Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#289
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
Primele carti sunt foarte bune, dar in Ereticii Dunei are loc o schimbare evidenta a calitatii si dupa Canonicat nu am mai avut motivatia sa continui.

Quote

Nu puteţi înţelege istoria dacă nu înţelegeţi modul în care conducătorii de oameni, liderii, se inserează în curenţii ei. Pentru a-şi perpetua rolul conducător, orice lider are nevoie de cei ce rămân în afară, de outsideri. Examinaţi cu atenţie domnia mea. Eu am fost, în acelaşi timp, lider şi outsider. Să nu credeţi că am creat doar un Stat-Biserică. Acesta a fost rolul meu de lider, şi am copiat modele istorice. Artele barbare din epoca mea mă înfăţişează ca outsider. Forma poetică preferată? Epopeea. Idealul dramatic cel mai popular? Eroismul. Dansul? În mod tragic abandonat. Toate acestea n-au fost decât stimulente menite a-i face pe oameni să simtă ce le-am răpit. Şi ce le-am răpit? Dreptul de a-şi alege un loc în istorie. - Leto II (Tiranul) în tălmăceala lui Vether Bebe

Edited by Mizu, 14 February 2024 - 14:13.


#290
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 17.01.2012

 george_alexandru, on 12 februarie 2024 - 17:35, said:

Asa am zis si eu, ca nu o voi termina, apoi m-am trezit ca tocmai am terminat cartea 6. Din pacate, aici s-a oprit seria Dune, neterminata. Cartile aparute ulterior nu merita a fi incluse in serie. Se spune ca ar reflecta viziunea lui Frank Herbert, eu unul ma indoiesc.
Devin din ce in ce mai bune si mai complexe pe masura ce povestea avanseaza, iar Chapterhouse se termina in coada de peste. Mare pacat ca Frank Herbert nu a apucat sa le termine.
Am citit Dune 7 - Hunters si Sandworms - scrise de fiul sau si de Kevin J. Anderson. Calitatea mult mai slaba este evidenta de la o posta. Practic, nu au stiut ce sa faca cu personajele principale, chiar daca (chipurile) cartile se bazeaza pe unele notite scrise de Frank.
Exact acelasi lucru s-a intamplat cu serialul Game of Thrones - odata ce au ramas fara materialul-sursa, cei 2 producatori nu au stiut cum sa termine povestea, cu toate ca George Martin le-a dezvaluit finalul.

Edited by octav727, 14 February 2024 - 14:59.


#291
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,472
  • Înscris: 02.09.2016
amr 8

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GYnXR0g_-PM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#292
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003
Brian Herbert  ·
  ·
I saw Dune: Part Two at a private studio screening, and it is gratifying to see my father's story told with such great care. When the new movie is combined with Dune:
Part One it is by far the best film interpretation of Frank Herbert’s classic novel DUNE that has ever been done.

#293
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 16.01.2010
Întotdeauna ultimul e cel mai bun, așa ziceau și despre primul.
Aștept partea a 2 a, lungă așteptarea.

Mai bine nu lansau partea 1 să îl facă complet din prima.



#294
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 a010, on 11 februarie 2024 - 21:36, said:

O sa fie filmul anului fara doar si poate.
tocmai l-am vazut.. nu am rezistat si am parasit sala. Ma dureau urechile. Asta e, gratis sa fie, pentru prima data cand m-a putut scoate din sala sonorizarea de cocalari de cinema city.  
Comparativ cu Dune 1984, e apa de ploaie.  

Daca plateam bilet si aveam cu ce dovedi, faceam reclamatie la protectia consumatorului. E inadmisibil sa faci asa zgomot in sala. Ca intr-o uzina, o forja.

Nu stiam ca mai nou se retin telefoanele la intrarea in sala. Erau kkti pe ei sa nu cumva sa le filmeze cineva cap'dopera..
Toata lumea trebuia sa predea telefoanele la intrarea in sala..  Am observat niste indivizi in sala care "scanau" publicul sa nu cumva sa filmeze cineva.


Prima varianta originala, din 1984 cu Patrick Stewart, Sting, Kyle MacLachlan, cu coloana sonora  de la Toto, a iesit un film de cult il pastrez, pe DVD.

Asta e un film comercial. Eu la cinemacity data viitoare daca mai merg o sa-mi iau casti de protectie.
[ https://i.postimg.cc/4N2TMyQx/casti-protectie-fonica-3m-peltor-optime-i-1255548933.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.

Edited by tfmercedez, 27 February 2024 - 23:10.


#295
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 ericmario, on 09 septembrie 2020 - 23:41, said:

Dune ăla vechi a fost ok.
Ăsta pare promițător.
Sper să nu fiu dezamăgit.
La cinema o sa-ti rupa urechile, daca nu esti obosnuit cu galagia.  Nu am remarcat o coloana sonora impresionanta la Dune II (2024). Spre comparatie cu primul film.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sfAR6Uhi44M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#296
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005

 tfmercedez, on 27 februarie 2024 - 22:56, said:

....
eu folosesc asa ceva:
https://www.bricodep...-antifoane.html
mai ales ca am deja probleme cu auzul.

#297
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,654
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.imgur.com/dx8VxOw.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#298
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 12.03.2010

View Posttfmercedez, on 27 februarie 2024 - 23:14, said:

La cinema o sa-ti rupa urechile, daca nu esti obosnuit cu galagia.  Nu am remarcat o coloana sonora impresionanta la Dune II (2024). Spre comparatie cu primul film.
Dude, daca nu te duci pentru sonorizare, degeaba te duci la cinematograf. La concerte tot asa ti se pare zgomot de forja sonorul?

Filmul este deja pe net, si din ce-am vazut la el pina acum (vreo ora, am timp viata asta sa vad si restul) DOAR SONORUL (muzica lui Zimmer) poate sa-l faca interesant. E poate cea mai mare calitate a lui Villeneuve, ca stie sa aleaga si sa dozeze muzica cit sa te tina in priza chiar si cind nu se intimpla nimic pe ecran.

#299
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005

 beavis03, on 28 februarie 2024 - 08:28, said:

[ https://i.imgur.com/dx8VxOw.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ai fost la sexshop?

#300
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 hellmarvel, on 28 februarie 2024 - 08:44, said:


DOAR SONORUL (muzica lui Zimmer) poate sa-l faca interesant.

Ma bucur ca a participat si zimmer la soundtrack, dar tot filmul a fost bum bum poc bum poc bumti bumti cu boxele la maximum.

dude, cu absolut toata lumea cu care am vorbit dupa film, toti s-au plans de mizeria de sonorizare.  Cand te duci la magazin te duci sa cumperi zdrente, nu sa iti urle muzica. La fel si la film, coloana sonora este pe langa, bineventia, se dau si premii pentru soundtrack. Dar in cazul asta la cinemacity, (si mi-a confirmat si personalul angajat) sunetul e dat la maximum. E numa bubuieli si pocnituri tot filmul, nu conteaza ca e dialog, ca explodeaza o bomba, ca pica o piatra, la fel se aude, se zguduie toata sala la modul ridicol.  
Am mai fost cu niste ani in urma la desene animate cu copilul, la filmul Emoji. Pai nici nu a inceput bine, ca a trebuie sa plecam, intrase copilul in panica, era tot speriat de zgomot. Am mers si am cerut banii inapoi pe bilete.
Asta e, daca se considera ca un film este mai bun daca sunetul e dat blana.. well shit.

Sunetistul sau cine se ocupa de sonorizare este un dobitoc. Calitatea sunetului, distorsiunile bass ului chinuit exagerat. Se auzea ca intr-o masina de 20 cu boxe supradimensionate pe care baraie tot.

Daca mai intreba daca as vrea sa revad filmul in aceleasi conditii: nici platit!

Edited by tfmercedez, 28 February 2024 - 12:18.


#301
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,862
  • Înscris: 01.09.2006
Evident ca sunetul face parte din atmosfera filmului si daca imaginea mai poate fi reprodusa acasa cu scule adecvate, sunetul e imposibil din motive de vecini.
Asa ca da, prefer sunetul blana la cinemacity si inca nu am auzit pe cineva sa se planga de asta.

#302
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 hellmarvel, on 28 februarie 2024 - 08:44, said:


Dude, daca nu te duci pentru sonorizare, degeaba te duci la cinematograf. La concerte tot asa ti se pare zgomot de forja sonorul?
Da, la concert de orga, (a fost anul trecut un turneu in Timisoara ), la filarmonica este perfect.  
Cat despre concerte in aer liber, am prins cu niste ani in urma un concert Jose Carreras, si a fost foarte placut.

Edited by tfmercedez, 28 February 2024 - 12:43.


#303
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005

 ech, on 28 februarie 2024 - 12:22, said:

Evident ca sunetul face parte din atmosfera filmului si daca imaginea mai poate fi reprodusa acasa cu scule adecvate, sunetul e imposibil din motive de vecini.
Asa ca da, prefer sunetul blana la cinemacity si inca nu am auzit pe cineva sa se planga de asta.
cand ai peste 130dB aia nu mai este coloana sonora ci doar zgomot.
si nu e vorba de scule ci de cum poate ureche percepe si prelucra acel sunet. apar distorsiuni in ureche, nu mai zic ca apar leziuni la nivel de ureche interna care doar prin noroc se vindeca.

#304
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 12.03.2010

View Posttfmercedez, on 28 februarie 2024 - 12:14, said:

dude, cu absolut toata lumea cu care am vorbit dupa film, toti s-au plans de mizeria de sonorizare.  Cand te duci la magazin te duci sa cumperi zdrente, nu sa iti urle muzica. La fel si la film, coloana sonora este pe langa, bineventia, se dau si premii pentru soundtrack. Dar in cazul asta la cinemacity, (si mi-a confirmat si personalul angajat) sunetul e dat la maximum. E numa bubuieli si pocnituri tot filmul, nu conteaza ca e dialog, ca explodeaza o bomba, ca pica o piatra, la fel se aude, se zguduie toata sala la modul ridicol.
Dude, te-ai gindit ca treaba-i poate intentionata SI CU ROST (sa acopere zgomotele din sala, si sa te faca sa TRAIESTI actiunea, ca vorba aia, Dolby Surround (si daca mai e si Atmos, ai 60-120 de canale diferite) esti in mijlocul ei)? Daca era asa cum spui, s-ar fi ridicat un vaiet si un muget din sala cu „DĂ, BĂ MAI INCET!!!” sau ar fi fugit lumea din sala ca potîrnichile. Nu mai spun ca cu sonorul dat la maxim uzura instalatiei de sonorizare e mai mare, asa ca nu vad ce interes ar avea cinematograful sa dea tare mai mult decit e nevoie.

#305
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 28 februarie 2024 - 12:14, a scris:

Ma bucur ca a participat si zimmer la soundtrack, dar tot filmul a fost bum bum poc bum poc bumti bumti cu boxele la maximum.
N-ar trebui sa critici filmul ca unii nu stiu sa seteze sonorul. La ce zici e clar vina alora de la cinema. Nu ar trebui sa te doara urechile la un film.
Am mai fost la un film in Mall mai demult si tot asa, a trebuit sa zbieram din sala sa dea sonorul mai incet ca era insuportabil. Nu era vina filmului.

#306
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 hellmarvel, on 28 februarie 2024 - 14:47, said:

asa ca nu vad ce interes ar avea cinematograful sa dea tare mai mult decit e nevoie.
Ca sa "impresioneze"? Nu mai conteaza, poate ca lumea asa considera ca e normal, sa fie zgomotul blana, sa simta bașii in stomac, ca asa e cool.

Filmul e ok, avand in vedere si regizorul, dar eu nu cred ca va trece de de nota 7.9.
M-a surprins placut sa-l vad in distributie pe Christopher Walken, si alti cativa actori.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate