Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

OTP Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#307
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 12 iunie 2022 - 11:54, said:

Sau mai simplu si ieftin pentru titluri de stat (Fidelis):

Deschide cont la Tradeville:
- comision administrare (adica periodic) = zero
- platesti doar un comision de 0.1% daca vrei sa tranzactionezi Fidelis in afara perioadei de subscriere (subscrierea nu are comision)

Tradeville are conturi bancare la Libra; daca ai si tu cont la Libra, transferurile in si din contul Tradeville sunt gratuite si instante (in limita 50.000 RON / 10.000 EUR pe zi).
Libra nu are comisioane (aproape) deloc fara ncio conditie...

Cred ca e cea mai buna solutie daca vrei titluri de stat.

Tradeville are conturi bancare si la alte banci ?

Sau macar Libra are vreun pachet cont curent EUR zero pe viata ca altii ? Nu prea vreau sa fac colectie de conturi curente, costa mult o eventuala poprire.

Pare buna ideea cu Tradeville. Trebuie sa le dau email sau au pe undeva conditiile generale  ?

#308
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,602
  • Înscris: 13.03.2005
Da, LibraBank are cont curent în lei / euro / etc, fara costuri. Și nu e nevoie să prinzi un blackfriday, e implicit gratuit.

#309
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 12 iunie 2022 - 14:27, said:

Tradeville are conturi bancare si la alte banci ?

Da, dar transferurile din conturile altor banci nu sunt instante chiar daca transferi intrabancar, adica intre conturile aceleiasi banci (pentru ca contul Tradeville este unic iar alocarea fondurilor in contul personal de investitii nu este automatizata decat pentru contul Libra). In plus, pentru unele banci, s-ar putea sa nu fie nici gratuite retragerile catre contul bancar deoarece banca ar putea percepe comision la primirea banilor in cont (ex: Banca Transilvania).

Conturile Tradeville: https://tradeville.r...-tranzactionare

View PostMalineanu, on 12 iunie 2022 - 14:27, said:

Sau macar Libra are vreun pachet cont curent EUR zero pe viata ca altii ?

Cum a spus si colegul wertyck: da, Libra are cont curent EUR zero pe viata fara nicio conditie.
[ Libra are in plus multe avantaje fata de alte banci, nu-i rau sa ai cont la ei... ]

View PostMalineanu, on 12 iunie 2022 - 14:27, said:

Trebuie sa le dau email sau au pe undeva conditiile generale  ?

Vezi daca gasesti ceva pe aici: https://tradeville.r...lle/info-legale
Nu te costa nimic sa-ti deschizi cont si sa-l mentii sau sa-l inchizi (cu exceptia unui depozit echivalent 500 EUR in RON pe care apoi il poti retrage imediat in contul bancar).
Atentie ca interfata Tradeville nu este foarte........... "intuitiva" (ca sa nu zic altfel).

#310
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Vad ca merg si alte banci

Care sunt conturile bancare in care imi pot alimenta contul de tranzactionare?
In functie de produsul tranzactionat alimentarea contului de tranzactionare va fi facuta in RON, EUR sau USD. Conturile noastre bancare in care poti transfera banii pentru alimentarea contului sunt:
RON
Banca Contul bancar
BANCA ROMANA DE DEZVOLTARE - SMCC RO65BRDE450SV50227304500
BANCA TRANSILVANIA RO11BTRLRONCRT00G7732304
BCR Sucursala UNIREA RO02RNCB0082044160950001
FIRST BANK RO53PIRB4259727674001000
ING BANK Bucuresti RO60INGB0001000110298935
LIBRA BANK Sucursala Stefan cel Mare RO36BREL070001442RO11004
EUR
Banca Contul bancar Cod Swift
BANCA ROMANA DE DEZVOLTARE - SMCC RO10BRDE450SV65556344500 BRDEROBU
BANCA TRANSILVANIA RO23BTRLEURCRT00G7732303 BTRLRO22
FIRST BANK RO19PIRB4259727674002000 PIRBROBU
ING BANK Bucuresti RO69INGB0001000110290722 INGBROBU
LIBRA BANK Sucursala Stefan cel Mare RO88BREL070001442EU11001 BRELROBU
USD
Banca Contul bancar Cod Swift
BANCA TRANSILVANIA RO20BTRLUSDCRT00G7732301 BTRLRO22
BRD SMCC RO06BRDE450SV65556424500 BRDEROBU
ING BANK BUCURESTI RO95INGB0001000110294037 INGBROBU
LIBRA BANK Sucursala Stefan cel Mare RO52BREL070001442US11001 BRELROBU

View Postdarkangel2, on 12 iunie 2022 - 17:26, said:

Da, dar transferurile din conturile altor banci nu sunt instante chiar daca transferi intrabancar, adica intre conturile aceleiasi banci (pentru ca contul Tradeville este unic iar alocarea fondurilor in contul personal de investitii nu este automatizata decat pentru contul Libra). In plus, pentru unele banci, s-ar putea sa nu fie nici gratuite retragerile catre contul bancar deoarece banca ar putea percepe comision la primirea banilor in cont (ex: Banca Transilvania).

Conturile Tradeville: https://tradeville.r...-tranzactionare



Cum a spus si colegul wertyck: da, Libra are cont curent EUR zero pe viata fara nicio conditie.
[ Libra are in plus multe avantaje fata de alte banci, nu-i rau sa ai cont la ei... ]



Vezi daca gasesti ceva pe aici: https://tradeville.r...lle/info-legale
Nu te costa nimic sa-ti deschizi cont si sa-l mentii sau sa-l inchizi (cu exceptia unui depozit echivalent 500 EUR in RON pe care apoi il poti retrage imediat in contul bancar).
Atentie ca interfata Tradeville nu este foarte........... "intuitiva" (ca sa nu zic altfel).
Suma minima la prima alimentare este de 3000 ron. Ulterior, poti alimenta oricat doresti.

#311
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Parca la Tradeville sunt ceva mai scumpe titliurile de stat comparativ cu bancile primare ?

#312
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,602
  • Înscris: 13.03.2005
Titlurile de stat au preturi "fixe", indiferent de unde le cumperi....

#313
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019
In perioada de subscriere, pretul unui titlu de stat se compune din:
- pretul nominal - stabilit de stat (acelasi pentru toti intermediarii, de obicei 100 RON pentru titluri in RON)
- comisionul intermediarului pentru subscriere (zero la Tradeville; s-ar putea sa fie zero peste tot dar nu sunt sigur)

In perioada de tranzactionare, pretul unui titlu de stat se compune din:
- pretul pietei (acelasi pentru toti intermediarii pentru ca piata este unica)
- comisionul intermediarului (0.1% la Tradeville)

In aceste conditii, diferentele de pret intre intermediari sunt date doar de comisionul perceput de intermediar.

P.S. Sigur ca trebuie luat in considerare si comisionul necesar mentinerii contului de tranzactionare pe toata perioada posesiei titlurilor, daca exista (ex: comisioane periodice, de administrare; zero la Tradeville).

View PostMalineanu, on 12 iunie 2022 - 18:46, said:

Vad ca merg si alte banci
[...]
Suma minima la prima alimentare este de 3000 ron. Ulterior, poti alimenta oricat doresti.

Corect!
Imi e neclar daca intrebi ceva sau doar constati...

P.S. Poate ar trebui sa ne mutam pe alt topic ca suntem offtopic...
Sau da-mi mesaj in privat...

Edited by darkangel2, 12 June 2022 - 19:22.


#314
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 12 iunie 2022 - 19:21, said:

In perioada de subscriere, pretul unui titlu de stat se compune din:
- pretul nominal - stabilit de stat (acelasi pentru toti intermediarii, de obicei 100 RON pentru titluri in RON)
- comisionul intermediarului pentru subscriere (zero la Tradeville; s-ar putea sa fie zero peste tot dar nu sunt sigur)

In perioada de tranzactionare, pretul unui titlu de stat se compune din:
- pretul pietei (acelasi pentru toti intermediarii pentru ca piata este unica)
- comisionul intermediarului (0.1% la Tradeville)

In aceste conditii, diferentele de pret intre intermediari sunt date doar de comisionul perceput de intermediar.

P.S. Sigur ca trebuie luat in considerare si comisionul necesar mentinerii contului de tranzactionare pe toata perioada posesiei titlurilor, daca exista (ex: comisioane periodice, de administrare; zero la Tradeville).



Corect!
Imi e neclar daca intrebi ceva sau doar constati...

P.S. Poate ar trebui sa ne mutam pe alt topic ca suntem offtopic...
Sau da-mi mesaj in privat...

Este topic separat pentru titluri de stat, nu stiu cat se poate discuta acolo scizionat de banci insa incercam.

La Tradeville care este comisionul de rascumparare la maturitate ?

Edited by Malineanu, 12 June 2022 - 20:50.


#315
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019
La maturitate, statul ramburseaza principalul + dobanda, operatie executata prin intermediar (ex: Tradeville), in mod automat.
Din cate inteleg, aceasta operatie nu e afectata de comisioane (nu sunt sigur caci abia am inceput sa folosesc titlurile de stat, prima maturitate e pe 12 august).

Inteleg ca se doreste ca scenariul cel mai simplu - (1) cumperi titluri de stat prin subscriere initiala si (2) astepti maturitatea (fara sa tranzactionezi titlurile) - sa fie complet scutit de comisioane.
Prin urmare, intermediarul poate sa comisioneze doar tranzactionarea titlurilor (adica vanzarea / cumpararea pe bursa).
Sigur, este posibil sa nu fi inteles corect....

Acu' am vazut topicul de titluri de stat... Putem continua acolo....

#316
diabolyk

diabolyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 03.07.2017
Bună dimineața. Vroiam să vă întreb pe voi care folosiți Android dacă,  cardurile de OTP fie că sunt viza MasterCard de debit de credit sau de firmă pot fi înrolate în Google play. Pe site am văzut că nu suportă Google pay și ca otp are aplicația ei de plăți, otpay. As fi vrut sa trec la android dar cum nici raiffeisen nu suporta google pay (la fel, aplicație proprie, din motive financiare), dacă nici otp nu suporta google pay atunci cred ca renunț. Plătesc mult cu ceasul și cum nici raiffeisen, nici otp nu au dezvoltat aplicații pt wear os (și nici nu cred ca vor dezvolta), nu pot plăti cu ceasul de la samsung, deci inutil dpmdv.

#317
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
OTP Bank apare pe site-ul Google Pay https://support.goog.../12168918?hl=en
Pe site-ul bancii nu este mentionat nimic, probabil ca vor anunta oficial in perioada urmatoare.

#318
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Am reusit sa adaug cardul in google wallet.
Am primit cod de verificare, am primit si notificare in OTP Smart Bank cu verificarea.

Urmeaza sa incerc si o plata la comercianti.

Edited by zerookool, 19 September 2022 - 19:15.


#319
vally86

vally86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 22.08.2005
Am reusit si eu sa adaug cardul de debit de persoana fizica in Google Wallet, a mers ok.
Cardul de debit de persoana juridica nu a mers. Poate mai dureaza un pic acolo.

#320
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Pare că deocamdată numai cardurile Mastercard au fost înrolate.
Cele de PJ sunt Visa, deci încă nu au ajuns în GPay.

#321
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am retras de la un bancomat non otp 100 lei cu cardul curve (cardul otp in spate). Suma decontata a fost 101,96 lei. Aveti idee de ce a decontat o suma mai mare?

#322
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 29.03.2017
Comision?

#323
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu imi apare comision separat, ci imi apare suma decontata 101.96 lei, desi la sume in asteptare aveam 100 lei. In mod normal ar trebui sa vada tranzactia ca pe o plata cu cardul, nu?

#324
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
Cardul otp nu se bagă în curve. Face conversie lei euro lei. Din cauza otp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate