Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Lucrare dentara incomoda

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ioana89andreea

ioana89andreea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2020
Buna!

Mi s-au cimentat provizoriu 4 coroane dentare de zirconiu la cei 4 dinți din fata. Am câteva probleme cu ea, iar dentista s-a purtat foarte urât, neacceptând nici una din părerile mele. Banii nu vrea să-i dea înapoi și refuză și să modifice orice la tehnician. Posted Image

Primul lucru de care nu sunt mulțumită este că, la marginea de jos, apar puncte străvezii. Vă atașez o poza de pe net, unde se vede mai bine la ce mă refer. Nu știu dacă așa or fi toate coroanele de zirconiu, dar mi se par inestetice. Pe de altă parte, culoarea e cumva aplicată în linii verticale, in degradé. Voi aveti acele puncte sau liniute transparente? Posted Image

Alta problemă este că, la unul dintre dinți, mi-a lăsat o mică găurică sus, unde vine gingia între dinți. Doctora susține că acolo va coborî gingia, dar nu prea sunt sigură de asta. Vouă vi s-a intâmplat, oare chiar se va umple spațiul?  E foarte incomod pentru că, la pronunțarea literei F, simt și aud cum îmi răsuflă aerul pe acolo, inclusiv puțină salivă.  Posted Image

Cel mai incomod este faptul că, marginile de sus ale dinților, adică spre cerul gurii, sunt foarte înalte și mă deranjează la limbă, plus că sunt sâsâită. Doctora susține că nu poate să ia deloc din acele margini, pentru că se sparge coroana. Deși la 2 dintre ele sunt ok incât să nu le simt. Și voi aveți acele margini incomode? Posted Image

Ce politica de retur au dentiștii? Nu sunt obligați să dea banii înapoi, daca pacientul le lasă dinții in cabinet? Nu mi se pare deloc normală atitudinea ei. Indiferență totală față de nevoile pacientului. Posted Image

In a doua si a treia poză, sunt coroanele mele. In mare, arată binișor, dar în detaliu mai mergea lucrat. Spre dreapta devin mai scurți, iar cei doi din față nu sunt chiar simetrici.

Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
fa exercitii pt pronuntia consoanelor siflante. dureaza un pic pana limba se invata cu noul relief.

#3
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 02.08.2020
Cum adica ti "s-au cimentat provizoriu"? Dar sunt cu zirconiu? Daca erau provizoriu, nu cred ca era mare problema. Asa, din ce ai descris, nu ti-a lucrat deloc bine si nu asa ar trebui sa lucreze un dentist. Gaura de care spuneai nu e deloc normal ca ti-a lasat-o si e o aberatie si mai mare faza cu "acopera gingia".
Teoretic ai drepturi si esti indreptatita sa ceri reparatie.
Practic, traim in România si trebuie sa ii spui multumesc frumos ca nu te-a omorat.
Nu stiu daca ai sanse reale sa kbtii ceva... Poti incerca, a.k.a. sa iti pierzi timp si energie pe la protectia consumatorului (dar au sa spuna ca nu-i treaba lor), casa de asigurari medicale (vor zice tot la fel) si vei fi indreptata la comisia medicala care never ever nu da dreptate packentilor, chiar daca ei au.

#4
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Punctele stravezii sunt in regula, arata natural, insa restul nu e in regula. O coroana dentara trebuie sa se muleze bine pe gingie. E foarte important asta. Probabil a luat pragul prost, dar se poate sa ai o leziune acolo care se va vindeca daca cureti cum trebuie.

Iti recomand sa te duci la o clinica cu scanare intraorala, iti vor vedea si pragurile la coroane si iti pot da o opinie profesionista.

Tu ai facut scanare 3d sau ti-a luat mulaj?

Edited by gammadark81, 28 November 2020 - 00:37.


#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ce inseamna "doctora"?

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ceva similar cu doctorita,... reminiscente comuniste. Sunt cuvinte inca folosite, nu e ceva rau , dar nici corect.
Sa zicem ca toti sunt medici si functie de specializare vine continuarea...

Revenind la postul original , mie imi pare ca ai un zambet frumos (nu stiu cum era anterior).
Dintii din fata sunt facuti un pic pentru a crea un aspect natural, juvenil. Arata ca dinti de adolescent.
In rest cu o gura deschisa larg si special pentru a arata in foto forma dintilor... nu ma pronunt
In viata de zi cu zi nu vei sta asa ranjita tot timpul , ca cineva sa-ti vada gingiile si lucrarea.
Cel mai important este muscatura si cum calca dintii, sa te simti OK, zambetul se vede usor trebuie sa fie subtil...

Edited by keta, 28 November 2020 - 03:20.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostFane, on 27 noiembrie 2020 - 23:56, said:

fa exercitii pt pronuntia consoanelor siflante. dureaza un pic pana limba se invata cu noul relief.

2.2 e vizibil mai scurt, si daca simte palatinal coletul lucrarii e posibil sa fie largi, si mai face ciuciu la zirconiu, trebuie refacute.

View Postgammadark81, on 28 noiembrie 2020 - 00:36, said:

O coroana dentara trebuie sa se muleze bine pe gingie. E foarte important asta.

Trebuie sa intre subgingival, daca "se muleaza" pe gingie e problema.

#8
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
cam multe pretentii

auzi politica de retur, ce tupeu are
e la emag cumparata lucrarea

pune te rog poze cu ce ai avut inainte ca altfel discutia nu are nici o relevanta
din punctul meu de vedere arata deosebit

#9
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
mie miau distrus o arcada cariera in justitie nimic...ba mau pus sa platesc ch judiciare!!!

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018
din 89 până acum deja nu mai ai incisivi?

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

View Postioana89andreea, on 27 noiembrie 2020 - 22:48, said:

Indiferență totală față de nevoile pacientului. Posted Image



și-a pacientului față de dinții lui

nu înțeleg de ce ai pus poze de pe net

pe tik tok n-ai postat?

#12
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Gingia se mai lasa-n timp. Nu a grav.
Se lasa un pic de ceramica transparenta pentru a arata cat mai natural.
Nu e neaparat sa fie totul simetric, arata fals cand e simetric.
Nu sta prea mult cu lucrare de zirconiu pe ciment temporar, exista riscul de fractura

#13
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 18.12.2019
la mine, cimentarea definitiva a fost pe zirconiu, tocmai ca sa vada evolutia gingiei
marginile sunt mai sus din cauza ca este gingia retrasa pe acea portiune, de unde si asimetria
eu una nu sunt pentru simetrie, da senzatia de falsitate

#14
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

View PostdaniMMM, on 28 noiembrie 2020 - 06:48, said:

Trebuie sa intre subgingival, daca "se muleaza" pe gingie e problema.
Corect. M-am exprimat gresit. Am vrut sa zic ca gingia trebuie sa acopere coroana in totalitate, sa nu fie inflamata, sa nu jeneze etc.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
Acolo-i vorba de o papila interdentara care nu umple spatiul, nu de adaptarea marginala care si ea poate fi de mai multe tipuri, asa ca lasa aberatiile. “Doctora” are dreptate in legatura cu asta.

Edited by Fane, 28 November 2020 - 19:00.


#16
biglove007

biglove007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.11.2020
coroanele din zirconiu sunt cele mai estetice,da,culoarea este in degrade dinspre gingie inspre incizal,de la opac la usor translucid.Acea gaura din mijloc,fara poze de o calitate mai buna nu pot zice nimic,da teoretic se lasa un spatiu (ambrazura) pentru papila interdentara.Despre faptul ca simti coroanele cu limba,fi mai detaliata,simti ce? jena la nivelul gingiei? te zgarie cand dai cu limba?

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
Simte alt relief decat era obisnuita

#18
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
mie mi se pare ca arata bine
cat a costat lucrarea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate