Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Revolut- card fizic si virtual

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
AlexAndrei2000

AlexAndrei2000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2020
Imi poate spune cineva daca este obligatorie comandarea cardului fizic sau pot folosi doar cardul virtual fara a-l comanda pe cel fizic?:))

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Poți.

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,923
  • Înscris: 13.03.2005
Nu e obligatoriu.
Poți folosi pe cel virtual plus cel de.unica folosință.
Chiar e posibil sa te trezești cu propuneri de livrare gratuita din partea Revolut.

#4
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 16.12.2012
1. Pot sa transfer bani de pe cardul normal (pe care iau salariul) pe cardul virtual Revolut? Exista Comisioane?
2. Pot sa transfer pe cardul virtual Revolut 4000-5000 RON? sau e o anumita suma limita

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,923
  • Înscris: 13.03.2005
Poti sa transferi bani de pe cardul de salariu in contul Revolut - alimentare top-up . Nu are legatura cu faptul ca ai doar card virtual sau si cel fizic. Alimentarea se face in contul Revolut. Nu ai comisioane. Poate doar daca banca ta comisioneaza aceasta operatie (stiu ca CEC face dubla conversie la alimentarea Revolut de pe card debit CEC)
Daca nu ai mai incarcat contul Revolut cu bani, adica nu ai un istoric, e posibil sa nu te lase sa incarci dintr-o alimentare cei 5000 lei, dar poti face 2 alimentari de 2000 si 3000 sau 4-5 mai mici . Nu e o limita fixa stabilita vizibil in sistem.
Transfer bancar in lei nu o sa poti face din banca romaneasca in Revolut , din cauza ca Revolut are IBAN strain.
Mai poti porta bani in Revolut si cu alte aplicatii gen Volt  sau Card2Card Transfer (similar top-up-ului), operatie intre cardul de serviciu si cardul virtual Revolut. Aici ai o limita de 4000 lei lunar.

#6
george_c_ro1

george_c_ro1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 02.04.2020
Transfer bancar in lei  din banca romaneasca  catre Revolut se poate efectua dar vei avea comision fiind considerata plata externa ( in cele mai multe cazuri ) . Top-up din cardul de debit este gratis in schimb la majoritatea bancilor .

#7
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 16.12.2012

 george_c_ro1, on 20 iunie 2020 - 14:57, said:

Transfer bancar in lei  din banca romaneasca  catre Revolut se poate efectua dar vei avea comision fiind considerata plata externa ( in cele mai multe cazuri ) . Top-up din cardul de debit este gratis in schimb la majoritatea bancilor .

Pai ce inseamna top-up? nu e tot un trasfer bancar din cardul roman in Revolut?

#8
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Top up este un fel de reîncărcare.
În descrierea tranzacției la banca ta va apărea că plată la POS, de aceea este instantă.

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,923
  • Înscris: 13.03.2005
Top-up-ul e o mutare de bani intre carduri, nu e transfer bancar.

#10
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 16.12.2012
E naspa ca trebuie sa iti introduci datele cardului tau de salariu chiar si codul de 3 cifre. Era mai ok daca transferam bani din cardul de banca romaneasca in Revoult.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,923
  • Înscris: 13.03.2005
Pai un transfer bancar in lei din contul tau de salariu catre contul iban Ravolut, se poate face doart ca transfer valutar, adica implica comisioane  platite la banca din Romania pentru transfer Swift, chiar daca trimiti lei. Top-up-ul implica portarea de bani intre carduri si e gratuita si instant executata.

Dupa ce faci mai multe alimentari cu acelasi card in Revolut, nu vei mai avea de introdus cardul si CVV, pentru ca iti va fi inregistrat in sistem la Revolut ca fiind de incredere cardul si top-up-ul se va realiza fara sa mai introduci datele cardului.

#12
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 16.12.2012

 wertyck, on 24 iunie 2020 - 09:12, said:


Dupa ce faci mai multe alimentari cu acelasi card in Revolut, nu vei mai avea de introdus cardul si CVV, pentru ca iti va fi inregistrat in sistem la Revolut ca fiind de incredere cardul si top-up-ul se va realiza fara sa mai introduci datele cardului.
Pai tocmai asta nu imi place ca trebuie sa il introduc in alte aplicatii, chiar sa fie salvat la ei in sistem.
Daca cineva intra in baza de date a Revoult atunci poate sa transfere bani de pe cardul de salariu al meu?

#13
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 27.10.2014

 VarfDeAtom, on 24 iunie 2020 - 09:25, said:

Pai tocmai asta nu imi place ca trebuie sa il introduc in alte aplicatii, chiar sa fie salvat la ei in sistem.
Daca cineva intra in baza de date a Revoult atunci poate sa transfere bani de pe cardul de salariu al meu?
Eu am mai multe carduri salvate la Revolut.Pana acum nu am patit nimic.
Cum fac eu, si nu am stres.Pe cardul salvat la Revolut nu tin mai mult de 100 maxim 200 ron.
Restul banilor ii tin in conturi de economii. Conturi, nu depozite atentie. Cand am nevoie de bani pe card transfer atunci sau cu 1 zi inainte daca e o suma mai mare.

Deci pot sa dau numere de pe card oricui. Nu pierd bani.Cel mai rau e ca va trebui sa fac un alt card.

Edited by turi714, 24 June 2020 - 15:04.


#14
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 VarfDeAtom, on 24 iunie 2020 - 09:25, said:

Pai tocmai asta nu imi place ca trebuie sa il introduc in alte aplicatii, chiar sa fie salvat la ei in sistem.
Daca cineva intra in baza de date a Revoult atunci poate sa transfere bani de pe cardul de salariu al meu?

E ca și cum ai spune că cineva intră în baza de date a băncii unde ai cardul, exact același lucru...

#15
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 VarfDeAtom, on 24 iunie 2020 - 09:25, said:

Daca cineva intra in baza de date a Revoult atunci poate sa transfere bani de pe cardul de salariu al meu?

Vezi de ce cardurile de la banci sunt inferioare ? Lumea nu are incredere in ele, se tem tot timpul ca le vor fura banii de pe card.

Pe cand oamenii care au carduri fintech, gen Revolut, nu se tem, caci cardurile fintech au multiple niveluri de securitate, cu alte cuvinte sunt blocate in mai multe feluri. Pot sa pierd un card fintech pe strada, in orice moment, cu 0 griji. Este securizat. Le dau cardurile si prietenilor sa se uite la ele si se vede pe fata lor "pai daca iti tin minte cifrele", apoi se vede pe fata mea "stai linistit. e un fintech Posted Image)".

Persoanele de la care auzi "imi fura banii de pe card" sunt persoanele cu conturi de banci. S-a demonstrat asta prin reactia ta.

Eu am 29 de carduri fintech si sunt cel mai expus pentru "a păți" ceva. Iar cel mai expus om, nu a patit-o niciodata. Eu nu folosesc carduri de banci, pe vremea cand aveam, ma temeam mereu ca cineva imi va fura banii. Si de cand am descoperit Revolut, tin bani in el fara probleme. De fapt, am stat chiar si cu cardul Revolut neblocat, cel putin 1 luna, asteptam sa-mi traga cineva bani de pe el, pentru o plata. Nici cu cardul neblocat nu am patit nimic dubios. Cu el blocat, nici atat.

Edited by AdiTwism, 24 June 2020 - 15:43.


#16
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 16.12.2012

 AdiTwism, on 24 iunie 2020 - 15:33, said:



Eu am 29 de carduri fintech si sunt cel mai expus pentru "a păți" ceva. Iar cel mai expus om, nu a patit-o niciodata.
Ce inseamna card fintech? De ce e mai bun decat unul normal, de banca?
Ai 29 de carduri fizice? sau ai 29  de conturi?

#17
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 03.05.2019
Adica el a spus "29 de carduri" si tu il intrebi daca sunt 29 de conturi???

#18
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 VarfDeAtom, on 24 iunie 2020 - 18:22, said:

Ce inseamna card fintech? De ce e mai bun decat unul normal, de banca?
Ai 29 de carduri fizice? sau ai 29  de conturi?

Fintech is a portmanteau of the terms “finance” and “technology” and refers to any business that uses technology to enhance or automate financial services and processes.

Adica tot finante, dar cu infuzie masiva de tehnologie. Si tehnologia asta se regaseste in multe lucruri. Securitate card avansata, prin geolocalizare, prin blocare contactless/tranzactii online/ATM/banda magnetica, resetare limite contactless, setare limite de cheltuiala. Sau carduri de unica folosinta, ce se inlocuiesc singure dupa fiecare plata. Sau carduri virtuale. Sau conturi cu transferuri bancare instante, in cateva secunde. Sau incarcare automata, schimb valutar automat, transferuri automate, direct debit, 3D Secure si multe alte lucruri. Sau, am card fara cifre pe el, tot pentru siguranta, ca tot era vorba de pierderi card si furturi. Sau card fara cod CVV pe spate, cele 3 cifre, tot pentru a nu putea fi folosit pe internet dupa un furt. Am inclusiv card de credit, fara sa imprumut bani, eu incarc, eu cheltui, dar e vazut ca si card de credit, deci ajuta. Sau carduri in care pot sa nu tin monede clasice, ci aur, sau cryptomonede, iar cand platesc, imi vinde din aur sau crypto pe loc ca sa obtina ceea ce am de platit, si face asta automat, cu ajutorul tehnologiei, nu mai trebuie sa tin monede care se devalorizeaza.
Este mai bun pentru ca are mai multe functii, e mai capabil.

Pana si inregistrarea online sau inchiderea, tot datorita tehnologiei se poate. Fara hartii A4, fara drumuri, de pe canapea.

Am 29 de carduri in total, din care 12 sunt virtuale, deci 17 fizice. Asta se modifica, ba imi fac altele, ba elimin din ele sau expira. Conturi am intre 10 si 20. Cont la companie, dar un cont la companie poate oferi zeci de conturi de tinut bani, spre exemplu pe Revolut 30-40 de feluri de moneda pe acelasi cont la ei, pe altul 50-60 sau altele doar cu cateva vreo 5 feluri de conturi.
Daca am 10-20 conturi si 29 de carduri inseamna ca pe unele conturi am multe carduri. Pe Revolut 5(din care 2 sunt din metal), pe alt fintech 6, alta companie 5 si tot asa.. unele 1 singur card. Toate gratuite bineinteles, n-as plati pentru atatea. Nu platesc nici mentenanta sau administrare pe nimic.

Deci tot ce am si lucrurile pe care nu le-am explicat pt ca ma lungesc, nu le-am avut niciodata de la bancile romanesti.

Edited by AdiTwism, 24 June 2020 - 19:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate