Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Casă în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#37
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmircea812, on 10 august 2020 - 13:59, said:

La cum vorbeste arhitectul e prea ''bun'' pentru tine. Si eu sunt in faza de proiect, arhitectul meu e ditamai profesorul la Universitatea de arhitectura din Bucuresti si pana si el imi explica de ce nu a putut aplica ''ideile'' mele :)

“Al nostru” nu cred că e în Universitate, însă are multiple proiecte premiate. Mulți ani am locuit într-un cartier din Cluj unde era o clădire foarte urâtă, treceam zilnic pe lângă ea în drum spre serviciu... La un moment dat am văzut-o cu schele, a ieșit o bijuterie după, și a fost doar o extindere cu modificarea fațadei. Mereu mi-am spus că voi încerca să dau de echipa respectivă când ne vom face casă, dar pesemne că nu degeaba avem un proverb despre pomul lăudat!

#38
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu mi se pare prea inteligent sa faci casa pe calcan la o asemenea latime a terenului, e mult mai frumoasa o casa mai patratoasa centrata pe teren decat una tip vagon pe calcan, pe deasupra si cu fatada acoperita de garaj. Omul mi se pare deplasat putin, dupa cum vorbeste si dupa ce a desenat acolo in planul acela de situatie al prietenilor, cine are vrea sa alerge printr-o casa de 22m lungime?

Unii evita scarile ca fiind greoaie, ma intreb prietenii vostri cum se vor descurca cu o singura scara intr-o casa lunga de 22m? Vor sa se simta ca in studentie, la camin? In mintea arhitectului asta e posibil dar o casa patratoasa cu laturi de aproximativ 10m intr-un teren de 16,5 nu ar arata si nu s-ar trai mai bine in ea?

Edited by danciusergiu84, 10 August 2020 - 14:38.


#39
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postdanciusergiu84, on 10 august 2020 - 11:46, said:

Din schita de mai sus eu nu-mi dau seama cum rezulta 16,5m deschiderea terenului... eu vad acolo 13,6m.

Cam asa ceva as face eu daca terenul are 16,5m:

(garaj lipit de casa, terasa in spate spre o gradina, fatada frumoasa cu geamuri mari spre drumul de acces respectiv S, geamuri utilitare putine si mici pe laterale)
Corect ,doar că garajul lipit de casa la modul asta implica mai puține ferestre către drum.
Attached File  IMG_20200810_153146.png   489.22K   38 downloads

#40
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postroman_roman, on 10 august 2020 - 14:24, said:


Ai prezentat arhitectilor contactați aceasta lista ?



Schițe pe baza preferințelor voastre conturate într-o temă de proiectare ,sau el va propune ceva în funcție de teren ,ce s-ar încadra ?

Da, am prezentat lista arhitecților cu care am discutat, ei au mai ajustat suprafețe pt holuri, scări etc, +- ieșim cam tot pe acolo ca suprafață utilă. Inițial când am discutat cu primul ne-am bucurat că terenul e ok pentru o construcție nouă, e adevărat că prima schiță pe care a desenat--o atunci e fix proiectul pe care îl face pentru prietenul său. Nu am discutat amplasarea exactă atunci, doar am schimbat câteva idei.

Nu am discutat alte variante până ce ne-am întâlnit cu alt arhitect, care ne-a sugerat să luăm în considerare forma de L cu deschiderea spre stânga, în ideea de a beneficia de mai multă lumină. Cel de-al doilea consideră că terenul e destul de generos pentru retrageri de 3m, primul insistă că nu e...

În ofertă se specifică așa legat de plată: “10% la acceptul schitei (contine max. 2 schite gandite pe baza de tema) (prin schita se intelege desene grafice de mana)”, asta ar veni după avansul de 20%. Dar când am întrebat care e procesul prin care ajungem la o schiță care reflectă ceea ce vrem, ne-a răspuns că el nu vede prea multe variante la așa teren, și nu consideră altceva decât a propus ok (din motivul că la retragere de 3m nu poți deschide geamul).


#41
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

View Postloria48, on 10 august 2020 - 14:29, said:

....Mulți ani am locuit într-un cartier din Cluj unde era o clădire foarte urâtă, treceam zilnic pe lângă ea în drum spre serviciu... La un moment dat am văzut-o cu schele, a ieșit o bijuterie după, și a fost doar o extindere cu modificarea fațadei. Mereu mi-am spus că voi încerca să dau de echipa respectivă când ne vom face casă, ...

Pune un link cu casa respectiva (google maps, earth etc...) sa o vedem si noi :)

#42
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postroman_roman, on 10 august 2020 - 14:37, said:

Corect ,doar că garajul lipit de casa la modul asta implica mai puține ferestre către drum.
Attachment IMG_20200810_153146.png

Buna observatie, e vorba de concept. Eu nici nu as dori mai multe ferestre la drum, doar daca as face casa cu peretii exteriori din sticla. Am zis-o in ideea ca terenul destul de bine orientat cardinal, si casa poate avea o fatada frumoasa, eu am intrarea pe teren dinspre nord si deschidere de 15m, deci cam stiu despre ce vorbesc. Am urmarit lumina solara cum cade in toate sezoanele, si mi-am batut capul sa aranjez ferestrele o gramada si in raport cu vecinii... Da, proiectul imi apartine, pentru ca cel mai bine stie doar beneficiarul ce are nevoie si ce ii place, doar ca de multe ori nu isi da seama de asta si arhitectul trebuie sa fie si un psiholog bun ca sa scoata asta din client. Ca in orice domeniu inteligenta emotionala la un moment dat cantareste mai mult decat cea academica.

Edited by danciusergiu84, 10 August 2020 - 14:54.


#43
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
@loria

Cum sa nu poti deschide fereastra la 3m?

#44
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmircea812, on 10 august 2020 - 14:48, said:



Pune un link cu casa respectiva (google maps, earth etc...) sa o vedem si noi :)

Cine e din Cluj cred că o va recunoaște, este folosită ca spațiu de birou, nu locuință, însă după mine transformarea e foarte reușită...

Attached Files



#45
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postloria48, on 10 august 2020 - 14:46, said:

care ne-a sugerat să luăm în considerare forma de L cu deschiderea spre stânga, în ideea de a beneficia de mai multă lumină.
Mai multa lumina, mai mult aer conditionat, perdele de noapte, rulouri de tot felul etc. In casa ai nevoie si de umbra, sa te mai dormi ziua sau sa te uiti in tihna la tv fara sa fii nevoit sa tragi perdele de noapte sa vezi ceva pe ecran, sau fara sa ai un sclav care sa dea din evantai sau minusurile AC-ului...


View Postloria48, on 10 august 2020 - 14:46, said:

(din motivul că la retragere de 3m nu poți deschide geamul).
Ei vor sa faca case frumoase de revista cu ferestre puse "standardizat" dupa niste reguli ca la moda unde indica arhitectura, eu va recomand sa va compartimentati camerele si orientati ferestrele si pentru utilitate. O casa de revista va incanta pana intrati in ea prima data, apoi restul vietii veti trage pentru neajunsuri. Decat sa va uitati nas in nas cu un vecin mai bine mutati o fereastra pe celalalt perete si rezolvati exteriorul din decoratiuni.

Edited by danciusergiu84, 10 August 2020 - 15:07.


#46
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmircea812, on 10 august 2020 - 14:55, said:

@loria

Cum sa nu poti deschide fereastra la 3m?

Așa spune el, că la 3m e prea aproape de vecin, și de aceea varianta sa e cu retragere maximă pe o latură ca să beneficieze de retragere mai mare pe cealaltă. Nu i se pare ok nici lățime de 10.5m la casă, deoarece pe interior rămânem cu 9.3m (când se scad pereții).

Următorul punct de acțiune e să caut case cu retrageri de aprox 3m să văd cum arată în realitate ☺️ Eventual sâcâi și ocupanții să îi întreb cum se simt locuind acolo! ��

#47
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai despre ce amprenta la sol vorbim de o latura de 10m nu ajunge?
Cred ca se exagereaza ca o casa cu latimea de 10m nu ajunge... dar aceea din proiectul pe calcan? Are partea spre drum lunga de peste 10m si sub 5m latime, aceea cum arata din exterior si interior?
Intreb doar ca sa ne lamurim.

#48
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdanciusergiu84, on 10 august 2020 - 15:14, said:

Pai despre ce amprenta la sol vorbim de o latura de 10m nu ajunge?
Cred ca se exagereaza ca o casa cu latimea de 10m nu ajunge... dar aceea din proiectul pe calcan? Are partea spre drum lunga de peste 10m si sub 5m latime, aceea cum arata din exterior si interior?
Intreb doar ca sa ne lamurim.

Așa arată casa pe care o are în construcție acum, și care crede că s-ar preta și la terenul nostru. Amprenta e de 221mp dacă citesc eu bine pe schiță (suprafața construită totală la parter).

Attached Files



#49
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postdanciusergiu84, on 10 august 2020 - 15:03, said:

Decat sa va uitati nas in nas cu un vecin mai bine mutati o fereastra ..
De aia am și zis că forma L cu orientare către drum s-ar mai dirija din imaginea către vecini ,câștigând lumina către drum ,curte proprie. Iar pe laterale sa fie ferestre doar pentru încăperile secundare sau mici ochiuri de fereastra daca ar fi nevoie de lumina naturala mai multa.


#50
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postloria48, on 10 august 2020 - 15:31, said:

și care crede că s-ar preta și la terenul nostru.

Daca am inteles eu bine o face pentru un prieten si probabil ca nu-l taxeaza cum ar fi normal, asa ca as indrazni sa speculez ca isi scoate parleala facand pentru voi proiectul la xerox, eventual cu minime modificari. Na ca am fost rau.

#51
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postdanciusergiu84, on 10 august 2020 - 14:52, said:

Eu nici nu as dori mai multe ferestre la drum, doar daca as face casa cu peretii exteriori din sticla.
În situația de față cu vecini stanga-dreapta chiar langa gard ,și cu nordul in spate, chiar nu vad o varianta mai bună decât forma L ,cu latura din spate cu vedere spre drum și cea laterala cu vedere in curtea ta. Daca exista o lățime mai mare a terenului atunci puteam discuta și de alte variante.

"obiectul" care încurcă un pic e - garajul. și că e dublu  :)

View Postloria48, on 10 august 2020 - 15:31, said:

Așa arată casa pe care o are în construcție acum, și care crede că s-ar preta și la terenul nostru.
Conține toate încăperile prezentate in lista de pe pagina anterioară ?

Edited by roman_roman, 10 August 2020 - 16:53.


#52
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postroman_roman, on 10 august 2020 - 16:58, said:

Conține toate încăperile prezentate in lista de pe pagina anterioară ?

Da, ba chiar fiecare cameră are câte o baie proprie, în total 3 băi sus și 2 jos, de am stat și eu și m-am minunat...

#53
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postloria48, on 10 august 2020 - 18:07, said:



Da, ba chiar fiecare cameră are câte o baie proprie, în total 3 băi sus și 2 jos, de am stat și eu și m-am minunat...

Mai sunt niște chestii ciudățele care nu ni s-ar potrivi, de ex spălătoria/uscătoria și centrala termică sunt la etaj, deși casa are și parter și subsol... Soțul meu a zis “no way”. Nu știu însă cât a fost recomandarea arhitectului sau “piticul” clientului. Acestea sunt planurile pe fiecare nivel.

Attached Files



#54
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Imi cer scuze, dar casa aceasta nu are nici un sens...

3D-uri nu ati primit?

Din ce se vede "parcarea acoperita" e lipita de casa, defapt de o veranda... nu vreau sa par rautacios deloc dar casele in L cu veranda nu mai sunt la moda de o jumatate de secol. Plus in acel proiect parcarea acopera toata casa, numarul de bai si suprafata camerelor sunt inutile, e drept ca nu cunosc stilul de viata si nr. de membri ai familiei, eu zic sa va ganditi bine...

NU e o casa luminata, si e greu de executat.

Daca se doreste doar o parcare acoperita si nu casa la masini, adica garaj, atunci aceasta parcare de tip carport nu are nevoie de retrageri.

In legatura cu geamurile, daca se doreste o casa cu o amprenta dreptunghica si nu numai, acestea se pot face pe colturile casei astfel incat se beneficiaza de lumina si de pe laterale. In poza estul e in fata si vestul in spatele camerei foto.

Attached Files


Edited by danciusergiu84, 10 August 2020 - 19:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate