Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Pareri anvelope Continental - garantie

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
lexmagister

lexmagister

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.08.2008

View Postandreyvsjoker, on 07 iulie 2020 - 18:42, said:

Ce zici tu nu e rau dar n-are nici o legatura cu ce vroia sa spuna cel ce a postat.
El raspundea, cred, la genul de postari imbecile.. daca e facut in Romania e de cacat si numa ce e facut in vest e bun.
Legătură e prin faptul că, dacă anvelopele Continental tot sunt fabricate la noi și or fi sa zicem bune calitativ, atunci de ce suntem trimiși la plimbare când sunt reclamații în garanție pt acestea?
Nu am scris nicăieri că produsele fabricate la noi sunt de căcat! Eu de ex sunt mulțumit de bateriile Rombat, din proprie experiență. Doar că Rombat e românească nu marca "premium" din vest made in Romania😀. Firma românească ce produce în Romania e una și firma străină ce produce în Romania pt anumite piețe e cu totul altceva.
PS. Nu am nevoie de evaluarea nimănui care să îmi spună că ce scriu eu e bun sau rău, fiecare are dreptul la părerea lui.
..

#110
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postlexmagister, on 08 iulie 2020 - 09:08, said:

Legătură e prin faptul că, dacă anvelopele Continental tot sunt fabricate la noi și or fi sa zicem bune calitativ, atunci de ce suntem trimiși la plimbare când sunt reclamații în garanție pt acestea?

..
Ce te face sa crezi ca producatorul n-are dreptate?...sau clientul?
Clientul zice ca le-a folosit corespunzator, producatorul ca nu.

Poate un expert tehnic independent sau anpc-ul trebuie sa se pronunte, altfel dam cu pietre aiurea.

#111
lexmagister

lexmagister

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.08.2008

View Postalexa32, on 08 iulie 2020 - 17:25, said:

Ce te face sa crezi ca producatorul n-are dreptate?...sau clientul?
Clientul zice ca le-a folosit corespunzator, producatorul ca nu.

Poate un expert tehnic independent sau anpc-ul trebuie sa se pronunte, altfel dam cu pietre aiurea.

La fel cum dam cu pietre si daca nu citim topicul in intregimea lui ca sa vedem ce s-a scris si inainte, ca uite asa ajungem sa avem milioane de postari pe aici pe forum si ne creste "rangul", degeabaPosted Image
Ia vezi ce a scris initiatorul topicului despre reactia ANPC la punctul #16, asta asa ca sa nu iti arunci cu parerea...Posted Image

#112
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

View PostShcherbina, on 06 iulie 2020 - 18:42, said:



da man , eu nu is in Romania.

daca merg pe ideea asta de fals... totul e fals... fara exceptie...

ca is unele facaturi... de acord... insa nu TOTUL e facatura.



o sa ma uit la firma unde lucrez... avem tiruri si vanuri... stiu ca unele au cauciucuri continental... is curios unde is facute...

PS: continental poate sa fie cel mai mare producator de cauciuc din lume. nu face si calitatea buna. nu ma convinge brandul. deloc. nu ma impresioneaza cu nimic. ba mai mult ma lasa rece la customer service , etc...
Nu e fals, e firma X , Continental cazu de fata produs in RO si vinde in UK sau DE cu ce trebuie sa scrie pe piesa, anvelopa cazu de fata.

Si pe mine ma lasa rece Continental, nu e tata cauciucelor, dar pe departe sa fie unul dintre cele mai mediocre bandruri asa cum dai de inteles.

#113
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postlexmagister, on 08 iulie 2020 - 17:46, said:

La fel cum dam cu pietre si daca nu citim topicul in intregimea lui ca sa vedem ce s-a scris si inainte, ca uite asa ajungem sa avem milioane de postari pe aici pe forum si ne creste "rangul", degeabaPosted Image
Ia vezi ce a scris initiatorul topicului despre reactia ANPC la punctul #16, asta asa ca sa nu iti arunci cu parerea...Posted Image
Desi prima data am crezut ca am ratat ceva din discutie, am vazut ca ma trimiti la un post deja citit.

Cred ca e cazul sa-l recitesti si tu cu mai multa atentie Posted Image

Anpc-ul nu se pronunta si trimite cazul la un expert tehnic desi in viziunea "unora" care cred ca se pricep mai bine si dau verdicte doar din cateva postari pe un forum... trebuie sa le stie pe toate.
Ce e neadevarat cu asta?...sau anormal?

Unde am dat cu pietre?...povestea nu m-a convins. Anvelope am vazut si folosit prin natura meseriei foarte foarte multe. Cereri de garantie la fel.



Care-i legatura cu postarile mele?! Daca te deranjeaza poti folosi cu incredere functia "ignore".

Nu e nevoie sa-mi raspunzi pe subiectul asta.

Edited by alexa32, 08 July 2020 - 20:31.


#114
lexmagister

lexmagister

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.08.2008

View Postalexa32, on 08 iulie 2020 - 20:30, said:

Desi prima data am crezut ca am ratat ceva din discutie, am vazut ca ma trimiti la un post deja citit.

Cred ca e cazul sa-l recitesti si tu cu mai multa atentie Posted Image

Anpc-ul nu se pronunta si trimite cazul la un expert tehnic desi in viziunea "unora" care cred ca se pricep mai bine si dau verdicte doar din cateva postari pe un forum... trebuie sa le stie pe toate.
Ce e neadevarat cu asta?...sau anormal?

Unde am dat cu pietre?...povestea nu m-a convins. Anvelope am vazut si folosit prin natura meseriei foarte foarte multe. Cereri de garantie la fel.



Care-i legatura cu postarile mele?! Daca te deranjeaza poti folosi cu incredere functia "ignore".

Nu e nevoie sa-mi raspunzi pe subiectul asta.

"Costul testelor şi al analizelor de laborator va fi suportat de către A.N.P.C., dacă nu se constată vinovaţia operatorului economic, în caz contrar acesta este suportat de operatorul economic respectiv", chiar asa si scrie in procedura respectiva. Adica ANPC sau operatorul economic trebuiau sa plateasca expertul tehnic si nu clientul in cauza. Deci ANPC "s-a pronuntat" in cauza asa cum a scris deja initiatorul inaintea ta si Da a trimis consumatorul la plimbare pe banii lui, asa cum am scris eu, ca sa nu isi asume vreo cheltuiala. Despre asta era vorba si nu despre faptul ca initiatorul sa te convinga pe tine sau pe altii. Doar nu crezi ca a postat ca sa-i dai *tu* dreptate?
Dar se vede inca o data ca nu ai citit cu atentie sau ai citit degeaba.

Care-i legatura cu postarile tale?! La fel poti da si tu ignore la ce scriu eu pe forum dar daca m-ai citat ti-am raspuns, cu trimitere la text.
....."in viziunea "unora" care cred ca se pricep mai bine si dau verdicte doar din cateva postari pe un forum... trebuie sa le stie pe toate".....Vezi aicea e problema multora care posteaza la fel ca si tine.
Miile de postari nu te fac mai priceput cu nimic fata de altii in legatura cu o anumita chestiune in discutie. Faptul ca unii nu au decat cateva postari nu inseamna ca nu stiu ce zic. Numarul de postari nu tine loc de carte, studiu, practica, stiinta sau cei 7 ani de acasa. Dar "unii" care posteaza de mult se considera multilateral dezvoltati, vorba lui nea NicuPosted Image. Si daca nici acum nu ai inteles ce am scris atunci data viitoare incepem sa dansamPosted Image.

#115
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 27.01.2020

View Postalexa32, on 06 iulie 2020 - 21:01, said:

E na.
Pai nu-s aia incompetenti si care fura piese? Posted Image...aia nu-s made in Romania?


Si poate o sa vezi ca vanurile si camioanele alea sunt cu piese Continental....sau Siemens sau VDO...care-i tot aia.

Fara Continental Romania sau produsele fabricate in Romania nu prea se misca roata ....cel putin in europa.

Nu stiu ce ai cu Romania...dar in ultimii ani suntem chiar omniprezenti in automotive, in toate domeniile.
La fel si Delphi.

https://0-100.ro/201...ford-la-un-loc/

https://www.digi24.r...maneasca-462348

m am uitat azi la tiruri si la vanuri.

toate vanurile au continental insa NU scrie pe ele unde is fabricate. nush de ce.. am cautat peste tot... is contiVANcontact 200 sau ceva cu nume similar... nu stiu daca e un cod pe ele care sa spuna unde is facute... ca is mai multe cifre si coduri pe cauciuc...

la tiruri , TOTATE au bridgestone sau hankook REGROVABLE. din cate am inteles , firma care se ocupa cu cauciucurile pt noi doar bridgestone si hankook foloseste.

la trailere is ceva care nu am mai auzit. din cate am inteles , la trailere folosesc cauciucuri RETREAD... deci din alea care au fost refacute... cica nu merita sa pui cauciucuri noi pe trailere , practic e dublu costul.

View Postlexmagister, on 08 iulie 2020 - 09:08, said:

Legătură e prin faptul că, dacă anvelopele Continental tot sunt fabricate la noi și or fi sa zicem bune calitativ, atunci de ce suntem trimiși la plimbare când sunt reclamații în garanție pt acestea?
Nu am scris nicăieri că produsele fabricate la noi sunt de căcat! Eu de ex sunt mulțumit de bateriile Rombat, din proprie experiență. Doar că Rombat e românească nu marca "premium" din vest made in Romania😀. Firma românească ce produce în Romania e una și firma străină ce produce în Romania pt anumite piețe e cu totul altceva.
PS. Nu am nevoie de evaluarea nimănui care să îmi spună că ce scriu eu e bun sau rău, fiecare are dreptul la părerea lui.
..

pt ca nu exista concept de customer service. si profita de asta...

bateriile rombat si firma rombat o am la suflet , fac baterii bune si ieftine... pacat insa ca nu s a putut dezvolta fara sa fie cumparata de turci sau sud africani...

View PostOctavian___, on 08 iulie 2020 - 18:31, said:

Nu e fals, e firma X , Continental cazu de fata produs in RO si vinde in UK sau DE cu ce trebuie sa scrie pe piesa, anvelopa cazu de fata.

Si pe mine ma lasa rece Continental, nu e tata cauciucelor, dar pe departe sa fie unul dintre cele mai mediocre bandruri asa cum dai de inteles.

nu e una din cele mai mediocre branduri... insa pt mine e tot brand mediocru... tot timpul a fost... e parerea mea...

#116
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View Postlexmagister, on 08 iulie 2020 - 22:30, said:

"Costul testelor şi al analizelor de laborator va fi suportat de către A.N.P.C., dacă nu se constată vinovaţia operatorului economic, în caz contrar acesta este suportat de operatorul economic respectiv", chiar asa si scrie in procedura respectiva. Adica ANPC sau operatorul economic trebuiau sa plateasca expertul tehnic si nu clientul in cauza. Deci ANPC "s-a pronuntat" in cauza asa cum a scris deja initiatorul inaintea ta si Da a trimis consumatorul la plimbare pe banii lui, asa cum am scris eu, ca sa nu isi asume vreo cheltuiala. Despre asta era vorba si nu despre faptul ca initiatorul sa te convinga pe tine sau pe altii. Doar nu crezi ca a postat ca sa-i dai *tu* dreptate?
Dar se vede inca o data ca nu ai citit cu atentie sau ai citit degeaba.

Care-i legatura cu postarile tale?! La fel poti da si tu ignore la ce scriu eu pe forum dar daca m-ai citat ti-am raspuns, cu trimitere la text.
....."in viziunea "unora" care cred ca se pricep mai bine si dau verdicte doar din cateva postari pe un forum... trebuie sa le stie pe toate".....Vezi aicea e problema multora care posteaza la fel ca si tine.
Miile de postari nu te fac mai priceput cu nimic fata de altii in legatura cu o anumita chestiune in discutie. Faptul ca unii nu au decat cateva postari nu inseamna ca nu stiu ce zic. Numarul de postari nu tine loc de carte, studiu, practica, stiinta sau cei 7 ani de acasa. Dar "unii" care posteaza de mult se considera multilateral dezvoltati, vorba lui nea NicuPosted Image. Si daca nici acum nu ai inteles ce am scris atunci data viitoare incepem sa dansamPosted Image.

Da, ai dreptate asa este in legatura cu ANPC, dupa cum scriam pe la inceputul topicului. Mi-au trimis un raspuns in care au precizat ca reclamatia mea este "nesolutionabila" citat. Deci nu au zis nici ca am dreptate nici ca nu am si mi-au indicat sa platesc eu un expert desi obligatia de al plati e a lor si nu a mea in acest caz, conform procedurii la care tot ei au facut trimitere, culmea.

Intradevar nu am deschis topicul ca cineva de aici sa-mi dea dreptate sau nu ori sa conving pe altii de ceva. Am vrut doar sa aflu daca si altii s-au confruntat cu astfel de probleme si cum s-au solutionat, daca s-au solutionat in vreun fel.
In ceea ce priveste postarile unor membri mai vechi, am observat ca intradevar unii au postat, in graba probabil, fara sa citeasca tot ce s-a scris pe topic, fara sa fie mai clari si obiectivi sau fara sa aduca argumente. Asta nu cred ca ajua pe nimeni cu nimic.
Ceea ce am relatat nu e "o poveste" de dragul povestii de citit pe forum doar asa ca sa fie placuta la citit si sa-i convinga pe unii si pe altii nu, ca o telenovela. E un fapt real cu documente reale.

***II rog pe membrii de pe forum care posteaza sa o faca la subiect. Sincer nu ma intereseaza cate postari sau vechime au unii pe forum, e irelevant din punct de vedere al bagajului de cunostinte practice sau teoretice acumulate in viata. Nu cred ca daca cineva posteaza de mult pe acest forum e neaparat superior altora.

#117
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View PostShcherbina, on 08 iulie 2020 - 23:22, said:


m am uitat azi la tiruri si la vanuri.

toate vanurile au continental insa NU scrie pe ele unde is fabricate. nush de ce.. am cautat peste tot... is contiVANcontact 200 sau ceva cu nume similar... nu stiu daca e un cod pe ele care sa spuna unde is facute... ca is mai multe cifre si coduri pe cauciuc...

la tiruri , TOTATE au bridgestone sau hankook REGROVABLE. din cate am inteles , firma care se ocupa cu cauciucurile pt noi doar bridgestone si hankook foloseste.

la trailere is ceva care nu am mai auzit. din cate am inteles , la trailere folosesc cauciucuri RETREAD... deci din alea care au fost refacute... cica nu merita sa pui cauciucuri noi pe trailere , practic e dublu costul.



pt ca nu exista concept de customer service. si profita de asta...

bateriile rombat si firma rombat o am la suflet , fac baterii bune si ieftine... pacat insa ca nu s a putut dezvolta fara sa fie cumparata de turci sau sud africani...



nu e una din cele mai mediocre branduri... insa pt mine e tot brand mediocru... tot timpul a fost... e parerea mea...

Mai jos o lista cu DOT-uri unde apare si tara de provenienta, primele doua caractere din cod. Nu stiu cat este de actuala. Departament Of Transportation (DOT) clasificare facuta de americani.

http://www.tiresafet...sorted-country/

#118
lexmagister

lexmagister

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.08.2008
sau aici

http://www.harriger.com/tires.htm

#119
lexmagister

lexmagister

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.08.2008

View Postlexmagister, on 09 iulie 2020 - 14:17, said:


una mai actuala, modificari la formatul DOT, au introdus 3 caractere noi alternative dupa primele 2 care mai raman valabile pana in 2025, dupa cum zic ei

https://casingjockey...rers-dot-codes/

#120
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am o ruda in Italia, a vrut Nokian de iarna, l-am consiliat ce sa ceara, s-a dus la un service cu marfa multa si a cerut Nokian made in Finlanda.
Acolo vanzatorul era fiul proprietarului, care l-a luat la vrajeala ca ce, Nokian de Rusia nu sunt bune, care ar fi problema ?
Omul meu i-a zis clar si a ridicat si vocea ca el vrea fix Nokiane finlandeze, ca asa vrea muschiul lui.
Moment in care a venit proprietarul din spate si a zis nici o problema, ii dam domnului din stocul de Finlanda daca asta cere.

#121
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 27.01.2020

View Postoverseas, on 09 iulie 2020 - 15:51, said:

Am o ruda in Italia, a vrut Nokian de iarna, l-am consiliat ce sa ceara, s-a dus la un service cu marfa multa si a cerut Nokian made in Finlanda.
Acolo vanzatorul era fiul proprietarului, care l-a luat la vrajeala ca ce, Nokian de Rusia nu sunt bune, care ar fi problema ?
Omul meu i-a zis clar si a ridicat si vocea ca el vrea fix Nokiane finlandeze, ca asa vrea muschiul lui.
Moment in care a venit proprietarul din spate si a zis nici o problema, ii dam domnului din stocul de Finlanda daca asta cere.

normal... si ei stiu ca alea de rusia is alta calitate...

#122
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Morala?Cei ce ne vand orice sunt oameni simpli dintre noi si printre noi.Au o parere atit de proasta despre noi ca natie,incit ne vand numai gunoaie,aduse gunoaie sau fabricate aici de compatriotii nostri.

#123
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 27.01.2020

View Postmcd2020, on 11 iulie 2020 - 13:14, said:

Morala?Cei ce ne vand orice sunt oameni simpli dintre noi si printre noi.Au o parere atit de proasta despre noi ca natie,incit ne vand numai gunoaie,aduse gunoaie sau fabricate aici de compatriotii nostri.

si romanii is la fel cu romanii...

dacia de export e mai buna decat aia pt piata locala... ca pe timpul lui ceasca :)

#124
BitteaL

BitteaL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.01.2021
Hello!

Știu, e târziu însă vin cu o mică explicație.
1. Comerciantul autorizat ar fi trebuit să facă o analiza tehnica cu care se va compara cea făcută de Vitesco (Conti Timișoara, s-au despărțit și urmează sa se transforme în 2 firme diferite)
2. După această despărțire de continental, exista o mare șansă ca procedurile de soluționare a situațiilor să se fi schimbat.
Eu lucrez la Continental, nu în Timișoara dar tot în România, se întâmplă să am biroul in același loc cu cei de la warranty center (persoanele care se ocupa de reclamațiile clienților) și cam după aceeași structura are și Vitesco TM. Anyway, voiam să îți spun că acesta este un caz atipic și că ar fi fost ok sa discuți cu cei de la care ai cumpărat anvelopele pentru o analiza tehnica (care va fi transformata într-un raport). Era cam... Treaba lor sa facă asta, deoarece și la noi asa se face, o analiza în laborator care se compara cu cea oferita de reclamant (tu, fiind persoana fizica, nu ai cum să faci asta, motiv pentru care trebuia sa se ocupe comerciantul).


#125
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Dar și ANPC trebuia să verifice modul în care a fost verificată reclamația de către vânzător și de producător. Nu! Ei au respins direct reclamația, reclamațiile le aprobă și iau măsuri doar dacă vin de la deputați cum e cazul cărții "Marele uriaș prietenos" și a deputatului Ostaficiuc.

#126
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Mergi pe fir desigur, sesizare la vanzator.
Cu totul alt produs am patit sa se defecteze la scurt timp dupa achizitie (garantie 3 ani, s-a stricat dupa 1 an ) ar fi fost culmea sa ma indrept direct catre producator (China) pt ca nu e treaba mea, e treaba vanzatorului.
S-a rezolvat ok, cu ceva timp de asteptare (cam 3 sapt ) vanzatorul a inlocuit produsul cu altul nou cu garantie la fel 3 ani, concluzia a fost ca produsul initial a venit cu ceva defect de la producator, doar ca info, nu ca m-ar fi interesat f tare.

Adica la fel ca alte produse, iei un tv de la altex, nu te duci la s...ung direct sa faci sesizare daca are defecte de fabricatie sau s-a stricat il dai la magazin sa rezolve.
Cu telefonu la fel, vanzatoru te rezolva, nu producatoru direct

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate