Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pareri anvelope Continental - garantie

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020
Buna tuturor,
deschid acest topic pentru a afla daca si altii au avut probleme cu solutionarea reclamatiilor in garantie pentru anvelope marca Continental. Eu personal am avut o experienta neasteptat de neplacuta.
Acum un an in 2019 am achizitionat 4 anvelope Continental AllSeasonContact fabricate in 2019 si montate pe un Ford Mondeo in service autorizat.
Anul acesta la revizia anuala efectuata la reprezentanta Ford mecanicii au constatat uzura prematura a anveloper. M-au chemat in service sa-mi arate gradul mare de uzura dupa doar 6700 km, rulaj total efectuat cu anvelopele respective. De pe unele rizuri a inceput chiar sa se rupa cauciucul. In aceste conditii au fost facute verificari mecanice, de directie, frana, suspensie, masina functionand normal fara probleme. Concluzia celor de la reprezentanta a fost ca ar putea fi un defect de fabricatie al anvelopelor neexistand o alta explicatie.
Ca urmare a celor prezentate am fost sa predau anvelopele vanzatorului de la care le-am cumparat respectiv firma Nexxon din Tg Secuiesc, autorizata sa comercializeze anvelope Continental, in vederea efectuarii unei expertize tehnice. Acestia insa, dupa ce au primit anvelopele, nu au apelat la un expert tehnic neutru si independent ci le-au trimis direct la producator care este chiar Continental Automotive Products SRL cu sediul in Romania Timisoara. Daca as fi stiu de la inceput ca sunt fabricate la noi, ca pt fraierii de noi, probabil nu le-as fi cumparat.
Cei de la Continental le-au transmis pe email, din pacate, un raspuns penibil si banal unde au afirmat ca eu as fi condus pe teren cu pietris sau macadam fara sa aduca dovezi in acest sens si fara sa prezinte un Raport tehnic de expertiza, asa cum este legal, de unde sa rezulte fara echivoc acest lucru. De altfel Ford Mondeo este o masina cu garda la sol joasa si nu conduc pe teren accidentat sau cu gropi, neacoperit de asfalt.
Prin urmare nu au dorit sa inlocuiasca anvelopele cu altele noi si au precizat ca nu vor acorda nici un fel de compensatie sau despagubire.
Cei de la Nexxon s-au spalat pe maini si mi-au trimis mie mai departe raspunsul celor de la Continental. Doar ca eu nu am cumparat anvelopele direct de la producatorul Continental ci de la Nexxon iar certificatul de garantie l-am primit de la acestia, ei s-au obligat sa-mi acorde garantia.
Pe de alta parte nu mi se pare corect si logic ca un producator sa isi expertizeze propriile produse pt ca in acest caz nu poate fi nici neutru si nici independent asa cum ar fi normal chiar daca exista o intelegere comerciala intre ei si firma Nexxon asa cum am aflat ulterior. Cata vreme expertiza tehnica nu este efectuata de un expert neutru si independent ea nu are valoare reala iar garantia nu exista de fapt, nu are nici o valabilitate.
O smecherie in stil romanesc.
E pacat ca o firma cu renume precum Continental prin raspunsul dat se acopera de penibil si face rabat atat la calitate precum si in relatia cu consumatorii. Pacat ca si comerciantii de la noi, la intelegere cu producatorii, paseaza produsele defecte direct la producator sa si le expertizeze singuri in loc sa fie efectuata expertiza de un expert neutru.
Nu stiu ce anvelope doresc altii sa isi cumpere insa eu nu voi mai cumpara anvelope Continental nici o data.
Atasez si poze cu uzura anvelopelor.

Astept si parerile/experientele dvs.

Va doresc numai bine tuturor, fara experiente neplacute de acest gen.

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Și eu am Continental. Și am condus și pe pietriș și macadam. Însă ale mele îs de vara.
Cu cele de iarna (tot Continental), nu am prins pietriș nicăieri.


#3
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
ANPC

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Reclamatie scrisa la protectia consumatorului pentru comercializarea de produse neconforme.

*De astazi nu mai cumpar curele de distributie ori anvelope produse de Continental. Posted Image

Edited by xmanyacs77, 22 May 2020 - 18:14.


#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017
Cu ce ai inlocuit anvelopele ?

#6
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Fa o poza in care sa se vada toata latimea anvelopelor.

#7
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
daca sunt AllSeason e normal sa fie cauciucul moale si sa se rupa pe asfalt uscat... Nu sunt singurele anvelope care se manifesta asa.

Allseason e un compromis (pentru cine intelege de la inceput despre ce e vorba) sau o pacaleala (pentru cine crede ca are doar de castigat)

#8
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
In ultima poza se vad crapaturi la baza profilului ... arata a cauciut imbatranit...

#9
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
nu e imbatranit, e doar cauciuc mai moale, pentru aderenta la temperaturi scazute.... de aia se si rupe asa

#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

 andrei_221, on 22 mai 2020 - 18:54, said:

daca sunt AllSeason e normal sa fie cauciucul moale si sa se rupa pe asfalt uscat... Nu sunt singurele anvelope care se manifesta asa.

Allseason e un compromis (pentru cine intelege de la inceput despre ce e vorba) sau o pacaleala (pentru cine crede ca are doar de castigat)

Ce spui tu e o prostie la un cauciuc  2019 cu doar 6000 km. Tu o dai din manualul de marketing al producatorilor dar vezi ca nu se aplica unui cauciuc nou.

#11
botoxy

botoxy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.04.2017
Sincer nici nu imi vine sa cred ca exista oameni care cumpara anvelope noi din RO :)))
Anvelopele se cumpara din Germania, ori SH ori noi.
Cele SH nemtesti sunt de 10 ori mai bune de cat cele noi din Romania. Valabil aproape ptr orice produs dar la anvelope se vede clar dif de calitate.
Eu inca am anvelopele cu care a venit masina au 15 de ani dar nu sunt crapate si nu au nimic in afara ca sunt putin chele de la uzura normala, dar sunt Michelin made in Germany
Pe un set de anvelope SH nemtesti dai 300 de lei si te tin 10 ani fara prob dar pe o anvelopa made pentru Romani dai minim 300 pe bucata!! Si nu te tine mai mult de 1 an

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Hai sa nu exageram cu sh-urile la anvelope...
La prezervative tot cu sh-uri umbli?

#13
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008

 botoxy, on 22 mai 2020 - 20:39, said:

Sincer nici nu imi vine sa cred ca exista oameni care cumpara anvelope noi din RO Posted Image))
Anvelopele se cumpara din Germania, ori SH ori noi.
Cele SH nemtesti sunt de 10 ori mai bune de cat cele noi din Romania. Valabil aproape ptr orice produs dar la anvelope se vede clar dif de calitate.
Eu inca am anvelopele cu care a venit masina au 15 de ani dar nu sunt crapate si nu au nimic in afara ca sunt putin chele de la uzura normala, dar sunt Michelin made in Germany
Pe un set de anvelope SH nemtesti dai 300 de lei si te tin 10 ani fara prob dar pe o anvelopa made pentru Romani dai minim 300 pe bucata!! Si nu te tine mai mult de 1 an
/offtopic


Si inca sunt in circulatie aceste anvelope de 15 ani...?


@OP: fa o reclamatie la ANPC. Scrie undeva ca acele anvelope sunt doar pentru drum asfaltat, fara gropi, fara pietre, nisip sau doamne fereste, zapada?

Edited by kNN, 22 May 2020 - 20:53.


#14
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

 botoxy, on 22 mai 2020 - 20:39, said:

Eu inca am anvelopele cu care a venit masina au 15 de ani dar nu sunt crapate si nu au nimic in afara ca sunt putin chele de la uzura normala, dar sunt Michelin made in Germany
Încă un rumân adevărat cu SH-uri din jermania și care stă cinșpe ani cu caucioace...
Până și Michelin ăștia ai tăi zic să le mai schimbi măcar o dată pe deceniu dacă ești scârțar. :D

Dacă anvelopele nu au fost înlocuite timp de 10 ani după data producerii lor, ca măsură de precauție, Michelin recomandă înlocuirea lor cu anvelope noi, chiar dacă par să fie într-o stare utilizabilă și nu au fost rulate până la indicatorul de uzură.  Același lucru este valabil și pentru anvelopele de rezervă.

#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017

 botoxy, on 22 mai 2020 - 20:39, said:

Sincer nici nu imi vine sa cred ca exista oameni care cumpara anvelope noi din RO Posted Image))
Anvelopele se cumpara din Germania, ori SH ori noi.
Cele SH nemtesti sunt de 10 ori mai bune de cat cele noi din Romania. Valabil aproape ptr orice produs dar la anvelope se vede clar dif de calitate.
Eu inca am anvelopele cu care a venit masina au 15 de ani dar nu sunt crapate si nu au nimic in afara ca sunt putin chele de la uzura normala, dar sunt Michelin made in Germany
Pe un set de anvelope SH nemtesti dai 300 de lei si te tin 10 ani fara prob dar pe o anvelopa made pentru Romani dai minim 300 pe bucata!! Si nu te tine mai mult de 1 an

Aberatii prostesti

#16
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020
Am facut reclamatie si la ANPC care au redirectionat reclamatia mea la Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorilor din Covasna adica exact acolo unde se afla firma Nexxon. Raspunsul lor a fost ca reclamatia mea este citez "concluzionata nesolutionabila" fara sa mi se specifice mai exact ce inseamna acest lucru si fara a se face precizarea cadrului legal in baza caruia mi-au dat acest raspuns. Insa mi-au transmis ca pot apela, evident pe cheltuiala mea, la un expert tehnic neutru lucru care este fals deoarece citez "Costul testelor și al analizelor de laborator va fi suportat de către A.N.P.C., dacă nu se constată vinovația operatorului economic, în caz contrar acesta este suportat de operatorul economic respectiv" conform PROCEDURII GENERALE PRIVIND SOLUȚIONAREA PETIȚIILOR CONSUMATORILOR (website-ul ANPC).
Cu alte cuvinte si-au declinat competenta si m-au trimis la plimbare pe cheltuiala mea. Asa inteleg functionarii de la CJPC Covasna sa isi indeplineasca atributiile, ca doar traim in Romania, nu?

 stalker2142, on 22 mai 2020 - 18:33, said:

Cu ce ai inlocuit anvelopele ?

Am montat temporar anvelope de iarna imprumutate de la un binefacator insa cum anvelopele mele mi-au fost returnate asa cum le-am trimis le voi monta la loc pana voi cumpara altele, dar in nici un caz anvelope "premium" Continental!

 andrei_221, on 22 mai 2020 - 18:54, said:

daca sunt AllSeason e normal sa fie cauciucul moale si sa se rupa pe asfalt uscat... Nu sunt singurele anvelope care se manifesta asa.

Allseason e un compromis (pentru cine intelege de la inceput despre ce e vorba) sau o pacaleala (pentru cine crede ca are doar de castigat)

Nu e normal deloc sa se rupa pe asfalt uscat chiar daca sunt allseason, eventual se vor uza mai repede fiind cauciucul mai moale insa nicidecum nu ajung sa se rupa/exfolieze dupa doar 6700 km (mai uitate o data la pozele atasate). Ca dovada mai am o masina Opel care are tot anvelope allseason si dupa 2 ani de circulat atat iarna cat si vara arata impecabil, pot chiar atasa poze pt cei care nu cred. Faptul ca majoritatea  producatorilor striga in gura mare ca anvelopele allseason nu sunt bune nici iarna si nici vara e chestiune doar de marketing.
Insa, din cate vad, unii stie ei mai bine Posted Image cum sta treaba cu anvelopele.

 botoxy, on 22 mai 2020 - 20:39, said:



Tocmai scrisesem despre acest lucru in postarea initiala "Daca as fi stiu de la inceput ca sunt fabricate la noi, ca pt fraierii de noi, probabil nu le-as fi cumparat."

Edited by Dany_Darke, 22 May 2020 - 22:14.


#17
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007

 andrei_221, on 22 mai 2020 - 18:54, said:

daca sunt AllSeason e normal sa fie cauciucul moale si sa se rupa pe asfalt uscat... Nu sunt singurele anvelope care se manifesta asa.

Allseason e un compromis (pentru cine intelege de la inceput despre ce e vorba) sau o pacaleala (pentru cine crede ca are doar de castigat)

 andrei_221, on 22 mai 2020 - 19:49, said:

nu e imbatranit, e doar cauciuc mai moale, pentru aderenta la temperaturi scazute.... de aia se si rupe asa

Aberatii...

@Initiator - ANPC !

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 botoxy, on 22 mai 2020 - 20:39, said:

Sincer nici nu imi vine sa cred ca exista oameni care cumpara anvelope noi din RO Posted Image))
Anvelopele se cumpara din Germania, ori SH ori noi.
Cele SH nemtesti sunt de 10 ori mai bune de cat cele noi din Romania. Valabil aproape ptr orice produs dar la anvelope se vede clar dif de calitate.
Eu inca am anvelopele cu care a venit masina au 15 de ani dar nu sunt crapate si nu au nimic in afara ca sunt putin chele de la uzura normala, dar sunt Michelin made in Germany
Pe un set de anvelope SH nemtesti dai 300 de lei si te tin 10 ani fara prob dar pe o anvelopa made pentru Romani dai minim 300 pe bucata!! Si nu te tine mai mult de 1 an
tu esti batranica care se duce cu masina doar duminica la piata???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate