Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pareri anvelope Continental - garantie

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

 stalker2142, on 30 mai 2020 - 17:46, said:

Dacia cumpara la un pret negociat pentru ca ia undeva spre 2 milioane de anvelope pe an de la Continental, semnand contractul pentru toate anvelopele cu un singur producator obtin reducerea cea mai mare
Probabil au ales sa fie unul dintre producatorii de top, pentru imagine.

Eu daca as fi fost manager la Dacia as fi creat un sistem prin care cumparatorul sa-si aleaga tipul si modelul de anvelope dintre vara, iarna, allseason, all-terrain de la Michelin, Kleber & Bfgoodrich

E posibil sa fi ales firma Continental pentru imagine, sa se vada ca Dacia are echipare "de firma" nu orice, insa eu cred ca au ales-o din motive de logistica si de costuri pt ca fabrica de anvelope e la Timisoara si e foarte aproape de uzina de la Dacia.
Vezi articolul din link-ul de mai jos, vechi de altfel din 2008, cred ca e lamuritor cu privire la ce se vinde pe piata din Romania.
"Pentru Continental, România este o locaţie strategică în deservirea pieţei auto din Europa de Est." Si la anvelope ca si la produsele alimentare de altfel, sunt produse destinate pietei din vest si produse destinate pietei din Europa de Est. Alte comentarii sunt de prisos.
https://www.capital.ro/parteneriat-intre-continental-ag-si-dacia-pentru-echiparea-noului-model-dacia-sandero-111120.html

#38
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

 stalker2142, on 22 mai 2020 - 18:33, said:

Cu ce ai inlocuit anvelopele ?

Am montat temporar pe masina niste anvelope de iarna imprumutate, insa acum am remontat anvelopele Continental care mi-au fost restituite asa cum le-am trimis. Urmeaza sa achizitionez altele.

#39
StoneLiviu

StoneLiviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.01.2019
Buna seara/ziua(depinde cand cititi mesaju) Am si eu o intrebare.Am strans niste banuti,pana in 1600 de lei.Doresc sa achizitionez 4 bucat(ele) de caucicuri all season.Ma gandeam initial sa iau continental,dar ...nu mai vreau asta dupa postu asta.O parere,un sfat,o critica? Nu stiu,cineva care are cauciucuri all season,un sfat?Am o masinuta modesta un scenic 2 din 2005,16 motor in 16 v. jantele sunt noi luate aduse pe comanda.Si acum doream sa iau si cauciucuri noi,ca 4 5 ani sa numai am treaba cu jante si cauciucuri.Multumesc

Cat despre problema omului , ma gandesc sa nu fie fake-uri sau sa le fi schimba cumva cauciucurile unde ai fost cu ele sa iti puna altele aceias marca?

#40
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 27.01.2020
daca is produse in Romania , e cert ca nu respecta compozitia si standardele pe care ar trebuii sa le respecte. nimic de surprins.

la cauciucuri , eu nu stiam ca astia de la continental is mare firma sau gen cu renume... defapt am evitat mai tot timpul pt ca am vazut ca is pe dacii puse foarte des. si am asimilat firma cu ceva ieftin si de proasta calitate.

vrei gume calumea? iei ceva firma buna , gen pirelli , goodyear , michelin , yokohama , ETC... de preferat facute in tari cu apa calda.

#41
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008
La orice firma poti pati sa primesti un produs defect de fabricatie.
Problema aici e cum a reactionat respectiva firma si cum a împăcat cumpărătorul de bunăcredință. O mizerie din asta face ca firma respectiva sa rostogolească un bulgare ce va fi din ce in ce mai greu de oprit.  PR de rahat pentru cateva sute de lei.

#42
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 27.01.2020

 ioppo, on 09 iunie 2020 - 09:56, said:

La orice firma poti pati sa primesti un produs defect de fabricatie.
Problema aici e cum a reactionat respectiva firma si cum a împăcat cumpărătorul de bunăcredință. O mizerie din asta face ca firma respectiva sa rostogolească un bulgare ce va fi din ce in ce mai greu de oprit.  PR de rahat pentru cateva sute de lei.

in estul europei NU exista customer service. persista in continuare mentalitatea comunista referitor la serviciile de clienti.

mare dreptate ai... PR de rahat pt ceva care pt ei nu inseamna nimic....

insa iti garantez , ca producatorul din Romania nici nu s a gandit la PR sau la cum e afectata firma , etc. romanu ala s a gandit ca salveaza banii germanilor... :))

dupa cum spuneam , mentalitate comunista.

#43
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 Shcherbina, on 08 iunie 2020 - 21:26, said:

daca is produse in Romania , e cert ca nu respecta compozitia si standardele pe care ar trebuii sa le respecte. nimic de surprins.

la cauciucuri , eu nu stiam ca astia de la continental is mare firma sau gen cu renume... defapt am evitat mai tot timpul pt ca am vazut ca is pe dacii puse...

nu stii daca sa razi sau sa plangi... de la Brancusi cetire: "cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti, cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti..."

#44
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View PostStoneLiviu, on 08 iunie 2020 - 20:40, said:

Buna seara/ziua(depinde cand cititi mesaju) Am si eu o intrebare.Am strans niste banuti,pana in 1600 de lei.Doresc sa achizitionez 4 bucat(ele) de caucicuri all season.Ma gandeam initial sa iau continental,dar ...nu mai vreau asta dupa postu asta.O parere,un sfat,o critica? Nu stiu,cineva care are cauciucuri all season,un sfat?Am o masinuta modesta un scenic 2 din 2005,16 motor in 16 v. jantele sunt noi luate aduse pe comanda.Si acum doream sa iau si cauciucuri noi,ca 4 5 ani sa numai am treaba cu jante si cauciucuri.Multumesc

Cat despre problema omului , ma gandesc sa nu fie fake-uri sau sa le fi schimba cumva cauciucurile unde ai fost cu ele sa iti puna altele aceias marca?

am facut poze la anvelope si am notat DOT-urile inainte sa fie montate prima data pe masina. La montarea in service am stat langa masina deci nu aveau cum sa le inlocuiasca cu altele fara sa vad. Daca erau fake ar fi trebuit ca cei de la Continental Timisoara sa se sesizeze dupa seriile inscrise pe anvelope. In afara de data fabricatiei se mai trec tara, locul si seria matricei plus alti indicatori tehnici.

#45
StoneLiviu

StoneLiviu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.01.2019

View Postcristian_lp, on 13 iunie 2020 - 23:07, said:


am facut poze la anvelope si am notat DOT-urile inainte sa fie montate prima data pe masina. La montarea in service am stat langa masina deci nu aveau cum sa le inlocuiasca cu altele fara sa vad. Daca erau fake ar fi trebuit ca cei de la Continental Timisoara sa se sesizeze dupa seriile inscrise pe anvelope. In afara de data fabricatiei se mai trec tara, locul si seria matricei plus alti indicatori tehnici.



Imi pare rau sa aud asta,si eu vreau sa cumpar acum Michelini(sau cum se scrie) all season, deja am stabilit ca asta voi cumpara ,insa acum , cum o fi norocu,ce pot sa zic?Stie careva dinainte ce va urma?Pot nimeri proaste,sau bune.Cam asta e parerea mea,pana la urma ce rezolvasi?ce facusi? ai ramas cu paguba ca in Romania sau?

#46
cristian_lp

cristian_lp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.05.2020

View PostStoneLiviu, on 14 iunie 2020 - 07:20, said:

Imi pare rau sa aud asta,si eu vreau sa cumpar acum Michelini(sau cum se scrie) all season, deja am stabilit ca asta voi cumpara ,insa acum , cum o fi norocu,ce pot sa zic?Stie careva dinainte ce va urma?Pot nimeri proaste,sau bune.Cam asta e parerea mea,pana la urma ce rezolvasi?ce facusi? ai ramas cu paguba ca in Romania sau?

Am ramas cu paguba in stil romanesc, anvelopele mi-au fost returnate asa cum le-am trimis pe motivul aberant ca as fi condus masina pe pietre sau macadam!!, asa cum am mai scris anterior.
Poti cumpara Michelin dar si astea is facute tot la noi, sunt 2 fabrici de anvelope in Romania la Zalau si Floresti iar coordonarea se face de la sediul din Bucuresti.
Pirelli sunt facute, de asemenea, tot la noi la Slatina unde se fabrica asa zisa gama "premium".
Eu personal m-am convins cu aceste anvelope superscumpe din gama asa zisa "premium" dar tu poti incerca poate ai noroc cu Michelin, Pirelli, etc. Nu vreau sa dau sfaturi nimanui ce si cum sa cumpere, poate alti producatori au o atitudine mai corecta fata de cumparatori decat cei de la Continental Romania.

#47
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Michelin Crossclimate+ sunt fabricate prin occident, eu am BfGoodrich g-grip Allseason2 fabricate in Romania si sunt bune
dar putin mai bune crossclimate+ care le am pe alta masina

#48
kyoshy

kyoshy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2006
Sunt uimit de cat de "naivi" sunt unii, care chiar cred ca achizitionand anvelope Conti produse in Romania vor avea calitatea celor produse mai prin vest. Trist!

Edited by kyoshy, 17 June 2020 - 11:11.


#49
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
O firma care se respecta aduce aceeasi calitate oriunde merge si oriunde produce. Faptul ca un client a venit cu produsele cu un defect evident dupa o utilizare scurta ca mai apoi sa se tiganeasca cu garantia, inseamna ca esti un kkt de firma, ori ca ai angajat niste incompetenti.

#50
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 27.01.2020
eu personal nu am incredere in cauciucuri daca is facute in tari de mana a 2 a... mai ales ca firmele mari fabrica in Romania ca e mai ieftin... nu am incredere ca respecta calitatea. pt ca stiu ca vand in est... unde lumea e usor de pacalit cu brandul.

recomand sa mergeti la magazin si sa vedeti inainte sa dati banii...

cand am luat yokohama , ala de la prima vulcanizare (firma) recomanda nush ce chestii poloneze.... probabil ca acolo faceau ei bani... asa ca nu am luat.
am gasit o vulcanizare care lucreaza cu yokohama si am vazut cauciucele inainte. scrie pe ele made in japan , am spus ok , montati va rog!

nu vreau cauciuc made in polonia unde stiu ca polonezu are durere in fund de calitate si firma e ceva local pt ei acolo... si daca ar fi fost de brand tot nu as fi luat poloneze. pur si simplu nu am incredere.

poate am eu o nebunie... insa in capul meu e MAI greu sa faci lucru de pomana in japonia decat in Romania. si ma gandesc si la faptul ca japonezu are putina demnitate la controlul calitatii... daca ceva nu e standard , respinge.... pe cand ma gandesc la Romania... ionele!!! lasa ba ca merge si asa... doar nu vrei sa se supere sefu ca aruncam cauciucurile.

cam asa am eu ideea in cap :)

#51
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 27.01.2020

View PostStoneLiviu, on 14 iunie 2020 - 07:20, said:

Imi pare rau sa aud asta,si eu vreau sa cumpar acum Michelini(sau cum se scrie) all season, deja am stabilit ca asta voi cumpara ,insa acum , cum o fi norocu,ce pot sa zic?Stie careva dinainte ce va urma?Pot nimeri proaste,sau bune.Cam asta e parerea mea,pana la urma ce rezolvasi?ce facusi? ai ramas cu paguba ca in Romania sau?

michelin e vazuta ca fiind prima in lume la cauciucuri...

insa sa nu crezi ca toate is bune. fiecare firma mare de cauciucuri face entry level , mid range si high end... mai mult , michelin e firma scumpa... iar daca guma e facuta in Romania nu merita pretul premium.

in schimb , daca pe ciuciuc scrie made in france... e alta poveste.

daca e sa cumperi de pe internet... atunci e la noroc. de aia am insistat sa merg la vulcanizare fizic sa vad inainte sa dau cu banu.

Edited by Shcherbina, 17 June 2020 - 21:04.


#52
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
sau or fi fost pur și simplu produse contrafăcute.

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Shcherbina, on 17 iunie 2020 - 21:03, said:



michelin e vazuta ca fiind prima in lume la cauciucuri...

insa sa nu crezi ca toate is bune. fiecare firma mare de cauciucuri face entry level , mid range si high end... mai mult , michelin e firma scumpa... iar daca guma e facuta in Romania nu merita pretul premium.

in schimb , daca pe ciuciuc scrie made in france... e alta poveste.

daca e sa cumperi de pe internet... atunci e la noroc. de aia am insistat sa merg la vulcanizare fizic sa vad inainte sa dau cu banu.

Nu cred ca mai vezi made in france. Eu in Fr fiind, am cumparat de mai multe ori continental, o data dunlop si de doua ori Michelin. Toate made in germany, toate calitative.

#54
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

 Shcherbina, on 08 iunie 2020 - 21:26, said:

daca is produse in Romania , e cert ca nu respecta compozitia si standardele pe care ar trebuii sa le respecte. nimic de surprins.

la cauciucuri , eu nu stiam ca astia de la continental is mare firma sau gen cu renume... defapt am evitat mai tot timpul pt ca am vazut ca is pe dacii puse foarte des. si am asimilat firma cu ceva ieftin si de proasta calitate.

vrei gume calumea? iei ceva firma buna , gen pirelli , goodyear , michelin , yokohama , ETC... de preferat facute in tari cu apa calda.
Tu nu stii multe. Continental e firma chiar foarte mare si renumita, aflata in topul producatorilor de anvelope alaturi de Michelin si Pirelli care au si ei fabrici in Romania. Asta inseamna ca nu mai sunt ''firme bune''? Pe dacii, aka Logan sau montat si Michelin. Variantele Laureate sau Prestige veneau cu Continental sau Michelin.
Yokohama nu e marca premium.

 kyoshy, on 17 iunie 2020 - 11:10, said:

Sunt uimit de cat de "naivi" sunt unii, care chiar cred ca achizitionand anvelope Conti produse in Romania vor avea calitatea celor produse mai prin vest. Trist!
Vezi postul 43.

 Shcherbina, on 17 iunie 2020 - 20:46, said:

eu personal nu am incredere in cauciucuri daca is facute in tari de mana a 2 a... mai ales ca firmele mari fabrica in Romania ca e mai ieftin... nu am incredere ca respecta calitatea. pt ca stiu ca vand in est... unde lumea e usor de pacalit cu brandul.

recomand sa mergeti la magazin si sa vedeti inainte sa dati banii...

cand am luat yokohama , ala de la prima vulcanizare (firma) recomanda nush ce chestii poloneze.... probabil ca acolo faceau ei bani... asa ca nu am luat.
am gasit o vulcanizare care lucreaza cu yokohama si am vazut cauciucele inainte. scrie pe ele made in japan , am spus ok , montati va rog!

nu vreau cauciuc made in polonia unde stiu ca polonezu are durere in fund de calitate si firma e ceva local pt ei acolo... si daca ar fi fost de brand tot nu as fi luat poloneze. pur si simplu nu am incredere.

poate am eu o nebunie... insa in capul meu e MAI greu sa faci lucru de pomana in japonia decat in Romania. si ma gandesc si la faptul ca japonezu are putina demnitate la controlul calitatii... daca ceva nu e standard , respinge.... pe cand ma gandesc la Romania... ionele!!! lasa ba ca merge si asa... doar nu vrei sa se supere sefu ca aruncam cauciucurile.

cam asa am eu ideea in cap Posted Image
Da ma, ne pute cind vedem anvelope fabricate in Romania sau Polonia.De parca astia le fac de capul lor si nu trebuie sa respecte standardele marcii.
Astia mai batrini ati uitat vremurile cind nu se stia de gume de iarna si umblam toti cu Danubiana sau Montana, made in RSR si nu ne puteau. Acum avem aere(mai ales astia tineri care n-au prins vremurile alea) si vrem doar gume premium din vest, dar pun pariu ca multi umblati cu gume de buget sau economy(Sava, Debica, Tigar,etc) chiar pe masini scumpe.
N-am nici o greata sa folosesc anvelope romanesti(Conti sau Motrio) am si Michelin made in France sau Pirelli made in Italy si n-as avea nici cu cele produse in Polonia, Slovenia sau Cehia.
Debica(gumele alea care zici ca sunt facute la fabrica aia locala,doar pentru ei) sunt marca de buget a Goodyear si se vind in toata Europa. La fel Sava din Slovenia tot de Goodyear apartine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate