Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Topul cuvintelor pe care romanii le pronunta gresit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#73
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
"Ca si" pentru a evita o cacofonie inchipuita.

#74
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 25 august 2020 - 04:19, said:

Deci nu dexul conteaza ci crede prostimea.
Atunci de ce mai e ceva corect sau incorect? Daca se foloseste, e bun! Daca crede poporul, e corect!
Pai cam da.
Limbajul e o unealta care serveste unui scop. Iar scopul este al prostimii sa comunice. Dexul nu poate sa faca altceva decat sa constate forma pe care a ales-o prostimea.
Si forma literara tot de catre prostime a fost fixata. Dar de prostimea din trecut. Noi, prostimea din prezent semanam semintele evolutiei limbajului viitor. unele seminte vor rodi, altele nu.
Eu insumi am semanat o gramada de seminte. Spre exemplu eu spun nustiu in loc de nu stiu. De multe ori, de-atatea ori cand mi-aduc aminte de rolul de semanator.
Laptop si leptop, aici merg la doua capete. Folosesc ambeke forme, de multe ori in acelasi text. Sunt sanse mari sa se adopte una dintre forme. Laptopul, nu laptop-ul. Mai putine cratime, deoarece trebuie schimbat ecranul la wazap. Nu e eficient acest lucru.

Evolutia e data de aceste seminte.
Acuma ce e corect si ce e incorect. Incorecte sunt malformatiile, adica abaterile grave de la norme. Sti ce zic? Malformatiile nu duc niciunde deoarece sunt nefunctionale.

Generatia noastra trebuie sa adopte un pluton intreg de cuvinte din engleza, mai ales din zona IT deoarece nu avem un echivalent care sa cristalizeze sensul corect din engleza. Da-l dracu de maus ca deja ne-am obisnuit cu el, dar sun o pleiada de multe alte cuvinte ce trebuie sa le adoptam deaorece tendinta e ca oamenii sa preia din literatura tehnica scrisa in engleza. Cea in romana se gaseste foarte rar, aia inventeaza cuvinte si la unmoment dat trebuie sa le preluam si noi intr-o forma care sa nu deranjeze nici pe cei care deja cunosc notiunea din engleza.
Eu mai am vreo 30-40 de ani de trait, statistic vorbind. E prea putin daca mi-as porpune eu sa dadacesc limba romana. Ar trebui sa realizeze si academicienii limbii romane ca sunt si ei efemeri, limbajul are un ciclu de viata mult mai lung si daca vrei sa fixezi niste norme, trebuie s-o faci cu cap, ca de aia esti academician.
Daca-ti spun ca-ti trimit locatia, tre sa fii tampit sa intelegi ca vei primi bani de chirie de la mine si sa mai si insisti pe acest lucru. Elitismele astea sunt praf in vant, nu aduc nicio plusvaloare. Chiar si intr-un contract scris, daca e sa apara acest termen, doar o citire stramba a contractului ar putea sa ti se pretinda bani cand tu trebuia sa trimiti de fapt coordonate, la asta te-ai angajat prin contract.
Elitele trebuie sa acheseze (sau achieseze, desi suna mai naspa) la prostime. Limbajul e o chestie emergenta, aflata intr-un spatiu valoric convolutiv si cumulativ, care n-are nicio treaba ca prostimea e inculta. Nici dacii nostri nu erau culti, dar uite ca ne-au lasat un cuvant fain:varza. Cum altfel sa-i spui la o varza decat varza? Cuvantul e asa de fain incat a fost adoptat cu drag si in alte contexte(contexturi parca suna mai naspa totusi).

View Posttomaso, on 25 august 2020 - 08:37, said:

Se folosește forma greșită a termenului.  
În opinia mea,  prin repetare nu se poate impune o formă greșită.
S-a impus deja forma inca de pre vremea comunismului. Sunt multe carti care folosesc termenul chiar si in titlu, carti vechi, nu de-astea aparute la editura facultatii.
Si dexul online a luat act de acest lucru. Nu mentioneaza nici macar forma echivalenta transductor. S-a dus, a expirat, n-a avut zile.
https://dexonline.ro...nitie/traductor

Edited by maccip, 25 August 2020 - 12:40.


#75
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postmaccip, on 25 august 2020 - 12:49, said:

S-a impus deja forma inca de pre vremea comunismului. Sunt multe carti care folosesc termenul chiar si in titlu, carti vechi, nu de-astea aparute la editura facultatii.
Si dexul online a luat act de acest lucru. Nu mentioneaza nici macar forma echivalenta transductor. S-a dus, a expirat, n-a avut zile.
https://dexonline.ro...nitie/traductor


Sorry,   dexonline face o eroare.   De ”furculison”,  aș spune.  ***

Pretinde că termenul este împrumutat din franceză,  după  ”traducteur”. Ceea ce este o prostie,  pentru că acest termen semnifică ”traducător”.  
Recitește ceea ce am scris,  în franceză termenul este ”transducteur”,   nu ”traducteur”.  

***  Cred că ar trebui să nu mai considerăm  aceste siteuri pe post de referință științifică.

#76
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 04.09.2013

View PostSineNomine, on 25 august 2020 - 10:01, said:

"Ca si" pentru a evita o cacofonie inchipuita.

Ca si cum nu am putea folosi "precum" in loc de "ca".

#77
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Tomaso, mai sunt si alte argumente decat dex onlne.
Nu e nimic stiintific in forma unui cuvant. Stiinta insamna observare, experimentare, constatare reguli si efectuare predictii pe baza regulilor constatate.
Ei bine, stiinta n-are decat sa constate ca termenul folosit e ala si mai putin altul.
Stiinta nu ne ajuta in aceasta problema.

Forma conventionala tine de doctrina cel mult, nu de stiinta. Doctrina pleaca de la o ipoteza pentru ca mai apoi sa fixeze niste norme, folosind logica.
Doctrina militara pleaca de la ipoteza ca neamul tau e prieten si neamul celalalt ti-e dusman. N-are nicio baza stiintifica, dar se foloseste. La fel si doctrinele politice pleaca de la niste ipoteze nedemonstrabile. Si alte doctrine din tot spectrul, doctrine care ne obliga sa consideram ca ceva e bine si altceva nu e bine. Ca-i moral, ca-i corect, ca-i drept, ca-i necesar, toate astea au la baza proncipii de natura doctrinara, nu stiintifica.
A pastra sau nu o forma initiala tine de doctrina, e ceva conventional, nu stiintific.
Eu sunt avocatul evolutiei limbii, tot o chestie de natura conventionala, dar e un grad de libertate, e o alegere, nu e o constrangere stiintifica. Cred ca limbajul natural trebuie simplificat acolo unde e posibil, fara a crea confuzie. Cuvantul e o reprezentare a unui concept. Reprezentarile pot fi infinite. Si ca in orice multime de obiecte, putem gasi dupa un criteriu, un optim. Acel optim pastreaza fidelitatea reprezentarii, nu introduce confuzie. Mai e conditia de trecere de la o reprezentare la alta care trebuie sa fie una lina. Judecand in termeni de efort, o reprezentare aparent suboptimala poate fi mai buna daca punem in discutie efortul necesar schimbarii. In multe situatii efortul schimbarii e foarte mic sau nul, sau chiar negativ. Spre exemplu cuvantul tobogan. Efortul e negativ daca vrem sa trecem la topogan. Si reprezentarea e la fel de simpla, chiar mai simpla si nu produce nicio confuzie. So.. sa fie topogan. Mai raman cativa falsi elitisti care or sa-ti atraga atentia ca esti analfabet, dar daca esti absolut convins ca ai dreptate, poti trai si cu disconfortul asta cat timp confortul celalalt e mai mare.

#78
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postwld-ro, on 25 august 2020 - 13:40, said:


Ca si cum nu am putea folosi "precum" in loc de "ca".

Dar cand aud formularea "ca si presedinte" mi se ridica parul in cap.

#79
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
Pe cap Posted Image

Edited by LouisCyphre, 25 August 2020 - 18:42.


#80
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
:) Corect!

#81
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Propietar...

#82
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 22.03.2007
Restaorant.

#83
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,785
  • Înscris: 21.06.2016

View PostSineNomine, on 25 august 2020 - 18:22, said:


Dar cand aud formularea "ca si presedinte" mi se ridica parul in cap.

Prim-ministru, ca si presedinte, sint functii de conducere in stat.

View Postmaccip, on 25 august 2020 - 12:49, said:

Pai cam da.
Limbajul e o unealta care serveste unui scop. Iar scopul este al prostimii sa comunice. Dexul nu poate sa faca altceva decat sa constate forma pe care a ales-o prostimea.

Nu cred. Exista o limba culta/intelectuala/corecta si una vorbita/colocviala. Limba culta serveste ca ancora, ca daca faci numai inregistrare in 20 de ani limbajul corect o sa fie cel din manele si regina Angliei o sa vorbeasca in vresuri de hip hop (tot manea).

#84
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 25 august 2020 - 20:28, said:

Prim-ministru, ca si presedinte, sint functii de conducere in stat.

Cam tras de par exemplul tau. Ar trebui articulate hotarat ambele functii pentru a avea sens afirmatia.
Exemplu de folosire corecta a lui "ca si: "Ca si presedintele, primul ministru a fost invitat la ..."

Dar eu vorbeam de folosirea gresita a lui "ca si" in locul lui "ca" doar pentru a evita cacofonii, de cele mai multe ori inexistente.

Edited by SineNomine, 25 August 2020 - 22:04.


#85
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,785
  • Înscris: 21.06.2016
Nu, nu se intelege astea. Era doar un exemplu - nu prea grozav - ca se poate folosi corect "ca si presedinte."

View PostSineNomine, on 25 august 2020 - 22:01, said:


Dar eu vorbeam de folosirea gresita a lui "ca si" in locul lui "ca" doar pentru a evita cacofonii, de cele mai multe ori inexistente.

Asta e foarte adevarat, ca si e folosit in majoritatea cazurilor incorect, e un tic verbal.

#86
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Am editat in acelasi timp cu postarea ta.

#87
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 25 august 2020 - 20:28, said:

Nu cred. Exista o limba culta/intelectuala/corecta si una vorbita/colocviala. Limba culta serveste ca ancora, ca daca faci numai inregistrare in 20 de ani limbajul corect o sa fie cel din manele si regina Angliei o sa vorbeasca in vresuri de hip hop (tot manea).
Iti inteleg ingrijorarea, dar chiar si asa limba tre sa evolueze. Depinde de noi cum.

Noi ne cacam pe noi sa evitam cacofonii, dar americanii spun sheet fara probleme. Eu cel putin nici nu pot pronunta diferit sheet versus shit, chiar am avut odata nevoie sa ocolesc shitofonia si s-a vazut ca-mi iau un timp mai lung sa zic cuvantul care oricum a sunat ca shit.
:)

#88
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,785
  • Înscris: 21.06.2016
Pai felul cum evolueaza limba e ca limba oficiala absorbe cu incetintorul si dupa ceva gindire parti din lima colocviala. Gardienii ei ar trebui sa fie niste oameni cu oarecare capacitati intelectuale (lingvisti etc) dar fara a fi excesiv de scifosti si rigizi.
Ideea ca limba oficiala e deschisa si ca limba vorbita (sau scrisa pe forumuri, whatsapp, facebook) e cea care defineste ce e corect e gresita.

Asta nu insemna ca toate regulile la un moment dat au sens si sint bune. Timpenia cu cacofonia la noi trebuia sa dispara de 100 de ani. In loc sa dispara a devenit asa puternica ca stilceste alte reguli.

Edited by vrajitoruldinoz, 26 August 2020 - 00:06.


#89
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 27.08.2013
Limbajul colocvial poate fi asimilat oficial în definiții dacă este majoritar acceptat doar în măsura în care este obiectiv,  imparțial. Altfel, (aproape) fiecare membru din „prostime” poate avea pretenții asupra unor drepturi materiale extreme. Lăcomia nu pare a avea limite. Mulți ar exploata definițiile pentru a trage de putere. De asta de exemplu definiții pentru: dumnezeu, omniprezență, ubicuitate, material, procent, obligație, act, document, oficial etc. nu sunt lăsate în voia relativității, „gurii lumii” subiective, ce coruptă și săracă își vede doar perversele interese subversive. Și tocmai pentru că există și dicționare estetice, biblice etc. DEX-ul unei limbi este piatră de temelie, ci nu doar orientativ.

#90
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 27.08.2013

View Postonisifor12, on 26 august 2020 - 01:05, said:

De asta de exemplu definiții pentru: dumnezeu, omniprezență, ubicuitate, material, procent, obligație, act, document, oficial etc. nu sunt lăsate în voia relativității, „gurii lumii” subiective, ce coruptă și săracă își vede doar perversele interese subversive.
Adaug: egal, corect, cinstit, moral etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate