Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Midea Blanc vs Gree Bora

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
JokerKing

JokerKing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.10.2003
Ca sa ma incadrez in 1600 lei pentru un aparat de 12000 BTU, m-am orientat la urmatoarele doua modele:
Midea Blanc R32 MA-12NXD0-MA-12N8D0
Gree Bora A4 Silver GWH12AAB-K6DNA4A

Recomandati unul dintre ele mai mult decat celalalt? Daca da, de ce?
Am gasit certificate Eurovent ptr amandoua.
Midea e mai silentios, are alte limite de functionare cald/rece. Gree are kit montaj inclus, pare ca ar consuma mai putin curent.
Dar in afara de datele de pe hartie, nu-mi pot da seama mai departe cat de ok este unul sau celalalt in utilizare.
Noua versiune de Midea Blanc este Midea Prime 12.000 btu MA2-12NXD00/MA-12N8D0
Sa il iau in calcul?

In bugetul asta, m-as putea orienta la altceva?
Multumesc!

#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Eu m-am decis sa meg pe Gree A4... pana am vazut si Midea.
Inca inclin spre Gree.
Midea as lua ca e mai silent. Incerc sa ma lamuresc cu cel care face instalarea daca merita Midea sau nu.
Din ce am mai cautat si eu, nu gasesc nimic care sa merite banii.

:)

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,889
  • Înscris: 30.08.2006
Mergi pe GREE pentru ca sunt mai fiabile. Midea e marca proprie a lui Altex si nu sunt prea calitative.
O chinezarie ieftina o recunosti dupa telecomanda. Cand 10 marci folosesc aceiasi telecomanda simplista, atunci producatorii folosesc o licenta ieftina comuna de productie.

#4
KillBOT

KillBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 18.01.2010

 Leo2006, on 18 iunie 2020 - 08:43, said:

Mergi pe GREE pentru ca sunt mai fiabile. Midea e marca proprie a lui Altex si nu sunt prea calitative.
O chinezarie ieftina o recunosti dupa telecomanda. Cand 10 marci folosesc aceiasi telecomanda simplista, atunci producatorii folosesc o licenta ieftina comuna de productie.

Vortex e marca Altex. Midea e unul dintre cei mai mari producători de HVAC din lume, pe lângă Gree. De asemenea telecomenzile seamănă pentru că multe dintre brandurile de AC de la noi sunt defapt fabricate Gree, Midea, Haier, Chigo etc. doar cu altă etichetă.

Edited by KillBOT, 18 June 2020 - 08:51.


#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 21.08.2008

 Leo2006, on 18 iunie 2020 - 08:43, said:

Midea e marca proprie a lui Altex si nu sunt prea calitative.
Asa ceva...
Am si Blanc, am si Gree, ambele ok, parca mai ok Midea.

#6
JokerKing

JokerKing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.10.2003

 danghetau, on 18 iunie 2020 - 08:51, said:

Asa ceva...
Am si Blanc, am si Gree, ambele ok, parca mai ok Midea.

Ai Wifi la ambele? Il folosesti? Daca da, multumit de conexiune, aplicatie?
Directionarea aerului se face doar vertical la ambele? Permite vreunul din ele miscare stanga / dreapta?
Este sesizabila sau deranjanta diferenta de decibeli?

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 21.08.2008
La Gree nu am dar am la Midea.
Avand net de la UPC/Vodafone, nu prea mergea dar la restul (Orange, Telekom, Digi) merge.
Are si baleiere orizontala din telecomanda.
Compresorul de la Midea e mai performant si cu un soft mai bun.

#8
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 01.05.2006
Amandoi sunt leaderi mondiali (cantitativ) la productia de AC-uri, Midea inaintea lui Gree, dar la nivelul asta nu mai conteaza.

In gama asta de pret diferente majore nu cred ca sunt, iar sa gasesti pe cineva sa aiba exact aceste modele nu prea cred.
Deci pana la urma e o chestie de feeling personal, adica care iti place tie.
In instalatori nu poti sa pui prea mare baza ca si criteriile lor sunt subiective.

Eu am modelul de la Mideea de care sunt 90% multumit, dar deocamdata l-am folosit doar iarna asta pe incalzire si a fost ok.
Sa vedem acum cu racirea dar nu ma astept la nu-s ce surprize.
Wifi-ul a functionat fff bine, l-am folosit chiar si fiind la 2.000 km de casa, din strainatate.
Nu inteleg ce treaba are furnizorul de internet, dupa cum spun unii, pentru ca legatura cu AC-ul se face prin routerul casei, indiferent de cum sau cine iti livreaza internetul acasa.
Da, directia aerului se poate regla si pe orizontala si pe vericala, de pe telecomanda sau din aplicatie.

Cele 10% de nemultumire se refera la faptul UI face zgomot la schimbarile de temperatura, adica aproape in permanenta cand functioneaza. Este vorba de zgomotul rezultat din dilatarea si contractia carcasei din plastic. E absurd pt o firma care vinde j'de milioane de astfel de aparate sa nu gaseasca o solutie la problema asta.
Apoi mai e vorba de telecomanda care pare sa fie din secolul trecut. Si aici iarasi nu inteleg, probabil ca telecomanda asta veche costa 1 euro. O telecomanda mai "actuala" ar costa 3 euro, deci chiar nu ar conta in pretul final al aparatului.
Oricum e o aplicatie care se instaleaza pe tel si functioneaza perfect si e chiar mai practica decat telecomanda, deci si acasa folosesc telefonul si nuntelecomanda.

PS. Aparatul l-am montat eu, preturile cerute de montatori in zona mea le-am considerat f exagerate. Adica +/- 100 de euroi pt. vreo 3 ore, din care o ora de munca, din care 30 de minute pauza de cafea si vreo 2 ore deplasarea (dus-intors). Cerusem montaj doar pt partea frigorifica pt ca stau la casa si de partea de montaj fizic pe pereti m-am ocupat eu, avand cerinte speciale.

#9
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,503
  • Înscris: 22.12.2015
Sunt similare, din cate am inteles folosesc aceasi fabrica mamut din China, unde de altfel sunt asamblate inclusiv Daikin.

#10
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Recomand Electrolux EXS09V38HWI cu SEER 7,1 si incalzire -25, compresor Tochiba GMCC la 1850 cu montajul inclus!

Scuze EXS12V38HWI!

#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 21.08.2008
Chestia reclamata de mine cu netul de la UPC este semnalata si de alti utilizatori, din alte tari. Doar cu UPC sunt probleme.
Merge dar cand vrea ea si cum vrea ea. Prin hotspot de la alt telefon pare ca e mai ok (daca reusesti instalarea).

#12
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Dupa ce am vorbit cu omul care imi face instalarea si mi-a zis ca si Midea este ok. Ca si calitate, el fiind instalator de multi ani, a zis ca Midea a fost pe val anii trecuti insa acum a mai scazut. Pe partea de fiabiltiate a zis ca e pe la acelasi nivel cu Gree.

L-am preferat in locul lui A4 din 2 motive:
1. Pe hartie e mai silentios pe timp de noapte (daca o sa fie cazul)
2. Compresorul pare a lucra la temperaturi mai mari decat cel al lui Gree (bate soarele  de la 8:30 pana la 12:30-13:00 direct in el)

Sper sa faca rece :) .

#13
JokerKing

JokerKing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.10.2003

 diaconuserban58, on 18 iunie 2020 - 10:43, said:

Electrolux EXS12V38HWI!

Poti spune si unde il gasesc?
Oricum, mersi de recomandare, o sa il caut.

 danaciu, on 18 iunie 2020 - 10:29, said:

probabil ca telecomanda asta veche costa 1 euro. O telecomanda mai "actuala" ar costa 3 euro, deci chiar nu ar conta in pretul final al aparatului.
Oricum e o aplicatie care se instaleaza pe tel si functioneaza perfect si e chiar mai practica decat telecomanda, deci si acasa folosesc telefonul si nuntelecomanda.

Poate ca la jdemii de produse, acest mic cost se aduna pentru ei si rezulta mai putin profit?

 paso87, on 18 iunie 2020 - 11:50, said:

L-am preferat in locul lui A4 din 2 motive:
1. Pe hartie e mai silentios pe timp de noapte (daca o sa fie cazul)
2. Compresorul pare a lucra la temperaturi mai mari decat cel al lui Gree (bate soarele  de la 8:30 pana la 12:30-13:00 direct in el)

La montaj si la mine o sa fie aproximativ aceeasi situatie pentru UE. D-asta pe hartie, si mie imi dadea mai ok Midea.

#14
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
L am luat de la o firma care si face reclama pe Olx la 1400lei si l am montat cu EClima! Este un Midea Blanc cu specificatii mai bune!

#15
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
am spus Mideea Blanc zilele trecute, ma gandeam si eu la Gree Bora A2 sau A4, in final am ales Mideea pe considerentul de zgomot unitatea interioara.
Are baleiere si orizontala si verticala, merge Wifi (am UPC in locatie). Unitatea interioara e mai silentioasa decat cea de la Gree, ca pret sunt tot pe acolo, diferente infime, depinde de vanzator.

Edited by l_stoian79, 18 June 2020 - 14:00.


#16
JokerKing

JokerKing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.10.2003

 diaconuserban58, on 18 iunie 2020 - 13:24, said:

L am luat de la o firma care si face reclama pe Olx la 1400lei si l am montat cu EClima! Este un Midea Blanc cu specificatii mai bune!
Intre timp am dat si eu de ei, din pacate nu-l au pe stoc acum. Poate sapt viitoare...
Cum ti-ai dat seama ca are compresor Toshiba?

 l_stoian79, on 18 iunie 2020 - 13:59, said:

am spus Mideea Blanc zilele trecute, ma gandeam si eu la Gree Bora A2 sau A4, in final am ales Mideea pe considerentul de zgomot unitatea interioara.
Are baleiere si orizontala si verticala, merge Wifi (am UPC in locatie). Unitatea interioara e mai silentioasa decat cea de la Gree, ca pret sunt tot pe acolo, diferente infime, depinde de vanzator.

Thx! Nici pe asta nu-l gasesc acum disponibl la eclima Posted Image

#17
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Este fabricat de Midea, pt piata Italiana si Poloneza , specificatiile le gasesti pe saiturile Italiene si l am desfacut la montaj sa vad ce compresor are si cum este de bine facut! Unitatea interioara silentioasa, are doua filtre hepa de buna calitate si este construita frumos estetic si dintr un material bun calitativ ,cantareste 8-9 kg si unitatea exterioara este mare solida silentioasa cu radiatorul tratat antirugina de ultima generatie cu greutatea de 27kg! Afara are pretul de 500E!

Edited by diaconuserban58, 18 June 2020 - 15:16.


#18
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
De la eClima recomand Yamato Alpin Inverter YW12IG5 Wifi inclus ,12.000 btu,   mai bun decat Midea Blanc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate