Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Legislatie drone

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
634 replies to this topic

#469
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,125
  • Înscris: 10.04.2006
Urmează să întrebi de circulația trenurilor?
Și apoi a avioanelor?
Sorry, credeam că suntem oameni mari

#470
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View PostNenea Zap, on 15 aprilie 2022 - 10:17, said:

Fără drone nu moare nimeni, poate doar câțiva pasionați de ciudă.

Sunt o gramada de industrii in care se folosesc drone la greu. Faptul ca nu esti constient de asta te face un ageamiu in domeniu.

Edited by abac, 15 April 2022 - 10:21.


#471
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,125
  • Înscris: 10.04.2006
Vezi că sunt țări și azi în care sunt interzise dronelor.
Și pana la legea din UE, erau și tari precum Belgia din UE unde era virtually interzis

Normal, când rămâi fără argumente începi cu atac la persoană.
Ăsta e nivelul.

Vezi că ăia din industrie nu zboară cu open in oraș cum o faci tu.
Topicul ăsta e despre zboruri open, ca ageamiu

#472
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Si pe vremea lui Stefan cel Mare cum era legea?

#473
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,125
  • Înscris: 10.04.2006
:lol:
OK

#474
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View PostNenea Zap, on 15 aprilie 2022 - 10:25, said:

Posted Image
OK


Pai nu, pe bune, pe cine intereseaza cum era legea pe vechi?

Si ca sa se inteleaga, daca am ocazia sa zbor legal, o fac 100%. In tara in care vietuiesc autoritatea aeronautica imi da autorizatie imediat.

Daca alta tara imi refuza dreptul de a face fotografie aeriana pentru ca nu am sapca roz si mustata data cu balsam (de rufe), desi eu am toate certificarile necesare si respect restrictiile EASA, asta e un abuz.

Edited by abac, 15 April 2022 - 10:43.


#475
coxtel_ro

coxtel_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.03.2006
Salut,
Are cineva ceva material pentru A2 in care gasesc informatii despre baterii?
Sunt acolo niste intrebari la care nu gasesc nici un raspuns clar...de ex.  pentru ce are relevanta temperatura mare pe timp de vara? (nu cred ca e ok sa dau intrebarea exacta ). Dar sunt 3 variante de raspuns in care se zice ca ar avea legatura cu bateria, si una cu densitatea aerului (care nu e corecta)...dar temperatura mare ajuta sau face rau? :)

#476
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Ah, tu credeai ca oamenii intai au facut un curs dupa care sa invete cursantii si dupa aia sa raspunda la intrebari punctual pe materialul de curs?

Ce dragut...

Stai linistit ca nu exista asa ceva, totul e facut cu copitele. Nu intereseaza pe nimeni (din institutiile statului) daca iei tu sau nu atestat A2.

#477
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
@coxtel Înregistrează-te pe platforma pentru drone din Luxemburg, și descărca materialele de acolo. In mare parte, AACR-ul a furat de la ei materiale si a tradus pe Google translate. Dar n-a inclus tot. In cursurile din Luxemburg găsești tot ce cauți.

@abac Buna alegere cu Autel Nano+ :)

Sa ai răbdare încă 1 luna, doua, până își pun la punct software-ul, că e un fel de half-launch ca la Mavic 3, cu hardware final și software alpha :))

Am testat Autel Lite+ și încă îl am pe acasă, dar mi se pare complet inutil, având în vedere că Evo 2 face tot ce face Lite-ul, dar mai bine, și la același preț.

Cu Nano+ am zburat de maxim 2 ori și deși sunt dezamăgit de cum zboară (momentan), camera e absolut geniala, și e peste Air 2S.

RYYB și fotografia computațională e viitorul :)

#478
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAstroNoot, on 16 aprilie 2022 - 19:15, said:

@coxtel Înregistrează-te pe platforma pentru drone din Luxemburg, și descărca materialele de acolo. In mare parte, AACR-ul a furat de la ei materiale si a tradus pe Google translate. Dar n-a inclus tot. In cursurile din Luxemburg găsești tot ce cauți.

@abac Buna alegere cu Autel Nano+ Posted Image

Sa ai răbdare încă 1 luna, doua, până își pun la punct software-ul, că e un fel de half-launch ca la Mavic 3, cu hardware final și software alpha Posted Image)

Am testat Autel Lite+ și încă îl am pe acasă, dar mi se pare complet inutil, având în vedere că Evo 2 face tot ce face Lite-ul, dar mai bine, și la același preț.

Cu Nano+ am zburat de maxim 2 ori și deși sunt dezamăgit de cum zboară (momentan), camera e absolut geniala, și e peste Air 2S.

RYYB și fotografia computațională e viitorul Posted Image

Am zurat de vreo 4 ori cu Nano+, sunt profund dezamagit.

Toate pozele ies cu vinieta, trebuie sa fac corectie in lightroom. Pe DJI nu mi s-a intamplat asta niciodata.

Toate pozele ies cu aberatii cromatice, trebuie sa fac corectia asta in Lightroom. Nu s-a intamplat asa ceva niciodata cu DJI

Panoramele 360 de grade dureaza 2 minute (ENORM) sa traga cele 26 de cadre, fara sa socotim lipirea panoramei (care nu poate fi anulata din meniu, pentru ca nu ma intereseaza si consuma si timp de procesare aiurea). DJI face treaba in maxim 40-50 de secunde.

In modul panorama nu ai setari manuale la camera (pentru treaba asta ii dau retur).

Zboara ca melcul in vant de 20kmph. Adica unde DJI Mini2 zbura cu 15-18 kmph cu vant frontal, asta zboara cu 5-6 kmph. Oribil. Adica pe langa ca dureaza o groaza de timp sa traga panoramele, te mai risti si daca trebuie sa te intorci cu ceva vant din fata, de te trezesti ca pierzi drona ca nu mai ai baterie. Mai ales ca are si timp de zbor 28 de minute, cu 3 minute mai putin decat DJI Mini 2.

Deci nu, de camera m-am bucurat si eu, dar daca nu pot sa trag panorame noaptea sa imi setez timpul de expunere, atunci e inutila. Asa si Mini 2 facea poze absolut decente, cu nimic mai prejos decat Nano+ in lumina suficienta.

Din pacate drona pleaca inapoi saptamana viitoare. O sa mai stau un timp cu Mini 3 (care se pare ca se lanseaza luna asta) pana cand Autel rafineaza produsul. Eu vreau sa il folosesc acum la capacitate maxima, nu peste jumatate de an. Mai ales la 1200 de euro.


Si nu, eu nu sunt de parere da Nano+ e peste Air2S. Am tras fotografie de noapte absolut dementiala cu Air2S, camera este de pe alta planeta. Si ai control manual 100% in toate modurile.

Edited by abac, 16 April 2022 - 21:05.


#479
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Ah, da, am uitat: un delay foarte mare la feed-ul video. Daca vreau sa fac ajustari fine, cand cred ca am ajuns in pozitia corecta si ma opresc, drona mai ia inca doua, trei joystic imput si imi buleste incadrarea.

#480
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021
Salut,ma bate gândul sa imi iau un DJI mini 2(mi se pare cea mai ok raport pret calitate)din cate am citit pe aicia imi vine sa ma las pagubas...Din cate am înțeles la asta trebuie doar înregistrată.Daca vreau sa ridic drona deasupra orașului am voie?Mai trebuie anuntat zborul?Stau într-o zona mai la periferie.. Aeroportul de la Timișoara e cam la 60km de mn.Daca trec de 120m altitudine ma poate detecta?Am văzut pe yt ca unii le înălțau si la 1400m..

#481
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postsebesan83, on 20 aprilie 2022 - 21:48, said:

Salut,ma bate gândul sa imi iau un DJI mini 2(mi se pare cea mai ok raport pret calitate)din cate am citit pe aicia imi vine sa ma las pagubas...Din cate am înțeles la asta trebuie doar înregistrată.Daca vreau sa ridic drona deasupra orașului am voie?Mai trebuie anuntat zborul?Stau într-o zona mai la periferie.. Aeroportul de la Timișoara e cam la 60km de mn.Daca trec de 120m altitudine ma poate detecta?Am văzut pe yt ca unii le înălțau si la 1400m..

Te uiti pe harta Romatsa ( https://flightplan.r....ro/init/drones) , si daca nu e niciun perimetru peste locatia ta, poti zbura fara sa mai suni nicaieri.

De ce ai vrea sa treci de 120m? Nu se vede nimic wow de acolo. In plus, e stupid, sa ridici un Mini 2 asa sus. E o drona de 249g, nu avion.

#482
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAstroNoot, on 21 aprilie 2022 - 05:49, said:

De ce ai vrea sa treci de 120m? Nu se vede nimic wow de acolo.

Nici in New York? Dubai? ;)


Nu despre priveliste e vorba ci despre siguranta aviatiei. Treaba e simpla: aeronavele cu pilot la bord nu au voie sa zboare sub 150m. Dronele nu au voie sa zboare peste 120m. Intre ele exista o zona de siguranta de 30m.

Da, poti fi detectat imediat cu un sistem Aeroscope (doar done DJI) fara ca tu sa fii constient de asta. Cine are asa ceva iti vede toata telemetria dronei pe un monitor, inclusiv locatia dronei si locatia pilotului la sol.

Daca ridici drona mai sus de limita legala si se intampla vreun incident aviatic, raspunzi legal. Mai mult sau mai putin functie de gravitatea faptei. Necunoasterea legislatiei nu te absolva de raspundere.

Din 2024 nu se vor mai comericaliza in UE si SUA decat drone care transmit datele de iendificare (practic telemetria) exact ca un avion si cu geofencing (care respecta automat toate limitarile geografice impuse de autoritati). Deci toate dronele cu clasa C vor putea fi detectate de autoritati.

Edited by abac, 21 April 2022 - 08:04.


#483
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postabac, on 21 aprilie 2022 - 07:52, said:

Nu despre priveliste e vorba ci despre siguranta aviatiei.

Incerc sa-mi dau seama de ce vrea sa incalce legea. Mai ales cu un Mini 2.

E clar ca stie legea, pentru ca mentionat limita de 120m :) Cred ca e si el constient de ce e limita aia acolo.

#484
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Tu de ce depasesti limita de viteza cu masina?

#485
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postabac, on 21 aprilie 2022 - 08:05, said:

Tu de ce depasesti limita de viteza cu masina?

N-am permis :))

#486
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021

View PostAstroNoot, on 21 aprilie 2022 - 07:56, said:



Incerc sa-mi dau seama de ce vrea sa incalce legea. Mai ales cu un Mini 2.

E clar ca stie legea, pentru ca mentionat limita de 120m :) Cred ca e si el constient de ce e limita aia acolo.
Eu nu am zis ca vreau sa incalc legea...doar am văzut pe YouTube cu o ducea deasupra de nori la 1400m altitudine..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate