Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casă în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011
Am achiziționat recent în Cluj-Napoca o casă cu amprenta de 146mp (construcție veche care a fost extinsă și apoi mansardată acum 20-25 de ani), amplasată pe un teren de 700mp cu front de 16.5m. Suntem la începutul “aventurii”€ și ne-ar prinde bine câteva sfaturi legate de amplasare, deoarece terenul are un oareșce dezavantaj, frontul fiind spre sud și grădina spre nord. Din ce am discutat cu câțiva arhitecți (nu am finalizat selecția, abia a ieșit CF-ul pe numele nostru), avem două variante:
a) unul recomandă păstrarea peretelui dinspre vecinul din stânga, și amplasarea ferestrelor spre nord și est, precum și un garaj dublu de 2.8m înălțime pe limita de proprietate în dreapta (pe calcan), pentru a închide frontul
b) celălalt consideră că frontul este destul de lat și avem suficient teren pentru a lăsa o retragere de 3m spre vecinul din stânga, pentru a obține o casă în formă de L și a orienta din ferestre spre vest - problema pe care o văd însă aici e că spre vest casa vecinului este P+E, destul de înaltă și lungă. Spre dreapta construcția vecină e ceva mai mică și doar P+M...
Ambii arhitecți cred că se poate beneficia de o regulă locală care permite o retragere de 1m pe una din laturi.
Păreri?

Attached Files


Edited by loria48, 06 August 2020 - 11:27.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
casa-i mansardată tu ce mai vrei sa faci?

despre ce retragere fata de vecinul din stanga vorbesti dacă sunt aproape lipite casele?

#3
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
c) forma de L orientat S-E către dreapta .
garaj dublu in spate in latura mica a L-ului și pe rest camera de zi in fata - bucătărie -baie-camera tehnica .etaj 3 dormitoare ,unul matrimonial cu baie și dressing ,baie comună , doua balcoane .
d) forma de L orientat S-E tot către dreapta iar garajul dublu ar veni în stânga în fața și în spate zona de zi cu bucătărie ,baie și camera tehnica.
e) tot varianta pe L dar alte așezări ,pentru că asta te ajuta mai mult


#4
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View PostEMPP, on 06 august 2020 - 11:49, said:

casa-i mansardată tu ce mai vrei sa faci?

despre ce retragere fata de vecinul din stanga vorbesti dacă sunt aproape lipite casele?

Am omis să specific că din păcate compartimentarea actuală nu e ok pentru nevoile unei familii, accesul la mansardă e pe exteriorul casei. De fapt nu s-a mai locuit acolo din 2008, a tot fost închiriată la diverse firme. Proiectul nostru va implica demolare parțială sau chiar totală.

#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Eu as lasa 3 metri spre ambii vecini.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z6VZtMJnMJM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20200806_132158.jpg   95.96K   123 downloads
O schiță făcută în fugă

#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Posted Image  Daca te lipesti de vecini trebuie acord de la ei. Subzidire, expertize si alte complicatii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/97jsubo8r6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 06 August 2020 - 12:39.


#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Varianta "a".

De ce?

Deoarece spre vest oricum nu vei beneficia de prea multa lumina odata fiind spre vest si a doua oara fiind vecinul P+E mai inalt, dupa cum spui tu.

Ar trebui sa vezi si cum si daca vecinul dispre est are ferestrele catre curtea ta.

#9
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmircea812, on 06 august 2020 - 12:38, said:

Posted Image  Daca te lipesti de vecini trebuie acord de la ei. Subzidire, expertize si alte complicatii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/97jsubo8r6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nici unul din vecini nu e pe calcan, ambii au însă retragerea sub 1m (pe stânga e 50cm). Am discutat și varianta cu subsol, e parte din “tema” noastră, iar unul din arhitecți a sugerat varianta de subsol sub garaj, ceea ce ar fi suficient pentru noi. Nu am făcut încă studiul geologic, însă terenul este în cartierul Gheorgheni și e plat, sperăm să nu fie problematic... Am înțeles din discuțiile avute până acum și din ce am citit pe forum că subsolurile nu sunt recomandate pe la noi, pentru că de obicei execuția lasă de dorit.

#10
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postiladi, on 06 august 2020 - 13:11, said:

Varianta "a".

De ce?

Deoarece spre vest oricum nu vei beneficia de prea multa lumina odata fiind spre vest si a doua oara fiind vecinul P+E mai inalt, dupa cum spui tu.

Ar trebui sa vezi si cum si daca vecinul dispre est are ferestrele catre curtea ta.

Nici unul din vecini nu are ferestre mari spre curtea noastră, cel din dreapta are o fereastră mică de la o baie.

Cred că până la urmă va fi un “trade-off” între orientarea ferestrelor/lumină și câtă grădină rămâne în partea din spate, ideea a) ne plăcea deoarece s-ar închide frontul și am rămâne cu mai multă curte. Nu ne imaginăm că vom petrece prea mult timp în fața casei...


View Postroman_roman, on 06 august 2020 - 12:25, said:

Attachment IMG_20200806_132158.jpg
O schiță făcută în fugă

Mulțumesc, nu mă încântă partea aceea care rămâne neutilizată în dreapta ��

#11
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ce ai dori mai exact să conțină această construcție ?

#12
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postroman_roman, on 06 august 2020 - 14:27, said:

Ce ai dori mai exact să conțină această construcție ?

Pe wishlist momentan avem așa, în mp utili:

SUBSOL 52.00
spațiu tehnic 15.00
spații depozitare (rece/ pivniță) 12.00
spații depozitare (rece/ pivniță) 25.00

PARTER. 110.00
hol acces 7.00
garderobă 5.00
camera de zi 35.00
bucătărie + loc de luat masa 23.00
cămară 7.00
cameră oaspeți (eventual birou) 18.00
baie oaspeți 5.00
casa scării acces subsol/ etaj 10.00
garaj 40.00

ETAJ. 110.00
dormitor matrimonial 20.00
garderobă matrimonială 10.00
baie matrimonială 8.00
camera 1 16.00
camera 2 16.00
baie 10.00
birou (lavanderie) 15.00
casa scării + hol 15.00

#13
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E simplu!

1. E foarte bun accesul de pe sud. Daca era de pe nord aveai "fatada" cam nasoala, crede-ma.

2. La o deschidere de 16,5m e foarte bine sa lasi macar 3m retrageri, ramane arhisuficient 10m pe acea latura.

3. Pe laterale faci geamuri de anexe (bai, luminatoare holuri...) iar in fata si in spate spre gradina geamurile camerelor

4. Ajustezi geamurile dupa ce hotarasi aplasarea casei si dupa ce urmaresti cum cade lumina solara pe parcursul zilei, la dormitoare vrei lumina de rasarit SE. Iar terasa e perfecta vara pe N la umbra in spatele casei.

Se lucreaza pe hartie, schematic si apoi la cote, dezvolti una sau mai multe variante, ceri pareri si vizionezi case.
Distractie placuta, tratati-o ca pe o aventura!

#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La lista de mai sus as merge cu retragerile laterale 2m stanga și 3m dreapta pentru că sunt multe încăperi ce vor avea nevoie de ferestre și lățime - 11-11.5 m cât ar rămâne din lățimea terenului.


#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmircea812, on 06 august 2020 - 12:21, said:

Eu as lasa 3 metri spre ambii vecini.
Nu. In acest caz, nu.

#16
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Fara acord notarial, cred ca vorbim degeaba despre retrageri sub 3m...

#17
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Si fara PUD...

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
de curios cat ai dat pe o casa demolabila?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate