Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Casă în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#55
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Sergiu la modelul exemplu pune casa de o parte și de alta sa vezi ce interesant arata.
Ideea de la care se pleacă e buna, dar trebuie făcute retușări atât la funcțional cât și la arhitectura ,care nu mă atrage absolut deloc.

#56
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 29.04.2008
Daca vad bine etajul e iesit in consola fata de parter. Banuiesc ca mai scump ca manopera si mai greu de izolat pardoseala. Tehnic vorbind parterul are amprenta undeva la 4.55+ x 22 m. Cam ca un vagon de tren. Lasand la oparte proportia, de ce dl. arhitect foloseste doar 5m din cei 16.5 cat are frontul? E singura solutie pentru incorporarea carportului? Va vedeti intrand in casa printr-un tunel? Care are aproape 9 m? Planurile postate imi intaresc banuiala ca dl. arhitect incearca sa va bage pe gat un proiect facut pe dorintele si gustul altcuiva.

#57
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Pe ce zona ai văzut iesit in consola etajul ? Eu chiar as fi vrut sa vad pe zona de zi unde sunt acei stâlpi pe colt ,pentru a forma un model arhitectural.

Aa faci referire de acel gol - "gang" între locul de parcare și casa.

Nu e consola pentru că reazemă pe zid.

#58
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 29.04.2008
ma rog, oricum va crea niste dificultati la izolare

#59
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanciusergiu84, on 10 august 2020 - 19:37, said:

Imi cer scuze, dar casa aceasta nu are nici un sens...

3D-uri nu ati primit?

Nu am cerut, pe acestea le-am primit doar pentru că eu am insistat să înțeleg de ce “vede” doar această variantă la un teren de 16.5m lățime. Însă în proiectul prietenului său orientarea e diferită de a noastră, accesul e pe vest, grădina pe est, iar garajul și ferestrele sunt spre sud. Din ce mi-a explicat puteau beneficia de o “regulă locală” cu limita de 1m pe partea dreaptă, însă nu s-a dorit din motiv de însorire.

Nu mai știa de ce fiecare cameră are baie proprie, dar proprietarul are copii mari. Spălătoria și CT la etaj mie personal îmi dau frisoane, poate fiind o familie mare li se pare mai simplu să nu ducă rufele în sus și în jos pe scări. Noi vrem zona de sus liniștită, pentru dormitoare și birou (nu putem lucra amândoi din aceeași cameră). E comod să ai baie cu acces din dormitor (așa avem în apartamentul în care locuim acum), însă trei băi sus pentru noi ar fi o risipă de spațiu...

Ca să rezum, el consideră că această opțiune e cea mai bună și pentru noi, și nu e dispus să modifice prea mult - nu vrea să rămână nici el, nici noi cu insatisfacții. Așa că în momentul de față nu prea am curaj să continuăm cu el, chiar dacă am comunicat mai mult decât cu ceilalți arhitecți cred că doar am reușit să ne distanțăm în loc să ne apropiem ca viziune.

#60
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postroman_roman, on 10 august 2020 - 19:46, said:

Sergiu la modelul exemplu pune casa de o parte și de alta sa vezi ce interesant arata.
Ideea de la care se pleacă e buna, dar trebuie făcute retușări atât la funcțional cât și la arhitectura ,care nu mă atrage absolut deloc.

Consider că lucrările pe care le face sunt foarte frumoase, au acel “ceva”€ť care te face să te uiți de două ori la ele, mi se pare că au un stil modern, dar natural, nu forțat, se încadrează frumos în peisaj. Atașez două lucrări realizate acum câțiva ani, cam la fiecare a menționat că proprietarii i-au fost prieteni, poate i-au dat mână liberă, poate îi cunoștea mai bine... Deocamdată nu am găsit rețeta€ť care să ne ajute să ajungem pe aceeași lungime de undă și n-aș vrea să tot aud că numai unul din noi a făcut facultatea de arhitectură, poate așa o fi stilul său mai sarcastic, însă serviciile sale nu sunt cele mai ieftine, iar eu mă aștept la un dram de respect în calitate de client 😕Attached File  A0D138FE-4C2C-4080-84CA-F37599CEB702.jpeg   231.01K   67 downloads

Attached Files



#61
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nici eu nu recomand sa mergeti mai departe daca nu sunteti convinsi, oricum acel proiect nu vi se prea potriveste pe teren sau pe nevoi. Puteti merge pe casa in L fara atata risipa de spatiu si energie pe incalzire/racire, betoane... dar casa va imbratisa carportul... degeaba ai ferestre spre sud daca mori de cald si tot ce vezi sunt acele masini...

Ganditiva si la peisagistica din curte, poate fi singura natura din jungla de beton. Pomii mai ales dau umbra si intimitate. Spor la cautari si luati lucrurile usurel, ca o aventura misterioasa in necunoscut.

#62
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postloria48, on 10 august 2020 - 22:23, said:

Consider că lucrările pe care le face sunt foarte frumoase, au acel “ceva”€ť care te face să te uiți de două ori la ele, mi se pare că au un stil modern, dar natural, nu forțat, se încadrează frumos în peisaj.
Da ,arată bine. Însă la modelul de referință ,cel prezentat ca potrivit și pentru voi, nu cred că s-ar reuși o arhitectura asemănătoare decât că are acea cărămidă aparentă. Atât. Ce strica e acea rupere de panta pe fațada principală ce da un ton anost pentru că nu se leagă cu nimic arhitectural cu restul construcției. Însă e posibil ca planul fațadei sa fie înșelător, si că în 3d sau in realitate sa arate diferit și mai interesant.


PS. Pentru o astfel de arhitectură pune bani deoparte atât pentru materiale cât și pentru manopera :)


#63
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanciusergiu84, on 10 august 2020 - 22:59, said:

Nici eu nu recomand sa mergeti mai departe daca nu sunteti convinsi, oricum acel proiect nu vi se prea potriveste pe teren sau pe nevoi. Puteti merge pe casa in L fara atata risipa de spatiu si energie pe incalzire/racire, betoane... dar casa va imbratisa carportul... degeaba ai ferestre spre sud daca mori de cald si tot ce vezi sunt acele masini...

Ganditiva si la peisagistica din curte, poate fi singura natura din jungla de beton. Pomii mai ales dau umbra si intimitate. Spor la cautari si luati lucrurile usurel, ca o aventura misterioasa in necunoscut.

View Postroman_roman, on 11 august 2020 - 07:28, said:


Da ,arată bine. Însă la modelul de referință ,cel prezentat ca potrivit și pentru voi, nu cred că s-ar reuși o arhitectura asemănătoare decât că are acea cărămidă aparentă. Atât. Ce strica e acea rupere de panta pe fațada principală ce da un ton anost pentru că nu se leagă cu nimic arhitectural cu restul construcției. Însă e posibil ca planul fațadei sa fie înșelător, si că în 3d sau in realitate sa arate diferit și mai interesant.


PS. Pentru o astfel de arhitectură pune bani deoparte atât pentru materiale cât și pentru manopera :)

Am obținut și planuri 3D pentru proiectul aflat acum în construcție, propus și pentru noi...

Attached Files



#64
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  1.JPG   65.89K   34 downloadsAttached File  2.JPG   59.8K   32 downloadsAttached File  3.JPG   49.19K   35 downloadsAttached File  4.jpg   307.46K   30 downloads

#65
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postroman_roman, on 11 august 2020 - 09:11, said:


Nouă ne-au plăcut variantele acestea, la o căutare pe Google, dar nu știu dacă s-ar încadra în 10.5m lățime 🤔 Poate facem un garaj mai mare, dar nu neaparat dublu.

Attached Files



#66
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
eu am o casa pe un teren cu front de 15ml și nu a iesit vagon. Depinde de arhitect. Casa este rezultatul colaborării cu mai mulți arhitecți, după ce nu am fost mulțumiți de rezultatele primului. Deci, dacă nu îți place ce face pentru tine, nu în general, ii dai viteza și cauți altul.Ca și dimensiuni mi se-a părut ca vrei o casa mai mare decât a mea, câte persoane sunteți de este nevoie de 3 bai la etaj?
Recomand CT și spălătorie la parter, de unde poți scoate rufele în curte relativ ușor, nu traversând toată casa.
Dacă se poate, evita ferestrele spre vest, de la vest soarele întra mai orizontal în casa și încălzește tare locuință. Eu am și în timpul verii rulourile sunt mai tot timpul trase, negând faptul ca am geamuri mari și încăperi teoretic luminoase.

#67
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,985
  • Înscris: 08.06.2005
Uite inca un model pentru terenul tau. Model de compartimentare. Fara sa te lipesti de vreun vecin.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zvTITRrXD1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 17 August 2020 - 13:12.


#68
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanfizesan, on 16 august 2020 - 22:17, said:

eu am o casa pe un teren cu front de 15ml și nu a iesit vagon. Depinde de arhitect. Casa este rezultatul colaborării cu mai mulți arhitecți, după ce nu am fost mulțumiți de rezultatele primului. Deci, dacă nu îți place ce face pentru tine, nu în general, ii dai viteza și cauți altul.Ca și dimensiuni mi se-a părut ca vrei o casa mai mare decât a mea, câte persoane sunteți de este nevoie de 3 bai la etaj?
Recomand CT și spălătorie la parter, de unde poți scoate rufele în curte relativ ușor, nu traversând toată casa.
Dacă se poate, evita ferestrele spre vest, de la vest soarele întra mai orizontal în casa și încălzește tare locuință. Eu am și în timpul verii rulourile sunt mai tot timpul trase, negând faptul ca am geamuri mari și încăperi teoretic luminoase.

Proiectul dat exemplu de arhitect e în construcție acum, îl face pentru un prieten de-al său. Nu vrem mai mult de două băi la etaj, avem patru dormitoare sus și unul jos, dintre care două vor fi folosite ca birouri (home office, nu relații cu publicul). În apartamentul actual avem trei dormitoare, unul e folosit ca birou, și am pus acolo și o canapea extensibilă pentru oaspeți. Ce am învățat noi de aici e că treaba asta nu e chiar ok, pentru că trebuie să scoli musafirii cu cel puțin jumătate de oră înainte să începi lucrul dimineața, și nu toată lumea e încântată să se trezească la 7:30.

Nu am citit jurnalul tău, am pus pe listă, dar nu am apucat :)

#69
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Multe dormitoare... Daca nu va suparati, cati copii aveti sau va doriti, sau sunt pentru musafiri dormitoarele?

Se poate pune o canapea in living pt musafiri, nu cred ca pot avea pretentia la camera dedicata sau exista taxi daca consuma sau n-au masina... nu vreau sa fiu rau dar prieteniile se mai sting dupa o varsta cand apar copii si te trezesti cu spatiu in plus de intretinut si curtea micsorata...

Doua bai se mai intelege desi eu personal prefer una daca spatiul nu o permite cum e cazul de fata cu deschiderea terenului. Trei bai e exagerat. Chiar si a 2-a baie poate ridica probleme cu amplasarea din punct de vedere al canalizarii. Atentie si nu curga apa de la wc prin tavanul fals de la living/bucatarie sau dormitoare!

#70
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdanfizesan, on 16 august 2020 - 22:17, said:

...
Recomand CT ... la parter, ...
...
Chiar si in cazul existentei unui demisol ?

View Postdanfizesan, on 16 august 2020 - 22:17, said:

...
Recomand ...spălătorie la parter, ...
...
Asta depinde mult de stilul de viata al fiecarei familii. (Nasii mei si-au facut spalatoria, si cu rol de uscatorie, echipata corespunzator - si nu ma refer la  masinaria aia de-i zice uscator,  la etaj; hainele de peste zi sunt puse acolo , spalate-uscate si depozitate tot pe laetaj pe undeva. Noi avem spalatoria la parter, e un pic de umblat jos-sus si minvers, ma-ntelegi.)

View Postdanfizesan, on 16 august 2020 - 22:17, said:

...
... poți scoate rufele în curte relativ ușor, nu traversând toată casa.
...
Se mai scot rufele (sa nu zic chilotii) in curte ?

#71
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Se mai scot, ca se usuca misto la soare, batute de vant, sau inghetate de frig.
Bine, daca ai casa la oras si terenul mic nu-ti prea vine sa le scoti, cred.

#72
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcristobob, on 19 august 2020 - 15:32, said:

Chiar si in cazul existentei unui demisol ?


Asta depinde mult de stilul de viata al fiecarei familii. (Nasii mei si-au facut spalatoria, si cu rol de uscatorie, echipata corespunzator - si nu ma refer la  masinaria aia de-i zice uscator,  la etaj; hainele de peste zi sunt puse acolo , spalate-uscate si depozitate tot pe laetaj pe undeva. Noi avem spalatoria la parter, e un pic de umblat jos-sus si minvers, ma-ntelegi.)


Se mai scot rufele (sa nu zic chilotii) in curte ?
Pai daca are demisol atunci CT la demisol, eu eram setat in minte cum este la mine, si varianta propus lor era cu CT la etaj.
Si da, noi inca uscam haine la soare, chiar daca am uscator de haine de 14 ani. El are rolul lui, si timpul lui cand este folosit.
In cazul nostru, adunam hainele in baia de sus, si o data la una 2 zile le ducem jos si se spala/usca. Dupa aceea trebuie impartite pe apartinatori/impaturate si apoi fiecare si le duce in camera lui. Dusul sus/jos este partea minima, spalatul, intinsul la uscat, impaturitul etc aceste sunt partile care consuma timp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate