Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Securitate si drepturi in Win XP Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
pai io ti-am zis la security (cu add), nu la share. la share lasa everyone. de-aia ti-am si zis ca pe fat nu stiu cum e, ca acolo nu exista tabul cu security (nefiind NTFS :D)

pe fat cred ca trebuie lasat simple file sharing si eventual parola la guest.

#20
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Da asae dar eu umblam numai la lartitia FAT.
Merge f. bine la partitia NTFS; la FAT nu merge in nici un fel... ori intri ori nu intrii!:( FAT sucks!

#21
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
pe fat incearca sa lasi simple file sharing (de la folder options in control pannel) si apoi shareaza  ce ai tu de shareat in fat. nu stiu daca merge cu useri, da' cu contul guest ar trebui sa mearga. incearca si cu parola la guest, ar trebui sa mearga si asa.

#22
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Alta problema... cum fac ca un user sa nu poata scrie pe o partitie decat in limita spatiului dat de mine. Sa nu poata depasi aceasta limita! ?!?

#23
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Foloseste "enable quota"

#24
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
pai dha dar enbel quota face pt toti userii sau pt unul care il vreau eu?!?

#25
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
"quota" si chestiile cu drepturi sunt valabile numa pt NTFS. pe FAT ori ii dai share la folder, ori nu.
sau ma insel eu?

#26
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Eu am NTFS! :) Si nu nu te inseli...

#27
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Eu cred ca Win meu face misto de mine: ii iau eu drepturile de acces de la guest pe o partie NTFS.. de fapt la deny la tot deny Full Control, si apoi ma loghez la guest sa vad ce am facut.
Nu pot sa intru pe partia aia daca dau dublu-click dar daca scriu un nume de director.. ex: C:Program Files intra perfect si vad ce e acolo???
D c? Ca eu am dat deny read, deny read & execute.... singurul lucru care nu l-am facut e ca nu am dat restart.

#28
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by andrei048
Eu cred ca Win meu face misto de mine

Nu face misto de tine, dar nu i-ai zis ce trebuie si cum trebuie ;)

#29
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 26.04.2003
Breee, xp vine cu multiuser
deci fiecare user creat are settingsurile lui. daca vrei, am reusit din multe incercari, nu mai stiu cum :(
sa fac ca useru x, sa poata citi doar folderu c:mydocu, si sa scrie doar in c:scoalauser
iar de instalat sau altele belele care le poate face la fel. e super restrictionat totul

#30
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001

Quote

Originally posted by bibicu
Nu face misto de tine, dar nu i-ai zis ce trebuie si cum trebuie ;)
Pe cuvant ca face... ce am gresit eu: i-am la TOT deny si tot poate userul sa vada un director daca ii stie numele.
Bibicu tu mai ziceai si cu qouta pt. restrictionarea spatiului dar nu mi-ai spus daca emrge pt. un utilizator care il vreau eu sau e pt. toti la fel.

#31
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
cand ai dat deny all, se aplica numa pt acel folder, sau pt folder si tot ce contine el ???
din ce spui, era numa la folder

#32
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Eu am dat deny la PARTIE, la tot C:-ul. Ca nu vreau eu sa poata intra nimeni pe C: inafara de mine.

#33
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by andrei048
Eu am dat deny la PARTIE, la tot C:-ul. Ca nu vreau eu sa poata intra nimeni pe C: inafara de mine.

Daca sistemul de operare este instalat pe C: atunci ar cam trebui REINSTALAT cu FORMATARE de partitie! Deoarece ai stricat drepturile implicite ale userilor!!! :eek:

#34
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
bibicu pai nu intzeleg d c?
Eu cand am instalat win xp am formatat doar C-ul NTFS.
Am umblat destul de mult prin drepturi dar.... doar la security si cum adik s-au stricat? Adik eu tre sa il las asa cum e sau asa cum vreau eu? Daca nu modific nimik.... bye bye securitate....

#35
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by andrei048

Eu cand am instalat win xp am formatat doar C-ul NTFS.
Am umblat destul de mult prin drepturi dar.... doar la security si cum adik s-au stricat? Adik eu tre sa il las asa cum e sau asa cum vreau eu? Daca nu modific nimik.... bye bye securitate....

La asa un raspuns m-ai lasat fara replica... :eek:

Iar daca ceva NU iti merge cum trebuie, sa nu te miri! Si NIMENI nu te va putea ajuta... :(

Eu zic ca era mai bine sa citesti mai intii o carte despre securitatea Windows-ului, inainte de a te apuca sa modifici anumite drepturi...

#36
iradu

iradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.05.2002
Intrebarea care a fost si la care nu am vazut un raspuns pana acum ar fi in felul urmator: Am win xp pro. Am partitie ntfs, dar din pacate nu se pot pune drepturi pentru userii locali sa nu aiba anumite drepturi in anumite fisiere. Si vorbesc aici de un windows xp care nu se autentifica pe un domeniu pentru ca am inteles ca cele care se autentifica pe un domeniu au acele setari specifice ntfs-ului. A gasit  cineva solutia la drepturile pe ntfs in conditiile enuntate mai sus?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate