Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...
 Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua
 Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala
 Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1917 răspunsuri în acest subiect

#1423
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 15.02.2021
Colegul @Dorel-Jefuitorul - ma poti ajuta? Posted Image Nu am posibilitatea sa dau PM, eventual sa pun adresa de mail aici?

#1424
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 12.08.2020
Da, pune adresa de e mail si o sa-ti trimit nr-ul meu de telefon.
Adresa sa o scrii cu un spatiu, stii tu.

Editat de Dorel-Jefuitorul, 24 august 2022 - 18:47.


#1425
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Iti mulțumesc frumos Conu71 pentru timpul petrecut la telefon și sfaturile primite în a alege o tâmplărie bună.

#1426
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 15.02.2021
Am incercat sa pun adresa de mail, dar cred ca nu s-a aprobat. Nu ai o pagina de fb/web?

#1427
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 12.08.2020
Se considera reclama cred si nu este ok.    gm.plast@ yahoo.com (fara spatiu), trimite nr. de telefon si ne auzim.

#1428
lmr400

lmr400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 16.04.2009
Salutare! As fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta cu niste pareri/sfaturi despre pretul si configuratia din oferta atasata. Tripan, Bluevolution 92, pentru o casa nou construita. Ma gandeam sa pun ceva mai durabil si cu eficienta buna, dar si preturile sunt aparent pe masura...

Va multumesc!

Fișiere atașate



#1429
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.090
  • Înscris: 22.06.2004

View Postlmr400, on 26 august 2022 - 16:12, said:

Salutare! As fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta cu niste pareri/sfaturi despre pretul si configuratia din oferta atasata. Tripan, Bluevolution 92, pentru o casa nou construita. Ma gandeam sa pun ceva mai durabil si cu eficienta buna, dar si preturile sunt aparent pe masura...

Va multumesc!

lasa mi un nr de telefon in pm si iti explic ce trebuie sa faci. oferta nu este groaznica dar mai poate fi imbunatatita in functie de cerintele tale.

#1430
andreibbz

andreibbz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 27.08.2022
Doresc sa pun geamuri termopan la un apartament cu 2 camere, etaj 2, suprafata aproximativa de acoperit 9 m2. As dori si eu o recomandare pt. o firma ce face montaje de calitate in Baia Mare si are preturi corecte. Observ ca o mare majoritate a firmelor locale comercializeaza in principal profile salamander si sunt promovate ca fiind ferestre ''premium'' ,dar din ce am observat si analizat printre ofertele primite de diferite persoane de pe forum, diferentele de pret fiind si de 30-50% mai mari fata de alte profile cum ar fi: rehau, gealan, kommerling etc. stiu ca ferestrele au si alta componenta decat profilul (adancimea lui si nr. de camere ) cum ar fi feroneria, armatura, tipul de sticla, etc, iar o mare parte din calitatea unei ferestre o reprezinta un montaj corect. dar in final se justifica aceasta diferenta de pret dintre profile? e musai un profil clasa A si 3 foi de sticla? o diferenta intre coeficientele termice de 0,2-0,3 W/(m2k) se va simti in acea factura de gaz ca sa se opteze pentru 3 foi de sticla in loc de 2 si sa se justifice in final diferenta de pret de aproximativ 200 euro? In incheiere as vrea sa intreb daca exista un profil care sa ofere un mai bun raport calitate pret decat celelalte.

#1431
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 12.08.2020
Un pic de ordine in ciorba sarata “a la Andrei”. Salamander este sarea, prea mult salamander, prea multa sare.

1. Montaj de calitate si preturi corecte. Doua lucruri absolut relative care difera de la ofertant la ofertant, de la o zona la alta etc. . Nu vei sti niciodata daca ai montaj de calitate si pret corect.
2. Singura firma care comercializeaza “in principal profile salamander” este Mediapress, de la ei poti cumpara bara de plastic pe care scrie salamander, vezi tu ce faci cu ea.
3. Conceptul de “tamplarie premium” este mai complex un pic, ai inteles deja o parte, multi nu inteleg nici atat, doar ca le amesteci si iese ciorba.
4. Diferentele de 30-50% nu exista decat atunci cand se observa doar denumirea profilului, daca se aprofundeaza un pic se vor observa diferente majore intre produse.
   Majoritatea producatorilor de profile au serii similare calitativ si ca pret, diferentele de pret pe serii similare si produse apropiate nu pot fi foarte mari.
5. Pachetul de geam cu doua sticle poate avea coeficient de transfer termic intre 1.0 w/mpk si 2.7w/mpk. Pachetul de geam cu trei sticle poate avea intre 0.5w/mpk si 1.7 w/mpk. In plajele astea de coeficienti se pot intalni diverse diferente, sau chiar pot fi la fel, un tripan prost configurat cu un termopan bine configurat. Daca luam cele mai bune configurari atat pe termopan cat si pe tripan atunci diferenta este de 0.5 w/mpk, asta se simte. Daca luam in calcul un termopan decent (dar slabut), atunci diferenta poate fi de 0.8w/mpk, asta nu numai ca se simte, se si vede.
6. Nu exista un singur profil care sa ofere ce zici tu, mai ales cand te raportezi doar la o denumire de profil. Este extem de complicat sa gasesti reteta perfecta. Poti gasi in piata produse cu gealan s8000 la pret apropiat de produse cu bluevo 92. Ce crezi, ca aia cu s8000 iti dau teapa? Cel mai probabil cei cu bluevo ti-o dau, bine, tu poate nu vei observa niciodata teapa.

P.S. Vezi ca la tine pe zona este si colegul nostru @mmiclaus, sa iei legatura cu el nu ar strica.

Editat de Dorel-Jefuitorul, 28 august 2022 - 12:32.


#1432
andreibbz

andreibbz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 27.08.2022
doar pentru ca nu scriu 10 randuri strict despre mere nu inseaman ca ''fac vreo ciorba'' sau doar pentru ca intr-o carte citeste informatii mixte nu inseamna iar ca e vreo ''cioarba'' asa ca analogia e esuata si nu-mi spui nimic cu ea. poate doar ai vrut sa pari interesant si mai poetic. asa ca lasa mistourile deoparte si vorbim strict pe subiect daca vrei si vrei sa ajuti si nu te da in spectacol.

Ii fi avand tu sute de postari aici si ii sti tu mai multe despre termopane decat mine care am inceput sa citesc de 3 zile, dar asta nu-ti da dreptul sa vii cu exprimari , mistouri sau alte aere de superioritate catre userul obisnuit care nu are vreo treaba cu subiectul doar pentru ca simt nevoie sa te legi de absolut orice, tipic mesterilor din Romania

1. ''nu vei stii niciodata daca ai avut montaj de calitate'' zau? dar cand iti cade fereastra dupa o luna sau un an sau ti se deformeaza vreun segment? daca esti si meserias iti dai seama chiar si in timp ce-ti instaleaza mesterii geamul daca au facut montaj corect sau nu

2.faptul ca zeci de firme din oras vand profile salamander si emit o factura pe care scrie ca ai luat de la ei ''salamander'' inseamna ca le comercializeaza, ca nu's producatori directi asta e altceva. daca scriam ''monteaza'' te simteai mai putin neindreptati sa dai inca odata dovada cat esti de stiut si cat de usor ti-e sa corectezi orice mizilic?

3.exista diferente clare de 30-50%. exemplu : pt. o fereastra de 3m2 de la salamander 76 md premium, feronerie roto nx si geam dublu, am vazut nu doar intr-o oferta dar multiple preturi intre 500-550euro. iar pentru aceeasi suprafata am vazut oferta de la gealan 9000 pret de 350 euro iar de la rehau 70 euro design pret la 300 euro tot cu aceeasi feronerie. ba la gealan si rehau era sticla tripla. deci diferente majore intre producatorii de profile exista. nu am spus nicaieri ca exemplele de la gealan sau rehau ar fi superioare. intrebam doar daca se justifica diferenta de pret.

4. te-ai exins prea mult. eu vorbeam strict de o diferenta de 0.2-0.3 w/m2 (0.8 vs 1-1.1) daca diferenta dintre nivelul de izolare termica s-ar simti in factura aia de gaz.

5. ????? adica gealan s8000 e superior fata de bluevo 92 desi pot avea preturi apropiate? OK.

in final tot ce am facut e sa scriu putin din cate am inteles eu despre terrmopane, neavand niciodata vreo legatura cu subiectul si citind putin in ultimele 3 zile, o recomandare pentru o firma buna pe zona mea si o recomandare pt. un profil ce are un raport calitate pret bun. fiinda tatea profile pe piata si diferentele fiind simtitoare intre ele, exista cu siguranta asa ceva. dar tot ce vad ca am facut a fost sa dau ocazia cuiva sa-si faca ''ego boost''

#1433
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postandreibbz, on 28 august 2022 - 14:16, said:

doar pentru ca nu scriu 10 randuri strict despre mere nu inseaman ca ''fac vreo ciorba'' sau doar pentru ca intr-o carte citeste informatii mixte nu inseamna iar ca e vreo ''cioarba'' asa ca analogia e esuata si nu-mi spui nimic cu ea. poate doar ai vrut sa pari interesant si mai poetic. asa ca lasa mistourile deoparte si vorbim strict pe subiect daca vrei si vrei sa ajuti si nu te da in spectacol.

Ii fi avand tu sute de postari aici si ii sti tu mai multe despre termopane decat mine care am inceput sa citesc de 3 zile, dar asta nu-ti da dreptul sa vii cu exprimari , mistouri sau alte aere de superioritate catre userul obisnuit care nu are vreo treaba cu subiectul doar pentru ca simt nevoie sa te legi de absolut orice, tipic mesterilor din Romania

1. ''nu vei stii niciodata daca ai avut montaj de calitate'' zau? dar cand iti cade fereastra dupa o luna sau un an sau ti se deformeaza vreun segment? daca esti si meserias iti dai seama chiar si in timp ce-ti instaleaza mesterii geamul daca au facut montaj corect sau nu

2.faptul ca zeci de firme din oras vand profile salamander si emit o factura pe care scrie ca ai luat de la ei ''salamander'' inseamna ca le comercializeaza, ca nu's producatori directi asta e altceva. daca scriam ''monteaza'' te simteai mai putin neindreptati sa dai inca odata dovada cat esti de stiut si cat de usor ti-e sa corectezi orice mizilic?

3.exista diferente clare de 30-50%. exemplu : pt. o fereastra de 3m2 de la salamander 76 md premium, feronerie roto nx si geam dublu, am vazut nu doar intr-o oferta dar multiple preturi intre 500-550euro. iar pentru aceeasi suprafata am vazut oferta de la gealan 9000 pret de 350 euro iar de la rehau 70 euro design pret la 300 euro tot cu aceeasi feronerie. ba la gealan si rehau era sticla tripla. deci diferente majore intre producatorii de profile exista. nu am spus nicaieri ca exemplele de la gealan sau rehau ar fi superioare. intrebam doar daca se justifica diferenta de pret.

4. te-ai exins prea mult. eu vorbeam strict de o diferenta de 0.2-0.3 w/m2 (0.8 vs 1-1.1) daca diferenta dintre nivelul de izolare termica s-ar simti in factura aia de gaz.

5. ????? adica gealan s8000 e superior fata de bluevo 92 desi pot avea preturi apropiate? OK.

in final tot ce am facut e sa scriu putin din cate am inteles eu despre terrmopane, neavand niciodata vreo legatura cu subiectul si citind putin in ultimele 3 zile, o recomandare pentru o firma buna pe zona mea si o recomandare pt. un profil ce are un raport calitate pret bun. fiinda tatea profile pe piata si diferentele fiind simtitoare intre ele, exista cu siguranta asa ceva. dar tot ce vad ca am facut a fost sa dau ocazia cuiva sa-si faca ''ego boost''
contează și cît de mare e "foamea" producătorului( dealerul) respectiv,precum și cît de bine configurează ferestrele respective,cineva care pune armatura de 2 și feronerie completa nu are cum sa fie la același preț că acela care pune de 1,5 și feroneria incompletă ( chiar daca e de la același producător),Dorel a fost " plastic " in exprimare dar are dreptate ,aceeași rețetă , aceleași ingrediente,alti bucătari și ies alte gusturi

#1434
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 12.08.2020

View Postandreibbz, on 28 august 2022 - 14:16, said:

1. ''nu vei stii niciodata daca ai avut montaj de calitate'' zau?…….
dar tot ce vad ca am facut a fost sa dau ocazia cuiva sa-si faca ''ego boost''

Ce crezi ca rezolvi daca te inflamezi de la “ciorba”? Vezi ca sunt la al treilea user si cred ca ma apropii de 10000 de postari, daca citesti in urma vei gasi postari scrise de Dorel… chiar si de acum 10 ani.
Ti se pare ca aici este inflatie de oameni din domeniu care se inghesuie sa te ajute pe tine? Sau, ai senzatia ca esti atat de important incat ce am scris eu sa ti se adreseze doar tie?
Daca ai vreo nemultumire, te simti jignit si luat la misto, ai optiunea raport, raportezi catre moderator si eu voi fi sanctionat cu puncte sau ban. Eu in locul tau insa nu as lua nimic din ce se scrie aici la modul personal.

Asadar, continuam sa dregem ciorba.

1. Zau, de cele mai multe ori daca fereastra cade sau se deformeaza, asta tine mai mult de executie decat de montaj. Si vezi ca eu am scris “nu vei sti”.
2. Incearca sa intelegi ca la tine in oras singura firma care vinde profile salamander este mediapress, ceilalti produc, vand si monteaza tamplarie cu profile salamander.
3. Daca te raportezi doar la denumiri de profile si suprafata diferentele pot fi si de 100% sau mai mari. Intr-o suprafata de 3m2 poti avea 1,2,3 deschideri, poti avea tamplarie cu profile md sau nu, poti avea sticle cu proprietati antifonice, poti avea usi, ferestre, sau usi pe jumate. De obicei insa diferentele de 30-50% vin din compararea produselor complet diferite, adica, nu poti sa compari un produs cu profil din gama 70mm ad si doua sticle cu un alt produs cu profil din gama 80mm +…, md si cu trei sticle. Nu poti sa compari o usa cu o fereastra doar pentru ca se incadreaza in aceasi suprafata.

Incearca sa intelegi, tu cumperi tamplarie cu profile pvc, toti producatorii renumiti si cunoscuti (unii enumerati de tine), toti au serii similare calitativ si ca pret, adica, in gama 70mm toti au o serie de profil comparabila cu alta de la concurenta, in gama 80mm + toti au o serie comparabila, pe zona md la fel, toti ofera produse similare cu plusuri si minusuri. De obicei diferentele de pret se justifica sau nu, in functie de celelalte componente ale produsului cumparat.
4. Eu am expus doar cifrele reale intre termopan si tripan, ca tu te limitezi doar la diferente de 0.2, 0.3 este fix problema ta. Eu am incercat sa arat ca plaja este un pic mai mare si poate merita.
5. Am spus doar ca poti gasi in piata s8000 la pret apropiat de bluevo 92, atat. Nu am spus ca unul este mai bun decat celalalt, desi poate fi, un produs cu s8000 poate fi mai bun decat unul cu bluevo92. Sper ca observi diferenta, cand spun ca s8000 poate fi mai bun decat bluevo ma refer la produs, in totalitatea lui, nu doar la o denumire de profil.
6. Cum ti-am spus, nu exista un singur profil care sa ofere un raport calitate/pret mai bun decat altele, pe orice profil (enumerat de tine si mai sunt), se poate obtine un raport bun calitate/pret pe produsul cumparat, ca tu nu cumperi doar un profil si atat. Parea din prima postare ca ai inteles asta in cele trei zile. De ce insisti cu “un profil”?

”intrebam doar”, “vorbeam strict”, da, la mine este vorba de “ego boost”, nu la tine, care te astepti sa sara toata lumea si sa-ti dea raspunsuri strict la intrebarile tale. Banuiesc ca vrei sa fie si avizate raspunsurile. Vezi ce inghesuiala este? Doar cu mine comunici, pentru ca vreau eu, altfel cel mai probabil nu-ti raspundea nimeni.

Colegul @mmiclaus cred ca nici nu-si doreste sa iei legatura cu el, la ce atitudine ai.

Editat de Dorel-Jefuitorul, 28 august 2022 - 20:06.


#1435
andreibbz

andreibbz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 27.08.2022
nu ma astept sa sara toti sa ma ajute,  dar ma astept ca cei ce o fac sa o faca intr-un mod respectuos si fara misto-uri si aere de superioritate. nu cred ca daca ai fi consilier vanzari intr-un showroom ti-ai permite sa iei clientii la misto si sa-i iei cu analogii si ciorbe. dar intr-un fel inteleg, e internetul si orice postare/raspuns pare o competitie, care e mai interesant sau amuzant. si da, m-ai citat, mi-ai mentionat numele,mi-ai raspuns direct la mesaj, asta inseamna mi te adresezi mie, ca pot citii si alti mesajul tau e partea 2-a. ai simtit nevoie sa corectezi orice propozitie si sa te iei de semantica de parca as fi incercat sa rescriu biblia sau am scris vreo blasfemie ce trebuia imediat corectata

si poti sta linistita, nu trebuie sa dai tag-uri, sa cauti aliati si sprijinul altora, nu vreau sa contactez sau sa fiu contactat de nimeni, nu am cerut asta, asa ca vi cu presupuneri inutile, de parca m-ai ranit ca nu mai vrea ''x'' sa ia legatura cu mine sau ca nu-mi va raspunde absolut nimeni inafara de tine si ar trebui sa ma simt privilegiat ca am primit genul asta de asistenta profesionista de la tine. poti dormi linisit la noapte, te-ai razbunat.

#1436
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.090
  • Înscris: 22.06.2004
andrei, lasa aici un nr de telefon cu spatii intre cifre iar eu o sa il sterg dupa ce il am, te sun si iti raspund la toate intrebarile care le ai.

#1437
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 20.10.2021
doar profilele salamander s-au scumpit in ultimele 3-4 luni sau e valabil pentru toata piata?

#1438
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View Postandrew_zx, on 30 august 2022 - 21:36, said:

doar profilele salamander s-au scumpit in ultimele 3-4 luni sau e valabil pentru toata piata?

Tot....deja s-a anuntat ca se scumeste sticla din septembrie deci toti au actualizat noile preturi la sticla, acum asteptam cand se scumpeste celelalte.

#1439
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.297
  • Înscris: 08.01.2007
Salutari.

Din punct de vedere al configuratiei ce recomandati Veka sau Rehau???
Sincer nu prea mi-a placut cum arata Salamander....asa ca vreau sa aleg intre cele 2 profile...

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  Rehau.pdf   360,95K   54 download-uri
  • Fișier atașat  Veka.pdf   674,68K   50 download-uri


#1440
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 12.08.2020
Cele doua oferte par, experiment pe termopanisti, sau pur si simplu ai doua case si vrei sa vezi unde vei avea tamplarie mai buna. Difera suprafata si numarul de bucati (apar la sfarsitul ofertelor), exista diferente mari la dimensiuni si configurarea unora dintre piese.
Diferentele de configurare sunt destul de mari intre cei doi ofertanti. Ofertantul cu veka a luat in considerare dimensiunile finale ale usilor (chiar daca putea sa puna doar un compensator color, preferabil cel mai mic), dar totusi + pentru cel cu veka, cel cu rehau isi permite 2400mm h cu armaturi de 1.5mm in toc. Tot el, cel cu rehau isi permite sa nu armeze deloc anumite ferestre.
Eu lucrez cu ambele profile, am lucrari cu geneo si cu softline 82, sunt multumit de ambele, dar nu se pune problema sa nu armez geneo. Da, prefer geneo, am incredere in el, dar armat, da, am incredere (si il si vad, il stiu), ca geneo este cel mai bun profil din piata, doar ca armez si un geam de baie, chiar daca este pe geneo.

Cu toate acestea, intre cele doua configurari as merge pe ofertantul cu veka, este mai atent un pic. Chiar si “warn edge” din oferta cu rehau nu mi se pare ok. Plus culisanta simpla la rehau vs culisanta cu ridicare la veka.

Asta daca nu ai trimis cereri de oferta pe internet si inca nu te-ai vazut cu ofertantii. Ca daca asa ai facut, posibil lucrurile sa se schimbe, atunci cand tu stii ce vrei, stii cata tamplarie ai, cate ferestre, cate usi si ce vrei de la ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate