Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 

Constructie P+2E pe perna de balast

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1587 replies to this topic

#1315
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Salutare!

Am nevoie de o părere. Ce panou de gard sa aleg?
Poza 1 este panou gard din tabla zincata de 3mm, decupat in modelul din poza.
Pozele 2 și 3 sunt pentru panouri din gard lamelă, 80mm, și gol de 20mm, din tabla de 1.1mm, zincat, și contur din rectangulară de 3mm grosime.

Prețuri similare. Model 1 livrare in 70-80 de zile calendaristice, model 2 in 4-6 săptămâni dar care se pot transforma in mai mult (vine Decembrie, se fabrica in MD, poate rămân fără curent…)
Model 1 include montaj in pret, model 2 nu.
Unuia dintre noi ii place model 1, altuia model 2.

Ceva dezavantaje pentru tabla perforata? Dar la nituri?

Mulțumesc!

Attached Files


Edited by anothertwo, 02 November 2022 - 20:17.


#1316
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Am eu de la moldoveni si se mentine bine. Tabla este cam subtire, dar daca nu este lovit puternic sau nu se urca cineva pe el, nu are vreo problema.
Avantajul e ca poti inlocui chiar tu lamelele (daca este cazul) si este usor.
La celalalt avantajul este tabla mai groasa si pretul final.
Totusi viziteaza niste proiecte pe care le-au facut. Conteaza si montajul destul de mult.
Ambele modele nu ofera intimitate maxima, dar poti vedea ce se intampla pe strada si cred ca nu retin praful.

#1317
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 22.04.2010
Foarte reusite fatadele! Felicitari tie si echipei de arhitectura.

#1318
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019

View PostDon_Rafael, on 02 noiembrie 2022 - 20:52, said:

Am fost azi la GMD, am văzut ceva panouri din depozit, și unele panouri aveau lamele umflate, puțin rotunjite. In plus, paranoia din mine crede ca vecinii de la est de Prut rămân fără gaz și electricitate pentru industrie. Invoca vreo forța majora și rămân cu paguba… dar deh războiul nu ne afectează deloc..
La modelul 1, am deja experiența plăcută cu producatorul (el ne face treptele și balustrada, și au ieșit bine, așteaptă montajul când termin și eu interioarele).
Cât despre intimitate, spre strada practic nu exista,  ca (unu) primăria cere gard transparent și (doi) oricum as face eu gardul, tot ma vede vecinu’ de la doi.

View Postangajatul_anonim, on 02 noiembrie 2022 - 20:55, said:

Foarte reusite fatadele! Felicitari tie si echipei de arhitectura.
Multumim! Mai avem de lucru, lipsesc pergolele, trebuie închise toate placarile bond… momentan prioritatea zero este gardul.

Edited by anothertwo, 02 November 2022 - 21:56.


#1319
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.02.2014

View Postanothertwo, on 02 noiembrie 2022 - 20:14, said:

Salutare!

Am nevoie de o părere. Ce panou de gard sa aleg?
Poza 1 este panou gard din tabla zincata de 3mm, decupat in modelul din poza.
Pozele 2 și 3 sunt pentru panouri din gard lamelă, 80mm, și gol de 20mm, din tabla de 1.1mm, zincat, și contur din rectangulară de 3mm grosime.

Prețuri similare. Model 1 livrare in 70-80 de zile calendaristice, model 2 in 4-6 săptămâni dar care se pot transforma in mai mult (vine Decembrie, se fabrica in MD, poate rămân fără curent…)
Model 1 include montaj in pret, model 2 nu.
Unuia dintre noi ii place model 1, altuia model 2.

Ceva dezavantaje pentru tabla perforata? Dar la nituri?

Mulțumesc!

my two cents...
Panou 1  este un model modern, senzatia de new ca si arhitectura si fatadele casei voastre.
Panou 2 imi da senzatia de classic.....

Panou 1 se poate revopsi si curata mai usor.
Panou 2 ceva mai greu...


Ai luat in calcul, ca o comparatie, gardul tip "jaluzea"? Mie imi da senzatia de privacy putin.

#1320
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 15.05.2008
eu as merge pe partea de panou decupat si in spate pus ceva transparent mat (din ce stiu panoul are o bordura spre interior (este ca o tava gaurita) si deci se poate pune si proteja corect de intemperii. In Grecia am vazut gard ca cel din poza 2 facut din profile de pus la terasa pe jos (un fel de plastic cu lemn sau ceva asemanator) si l-am vazut cel putin 3 ani la rand si nici o schimbare in conditii de soare puternic si aer salin (chiar ploi multe in sezonul de iarna)...
Montajul la cel perforate este simplu si il poti face si tu (gaura in bordura laterala si bolturi in stalpii de la gard) cum se altfel se poate si la celalat (poza 2) insa la cel din urma sunt mai multe elemente deci potrivirea trebuie facuta mai cu atentie si sunt mai multe tolerante dimensionale de potrivit.

#1321
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 29.11.2007
#2

Mi se pare ca se potriveste, mai bine, cu arhitectura casei. O pune, in evidenta; nu concureaza cu ea. In plus, este posibil ca de #1 sa te plictisesti, in vreo doi ani. Sau o sa vezi stilu' asta cam pe toate drumurile. Cel clasic, e classic.
Cum arata, cele decupate, pe fundatia gardului tau??
Inca ceva: ce spune arhitectul?!
... my2c Posted Image ...

Spor!

View Postmikyboy, on 03 noiembrie 2022 - 09:07, said:

eu as merge pe partea de panou decupat si in spate pus ceva transparent mat [...]

Nu. Pur si simplu, nu.

#1322
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Azi a fost o zi horror. Horror! De la 6:30 și pana la 13:00 am lucrat contracronometru la pregătirea cablurilor pentru porțile auto. M-a chinuit talentul și copexul, mi-a lipsit încă un set de maini. Un spanac de cablu de semnalizare JYTSY 2x2x0.8mmp mi-a luat o vesnicie sa îl trag prin copex. Nici cu 4x1.5mmp nu mi-a fost mai ușor.

Pământul mi-a pus multe probleme. S-a surpat continuu. Foarte foarte prost! Parca uitasem ca am construit pe perna de balast. Am început turnarea la ora 14:00, am terminat relativ repede, dar cu mari emoții. Pentru 60ml, cu o adâncime de 90cm săpătura și 30cm lățime, au intrat…21mc.

#1323
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 29.11.2007

View Postanothertwo, on 02 noiembrie 2022 - 20:14, said:

[...]Unuia dintre noi ii place model 1, altuia model 2.[...]

De fapt, e foarte simplu: happy wife, happy life Posted Image

#1324
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi! Apreciez tare mult discuția! Va mulțumesc ca mi-ati prezentat părerile voastre. Dar am realizat altceva. Am realizat ca deviem de la ce ne-am dorit cel mai mult, lumina. De asta am poziționat casa cu toate camerele importante (noua) spre est/sud/vest. De asta am ales geamuri mari. Asa ca împreuna cu sotia am concluzionat ca nu e chiar potrivit sa folosim panouri opace, precum modelele prezentate (da, sunt opace, procentul de gol este de 25% in cea mai buna situație). Pe fata (latura nord, spre strada) oricum dublez cu gard verde, probabil tuya, pentru a tăia din privirile trecătorilor - care sunt foarte amuzanti! - dar orice as pune, nu ma pot ascunde de privirile vecinilor de la bloc.

Totodata, cred ca ne îndreptam către un gard înalt, foarte înalt fata de ce ne-a prezentat arhitectul. Rolul gardului trebuie sa rămână acela de delimitare, ca de apărare s-au inventat altele (firme de paza, camere, etc). Dacă e rost de sărit, se sare si-un gard de 3m.
Si dupa aceasta realizare, am oprit pentru moment comanda de boltari, ca ne-am razgandit. Sigur nu mai vrem gard de 2m inaltime. De ce nu un gard de maxim 1.6m la panou, si 1.7m la coama stalpului? De ce soclu de 60cm, cand foarte bine putem face soclu de ~40cm?

View PostDIY, on 03 noiembrie 2022 - 09:40, said:

Inca ceva: ce spune arhitectul?!
Arhitectul isi doreste doar o delimitare vizuala. Detalii in acest post: https://forum.softpe...0#entry28853605

Continuand intr-o nota mai buna, noua echipa care a inceput lucrul la interioare de ieri se descurca de minune! Ne place foarte mult! Revenim cu poze cand dam distantierii jos, ca acum arata precum un pom de craciun (distantieri rosi).

View PostMKdens24kw, on 03 noiembrie 2022 - 08:36, said:

Ai luat in calcul, ca o comparatie, gardul tip "jaluzea"? Mie imi da senzatia de privacy putin.
Eu sunt tare curios daca doar la primaria de care apartin se cere ca gardul spre strada sa aiba o anumita configuratie. In cazul meu, nu prea am voie sa fac gard opac. Trebuie sa aiba un soclu de maxim 60cm inaltime, sa aiba panouri transparente (fier forjat), si inaltimea maxima sa fie de 2m.

View Postmikyboy, on 03 noiembrie 2022 - 09:07, said:

eu as merge pe partea de panou decupat si in spate pus ceva transparent mat (din ce stiu panoul are o bordura spre interior (este ca o tava gaurita) si deci se poate pune si proteja corect de intemperii.
N-o sa fie opac, dar sigur o sa simt ca ma sufoc. Gaurile sunt si pentru circulatia aerului. Eu n-am curte generoasa Posted Image

View Postmikyboy, on 03 noiembrie 2022 - 09:07, said:

In Grecia am vazut gard ca cel din poza 2 facut din profile de pus la terasa pe jos (un fel de plastic cu lemn sau ceva asemanator)
Lamelele acelea sunt WPC. Se vand si la noi, pe la Leroy. Sunt destul de estetice, dar comparat cu GMD (model 2 de mai sus) sunt mai grele si mai scumpe. In plus, una din fete are striatii.

Edited by anothertwo, 03 November 2022 - 22:19.


#1325
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.02.2014
Ciudate cerintele de la urbanism.
Btw, gardul tip jaluzea nu e opac...Banuiesc ca departamentul de Urbanism al primariei nu va considera discriminare ca trecatorul trebuie sa se aplece ca sa vada in curtea omului...
In fine...Nu dai gres cu niciuna din variante. Dar ca sa imi dau si eu cu parerea, asa cum ne-ai cerut, votez ca si @DIY : no #2.  Oldies but goldies

Si profit de situatie sa te felicit pentru estetica casei. Chiar imi place.Posted Image

Edited by MKdens24kw, 04 November 2022 - 08:28.


#1326
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Mai este varianta cu lamele rectangulare din aluminiu (arata ca si 2). Eu asa mi-am comandat, inca nu au ajuns. Am vazut la alti prieteni si arata foarte bine.

#1327
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postanothertwo, on 03 noiembrie 2022 - 22:26, said:

... Rolul gardului trebuie sa rămână acela de delimitare, ca de apărare s-au inventat altele (firme de paza, camere, etc). Dacă e rost de sărit, se sare si-un gard de 3m.
Si dupa aceasta realizare, am oprit pentru moment comanda de boltari, ca ne-am razgandit. Sigur nu mai vrem gard de 2m inaltime. De ce nu un gard de maxim 1.6m la panou, si 1.7m la coama stalpului? De ce soclu de 60cm, cand foarte bine putem face soclu de ~40cm?


Arhitectul isi doreste doar o delimitare vizuala. Detalii in acest post: https://forum.softpe...0#entry28853605


Haios ca mentionezi asta. Si cei care imi produc mie tamplaria si cei cu usa de intrare ma tot bateau la cap cu masivitatea solutiilor lor de usa terasa/intrare. Si le-am explicat ca daca vrea cineva sa intre poate sa sparga un geam nu o sa se lupte cu nu stiu ce shild-uri si cercevele intarite cu otel de x mm.

Delimitarea vizuala propusa de arhitect e faina dar merge mai degraba intr-o statiune la munte/mare. Eu personal m-as simti prea expus. Esti practic in strada.

#1328
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 11.01.2009
Gardul mai ajuta sa nu intre caini in curte.

#1329
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 08.06.2005
Inca o varianta :)

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Attached Files



#1330
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Arată bine! Știi cumva cum se numește modelul?

#1331
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 08.06.2005
Nu, din pacate. Am trecut pe acolo si mi-a placut.

#1332
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 08.06.2005

View Postanothertwo, on 06 noiembrie 2022 - 20:58, said:

Arată bine! Știi cumva cum se numește modelul?

Cred ca e genul asta de gard:


https://www.griro-ta...panouri-de-gard

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate