Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pareri anvelope Continental - garantie

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcristian_lp, on 22 mai 2020 - 17:08, said:

...
ai tras de ele de le-au sarit fulgii.

ia sa vezi drumuri facute in forta prin oras. accelerari frane puternice, viraje luate tare in scurt... etc.
cauciucurile par a avea un profil inalt si firav. in nici un caz nu-s pentru drifturi.

eu am sfarmat vreo 3 seturi (diverse marci) cam in 2-3luni fiecare...

am prins pe un fluence cauciucuri conti de juma de an. erau de vara... o delegatie in tara la 40grade si le-am zapacit... din pacate imi place sa le fortez in viraje.
noroc ca le-am studiat doar eu (cand am preluat si cand am predat masina).

pe bune acu, niste serpentine in forta cu masina plina... ce crezi ca patesc???

dar cel mai rau e pe drum umed si asfalt colturos... le sfasii rapid.

Edited by arg, 30 June 2020 - 01:32.


#56
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

View Postvinciun, on 30 iunie 2020 - 00:56, said:

Nu cred ca mai vezi made in france. Eu in Fr fiind, am cumparat de mai multe ori continental, o data dunlop si de doua ori Michelin. Toate made in germany, toate calitative.

am cautat pe net , nu mai au fabrica in franta.

angajatii dadeau foc la cauciucuri in fata firmei :)

View Postcalabrezu, on 30 iunie 2020 - 01:10, said:

Tu nu stii multe. Continental e firma chiar foarte mare si renumita, aflata in topul producatorilor de anvelope alaturi de Michelin si Pirelli care au si ei fabrici in Romania. Asta inseamna ca nu mai sunt ''firme bune''? Pe dacii, aka Logan sau montat si Michelin. Variantele Laureate sau Prestige veneau cu Continental sau Michelin.
Yokohama nu e marca premium.

Vezi postul 43.

Da ma, ne pute cind vedem anvelope fabricate in Romania sau Polonia.De parca astia le fac de capul lor si nu trebuie sa respecte standardele marcii.
Astia mai batrini ati uitat vremurile cind nu se stia de gume de iarna si umblam toti cu Danubiana sau Montana, made in RSR si nu ne puteau. Acum avem aere(mai ales astia tineri care n-au prins vremurile alea) si vrem doar gume premium din vest, dar pun pariu ca multi umblati cu gume de buget sau economy(Sava, Debica, Tigar,etc) chiar pe masini scumpe.
N-am nici o greata sa folosesc anvelope romanesti(Conti sau Motrio) am si Michelin made in France sau Pirelli made in Italy si n-as avea nici cu cele produse in Polonia, Slovenia sau Cehia.
Debica(gumele alea care zici ca sunt facute la fabrica aia locala,doar pentru ei) sunt marca de buget a Goodyear si se vind in toata Europa. La fel Sava din Slovenia tot de Goodyear apartine.

da man , e parerea ta.

eu nu cred. e dreptul meu.

nu o sa cred niciodata ca fac acelasi produs ca in germania sau japonia sau alta tara cu apa calda.

cat despre serviciul clienti.... in Romania nici nu exista conceptul si toate firmele astea mari profita de asta.

personal , vad un continental facut in Romania ca fiind contrafacut. nu cred ca respecta compozitia , nu cred ca respecta controlul calitatii... daca ar respecta aceleasi reguli din germania atunci de ce nu au si customer service de germania?

is niste rebuturi pt europa de est. pt ca stiu ca lumea nu se poate plange.

View Postarg, on 30 iunie 2020 - 01:32, said:

ai tras de ele de le-au sarit fulgii.

ia sa vezi drumuri facute in forta prin oras. accelerari frane puternice, viraje luate tare in scurt... etc.
cauciucurile par a avea un profil inalt si firav. in nici un caz nu-s pentru drifturi.

eu am sfarmat vreo 3 seturi (diverse marci) cam in 2-3luni fiecare...

am prins pe un fluence cauciucuri conti de juma de an. erau de vara... o delegatie in tara la 40grade si le-am zapacit... din pacate imi place sa le fortez in viraje.
noroc ca le-am studiat doar eu (cand am preluat si cand am predat masina).

pe bune acu, niste serpentine in forta cu masina plina... ce crezi ca patesc???

dar cel mai rau e pe drum umed si asfalt colturos... le sfasii rapid.

ia unele facute in germania , e diferenta mare de calitate.

mai mult , cauciucurile nu se distrug daca iei curba tare cu ele. ca doar nu is pufuleti....

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
da-mi o masina suficient de buna si-ti barbieresc orice cauciucuri.

#58
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
Intentionat orice e posibil.

#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
nu, intentionat ci doar tras de ele la limita.

#60
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
Ori virgula e in plus, ori in loc "ci" trebuia "si".

#61
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View Postarg, on 30 iunie 2020 - 01:32, said:

ai tras de ele de le-au sarit fulgii.

ia sa vezi drumuri facute in forta prin oras. accelerari frane puternice, viraje luate tare in scurt... etc.
cauciucurile par a avea un profil inalt si firav. in nici un caz nu-s pentru drifturi.

eu am sfarmat vreo 3 seturi (diverse marci) cam in 2-3luni fiecare...

am prins pe un fluence cauciucuri conti de juma de an. erau de vara... o delegatie in tara la 40grade si le-am zapacit... din pacate imi place sa le fortez in viraje.
noroc ca le-am studiat doar eu (cand am preluat si cand am predat masina).

pe bune acu, niste serpentine in forta cu masina plina... ce crezi ca patesc???

dar cel mai rau e pe drum umed si asfalt colturos... le sfasii rapid.


Posted Image sincer nu vad cum as fi putut trage de ele intr-un oras aglomerat unde stai o gramada la stop! drifturi si asfalt colturos??!! despre ce vorbesti?! sper ca postarea ta e doar o gluma.
nu am deschis topicul ca sa vorbim la misto dar daca vrei neaparat putem face si asta, ne prindem in hora si dansam...Posted Image

#62
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Continental face 3 tipuri de cauciucuri pentru turisme, Barum cele low cost, Semperit - mid cost si Continental, cele premium.

Toate anvelopelele se livreaza inclusiv in Vest, iar standardele pe calitate nu difera ,dar noi preferam sa cumparam aceleasi cauciucuri, din germania, dupa ce au rulat deja 15 ani !

#63
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt fan Conti, gama de top.
Din vreo 4 seturi de Conti de vara Sportcontact, am avut probleme cu 1 bucata made in France, garantie cacat, vanzator roman.
In rest nu cumpar fabricat in Romania.

#64
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

View PostAl3csutzul, on 01 iulie 2020 - 10:52, said:

Continental face 3 tipuri de cauciucuri pentru turisme, Barum cele low cost, Semperit - mid cost si Continental, cele premium.

Toate anvelopelele se livreaza inclusiv in Vest, iar standardele pe calitate nu difera ,dar noi preferam sa cumparam aceleasi cauciucuri, din germania, dupa ce au rulat deja 15 ani !

cand vine vorba de marketing , DA , is la aceleasi standarde... insa nu e asa. si nu o sa cred asta niciodata. sau tu crezi ca daca e fima mare nu trage sa stoarca fiecare ban posibil?

mai mult , ce se produce in Romania nu ajunge in vest, nici pe aproape. ca e ineficient. e mai ieftin sa le transporti din germania , ca e mai aproape. ce se face in Romania merge in tarile de mana a 2 a.... gen estul europei. de aia nu se deranjeaza sa aiba aceiasi calitate. pt ca stiu ca lumea nu se plange... si daca se plange aia e... spun ca e vina clientului... cum au facut si in cazul colegului.

daca era in germania si se intampla asa , sigur ii schimbau cauciucurile... ca nu isi permit publicitate proasta... insa nu ii doare de romani , bulgari , polonezi , etc... nu e cultura de customer service , asa ca nu folosesc customer service. mai mult , cand vb cu continental Romania tre sa iei in considerare ca vb cu niste romani care nici ei nu au auzit de customer service. asa ca mult noroc.

nici michelin nu face aceiasi calitate in Romania la fel cum face la o fabrica din o tara cu apa calda.  nici pirelli , nici una...

indiferent de ce spune lumea , pt mine e clar. conteaza unde e facut. si de aia inainte sa cumpar ma uit sa vad ce scrie.

maine poimaine ne spui ca daca scrie continental si e facut in china e la fel ca ala facut in germania... lol... niciodata. astea is povesti de marketing.

View Postoverseas, on 01 iulie 2020 - 10:56, said:

Sunt fan Conti, gama de top.
Din vreo 4 seturi de Conti de vara Sportcontact, am avut probleme cu 1 bucata made in France, garantie cacat, vanzator roman.
In rest nu cumpar fabricat in Romania.

daca erai in franta nu era aceiasi poveste... nu isi permit sa isi bata joc.... daca e o greseala o repara ca sa nu arate prost... pe cand in Romania.... mult noroc!

era unu la vulcanizare incerca sa vanda anvelope ADVANT made in uk (entry level) ca is yokohama ca si firma... NU merci. nu vreau advant , vreau yokohama made in japan. daca nu ai merci , ma duc in alta parte.... el incerca sa vanda ce face el profit mai mare... ce sa spun... credea ca imi ia ochii ca e made in uk... de parca ma impresioneaza. japonia , germania is la 1000 de ani inainte... preferat sa dau 30 lire in plus pe cauciuc si sa iau ceva sanatos facut de o tara calumea.

#65
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
IPhone e făcut în china, deci nu asta e problema.

Eu am apelat la garanție la niște gume făcute de Continental, Barum, cum au procedat? Mi au trimis 2 gume noi în locul celor pt care ceream garanția, le am montat pe alea, le am trimis gumele vechi și factura de la montaj și echilibrat.
Ulterior nimic măcar nu a fost vina anvelopei ci a unei planetare, dar ca idee, s au comportat exact ca în afara, plătindu mi în final doar montat - demontat  și mi au trimis anvelopele înapoi gratis pt ca evident nu prezentau defect.
În alta ordine de idei, dacă o anvelopa ma tine +5 ani și nu vibrează nici măcar la 180 km.h, ce tot atata balacareala cu vest și est și 2 standarde de calitate? Mai mult de atât ce dorești de la o anvelopa?

Ah, și în Germania tot ce e servisare auto costa, nu ți schimba nimeni 4 gume cu 15-20 euro.. De exemplu!

#66
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View PostAl3csutzul, on 01 iulie 2020 - 21:57, said:

IPhone e făcut în china, deci nu asta e problema.

Eu am apelat la garanție la niște gume făcute de Continental, Barum, cum au procedat? Mi au trimis 2 gume noi în locul celor pt care ceream garanția, le am montat pe alea, le am trimis gumele vechi și factura de la montaj și echilibrat.
Ulterior nimic măcar nu a fost vina anvelopei ci a unei planetare, dar ca idee, s au comportat exact ca în afara, plătindu mi în final doar montat - demontat  și mi au trimis anvelopele înapoi gratis pt ca evident nu prezentau defect.
În alta ordine de idei, dacă o anvelopa ma tine +5 ani și nu vibrează nici măcar la 180 km.h, ce tot atata balacareala cu vest și est și 2 standarde de calitate? Mai mult de atât ce dorești de la o anvelopa?

Ah, și în Germania tot ce e servisare auto costa, nu ți schimba nimeni 4 gume cu 15-20 euro.. De exemplu!

E foarte bine si ma bucur daca nu ai avut alte probleme. In primul rand ai cumparat Barum care sunt mai ieftine si probabil de aia nu sau tiganit sau pur si simplu ai avut noroc ca s-au comportat ok fata de tine. In al doilea rand eu a trebuit sa platesc si montat si demontat, cei de la Nexon parteneri comerciali si vanzatori autorizati Continental, nu au vrut sa suporte ei manopera desi certificatul de garantie primit este emis de catre ei, ei si-au asumat garantia nu producatorul. Dar m-au pasat la cei de la Continental care au spus simplu: respins! Buna smecheria nu? Si Nexon e o alta firma care lucreaza in stil romanesc, ce sa mai zic de mecanicul de acolo care injura de fata cu mine masina ca nu stia pe unde a pus el piulita de la roata! Probabil stiau de la inceput ca imi va fi respinsa reclamatia, ca vorba aia anvelopele premium de la Continental cum drk sa aiba ele vreun defect?! La noi Clientul e de vina intotdeauna!
Iar in al treilea rand masina mea nu are absolut nici o problema mecanica sau de alt fel, revizii facute doar la reprezentanta in fiecare an cu prelungirea garantiei.

#67
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
https://www.auto-bil...uri-150924.html

Este foarte interesant articolul și merita urmărit, testele fiind cu gume din Germania, aia cu 2 standarde și cauciucuri de 15 ani sunt în special vizați!

#68
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

View PostAl3csutzul, on 03 iulie 2020 - 07:37, said:

https://www.auto-bil...uri-150924.html

Este foarte interesant articolul și merita urmărit, testele fiind cu gume din Germania, aia cu 2 standarde și cauciucuri de 15 ani sunt în special vizați!

articolul ala e reclama la masina aia de verificare...

#69
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
@scherbina, in alta ordine de idei, vad ca esti foarte avizat, ia spune-ne te rog parerea ta vizavi de coronavirus, asa-i ca si ala e o conspiratie si ca tu nu ai vazut pe nimeni bolnav? Posted Image
Ref la problema initiatorului, eu cred ca aia de la Nexon nu au trimis fizic nicio anvelopa la fabrica din Timisoara a Continental, maxim le-or fi dat cateva poze pe mail. Corb la corb nu-si scoate ochii, nu si-ar fi stricat ei relatia cu producatorul tinandu-ti tie partea; trebuie sa fim realisti.

Eu as escalada problema la vreun departament de pe la firma mama din Germania, cu rabdare si argumente.

PS sunt utilizator foarte multumit de gume Continental, ale mele sunt made in Rusia (parca)

#70
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ne,sau mai exact va invartiti in jurul cozii.Orice bun din import este vandut in ro,e ok,dar din lacomie,romanii nu vor sa pape doar adaos,si ajung sa il fabrice in patrie.Cum il fac in patrie,e o facatura,pentru ca astia suntem.Vrem produse facute de altii,fugim in concedii departe de conationalii nostri.

#71
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2020

View Postmcd2020, on 04 iulie 2020 - 09:06, said:

Ne,sau mai exact va invartiti in jurul cozii.Orice bun din import este vandut in ro,e ok,dar din lacomie,romanii nu vor sa pape doar adaos,si ajung sa il fabrice in patrie.Cum il fac in patrie,e o facatura,pentru ca astia suntem.Vrem produse facute de altii,fugim in concedii departe de conationalii nostri.

100% de acord. este si cazul samponului head and shoulders....ala facut in franta e super bun , il folosesc de 10 ani... ala facut in Romania (am prins la boots in uk) e o mizerie. matreata instant. m am invatat minte sa mai incerc... defapt ma panicasem... credeam ca nu mai importa din franta ci doar din Romania... asa ca am prins la un magazin made in france si am luat 20 de sticle.... din fericire cred ca a fost doar un stoc de Romania pt ca acum peste tot is made in france... altfel as fi fost nevoit sa comand din franta...

cum naiba se face ca ala din Romania nu e bun? cine dracu crede ca la fabrica din Romania respecta reteta? probabil au incercat sa vanda made in Romania si au avut plangeri de calitate.... cine stie...

asa e cu multe produse de la firme mari care proiduc in Romania... calitate proasta ca lumea nu face plangere... si daca face... aia e... nu is legi , nu e cultura... merge si asa.

repet... in 10000 de ani nu o sa cred ca anvelopa aia continental din Romania e la fel la calitate cu aia din germania. poate sa imi spuna si CEO al firmei. nu cred.

#72
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View PostKlaudio, on 04 iulie 2020 - 09:00, said:

@scherbina, in alta ordine de idei, vad ca esti foarte avizat, ia spune-ne te rog parerea ta vizavi de coronavirus, asa-i ca si ala e o conspiratie si ca tu nu ai vazut pe nimeni bolnav? Posted Image
Ref la problema initiatorului, eu cred ca aia de la Nexon nu au trimis fizic nicio anvelopa la fabrica din Timisoara a Continental, maxim le-or fi dat cateva poze pe mail. Corb la corb nu-si scoate ochii, nu si-ar fi stricat ei relatia cu producatorul tinandu-ti tie partea; trebuie sa fim realisti.

Eu as escalada problema la vreun departament de pe la firma mama din Germania, cu rabdare si argumente.

PS sunt utilizator foarte multumit de gume Continental, ale mele sunt made in Rusia (parca)

Din pacate, asa cum germanii nu ii respecta pe romanii saraci care au mers acolo sa le culeaga culturile (cunoasteti cazul sparangel dar si altele), tot asa nu ne respecta si nici nu ii intereseaza de noi ceilalti roamani care traim aici, in calitate de "cetateni ai UE, cu drepturi egale".
De ce spun asta? Simplu, am transmis un email direct la Continental in Germania in care le-am expus problema mea in mod concret si cu date, le-am detaliat raspunsul de respingere a reclamatiei in garantie primit de la Continental Timisoara si i-am rugat sa ma ajute in vederea reexpertizarii anvelopelor.
Ce credeti ca au facut germanii? Au redirectionat instant pe email solicitarea mea in vederea solutionarii direct catre acelasi angajat din Romania, de la care primisem raspunsul initial, respectiv dl. Florin Baloi Technical Customer Service Manager la Continental Timisoara. Adica s-au spalat pe maini fara sa faca nimic in acest sens. Ca sa arate ca si-a facut treaba acest domn mi-a trimis un raspuns sec: "Solicitarea Dvs pentru re-evaluarea reclamatiei este respinsa", citat exact din emailul primit, fara sa se faca referire la vreo expertizare tehnica asa cum nu s-a facut nici la primul raspuns. Un fel de ia de aici fraiere, am rezolvat problema: respins.
Asta ca sa va lamuriti si voi cam cum suntem priviti si tratati noi romanii de catre cei din vest, adica un fel de oameni de mana a treia, undeva la coada europei. Spun asta in special pentru cei care nu cred in existenta dublului standard la nivel UE, fapt reclamat oficial la nivelul uniunii de cehi, polonezi, unguri si in final si de noi. In final au invata si germanii ceva de la noi in relatia cu noi: las ca merge si asa. Daca eram in Germania cred ca lucrurile stateau total diferit.
E clar ca suntem in urma cu multe chestii fata de cei din vest dar atunci si preturile, pentru niste cauciucuri care se produc aici cu mana de lucru romaneasca ieftina, ar trebui sa fie mult mai mici fata de preturile de la ei.
Aici e marea problema de fapt! Platim preturi de vest la calitate de est, atat pt produse cat si in ceea ce priveste serviciile oferite in relatia cu clientii (noi). Apropo doar ca ex., va mai aduceti aminte cat costa sa ai un abonament cat de cat ok la tel. mobila acum 10-15 ani in urma si cum vorbeau cei de la relatii clienti cu voi (fostele conex, alo, cosmote)? Cu asta cred ca am zis tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate