Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#307
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

View Posthellmarvel, on 28 februarie 2024 - 14:47, said:


Dude, te-ai gindit ca treaba-i poate intentionata SI CU ROST (sa acopere zgomotele din sala
Nu ne auzeam nici daca tipam unul la altul in scaune alaturate .
Se auzea de parca bubuiau focuri de artificii in sala.

#308
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
La mine la cinema e atat de tare sonorul incat boxele baraie, nu au capacitatea de a reda bas-ul la asa putere.

#309
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Eu aștept să prind un loc bun la Imax, pentru weekendul asta n-am mai găsit.
Si mie îmi place cu volumul dat tare dacă coloana sonoră este de calitate. Iar aici avem Hans Zimmer, mă aștept să fie pe măsură.

#310
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,703
  • Înscris: 22.05.2011
il astept de vreo 2 ani,    mai am nitica rabdare  -  nici macar nu e 1Mar, martisor ...

cica a depasit 'Shawshank Redemption' la rating  :)    https://www.msn.com/...10&sc=shoreline

#311
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 28.07.2008
Am bilet pentru sâmbãtã. Țeapã, in loc sa iau la Imax am luat la 4DX, dupa aia am realizat ca proiecția e 2D

#312
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 12.03.2010
Bre, cind vorbiti si PE FILM? Ca eu unul l-am terminat (mai repede decit am crezut) si am pareri. Oricum, e bine sa fie consemnate, daca ăsta o sa fie „cel mai bun film al anului”.

Ete fleoșc, am mai zis ca-mi place Villeneuve, si s-a vazut si aici mina lui (mai ales gros-planuri, unde fața e mai mare decit ecranul, cu actori privind intens), dar văleu muica actiunea. Eu chiar ma enervez daca mai aud ca Rey Palpatine sau cine stie ce personaj feminin e o Mary Sue, CIND PAUL ATREIDES ăsta e arhetipul lui Gary Stu (sau cum i se zice echivalentului masculin al lui Mary Sue). Asta e „dezvoltarea normala” a personajului care îi plăcea lumii inainte de Mary Sue, sau la barbati nu li se aplica?

Iarasi dau exemplu The Wheel of Time (al carui autor a recunoscut ca s-a inspirat din Dune, dar se pare ca TOTI cei care s-au inspirat din Dune au facut treaba mai buna decit Dune), e tot vorba despre un THE (Chosen) ONE, dar acolo chiar si cind ăla face dintr-o data si de nicaieri chestii extraordinare (doar pentru ca e THE ONE) tot o ia pe calea grea, cu concluzia ca nu e vreo fericire sa fii „The One”. Aici e doar sugerata treaba asta, pe fondul unei actiuni simpliste de incape pe o juma' de pagina.

#313
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
iar dune e inspirat masiv din asimov.

#314
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Vazut Part 2.
Vizual si auditiv, sublim. O delicatesa.
Pe partea de story, filmul exploreaza mai mult niste zone care in carte erau doar schitate, si invers, nu prea staruieste mult pe capitole care erau mai dezvoltate in carte (cum ar fi cand Lady Jessica si Paul beau din apa vietii).
Totusi regizorul nu omite sa arate dilemele pe care le are Paul cu privire la viitor. Doar ca alege sa le arate, altfel mai subtil, nu prin monolog.



Unora nu o sa le placa abordarea asta. Mie mi-a placut. Si prin prisma faptului ca am citit cartea, ma consider mai castigat ca am putut sa experimentez si o versiune mai pe actiune.

Dar din nou, realizarea tehnica, este so so so good. Era sala plina la cinema si nu se auzea nici musca. La un film de 3 ore cu un subiect nu tocmai usor de deslusit pentru cine nu a citit cartile. Superb, absolut superb

#315
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 22.05.2003
Am vazut acum Dune 2.
E un film reusit, pentru cei care nu citesc cartile, in rest e destul de departe de carte.

Problema este ca a adapta o carte extrem de complexa in 2 filme insemna foarte multe scurtaturi.
Extrem de multe...

#316
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Este la ani lumina fata de mizeria lui David Lynch

#317
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAdm, on 03 martie 2024 - 00:08, said:

Problema este ca a adapta o carte extrem de complexa in 2 filme insemna foarte multe scurtaturi.
Se putea face un singur film cu actiune concentrata (fara scene lungi si de „efect” si mers mult prin nisip), că prima carte nu e vreo epopee. Si nici n-am vazut vreo complexitate in cartea aia (cit am citit din ea, cam cit a fost prima parte a filmului ăstuia), mi s-a parut mai mult grețoasa decit complexa (am trecut cu greu peste still suit-ul ăla care-ti recicla fluidele, dar cind am ajuns la distilarea mortilor, am avut reactia ăleia din film si am dat dracu' cartea). Is it time for spoilers?
Spoiler


#318
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Asa trebuie sa fie un film bun. Cadrele sunt artistice, muzica este bine aleasa, personajele sunt bine conturate, iar povestea-i minunata. Discursul lui Paul din pestera, inconjurat de freemen, mi-a facut pielea de gaina.

Si, colac peste pupaza, filmu' asta m-a pus pe ganduri. N-am avut cum sa nu fac paralele cu fanatismul religios din zilele noastre si sa nu ma gandesc la firea noastra cea de toate zilele.

E un film de exceptie.

Edited by a010, 03 March 2024 - 09:56.


#319
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,244
  • Înscris: 03.03.2007
Ok, l-am vazut.

Ignor faptul ca sunt un purist al cartii - desi as fi facut niste mici inlocuiri, filmul per ansamblu e foarte bun (lipsesc totusi niste elemente fundamentale ale universului ala...)

Cu o singura MARE exceptie: Chani. Nu stiu cine a avut ideea mareata sa-i modifice total personalitatea dar a fost o idee proasta. Am avut pe ecran on gen-z-erita tocmai ajunsa la Harvard ce ne tot tinea predici despre populatia indigena si colonizatori, ba cum isi permit alti fremeni sa aiba credinte religioase, ba cum isi permite Paul sa-si asume si rolul de Atreides cand putea sa ramana cu ea in nisipuri. Nu as fi comentat aici dar a stricat complet finalul cu bitchface-ul ei.

Edited by Alexandru H., 03 March 2024 - 16:08.


#320
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 30.08.2017
Abia peste o săptămână am găsit loc la Imax. Aia e, mai rabd până atunci.

#321
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.12.2019
mers, vazut, placut

n-am citit cartile, iar primul  ( ala din 2021 ) mi s-a parut perfect mediocru.
Partea a 2a mi-a placut, chiar mult.

Are minusuri desigur (  Zendaya ca ex nu mi se pare ca a nimerit rolul, sau rolul pe ea, ciudat, fiindca in mare mi se pare o actrita buna ), dar per total merita o vizita la cinema
App: scena de pe planeta Harkonen: absolut spectaculoasa !!

#322
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,740
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajToymachine, pe 04 martie 2024 - 11:36, a scris:

mers, vazut, placut
n-am citit cartile, iar primul  ( ala din 2021 ) mi s-a parut perfect mediocru.
Partea a 2a mi-a placut, chiar mult.
Faceti greseala sa comparati primul film cu al doilea. E aceeasi carte. WTF?!?! Ce putea sa se intample deosebit in primul film? E doar o introducere a ceea ce urmeaza. Totul trebuie luat ca un intreg.

#323
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.12.2019

View PostBursul, on 04 martie 2024 - 11:52, said:

Faceti greseala sa comparati primul film cu al doilea. E aceeasi carte. WTF?!?! Ce putea sa se intample deosebit in primul film? E doar o introducere a ceea ce urmeaza. Totul trebuie luat ca un intreg.
Pai cum sa nu le compar odata ce-au facut 2 filme separate ?
Or fi aceasi carte, nu te contrazic, dar daca ai nevoie de 2 filme cu X ani distanta intre ele sa spui povestea e problema ta, ca regizor/scenarist/whatever
Daca ai 2 filme eu le compar, la fel cum as fi comparat 2 sezoane din acelasi serial, desi teoretic e aceasi poveste / carte / etc.

#324
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,244
  • Înscris: 03.03.2007

View PostBursul, on 04 martie 2024 - 11:52, said:

Faceti greseala sa comparati primul film cu al doilea. E aceeasi carte. WTF?!?! Ce putea sa se intample deosebit in primul film? E doar o introducere a ceea ce urmeaza. Totul trebuie luat ca un intreg.

Are perfecta dreptate toymachine. Sunt doua filme separate, turnate in perioade diferite si difuzate separat. E evident ca nu le analizezi ca un intreg. Ca doar nu ai intrat la ambele cu acelasi bilet.

Si primul a fost mediocru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate