Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#253
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,442
  • Înscris: 02.09.2016

View PostBursul, on 28 aprilie 2023 - 08:48, said:

Asa era Jessica si in roman tatuata pe fata?

Lady Jessica in DUNE Part Two | First Look Analysis & Breakdown
Spoiler


#254
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://thumbs2.imgbox.com/4d/10/XhpZtYeE_t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Official poster for "Dune: Part Two".

#255
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,442
  • Înscris: 02.09.2016

View PostBursul, on 28 aprilie 2023 - 08:48, said:

Asa era Jessica si in roman tatuata pe fata?
sursa: twitter.com/Majid

,,...Since #Dune Part Two is closer than ever, I created this character poster of Rebecca Ferguson as Lady Jessica based on how she appeared through Paul's visions of the future shown in Part One.
For the curious, in Paul’s vision of his mother, what’s written on her face is the Litany Against Fear in the Fremen language (see image). You can see the translation here:

Litany Against Fear
I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it to pass over me and through me. And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain....''

#256
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
.

Edited by gelublabla, 09 May 2023 - 12:22.


#257
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_YUzQa_1RCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#258
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
filmul e o chestie total pe langa carte sau actorie. cam cum au facut Disney cu Star Wars dupa ce l-au cumparat de la Lucas, zici ca e film de copii.
Asta la fel, foarte multe efecte speciale si cam atat. Seria Dune din anul 2000 e de 1000 de ori mai apropiata de carte si te transpune in poveste decat asta cu toate ca are niste efecte vizuale primitive. Pe vremea aia efectele erau obtinute din talent si actorie nu CGI.
Cred ca astia nici macar nu au citit toate cartile Dune.
Nu se preta la film ci serial cu vreo 12 sezoane a 15 episoade minim ca sa redai universul ala.

#259
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008
Filmul este cea mai buna ecranizare EVER! Mi-au indeplinit asteptarile, si peste, din toate punctele de vedere, decoruri, costume, personaje, nave, arme, iar Chalamet vreo cel putin 50 ani de acum incolo va ramane unicul si inegalabilul Paul Atreides!

#260
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Este cea mai buna adaptare a primelor 2 volume din serie. Astept si partea a 2-a, deoacamdata consider ca cea mai buna ecranizare a cartilor lui Herbert este mini-seria din 2003 - Children of Dune

#261
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008
Da, primele 2 volume. Preferata mea din serie e Imparatul Zeu, ceea ce nu e pentru oricine, iar asta, si de imaginatie nu duc lipsa, nu am idee cum ar putea fi ecranizata, in partile esentiale si definitorii

#262
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Ehe... God-Emperor, Heretics, Chapterhouse... Seria devine din ce in ce mai interesanta pe masura ce povestea avanseaza. Mare, mare pacat ca Frank nu a apucat sa o termine. Finalul scris de fiul sau si de Kevin Anderson (Hunters/Sandworms of Dune) este din pacate la nivelul sezoanelor 7,8 din GoT - atunci cand habar n-ai ce sa faci cu personajele principale...

Edited by octav727, 17 July 2023 - 17:04.


#263
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Filmul este cea mai buna ecranizare EVER! Mi-au indeplinit asteptarile, si peste, din toate punctele de vedere, decoruri, costume, personaje, nave, arme, iar Chalamet vreo cel putin 50 ani de acum incolo va ramane unicul si inegalabilul Paul Atreides!
dar cartile? ai citit cartile? De la balaria de fapt ca Liet Kynes era barbat nu femeie, si in nici un caz negru... la multa vrajeala de hollywood si putina actiune adevarata. Cand am vazut prima parte mi-a lasat un gust amar, nici nu mai ma deranjez cu partea 2-a.

Quote

Ehe... God-Emperor, Heretics, Chapterhouse... Seria devine din ce in ce mai interesanta pe masura ce povestea avanseaza. Mare, mare pacat ca Frank nu a apucat sa o termine. Finalul scris de fiul sau si de Kevin Anderson (Hunters/Sandworms of Dune) este din pacate la nivelul sezoanelor 7,8 din GoT - atunci cand habar n-ai ce sa faci cu personajele principale...
Baiatul lui Frank Herbert si Kevin Anderson au facut si ei ce au putut, nu au avut imaginatia autorului original dar nu au dezamagit, eu as fi inceput de la inceputuri, cu Jihadul Butlerian, Cruciada Masinilor, Batalia Corinului, si ce mai era pe acolo Casa Atreides, Harkonen, Corino, Paul of Dune apoi trecut la Dune, sa fie in ordine cronologica. Se puteau face niste seriale beton.

#264
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postunpuisor, on 17 iulie 2023 - 19:00, said:

Se puteau face niste seriale beton.
Cu cine? Am vazut marele serial LOTR.
Nu te lasa nene producatorii sa urmezi firul povestii. Se baga toti diversii in seama sa-si promoveze ideile si strica tot.

Henry Kavill a plecat ca aia isi bateau joc de serial.

Cand faci o mancare fie e romaneasca, fie italiana, ori mexicana. Daca le amesteci pe toate iese un ghiveci de prost gust.

Edited by Bursul, 18 July 2023 - 08:17.


#265
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 26.12.2015
Momentan nu are rost sa deschid un topic separat.
Dune, part II, a fost mutat de pe 3 Noiembrie pe 15 Martie 2024.

#266
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,911
  • Înscris: 12.03.2010
Fuck, deci raminem cu Barbie cel mai "bun" film al anului.

#267
AlexFCSB4

AlexFCSB4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,375
  • Înscris: 02.06.2020

View Posthellmarvel, on 25 august 2023 - 06:15, said:

Fuck, deci raminem cu Barbie cel mai "bun" film al anului.

De la Warner. Tot Super Mario domină box-office-ul anului 2023

#268
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,911
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexFCSB4, on 25 august 2023 - 07:11, said:

Tot Super Mario domină box-office-ul anului 2023
Care box office?
Attached File  New Picture.jpg   9.82K   7 downloads

Si mai are vreo 70 de milioane sa-l depaseasca si la ăla global.

#269
AlexFCSB4

AlexFCSB4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,375
  • Înscris: 02.06.2020

View Posthellmarvel, on 25 august 2023 - 07:31, said:


Care box office?
Attachment New Picture.jpg

Si mai are vreo 70 de milioane sa-l depaseasca si la ăla global.

Nu cred că va depăși Super Mario la nivel global. Cred că va urma să-l bage pe HBO Max.

#270
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,911
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexFCSB4, on 25 august 2023 - 08:04, said:

Cred că va urma să-l bage pe HBO Max.
Stai incet, ca in octombrie il relanseaza pe IMAX (cu ceva bonus content) deci mai are pina ajunge pe digital.

LE Sorry, septembrie
https://people.com/b...footage-7852194

Edited by hellmarvel, 25 August 2023 - 08:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate