Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

RABLA Electrocasnice 2020 - IOC?

* * * - - 4 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
299 răspunsuri în acest subiect

#1
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.108
  • Înscris: 16.02.2008
Programul e mort oficial aici:
https://afm.ro/rabla...ctrocasnice.php

Dar in acest an, suntem zeci de mii de cetateni, care au nevoie ca sa RECICLEZE cu un avantaj de valorificare deseuri.
Omul are nevoie non-stop de acest program, adica exact atunci cand i se strica un electrocasnic si trebuie sa cumpere altul, nu numai atunci cand se trag sfori de catre marii jmecheri din retail ca sa-si vanda stocurile de produse rebut cu pret asa-zis redus.

Sunt si eu interesat cum vrea acest "guWern" sa indeplineasca obiectivele de mediu ale Romaniei, atata timp cat noi utilizatorii, NU avem unde si cum valorifica electrocasnicele uzate.

Chiar sunt curios daca in perioada aceasta a reusit cineva sa valorifice in Bucuresti electrocasnicele vechi/defecte, unde, in ce mod si cu ce valoare?

In orice tara civilizata, vine reciclatorul la tine acasa, iti ia electrocasnicele si iti ofera o suma, sau un voucher de reducere pentru alt aparat nou.

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007
Se recicleaza bre  dar la acest "guWern" e pe  initiativa cetateneasca nu pe baza de pomana

#3
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Exista doar initiativa privata a Altex, mult mai slaba, care ofera un voucher de 150 lei (pe care-l poti cheltui tot la ei in urmatoarele 3 luni) si unde platesti 15 lei preluarea deseului electrocasnic de la somiciliu.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postgry2000, on 11 august 2020 - 16:17, said:

Programul e mort oficial aici:
https://afm.ro/rabla...ctrocasnice.php

Dar in acest an, suntem zeci de mii de cetateni, care au nevoie ca sa RECICLEZE cu un avantaj de valorificare deseuri.
Omul are nevoie non-stop de acest program, adica exact atunci cand i se strica un electrocasnic si trebuie sa cumpere altul, nu numai atunci cand se trag sfori de catre marii jmecheri din retail ca sa-si vanda stocurile de produse rebut cu pret asa-zis redus.

Sunt si eu interesat cum vrea acest "guWern" sa indeplineasca obiectivele de mediu ale Romaniei, atata timp cat noi utilizatorii, NU avem unde si cum valorifica electrocasnicele uzate.

Chiar sunt curios daca in perioada aceasta a reusit cineva sa valorifice in Bucuresti electrocasnicele vechi/defecte, unde, in ce mod si cu ce valoare?

In orice tara civilizata, vine reciclatorul la tine acasa, iti ia electrocasnicele si iti ofera o suma, sau un voucher de reducere pentru alt aparat nou.

Ai nevoie de un obiect electrocasnic nou, mergi si cumperi de la magazin .
Ai nevoie , adica trebuie neaparat. atunci cumperi.
Daca ai ceva similar stricat merge la reciclare.

Editat de keta, 11 august 2020 - 16:42.


#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.976
  • Înscris: 29.07.2017
Probabil ca o sa-i dea drumul. Dar trebuie sa fii pe faza.  Anul trecut am aflat intamplator in timp ce ascultam radioul. Pana seara pe la 20 s-au dat toate voucherele.
Tin minte ca am postat chiar pe forum daca e cineva interesat.

#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 669
  • Înscris: 02.05.2008
Daca ai nevoie te duci si-ti cumperi. Iar produsul vechi il duci la centru de reciclare. Nu tre sa te impinga statul de la spate Posted Image
Daca astepti voucherul ca sa cumperi inseamna ca n-ai nevoie de produs ai nevoie de o pomana.

Editat de Maryus89, 11 august 2020 - 16:53.


#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007
Acel Voucher e o pacaleala pentru prosti....Cine musca e acolo, cine nu...nu conteaza.
Ce naiba ca toti suntem pescari in RO....

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.499
  • Înscris: 10.08.2005

View Postketa, on 11 august 2020 - 16:40, said:

Daca ai ceva similar stricat merge la reciclare.
din pacate comunitatea s-a multumit cu 3 R (redu refoloseste recicleaza)
uitand de cel mai important R (repara).

View Postgry2000, on 11 august 2020 - 16:17, said:

In orice tara civilizata, vine reciclatorul la tine acasa, iti ia electrocasnicele si iti ofera o suma, sau un voucher de reducere pentru alt aparat nou.
In orice tara civilizata suni la copania de gunoi iti trimite masina potrivita, predai gunoiul.
Clientul plateste compania, nu invers. Mizeria cu voucherul e pentru a incuraja consumul orb.

Editat de MarianG, 11 august 2020 - 19:08.


#9
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Pe la noi tot se mai repara cate ceva (un frigider, o masina de spalat, un AC). In Vest se arunca direct cand se strica.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.745
  • Înscris: 13.06.2004
Unul dintre cele mai dăunătoare obiceiuri ale umanităţii.
La noi refoloseşte e unori valabil, alteori nu e.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.905
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgry2000, on 11 august 2020 - 16:17, said:

Programul e mort oficial aici:
https://afm.ro/rabla...ctrocasnice.php

Dar in acest an, suntem zeci de mii de cetateni, care au nevoie ca sa RECICLEZE cu un avantaj de valorificare deseuri.
Omul are nevoie non-stop de acest program, adica exact atunci cand i se strica un electrocasnic si trebuie sa cumpere altul, nu numai atunci cand se trag sfori de catre marii jmecheri din retail ca sa-si vanda stocurile de produse rebut cu pret asa-zis redus.

Sunt si eu interesat cum vrea acest "guWern" sa indeplineasca obiectivele de mediu ale Romaniei, atata timp cat noi utilizatorii, NU avem unde si cum valorifica electrocasnicele uzate.

Chiar sunt curios daca in perioada aceasta a reusit cineva sa valorifice in Bucuresti electrocasnicele vechi/defecte, unde, in ce mod si cu ce valoare?

In orice tara civilizata, vine reciclatorul la tine acasa, iti ia electrocasnicele si iti ofera o suma, sau un voucher de reducere pentru alt aparat nou.
am văzut act de casare auto, în Germania, a plătit 400 de euro pentru ca i-a luat masina la fier vechi. Doar la romani e chestia asta, ca tre sa curgă pomana din toate părțile.

View Postketa, on 11 august 2020 - 16:57, said:

Acel Voucher e o pacaleala pentru prosti....Cine musca e acolo, cine nu...nu conteaza.
Ce naiba ca toti suntem pescari in RO....
Anul trecut am pescuit tv cu diagonala de 99 la 400 lei, masina de spalat la 480.

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostMarianG, on 11 august 2020 - 19:07, said:

din pacate comunitatea s-a multumit cu 3 R (redu refoloseste recicleaza)
uitand de cel mai important R (repara).
Sunt atatea electrocasnice ce se arunca fara a fi defecte, doar ca le este lene sa le curete, multe altele se arunca pentru ca le considera depasite moral.










#13
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 14.08.2018
"GuWerner-ul" pare un veritabil dusman al mediului, in paranteza fie zis...insa au existat anul asta "zile ale debarasarii"-cel putin in Bucuresti.Prea putin mediatizate...

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.745
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, ar trebui acceptate doar cele cu adevărat defecte sau foarte uzate moral. În rest, nu.

#15
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.108
  • Înscris: 16.02.2008

View PostEugenCernat, on 11 august 2020 - 16:34, said:

Exista doar initiativa privata a Altex, mult mai slaba, care ofera un voucher de 150 lei (pe care-l poti cheltui tot la ei in urmatoarele 3 luni) si unde platesti 15 lei preluarea deseului electrocasnic de la somiciliu.

Da, e frectie curata la pachet pentru fraieri. Am cercetat si eu inainte sa scriu aici, preturile de acolo absolut toate sunt mai mari ca la restul competitorilor. Deci nu este niciun buy-back real ci e pacaleala. Toata pacaleala asta are ca efect fuga clientilor la emag/ideall si aruncarea pe camp a masinilor de spalat.

La noi e numai o hotie si talharie din partea acestora. Clientul e bun de pacalit cand vor ei sa-si vanda rebuturile in blech fraidai, de la fraieri.

View Postdjl, on 11 august 2020 - 21:09, said:

Unul dintre cele mai dăunătoare obiceiuri ale umanității.
La noi refolosește e unori valabil, alteori nu e.

Nu mai exista asa ceva in consumerismul actual.
Era in anii 70-80 cand inca aveam civilizatie si progres.

View PostDriade, on 12 august 2020 - 13:56, said:

"GuWerner-ul" pare un veritabil dusman al mediului, in paranteza fie zis...insa au existat anul asta "zile ale debarasarii"-cel putin in Bucuresti.Prea putin mediatizate...

Debarasarii spui?
Si clientul ce valorifica la afacerea asta?
De curiozitate, stii cat e taxa DEEE pentru aceste deseuri grele si mari, cu latura peste 50 de cm?

Este 36 de lei TVA inclus, la OTR si este inclusa in toate facturile masinilor de spalat puse pe piata.

Macar taxa respectiva daca o reduce in mod real emag-ul cand predai la schimb in momentul livrarii masina veche de spalat. Vezi tu undeva aceasta politica pe site-ul lor?

Din cauza asta nu e civilizatie la noi si nu se indeplinesc obiectivele de mediu.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.905
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, doar pentru ca romanul nu e civilizat, și nu reciclează. E nesimțit, de ce sa fie civilizat dacă lui nu-i iese nimic din chestia asta?

#17
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Minune, siteul afm a revenit la viata! Din pacate, degeaba: "În prezent nu există o sesiune de finanțare deschisă în cadrul Programului"
https://www.afm.ro/r...ctrocasnice.php

#18
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.864
  • Înscris: 12.05.2006
Cei de la ROREC vin si ridica GRATIS electrocasnicele mari vechi.
Acum cativa ani ofereau si tichet cadou pentru anumite aparate mari (gen frig, rufe, dar nu aragaz). Stiu asta pt ca i-am chemat sa ridice de la soacra-mea un aragaz vechi. Am sunat, facut programare. L-am lasat pe holul scarii, venit, luat.
Aici au inclusiv formular de comanda online dar pot fi si contactati: https://www.colecteaza.ro/contact/
Deci daca nu ai interes sa dai la schimb, sunt cea mai eleganta solutie.

O alta alternativa - este METRO - au centru de reciclare - am dus un fier stricat acolo. Nu era nimeni, asa ca l-am pus acolo peste mormanul de msr-uri...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate