Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

OTP Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#271
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostVettel, on 16 aprilie 2022 - 08:38, said:

Nu exista zero la libra
Deocamdatã

Si ce e gratuit la ei sau care era ideea cu Libra ??

#272
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View PostMalineanu, on 16 aprilie 2022 - 02:52, said:

Am usd deja.

Esti sigur cu campania de primavara ? Mi se pare dubios... sa fie zero cu atatea taxe in contract ?

Da, în campania actuală nu ai condiție de rulaj.

#273
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,716
  • Înscris: 13.03.2005
Transferurile Swift în dolari, o sã te coste și la OTP și la Libra și la orice altã bancã.l, din cauza bãncilor intermediare.

În schimb, la Libra Bank, nu ai cost cu întreținerea contului în lei, euro, dolari sau altã valutã, fãrã sã îți impunã nici un rulaj sau abonament.
Nu ai nevoie de un pachet anume, e  implicit gratuit contul la LibraBank.

#274
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdaddypuff, on 16 aprilie 2022 - 11:01, said:

Da, în campania actualã nu ai condiție de rulaj.
Dar ce e cu comisioanele alea de la OTP Direkt ?

View Postwertyck, on 16 aprilie 2022 - 11:23, said:

Transferurile Swift în dolari, o sã te coste și la OTP și la Libra și la orice altã bancã.l, din cauza bãncilor intermediare.

În schimb, la Libra Bank, nu ai cost cu întreținerea contului în lei, euro, dolari sau altã valutã, fãrã sã îți impunã nici un rulaj sau abonament.
Nu ai nevoie de un pachet anume, e  implicit gratuit contul la LibraBank.

Nu ma interseaza transferurile Swift în dolari, sunt irelevante. Ma intereseaza doar dobanda si sa aiba zero la suta comision retragere numerar la scadenta.

Care sunt costurile totusi la LIbra ? Probabil contul ala curent gratuit trebuie sa le aduca ceva beneficii.

#275
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Ce ma incurca sunt formularile contradictorii , vroiam sa-mi fac azi cont gratuit la ei dar nu pare gratuit deloc:

3.5. Comisioane aferente serviciului OTPdirekt - Internet Banking, ***** si Contact Center si
Alerte SMS

3.5.1. Activarea si mentinerea serviciului sunt oferite gratuit pe toata perioada de valabilitate a
pachetului de produse si servicii bancare.


3.5.3. Alertele SMS incluse si gratuite in cadrul pachetului sunt: Alerta Control Cont si Alerta Control
Card, indiferent de reteaua mobila a numarului de telefon.


si apoi imi baga:

3.5.4. Comisionul aferent operatiunii de activare sau renuntare la optiunea OTPdirekt - Alerte SMS,
configurare Alerte SMS (adaugare, modificare, eliminare tip Alerta SMS) prin intermediul serviciului
OTPdirekt - Internet Banking este de 2 RON/zi indiferent de numarul de adaugari, modificari, eliminari
efectuate in acea zi.


adica pachetul nu merge fara OTPDireckt (am intrebat la telefon) dar ma costa 2 RON / zi ?


si mai imi baga una:

3.5.7. Serviciul OTPdirekt – Alte tipuri de alerte SMS/Notificari Push (care nu sunt incluse in pachetul
de produse si servicii bancare OTP Lejer
):

Soldul contului 0,09 EUR / SMS
Curs BNR 0,09 EUR / SMS
Scadenta depozite 0,11 EUR / SMS
Popriri 2,00 EUR / SMS
Indiferent de tipul de alerta, pentru clientii din grupa de varsta 14-18 ani 0,07 EUR / SMS
Pentru retele de telefonie mobila din Ungaria
Cost alerta (indiferent de tipul de alerta, exceptand Alerta Popriri***) 0,15 EUR / SMS
Pentru retele de telefonie mobila din Europa (exceptand Romania si Ungaria)
Cost alerta (indiferent de tipul de alerta, exceptand Alerta Popriri***) 0,20 EUR / SMS
Activare sau renuntare la optiunea OTPdirekt - Alerte SMS/Notificari
2 RON/ZI


Pai la 2 lei pe zi...

Si am intrebat fata aia care m-a racolat de 3 ori, CE ALTE COSTURI SUNT LA ACEST PACHET, o data n-a vrut sa raspunda simplu si drept.

#276
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
În afară de plăți în EUR/USD nu ai alte comisioane. 5 lei/tranzacție la SEPA (euro) și comisioanele SWIFT la USD.

N-ai însă costuri de administrare lunară nici pt lei și nici pt orice alt cont în valută, indiferent de nr. lor.

Nici Alerte SMS, nici internet banking, plăți în lei, etc. Nimic.

#277
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 16 aprilie 2022 - 09:30, said:

Si ce e gratuit la ei sau care era ideea cu Libra ??
Ideea cu Libra este ca e o banca "cumintica", nu prea exista surprize "neasteptate".
Costurile sunt zero (fara nicio conditie de niciun fel) pentru (1) administrare si (2) operatii uzuale in RON si EUR cu o singura exceptie: cardul EUR are un cost de administrare de 1 EURO / luna.
N-am idee care sunt costurile legate de USD caci nu am USD la Libra (vad un coleg care zice ca nici la USD nu exista costuri asociate cu contul USD; card USD pare ca nu au in oferta).
Dobanzile la depozite (inclusiv USD) sunt aici: https://www.libraban...soane_fizice/24

View PostMalineanu, on 16 aprilie 2022 - 12:18, said:

Nu ma interseaza transferurile Swift în dolari, sunt irelevante.
Ar putea fi relevante avand in vedere ca sunt (1) necunoscute inaintea transferului si (2) pot fi destul de mari.
Sigur, daca ai sume mari in USD, probabil ca devin irelevante pe langa dobanda pe care o obtii...

View PostMalineanu, on 16 aprilie 2022 - 12:18, said:

Dar ce e cu comisioanele alea de la OTP Direkt ?
Motivul acelor comisioane este: juristii bancilor (cei care scriu documentele contractuale) sunt, in general, "idioti speciali", nu inteleg care este rolul lor in banca, nu vad padurea de copaci.
Nu te chinui sa intelegi ca nu ai ce sa intelegi.
Am avut fix aceleasi obiectii ca si tine legate de aceste comisioane (si de ceva comisioane legate de serviciul de notificari SMS unde erau detaliate tarife diferite in functie de operatorul de telefonie mobila al clientului - noaptea mintii!!!!!!) si am ajuns la ANPC, in final dovendidu-se ca, de fapt, nu se aplica niciunul din aceste comisioane la OTP LeZero.
Oricum iti recomand sa NU inchei contract printr-un angajat al bancii pentru ca multi sunt idioti / nu cunosc produsele bancii si risti sa te trezesti cu un pachet complet diferit decat cel pe care ti-l doresti.
Incheie contract online (prin link-ul din pagina campaniei) si beneficiezi de dreptul de a te retrage din contract in 14 zile fara sa enunti niciun motiv (in caz ca documentele pe care le primesti in urma incheierii contractului nu te satisfac). Mai mult de atat: in orice caz (inchei contract online sau offline), poti rezilia contractul oricand fara sa platesti nicio penalizare.

View PostMalineanu, on 16 aprilie 2022 - 12:42, said:

Si am intrebat fata aia care m-a racolat de 3 ori, CE ALTE COSTURI SUNT LA ACEST PACHET, o data n-a vrut sa raspunda simplu si drept.
Cum ziceam: sunt fie idioti, fie ne-instruiti.
Macar era draguta? :D

View PostMalineanu, on 16 aprilie 2022 - 12:18, said:

Care sunt costurile totusi la LIbra ? Probabil contul ala curent gratuit trebuie sa le aduca ceva beneficii.
E o intrebare buna, nu stiu raspunsul.
Dar am cont la Libra din aprilie 2016 si am avut zero probleme cu ei, m-au ajutat de fiecare data cand am avut situatii mai atipice din cauza comerciantului, raspunsuri rezonabile, zero "bullshit" pe care il intalnesti la celelalte banci. Recomand oricand Libra.

#278
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postdarkangel2, on 16 aprilie 2022 - 16:11, said:


Dobanzile la depozite (inclusiv USD) sunt 0.25, ft mici, nu concureaza cu Garanti sau OTP.




Suntem destui in aceeasi situatie plini de intrabri cu campania asta OTP zero

Edited by Razvan319, 16 April 2022 - 20:34.


#279
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019
Mi s-a intamplat de 2 ori sa pun 100 de intrebari inainte sa-mi fac cont (ca sa ma asigur ca totul este clar) si dupa ce mi-am deschis cont am constat ca raspunsurile primite la cele 100 de intrebari au fost gresite din cauza angajatilor incompetenti. Prin urmare, am inchis contul.
In conditiile in care majoritatea angajatilor sunt incompetenti, orice incercare de a te asigura ca totul este clar are drept consecinta doar pierderi mari de timp.

E mai simplu sa contractezi online, beneficiind astfel de dreptul de a te retrage din contract in 14 zile iar in cele 14 zile studiezi documentele primite dupa deschiderea contului.
In cazul particular al deschiderii unui cont la o banca, contul poate fi inchis fara probleme oricand (nu exista perioada minima contractuala).

Eu as aplica la campania aia fara niciun stres si as inchide contul in caz de probleme (tot fara niciun stres). :D

#280
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 16 aprilie 2022 - 22:10, said:

Mi s-a intamplat de 2 ori sa pun 100 de intrebari inainte sa-mi fac cont (ca sa ma asigur ca totul este clar) si dupa ce mi-am deschis cont am constat ca raspunsurile primite la cele 100 de intrebari au fost gresite din cauza angajatilor incompetenti. Prin urmare, am inchis contul.
In conditiile in care majoritatea angajatilor sunt incompetenti, orice incercare de a te asigura ca totul este clar are drept consecinta doar pierderi mari de timp.

E mai simplu sa contractezi online, beneficiind astfel de dreptul de a te retrage din contract in 14 zile iar in cele 14 zile studiezi documentele primite dupa deschiderea contului.
In cazul particular al deschiderii unui cont la o banca, contul poate fi inchis fara probleme oricand (nu exista perioada minima contractuala).

Eu as aplica la campania aia fara niciun stres si as inchide contul in caz de probleme (tot fara niciun stres). :D

Eu cred ca angajatii au comision din racolari , motiv pentru care omit intentionat.

M a mintit ca doar pe baza de invitatie merge si meaparat sa trec acea sucursala iar eu vad ca merge online pentru oricine.

#281
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postdarkangel2, on 16 aprilie 2022 - 22:10, said:

Mi s-a intamplat de 2 ori sa pun 100 de intrebari inainte sa-mi fac cont (ca sa ma asigur ca totul este clar) si dupa ce mi-am deschis cont am constat ca raspunsurile primite la cele 100 de intrebari au fost gresite din cauza angajatilor incompetenti. Prin urmare, am inchis contul.
In conditiile in care majoritatea angajatilor sunt incompetenti, orice incercare de a te asigura ca totul este clar are drept consecinta doar pierderi mari de timp.

E mai simplu sa contractezi online, beneficiind astfel de dreptul de a te retrage din contract in 14 zile iar in cele 14 zile studiezi documentele primite dupa deschiderea contului.
In cazul particular al deschiderii unui cont la o banca, contul poate fi inchis fara probleme oricand (nu exista perioada minima contractuala).

Eu as aplica la campania aia fara niciun stres si as inchide contul in caz de probleme (tot fara niciun stres). Posted Image

Am aplicat si eu dar a trebuit sa ma duc - in concediu - la o sucursala ca online a fost imposibil, zicea ca nu vede ca e buletinul meu pe camera laptopului.

Sper sa fie ok astia de la OTP desi au trecute 100 de comisioane aiurea acolo, este o alta pagina separata in care scrie ca toate comisioanele sunt zero exceptand unele pe care nu le-am solicitat si sper sa nu mi le bage pe gat ulterior.

In contractul pe care mi l-a facut fata aia a trecut ce-a vrut ea pe acolo, salarii, sursa venituri etc te doare capul ce-a pus din burta dar toti fac asa - am mai patit-o,  sper sa ramana toate zero asa cum scrie in titlul actului aditional, pana acum n-am detectat nici o marlanie in afara costurilor cu SMS-uri si altele pe care nu le-am solicitat dar tot sunt insirate acolo.

#282
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postdaddypuff, on 16 aprilie 2022 - 15:44, said:

În afară de plăți în EUR/USD nu ai alte comisioane. 5 lei/tranzacție la SEPA (euro) și comisioanele SWIFT la USD.

N-ai însă costuri de administrare lunară nici pt lei și nici pt orice alt cont în valută, indiferent de nr. lor.

Nici Alerte SMS, nici internet banking, plăți în lei, etc. Nimic.

De la OTP mi-au raspuns ca ar fi si la ei similar, in sensul ca Pentru a beneficia de zero costuri pe viață la Pachetul OTP Lejer, cardul de debit emis fizic în cadrul Pachetului, trebuie ridicat din sucursală cel mai tarziu până la 30.06.2022 inclusiv. Numai daca structura produsului este modificata poate genera costuri. Este deci avantajos pentru oricine il acceseaza sa il pastreze in formula de baza integral.

Adica s-ar intelege ca daca il lasi asa cum este, ar fi zero peste tot, mai putin alertele alea SMS care nu-s incluse si le tot enumera ei peste tot , online si in contract, pe care sper sa nu le primesc.

Mi se pare stupid sa faci bani din alerte SMS ca si banca si nici nu s-ar potrivi reclamei online : "ZERO costuri pe viață".

#283
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postwertyck, on 16 aprilie 2022 - 11:23, said:

Transferurile Swift în dolari, o să te coste și la OTP și la Libra și la orice altă bancă.l, din cauza băncilor intermediare.

În schimb, la Libra Bank, nu ai cost cu întreținerea contului în lei, euro, dolari sau altă valută, fără să îți impună nici un rulaj sau abonament.
Nu ai nevoie de un pachet anume, e  implicit gratuit contul la LibraBank.

Zi-mi si mie pe scurt te rog din ce speze / comisioane este format un transfer valutar interbancar national :
_comision transfer interbancar in Romania de plata / iesire a sumei - usor de aflat                                 +
_comision transfer interbancar in Romania de incasare / intrare a sumei - usor de aflat                         +

_un comision al unei banci intermediare deoarece pe teritoriul Ro nu se pot face plati in valuta, cum poate fi aflat ultimul comision inainte de a face tranzactia ?

#284
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,716
  • Înscris: 13.03.2005
CE MONEDA VREI SA TRANSFERI?
Sa nu facem aici un curs practic pe comisioanele transferurilor  bancare.

Poti face plati in euro, pe teritoriul Romaniei. eu platesc rata in euro la creditul ipotecar, prin transfer bancar in euro, din Librabank sau Revolut.

#285
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postwertyck, on 12 mai 2022 - 12:09, said:

CE MONEDA VREI SA TRANSFERI?
Sa nu facem aici un curs practic pe comisioanele transferurilor  bancare.

Poti face plati in euro, pe teritoriul Romaniei. eu platesc rata in euro la creditul ipotecar, prin transfer bancar in euro, din Librabank sau Revolut.

USD momentan. Asa mi-a zis la telefon angajata bancii - "deoarece pe teritoriul Ro nu se pot face plati in valuta".

Nu e nevoie de curs, e nevoie de lamurit cum sta treaba, o prietena care e la alta banca mi-a zis doar:

1. Comisionul bancii de unde pleaca banii (unde e inclus in cost taxa de folosire REGIS, taxa emitere swift, taxa operatiuni + marja de profit a bancii)
2. Comisionul bancii unde ajung banii (care are in componenta comision procesare swift, comision accesare REGIS si marja lor de profit)

deci este clar de tot ca nu sunt proceduri unitare

#286
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,716
  • Înscris: 13.03.2005
Comisionul pentru transferul USD il afli de la banca de unde ai dolarii ce vrei sa ii transferi. Daca nu nu stim banca, nu te putem ajuta, dar poti lua acea informatie din lista comisioanelor acelei banci.

Edited by wertyck, 12 May 2022 - 13:48.


#287
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
eu am intrebat initial : _un comision al unei banci intermediare deoarece pe teritoriul Ro nu se pot face plati in valuta, cum poate fi aflat ultimul comision inainte de a face tranzactia ?

pt celelalte comisioane am scris : - usor de aflat

#288
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,716
  • Înscris: 13.03.2005
Transfer in dolari din BT in Revolut, la sume de cateva sute de dolari, comisionul swift e de aprox. 1%(comision total platit)
Deci probabil va fi la fel si intre 2 conturi de USD din Romania.

https://wise.com/ro/.../transfer-swift
Alegi optiunea OUR si platesti tu, cel care initiezi transferul Swift, comisionul.

Edited by wertyck, 12 May 2022 - 15:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate