Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Pareri anvelope Continental - garantie

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postioppo, on 22 mai 2020 - 20:43, said:

La prezervative tot cu sh-uri umbli?
....din Germania bineinteles Posted Image...alta treaba ...cu totul altceva Posted Image

Edited by alexa32, 22 May 2020 - 22:32.


#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
continental fac niste mizerii de anvelope !!!

am un vecin la bloc cu o astra luata de noua acum 2 ani si anul trecut una din anvelope i-a facut galma. s-a dus la service sa schimbe anvelopa pe garantie dar aia l-au trimis la plimbare ca cica a dar cu ea intr-o muchie ascutia si de-aia a facut galma. vecinul a inghitit-o, si-a cumparat pe banii lui alta anvelopa continental.
anul asta cand s-a mai calmat nebunia prin aprilie si-a schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara. dupa ce le-a umflat s-a trezit cu niste galme mai mici pe toata laterala anvelopei chiar daca din anvelopele au stat aproape 6 luni. de stocat le-a stocat in conditii bune in boxa pe niste rafturi si nu tinute una peste alta, dar tot au facut galme.

mai merge cu ele pana fac galme mai serioase si apoi a zis ca le schimba cu michelin-uri.

anvelopele erau Continental EcoContact de vara.

#21
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postbotoxy, on 22 mai 2020 - 20:39, said:

Sincer nici nu imi vine sa cred ca exista oameni care cumpara anvelope noi din RO Posted Image))
Anvelopele se cumpara din Germania, ori SH ori noi.
Cele SH nemtesti sunt de 10 ori mai bune de cat cele noi din Romania. Valabil aproape ptr orice produs dar la anvelope se vede clar dif de calitate.
Eu inca am anvelopele cu care a venit masina au 15 de ani dar nu sunt crapate si nu au nimic in afara ca sunt putin chele de la uzura normala, dar sunt Michelin made in Germany
Pe un set de anvelope SH nemtesti dai 300 de lei si te tin 10 ani fara prob dar pe o anvelopa made pentru Romani dai minim 300 pe bucata!! Si nu te tine mai mult de 1 an

View Postxmanyacs77, on 22 mai 2020 - 18:14, said:

Reclamatie scrisa la protectia consumatorului pentru comercializarea de produse neconforme.

*De astazi nu mai cumpar curele de distributie ori anvelope produse de Continental. Posted Image
Da, ca ne pute cauciucurile din Romania. Daca nu-s din Ghermania nu-s de nasul nostru. Decit sh-urile tale de 10-15ani mai bine cauciucuri noi din Romania.
    Continental este o marca de top, indiferent unde sunt manufacturate anvelopele. Pe Logan am Continental de vara  si Motrio de iarna, ambele facute de  Continental la Timisoara. Au 8,5ani si inca se tin bine. Nu sunt imbatrinite, cu exceptia celor de vara care au rulat doar pe fata si sunt cam la 30% adincime profil. Mai merg cu ele pina in iarna. Cele de vara de pe spate nu sunt deloc crapate(dar nu am mers deloc cu ele sub zero grade) si sunt la 50% uzura. Motrio sunt impecabile si nu costa decit 150RON/buc. Conti sunt pe la 250RON/buc. Urmatoarele gume vor fi tot Continental/Motrio noi.
Cureaua de distributie tot Continental o am.
    Cu 300RON iti iei 4stifturi de 4-10ani si 50-75% uzura, care sigur nu te duc 10ani. Un cauciuc sh bun incepe de la 100RON. Nu as da bani pentru un cauciuc sh cind pot lua Motrio noi. De fapt, nu iau cauciucuri sh decit daca le gasesc eu gratis pe afara. Max.3ani vechime si uzura minima.

Initiator, ia-ti gumele inapoi(ca ai platit pentru ele) si du-te cu ele la expertiza la un laborator independent.Daca rezultatul ti-e favorabil te duci cu el la Nexxon si ceri si banii pentru test.

#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Vad ca nu a ridicat nimeni problema: daca sunt falsuri/fake-uri?

Nu-s un cunoscator al domeniului, dar ma gandesc: pe piata anvelopelor nu exista falsuri?

Ca idee - tot Continental am si eu. Masina a venit cu Conti EcoContact 3 si urmatorul set nou de anvelope schimbate a fost acelasi (EcoContact 3) - 273 de lei / bucata. De iarna: Continental Winter TS830 - 300 de lei / bucata. Fara probleme.

Edited by cattavencu, 23 May 2020 - 01:04.


#23
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 02.02.2005
M-am gandit ca poate sunt fakeuri ... dar au fost trimise la Continental Timisoara, deci cred ca isi dadeau seama acolo.
Sau poate nici nu s-au uitat la ele si au trimis un rapsuns general.

#24
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,667
  • Înscris: 10.10.2011
cu siguranta continental e o firma de cacat si faca cauciucuri proaste ca "cineva" a mers el la un service si le-a zis la aia ca a facut 6700 km si se futu guma. este imposibil sa probezi ca ai rulat corespunzator gumele. daca vrei sa demonstrezi ca sunt de cacat , cumpara un model identic si monteaza o camera video si du-te pana in mongolia cu masina si vezi daca se duc gumele.  cum ti-a si putut trece prin cap sa mergi la magazin dupa 1 an cu anvelopele sa zici ca sunt defecte:))))))))))))))))))))))))))))))))) incredibil ce "consumatori cu drepturi" se cred unii.
concluzionand : continental nu a vrut sa ia o teapa de la unul care se da lovit. tu nu ai cum dovedi ceea ce pretinizi, deci data viitoare ia alta marca


p.s. daca erau fabricate in ungaria erau mai bune?

Edited by zile_san, 23 May 2020 - 09:34.


#25
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 02.02.2005
Crapaturile de la baza profilului nu cred ca au legatura cu rulatul necorespunzator.

Attached Files



#26
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Domnilor , am doua masini care de cativa ani circula doar cu anvelope Continental de iarna .
Ts 850 si mai nou Ts 860 . Conduc eu , sotia si copilul .
Stiluri foarte diferite dar le arunc " de bune " dupa trei ani.
De regula la inceputul iernii .
Aceste anvelope ma satisfac si nu doresc sa incerc alte modele sau fabricanti .

Poate sunt eu mai norocos sau chiar sunt bune aceste anvelope .

Drumuri Bune va doresc !

#27
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
TS860 sunt anvelope de iarna foarte bune; ideea e ca asta a fost prima anvelopa allseason produsa de Continental si probabil nu au nimerit compusul bine
Eu am Bf goodrich g-grip allseason2 tot cu compus moale de cativa ani si nu are problemele astea, probabil ca Michelin le-a gandit mai bine

#28
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
consider dezamagitor solutionarea problemei de catre cei de la Continental. Eu zic sa mai insisti la ei cu mailuri la ei, dar nu in RO, pe unde au sediile mari in Europa - Am gasit ca au sediul central in Hanover, Germania. Poti sa le spui toata povestea cu mentiunea ca ti se pare inacceptabil ca brandul Continental sa vina cu asa raspuns initial si sa re-evalueze situatia. De mizerie si raspunsul ANPC local.

Edited by bluesnake, 23 May 2020 - 21:20.


#29
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
Attached File  20200524_094723.jpg   117.16K   112 downloads
Conti Eco Contact de trei ani si 24.000 km. Primele doua ierni am mers cu ele. In ultima am pus de iarna si nu au vazut nici macar un fulg de nea. Au fost folosite destul si pe macadam. Singurul lucru care nu-mi place la ele este ca aduna usor pietricele in santuri.

Edited by gabrieln2016, 24 May 2020 - 15:35.


#30
Victor24D

Victor24D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2020

View Postbotoxy, on 22 mai 2020 - 20:39, said:

Sincer nici nu imi vine sa cred ca exista oameni care cumpara anvelope noi din RO Posted Image))
Anvelopele se cumpara din Germania, ori SH ori noi.
Cele SH nemtesti sunt de 10 ori mai bune de cat cele noi din Romania. Valabil aproape ptr orice produs dar la anvelope se vede clar dif de calitate.
Eu inca am anvelopele cu care a venit masina au 15 de ani dar nu sunt crapate si nu au nimic in afara ca sunt putin chele de la uzura normala, dar sunt Michelin made in Germany
Pe un set de anvelope SH nemtesti dai 300 de lei si te tin 10 ani fara prob dar pe o anvelopa made pentru Romani dai minim 300 pe bucata!! Si nu te tine mai mult de 1 an

Vorbesti prostii rau de tot . Anvelopele sunt aceleasi si cele din Romania, de asta vezi resapate si la mana a 7-a pe nu stiu ce masina si la prima franare pe apa intra in stalp masina.

Am luat mereu anvelope noi si s au comportat exemplar, sa ti pui niste mizerii sh pe masina inseamna ca nu prea iti pasa de viata ta, deoarece cauciucu ala e cam singurul lucru intre tine si sol.

#31
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View Postzile_san, on 23 mai 2020 - 09:22, said:

cu siguranta continental e o firma de cacat si faca cauciucuri proaste ca "cineva" a mers el la un service si le-a zis la aia ca a facut 6700 km si se futu guma. este imposibil sa probezi ca ai rulat corespunzator gumele. daca vrei sa demonstrezi ca sunt de cacat , cumpara un model identic si monteaza o camera video si du-te pana in mongolia cu masina si vezi daca se duc gumele.  cum ti-a si putut trece prin cap sa mergi la magazin dupa 1 an cu anvelopele sa zici ca sunt defecte:))))))))))))))))))))))))))))))))) incredibil ce "consumatori cu drepturi" se cred unii.
concluzionand : continental nu a vrut sa ia o teapa de la unul care se da lovit. tu nu ai cum dovedi ceea ce pretinizi, deci data viitoare ia alta marca


p.s. daca erau fabricate in ungaria erau mai bune?

la fel cum nici ei nu pot dovedi pe unde am umblat eu cu masina, doar daca nu cumva au pus mai nou dispozitiv de urmarire in anvelope iar noi cumparatorii fraieri nu am aflat inca. eu le-am dovedit deja cu acte de la reprezentanta ca masina funtioneaza fara probleme care sa fi dus la uzura prematura, de aia au venit cu astfel de raspuns, nu aveau de fapt ce sa mai afirme in apararea lor. din postarea mea se vede ca nu ai citit tot sau poate nu ai inteles cazul in sine. In cat timp se poate vedea uzura prematura la o anvelopa? Dupa o zi sau dupa 1 km? Sau poate nu stiai ca garantia e de 2 ani?!! Cei de la Continental au respins reclamatia mea dand o explicatie penibila, in doua cuvinte, fara sa prezinte un Raport prin care sa dovedeasca faptul ca au expertizat tehnic anvelopele, asa cum sunt cerintele legale in materie de protectie a consumatorilor pt solutionarea unor reclamatii care necesita cercetari de natura tehnica. Este aberant sa afirmi ca un sofer si-ar conduce masina, care are garda joasa la sol, pe drumuri cu pietre si macadam si asta doar pt ca nu vrei sa strici renumele firmei care te plateste. Nu ma intereseaza cat de mare si de renumita este firma Continental atata vreme cat in Romania suntem tratati de angajatii romani de la Continental Timisoara ca niste consumatori din lumea a treia care nu isi cunosc drepturile si prevederile legale in materia dreptului consumatorilor.
Si DA consumatorii au drepturi si in Romania, ca tu poate nu le cunosti sau nu iti pasa de ele sau ai avut noroc doar de produse bune asta nu inseamna ca daca pe niste anvelope scrie Continental sunt cele mai bune din lume, nu pot avea defect de fabricatie si orice reclamatie a unui cumparator va fi respinsa doar ca scrie pe ele Continental. Probabil in Germania nici nu s-ar fi pus problema rezolvarii in garantie a unui astfel de caz. In SUA anvelopele Continental au garantie de 6 ani nu de 2 ca la noi!! Daca in decurs de 12 luni se uzeaza sub 1,6 se inlocuiesc gratis, se dau anvelope la schimb, etc. Asa ca inainte de a comenta la misto la topicul deschis de mine poate ar fi mai bine sa citesti cum stau lucrurile si in alte tari nu doar la noi. Daca nu vom face aceasta comparatie atunci sa nu ne miram ca suntem tratati ca niste oameni de mana a treia de orice producator care fabrica produse "premium" si nu numai.
Pt cei care comenteaza la topicul deschis de mine fara sa aduca argumente si in afara subiectului, doar ca sa se afle in treaba, postati va rog in alta parte chiar daca sunteti vechi pe acest forum si administratorul va permite. Acelora nu le pot dori decat sa aiba parte de produse "premium" de o calitate exceptionala si sa nu fie nevoiti sa incerce "sa traga teapa" producatorului.:))
Cat priveste expresiile tale de genul "continental e o firma de cacat" si "se futu guma" prefer sa ma abtin chiar daca ti-au fost permise de administrator!

#32
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View Poststalker2142, on 23 mai 2020 - 11:36, said:

TS860 sunt anvelope de iarna foarte bune; ideea e ca asta a fost prima anvelopa allseason produsa de Continental si probabil nu au nimerit compusul bine
Eu am Bf goodrich g-grip allseason2 tot cu compus moale de cativa ani si nu are problemele astea, probabil ca Michelin le-a gandit mai bine

Poate ca nu au nimerit bine compusul sau poate nu ia interesat asta prea mult si nu le-au testat suficient. Oare cum va puteti explica faptul ca uzina Dacia, care vinde printre cele mai ieftine masini, la finalul productiei isi echipeaza masinile cu anvelope "premium" Continental scumpe? Ce producator care are un cost scazut de productie al unui autoturism il doteaza la final cu anvelope scumpe? Asta se poate intampla doar daca nu cumva se face rabat la calitate altfel unde iar fi profitul?!

#33
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View PostVictor24D, on 28 mai 2020 - 23:25, said:


Vorbesti prostii rau de tot . Anvelopele sunt aceleasi si cele din Romania, de asta vezi resapate si la mana a 7-a pe nu stiu ce masina si la prima franare pe apa intra in stalp masina.

Am luat mereu anvelope noi si s au comportat exemplar, sa ti pui niste mizerii sh pe masina inseamna ca nu prea iti pasa de viata ta, deoarece cauciucu ala e cam singurul lucru intre tine si sol.

Sincer nici eu nu as pune anvelope second pe masina cu toate ca cele din vest ar putea fi mai bune calitativ. Anvelopele sunt produse consumabile la fel ca filtrele si uleiurile, se uzeaza conform rulajului facut si chiar daca nu circuli cu ele in timp cauciucul is va pierde din proprietati. Din acest motiv consider ca este riscant, din punct de vedere al sigurantei, sa echipezi masina cu anvelope second. Dar fiecare procedeaza cum considera.

Rugaminte pentru moderator/administrator: daca se poate as dori sa modific titlul topicului pt ca am observat ca unii membri au mai postat si offtopic. Va rog ajutor in acest sens. Multumesc.

#34
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postcristian_lp, on 29 mai 2020 - 23:49, said:

Daca in decurs de 12 luni se uzeaza sub 1,6 se inlocuiesc gratis, se dau anvelope la schimb, etc


Marmota ?

Aia poate fi o oferta comerciala, nicidecum un drept al consumatorului care uzeaza/consuma o anvelopa.

Edited by alexa32, 30 May 2020 - 15:44.


#35
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View Postalexa32, on 30 mai 2020 - 15:41, said:

Marmota ?

Aia poate fi o oferta comerciala, nicidecum un drept al consumatorului care uzeaza/consuma o anvelopa.

Ca sa nu fie ca vorbim in necunostinta de cauza, atat eu cat si altii, mai jos postez link cu conditiile de garantie din USA si Canada ca sa puteti face o comparatie cu conditiile de la noi, pt cine are rabdare sa citeasca.
https://www.continen...WA_r5.PROOF.pdf

#36
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postcristian_lp, on 30 mai 2020 - 00:08, said:

Poate ca nu au nimerit bine compusul sau poate nu ia interesat asta prea mult si nu le-au testat suficient. Oare cum va puteti explica faptul ca uzina Dacia, care vinde printre cele mai ieftine masini, la finalul productiei isi echipeaza masinile cu anvelope "premium" Continental scumpe? Ce producator care are un cost scazut de productie al unui autoturism il doteaza la final cu anvelope scumpe? Asta se poate intampla doar daca nu cumva se face rabat la calitate altfel unde iar fi profitul?!

Dacia cumpara la un pret negociat pentru ca ia undeva spre 2 milioane de anvelope pe an de la Continental, semnand contractul pentru toate anvelopele cu un singur producator obtin reducerea cea mai mare
Probabil au ales sa fie unul dintre producatorii de top, pentru imagine.

Eu daca as fi fost manager la Dacia as fi creat un sistem prin care cumparatorul sa-si aleaga tipul si modelul de anvelope dintre vara, iarna, allseason, all-terrain de la Michelin, Kleber & Bfgoodrich

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate