
Exisat si linii ratb cu capat la Piata Presei Libere.
Despre mancare ... nu stiu daca ajung cei cu livratea, dar sunt restaurante relativ oki si la preturi relaxate .... ex Rustic Pub din Gradistea frecventat de noi.
Fiind la marginea judetului noi peste vara faceam piata in Fierbinti ... acolo ruralul la si mai mare putere ... duminica se face piata ca n interbelic, dar preturi mici si produse bune (rosii cu gust, etv)
Sună foarte bine ce spui! Mulțumesc! Posted Image
Nu știam de ratb, dar dacă e până la Piața Presei, trebuie să aflu cât de des circulă și m-am scos dacă n-am chef să iau mașina! Posted Image  Partea cu oamenii muncitori și de bun simț chiar contează! La fel și ce zici de piața cu produse adevărate, nu de plastic, care e destul de aproape Posted Image  Și dacă ne decidem la Moara Vlăsiei, știu pe cine apelez să cumpăr miere Posted Image

#34
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017
O idee excelenta. Nu ai decat 36 de statii. Pleci adolescenta si te intorci la pensie. Your choice.


Linia R448 de autobuz (Direcția: Moara Vlăsiei‎→Piața Presei) are 36de opriri, prima stație la Moara Vlăsiei și ultima stație la Piața Presei.
Orarul autobuzului R448 : începe programul la 5:10 și se termină la 20:20.


https://moovitapp.co...46601-3455713-0

Attached Files

  • Attached File  mv.JPG   73.13K   43 downloads

Edited by Bogotta, 16 December 2020 - 21:53.


#35
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Mai circulă și foarte rar. E drept că sînt vreo 3 linii care trec prin Moara Vlăsiei, dar tot rar merg și tot mult fac (probabil faci o oră pînă la Piața Presei).
E o soluție de avarie. Cu autobuzul nu merită să mergi mai departe de Otopeni.
Pe info.stbsa.ro se vede programul de circulație și chiar și vehiculele pe traseu în timp real.
E drept că în Moara Vlăsiei e și gară. Dacă s-ar introduce niște trenuri mai rapide și cu un orar mai potrivit, ar fi o soluție. Acu trec pe acolo doar trenuri care opresc în toate haltele și fac o oră pînă în Gara de Nord, plus că au un orar nepotrivit, ori ajungi în București la 6, ori la 9:30.

#36
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017
Iar R448 nu circula in week-end. Doar in timpul saptamanii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate