Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

OTP Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#253
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Cu OTP sunt foarte atent sa evit absolut orice plata externa.
Cursul lor de schimb (absolut jenant) si modalitatea de conversie (din moneda tranzactiei in euro si apoi din euro in lei) fac din OTP o banca de evitat pt. plati externe.
In plus, OTP are o aplicatie de plata cu telefonul Android absolut penibila, o gluma proasta fata de Google Pay (care nu e disponibil la OTP).

#254
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Valuta-euro-lei fac si ING si Raiffeisen. Dar daca valuta e lei nu mai plimba aiurea prin euro.

#255
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Da, dar sunt și alte bănci.
De ex., Libra folosește cursul Mastercard pt decontarea oricărei plăți externe (indiferent de monedă) direct în lei, fără niciun comision.
În plus, Libra are GPay și plăți instant, ceea ce nu e cazul OTP.

#256
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
De precizat,la plățile cu cardul!

 it_is_me, on 10 februarie 2022 - 21:26, said:

Da, dar sunt și alte bănci.
De ex., Libra folosește cursul Mastercard pt decontarea oricărei plăți externe (indiferent de monedă) direct în lei, fără niciun comision.
În plus, Libra are GPay și plăți instant, ceea ce nu e cazul OTP.


#257
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Cine ma lamureste si pe mine care-i treaba cu OTP LEJER ?

Este zero taxe / comisioane peste tot sau nu ?  Angajatii OTP nu mi-au raspuns decat evaziv.

Am citit draftul si ma incurca de la art. 3.5.4 incolo unde apar o gramada de comisioane la OTP Direkt ...

Poate stie cineva

#258
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
În call center, probabil, te poate lămuri mai exact sau o vizită la bancă.

#259
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Am vorbit cu ofiterul bancar care mi-a facut oferta de 3 ori si 4 mailuri insa draftul contractului contrazice informatia

Poate cineva si-a ales un astfel de pachet si are lamurite detaliile, eu nu m-am lamurit inca



3.5.3. Alertele SMS incluse si gratuite in cadrul pachetului sunt: Alerta Control Cont si Alerta Control
Card, indiferent de reteaua mobila a numarului de telefon.  
3.5.4. Comisionul aferent operatiunii de activare sau renuntare la optiunea OTPdirekt - Alerte SMS,
configurare Alerte SMS (adaugare, modificare, eliminare tip Alerta SMS) prin intermediul serviciului
OTPdirekt - Internet Banking este de 2 RON/zi indiferent de numarul de adaugari, modificari, eliminari
efectuate in acea zi.
3.5.5. Pentru activarea serviciului OTPdirekt Alerte SMS clientul este obligat sa furnizeze bancii un numar
de telefon mobil valid intr-o retea de telefonie mobila din Europa.
3.5.6. Clientul poate activa sau renunta la optiunea OTPdirekt - Alerte SMS//Notificari Push, configura
Alertele SMS//Notificari Push, (adaugare, modificare, eliminare tip Alerta SMS//Notificari Push) prin
intermediul serviciului OTPdirekt - Internet Banking.
3.5.7. Serviciul OTPdirekt – Alte tipuri de alerte SMS/Notificari Push (care nu sunt incluse in pachetul
de produse si servicii bancare OTP Lejer):
Abonament lunar*
Alerte SMS (control card bancar, curs BNR, scadenta depozite, popriri) 1 EUR / luna
Costuri alerte SMS**
Pentru retele de telefonie mobila din Romania
Soldul contului 0,09 EUR / SMS
Curs BNR 0,09 EUR / SMS
Scadenta depozite 0,11 EUR / SMS
Popriri 2,00 EUR / SMS
Indiferent de tipul de alerta, pentru clientii din grupa de varsta 14-18 ani 0,07 EUR / SMS
Pentru retele de telefonie mobila din Ungaria
Cost alerta (indiferent de tipul de alerta, exceptand Alerta Popriri***) 0,15 EUR / SMS
Pentru retele de telefonie mobila din Europa (exceptand Romania si Ungaria)
Cost alerta (indiferent de tipul de alerta, exceptand Alerta Popriri***) 0,20 EUR / SMS
Activare sau renuntare la optiunea OTPdirekt - Alerte SMS/Notificari
2 RON/ZI indiferent de
Push, configurare Anexe SMS/Notificari Push (adaugare, modificare, numarul de adaugari,
eliminare tip Alerta SMS/Notificari Push) prin intermediul serviciului modificari,  eliminari
OTPdirekt - Internet Banking. Activare, cu respectarea limitelor acordate efectuate in acea zi.
utilizatorilor acestui serviciu;

Serviciul OTPdirekt - Notificari Push are un cost de 1 RON/utilizator/luna, indiferent de numarul de
alerte transmise catre client.

3.5.8. Clientul va fi tarifat pentru toate SMS-urile trimise catre terminalul mobil, SMS-uri care fac parte
din cadrul serviciului OTPdirekt-Alerte SMS. Daca terminalul mobil este inchis, SMS-urile pot fi stocate
de catre operatorul de telefonie mobila pentru maxim 3 zile calculate din ziua in care s-ar fi trimis alerta iar
contravaloarea acestui mesaj va fi tarifata de banca.
3.5.9. Pentru Alerta Curs BNR/Notificare Push cotatiile sunt preluate direct de pe website-ul Bancii
Nationale a Romaniei de unde Clientul poate obtine aceste informatii si in mod gratuit.
3.5.10. Valoarea facturii reprezinta pretul SMS-urilor trimise catre Client de la data emiterii ultimei facturi
si pana la data emiterii facturii curente, iar contravaloarea acesteia se percepe in ultima zi bancara a lunii
in curs, la cursul de schimb de referinta din ziua respectiva.
3.5.11. Contravaloarea abonamentelor aferente serviciilor OTPdirekt - Alerte SMS sau Notificari Push, va
fi debitata din contul curent indicat de catre Client in contractul-cadru in ultima zi bancara a lunii in curs.
Clientul va depune in contul curent, pana cel tarziu in ultima zi lucratoare a respectivei luni,sumele necesare
achitarii obligatiilor de plata ce rezulta din prezentul contract-cadru.  
Contravaloarea taxei de token va fi preluata din contul curent indicat de catre Client in contractul-cadru, la
data dezactivarii serviciului.

si ar mai fi:

3.7.3. In cazul in care nu este completat nici un cont bancar curent (de plati) cu privire la folosirea serviciului
OTPdirekt sau in situatia in care disponibilul din contul indicat este insuficient pentru acoperirea
contravalorii abonamentului, taxelor si comisioanelor aferente serviciului, Clientul mandateaza Banca, in
mod irevocabil si neconditionat, sa debiteze contul sau bancar curent (de plati) in lei si orice alte conturi,
in alte valute, detinute la Banca, pana la nivelul sumelor datorate conform prezentului contract, sa efectueze
orice operatiune considerata necesara, inclusiv de schimb valutar, pe intreaga durata a prezentului contract.  
Banca are dreptul, dar nu si obligatia de a efectua aceste operatiuni.
3.7.4. Taxele si comisioanele neprevazute expres prin prezentul contract-cadru sunt mentionate in Tariful
de taxe si comisioane in vigoare la data prestarii serviciului respectiv, in conformitate cu legislatia in
vigoare.

Nu stiu ce cauta atatea taxe in contract daca totul este zero pe viata la pachetul asta, singura conditie fiind sa ridici cardul pana-n 31 mai ...

#260
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019
Folosesc OTP Lejer.
Informatiile din aceasta pagina sunt reale (adica sunt cele care se aplica in practica): https://www.otpbank....chetul-otplejer

Iti recomand urmatoarele:
- aplica online (nu te duce in sucursala pentru ca e plin de idioti)
- ignora orice taxa / comision din documentele pe care le-ai citit pana acum pentru ca nu se aplica la OTP Lejer
- exista un singur cost: 12 lei pe luna; daca (1) suma incasarilor in cont pe parcursul unei luni este minim 1200 lei si (2) faci cel putin o plata pe luna prin internet banking, costul devine 0 lei (in loc de 12); daca mai ai un cont la o alta banca (care nu taxeaza transferurile prin internet banking catre alte banci ex. Libra Bank), e foarte simplu sa indeplinesti cele 2 conditii: faci 2 transferuri programate de 1200 lei, in fiecare luna, intre cele doua conturi (adica plimbi 1200 lei intre cele 2 conturi)

Si chiar in cazul in care ceva nu-ti place, poti sa renunti oricand la cont fara nicio taxa de reziliere.

P.S. Nu este recomandata folosirea cardului la plati in strainatate deoarece OTP foloseste o tampenie numita "dubla conversie" care genereaza un curs foarte prost.

#261
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Cred ca Malineanu face referire la promotia in vigoare, pana pe 27 aprilie, unde nu mai exista acea conditie de incasare venit:
https://www.otpbank....i-pe-viata-2022

E practic varianta promotiei de black friday .... "de primavara"

Edited by ColdFusion, 15 April 2022 - 19:23.


#262
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019
N-am vazut-o pe asta!
Cu atat mai bine!

 Malineanu, on 15 aprilie 2022 - 16:46, said:

Poate cineva si-a ales un astfel de pachet si are lamurite detaliile, eu nu m-am lamurit inca

Poate vrei sa te uiti si la oferta Libra Bank - zero costuri fara nicio conditie.
Mai nou au bagat si 10% reducere la plata cu cardul la anumiti comercianti.
Daca ar trebui sa aleg intre OTP si Libra Bank, as alege Libra.
Sigur ca poti sa deschizi cont la ambele (cu cat mai multe conturi gratuite la mai multe banci cu atat mai bine; daca vreuna se tine de "prostioare", te muti instant la alta).

#263
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 darkangel2, on 15 aprilie 2022 - 19:31, said:

Mai nou au bagat si 10% reducere la plata cu cardul la anumiti comercianti.


Pune te rog lista cu acei comercianti.

#264
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Aici gasesti toate avanposturile cu 10% cashback.

Edited by ColdFusion, 15 April 2022 - 20:01.


#265
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Daca nu tii neaparat sa ai cont la OTP mai bine stai departe de ei. Sunt o gramada de banci ce ofera conditii contractuale mai avantajoase.
Dubla convesie la tranzactii, o aplicatie arhaica, lipsa google pay, notificare tranzactii la decontarea platii (dupa 2-3 zile) si nu in momentul efectuarii lor, curs prost la plati in moneda straina si mai sunt...

#266
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 darkangel2, on 15 aprilie 2022 - 19:13, said:

Folosesc OTP Lejer.
Informatiile din aceasta pagina sunt reale (adica sunt cele care se aplica in practica): https://www.otpbank....chetul-otplejer

Iti recomand urmatoarele:
- aplica online (nu te duce in sucursala pentru ca e plin de idioti)
- ignora orice taxa / comision din documentele pe care le-ai citit pana acum pentru ca nu se aplica la OTP Lejer
- exista un singur cost: 12 lei pe luna; daca (1) suma incasarilor in cont pe parcursul unei luni este minim 1200 lei si (2) faci cel putin o plata pe luna prin internet banking, costul devine 0 lei (in loc de 12); daca mai ai un cont la o alta banca (care nu taxeaza transferurile prin internet banking catre alte banci ex. Libra Bank), e foarte simplu sa indeplinesti cele 2 conditii: faci 2 transferuri programate de 1200 lei, in fiecare luna, intre cele doua conturi (adica plimbi 1200 lei intre cele 2 conturi)

Si chiar in cazul in care ceva nu-ti place, poti sa renunti oricand la cont fara nicio taxa de reziliere.

P.S. Nu este recomandata folosirea cardului la plati in strainatate deoarece OTP foloseste o tampenie numita "dubla conversie" care genereaza un curs foarte prost.




Ma interesau pentru dobanda usd. Otp sunt pe locul 2 dupa Garanti.

Angajata zicea ca e totul zero, deci mintea .

In draftul online nu pomeneau de rulaje.

Azi este prima zi de oferta Lejer zero.

 ColdFusion, on 15 aprilie 2022 - 19:23, said:

Cred ca Malineanu face referire la promotia in vigoare, pana pe 27 aprilie, unde nu mai exista acea conditie de incasare venit:
https://www.otpbank....i-pe-viata-2022

E practic varianta promotiei de black friday .... "de primavara"
da

 darkangel2, on 15 aprilie 2022 - 19:31, said:

N-am vazut-o pe asta!
Cu atat mai bine!



Poate vrei sa te uiti si la oferta Libra Bank - zero costuri fara nicio conditie.
Mai nou au bagat si 10% reducere la plata cu cardul la anumiti comercianti.
Daca ar trebui sa aleg intre OTP si Libra Bank, as alege Libra.
Sigur ca poti sa deschizi cont la ambele (cu cat mai multe conturi gratuite la mai multe banci cu atat mai bine; daca vreuna se tine de "prostioare", te muti instant la alta).


o sa  ma uit însă Libra n are dobanzi bune la depozite usd.

Edited by Malineanu, 15 April 2022 - 22:00.


#267
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

 Malineanu, on 15 aprilie 2022 - 22:09, said:

Angajata zicea ca e totul zero, deci mintea .
In draftul online nu pomeneau de rulaje.

Daca vorbea despre campania "Primavara cu 0 Costuri PE VIATA- 2022", atunci (cred ca) are dreptate.
Daca vorbea despre pachetul OTP Lejer (contractat in afara campaniei), atunci greseste.
Eu am OTP Lejer contractat acum 1 an si jumatate (ii spunea OTP "LeZero" pe atunci).

 Malineanu, on 15 aprilie 2022 - 22:09, said:

o sa  ma uit însă Libra n are dobanzi bune la depozite usd.

Ma indoiesc ca Libra are dobanzi bune la depozite USD...
Ai grija ca transferul USD prin ordin de plata se face prin minunatele "banci intermediare" care pot percepe taxe destul de mari, nereglementate de nimeni si necunoscute inaintea efectuarii transferului.
Cel mai ieftin ar fi sa schimbi RON in USD chiar la OTP (presupunand ca primesti o rata de schimb decenta).
Pe de alta parte, USD e destul de scump acum, e posibil ca, pana se maturizeaza depozitul, USD sa se ieftineasca si sa te trezesti ca ai pierdut dobanda din cauza diferentei ratei de schimb...

#268
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 darkangel2, on 15 aprilie 2022 - 22:26, said:



Daca vorbea despre campania "Primavara cu 0 Costuri PE VIATA- 2022", atunci (cred ca) are dreptate.
Daca vorbea despre pachetul OTP Lejer (contractat in afara campaniei), atunci greseste.
Eu am OTP Lejer contractat acum 1 an si jumatate (ii spunea OTP "LeZero" pe atunci).



Ma indoiesc ca Libra are dobanzi bune la depozite USD...
Ai grija ca transferul USD prin ordin de plata se face prin minunatele "banci intermediare" care pot percepe taxe destul de mari, nereglementate de nimeni si necunoscute inaintea efectuarii transferului.
Cel mai ieftin ar fi sa schimbi RON in USD chiar la OTP (presupunand ca primesti o rata de schimb decenta).
Pe de alta parte, USD e destul de scump acum, e posibil ca, pana se maturizeaza depozitul, USD sa se ieftineasca si sa te trezesti ca ai pierdut dobanda din cauza diferentei ratei de schimb...

Am usd deja.

Esti sigur cu campania de primavara ? Mi se pare dubios... sa fie zero cu atatea taxe in contract ?

#269
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 darkangel2, on 15 aprilie 2022 - 19:31, said:

N-am vazut-o pe asta!
Cu atat mai bine!



Poate vrei sa te uiti si la oferta Libra Bank - zero costuri fara nicio conditie.
Mai nou au bagat si 10% reducere la plata cu cardul la anumiti comercianti.
Daca ar trebui sa aleg intre OTP si Libra Bank, as alege Libra.
Sigur ca poti sa deschizi cont la ambele (cu cat mai multe conturi gratuite la mai multe banci cu atat mai bine; daca vreuna se tine de "prostioare", te muti instant la alta).
la libra care sunt conditiile sa fie zero ?

#270
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 29.03.2017
Nu exista zero la libra
Deocamdată

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate