Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Am fost concediat. Are dreptul angajatorul sa ma puna sa imi folosesc zilele libere?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018

View Postkyrre, on 16 mai 2020 - 19:36, said:

Teoretic trebuie sa-ti platesca zilele alea. Practic...

In  2013 cand am fost concediat fostul angajator trebuia sa imi mai dea vreo 1000 de euroi (rest de plata, nu altceva). Ghici ce, suntem in 2020 si inca nu am vazut nimic. Mi-am si luat gandul de la ei. Am fost vreo 80 de oameni concediati atunci, nici unul nu a primit nimic. Pentru ca Romania.

Turbomecanica?

#20
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

View Postcspot, on 16 mai 2020 - 20:30, said:

În momentul încetării contractului de muncă dispare și concediul.
Stiu ca suna nasol dar cam asta e situatia.

Eu nu inteleg de ce raspundeti daca nu stiti. Mai bine nu spui nimic, altfel induci lumea in eroare.
In cazul incetariii CIM se compenseaza concediul neefectuat conform Codului muncii

#21
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.09.2015
Teoretic angajatorul tau trebuia sa-ti programeze concediul pentru 2020 pana cel tarziu la 31.12.19. La fel de teoretic este obligatia ta ca salariat sa iti efectuezi concediul in cursul anului, si fara un motiv justificat tu nu aveai dreptul sa ai zile de concediu neefectuat din anii precedenti, chiar daca in practica e uzual sa ramai cu zile de concediu de la un an la altul, art 148 si 149 din codul muncii. Problema este ca la plecare daca nu iti plateste concediul ai optiunea de a te adresa ITM si acestia pot verifica si eventual aplica o amenda angajatorului dar nu iti pot recupera banii, si a doua optiune sa te adresezi unei instante de judecata, dar trebuie sa platesti avocat, vor fi N infatisari, poate castigi sau poate nu, dar chiar daca castigi totul va dura o lunga perioada de timp, mai ales acum cand instantele judeca foarte putine cazuri, iar tu va trebui sa suporti costul avocatului din banii tai pana vei recupera ceva. Eu iti sugerez sa te intelegi cu angajatorul tau, nici el nu are nici un interes sa fie cautat de ITM care in cel mai bun caz ii vor luat minim 500 de lei spaga.
Acum practic fii foarte atent cand semnezi pentru ultimii bani ca sa nu fii pontat la misto, fara cere, in concediu pentru ca iar este uzual ca angajatilor care pleaca sa li se treaca pe stat concediu pentru ca multi habar nu au ce semneaza, si habar nu au sa citeasca un fluturas de salariu, si in loc sa fii pontat la servici in perioada de preaviz tu sa fii pontat ca fiind in concediu si uite asa ramai fara concediu de compensat.

#22
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postcspot, on 16 mai 2020 - 20:30, said:

În momentul încetării contractului de muncă dispare și concediul.
Stiu ca suna nasol dar cam asta e situatia.
insa are dreptul ca zilele ramase de concediu sa-i fie platite

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgreenvision, on 16 mai 2020 - 22:33, said:



Eu nu inteleg de ce raspundeti daca nu stiti. Mai bine nu spui nimic, altfel induci lumea in eroare.
In cazul incetariii CIM se compenseaza concediul neefectuat conform Codului muncii


     Care concediu neefectuat nu se poate dovedi în niciun fel.
    Chiar si condica de prezenta daca exista e la angajator. Oricum face parte din bucătăria interna a firmei.
    Poti face reclamație la ITM dar ce le arăți ălora cand te duci ?

View PostYalFa, on 17 mai 2020 - 00:13, said:


insa are dreptul ca zilele ramase de concediu sa-i fie platite

    Știi care e diferența între teorie si practica ?
     Cel puțin a primit preaviz. Alții au patit-o si mai rau. Au ajuns la muncă și au aflat că nu mai au acces în firma. Stanga-imprejur !

#24
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.01.2006

View Postcspot, on 17 mai 2020 - 01:07, said:

Care concediu neefectuat nu se poate dovedi în niciun fel.
Chiar si condica de prezenta daca exista e la angajator. Oricum face parte din bucătăria interna a firmei.
Poti face reclamație la ITM dar ce le arăți ălora cand te duci ?

Angajatorul va trebui sa arate cererea de concediu semnata de catre angajat. Iar angajatul poate aduce dovezi ale prezentei la locul de munca in acea perioada. Nu e chiar asa usor de manevrat situatia, daca angajatul e hotarat si in cunostinta de cauza. Nu mai zic ca poate sa aiba un avocat specializat in dreptul muncii care poate identifica lejer inca cateva incalcari ale drepturilor angajatului.

#25
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postcspot, on 17 mai 2020 - 01:13, said:

Știi care e diferența între teorie si practica ?
Cel puțin a primit preaviz. Alții au patit-o si mai rau. Au ajuns la muncă și au aflat că nu mai au acces în firma. Stanga-imprejur !
sa-si ceara drepturile in instanta

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2020 - 19:49, said:

Rusine tuturor patronilor care concediaza pe perioada asta cand iti gasesti loc de munca foarte greu...
Adevarul e, ca guvernul poarta cam toata vina cu "pandemia" asta si tine restaurante, industria Horeca inchisa.
In mintea ta patronul concediaza din placere? Asa crezi tu ca se fac afacerile? Posted Image
Eu la firma concediez putorile, scandalagii sau fac restructurari cand scad comenzile... O fac pentru binele firmei si al celorlalti angajati seriosi! Am responsabilitatea tuturor angajatilor nu doar a unuia care nu se integreaza...

Edited by MembruAnonim, 17 May 2020 - 08:35.


#27
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2020 - 19:49, said:

"pandemia" asta si tine restaurante, industria Horeca inchisa.

Eu sper să le vină mintea la cap ăstora din horeca și să ia aminte MĂCAR de la vecinii bulgari ce înseamnă Horeca. Altfel, le doresc falimentul.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
ai si tu pretentii prea mari, macar cat la Moldova si tot ar fi un pas inainte...

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007

View Postalexa32, on 16 mai 2020 - 21:26, said:

Industrie horeca care nu prea se omora cu platitul taxelor.
impozitul pe cladiri, taxele salariale, nu le poti fenta.
la restaurante, chiar sunt rarisime acum cazurile cand nu vine la final cu bonul fiscal.
la cazari, au o taxa fixa anuala, aia se plateste indiferent ca ai sau nu clienti. si oricum, si aici am primit bon mai des decat decat m-as astepta. daca vii cu rezervare printr-un site, cum e booking, probabil nu fenteaza nimic, ca e verificabil. ba chiar in vreo doua locuri am primit si factura, ca "asa e procedura"

#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012

View Postgreenvision, on 16 mai 2020 - 22:33, said:

Eu nu inteleg de ce raspundeti daca nu stiti. Mai bine nu spui nimic, altfel induci lumea in eroare.
In cazul incetariii CIM se compenseaza concediul neefectuat conform Codului muncii

Initiatorul a spus in primul post ca are de luat zile libere, nu zile de concediu.
Zilele libere daca nu sunt consemnate pe undeva, sunt egale cu zero. Probabil se contabilizeaza la seful de tura sau intre colegi.
Zilele de concediu neefectuate se remunereaza la incetarea CIM, insa din cate intelegem in cazul de fata aste vorba de altceva.

Mi se pare ca domnul cspot a raspuns fix la intrebarea initiatorului.

Edited by -Diana-, 17 May 2020 - 09:09.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcspot, on 17 mai 2020 - 01:13, said:

Știi care e diferența între teorie si practica ?
Cel puțin a primit preaviz. Alții au patit-o si mai rau. Au ajuns la muncă și au aflat că nu mai au acces în firma. Stanga-imprejur !
nu se mai joaca nimeni cu aia de la munca. datoriile salariale verificabile, le plateste toata lumea.
ii poti spune stanga'mprejur cand ai dat faliment si ai pus lacatul pe poarta, si chiar nu te mai intereseaza firma.

initiator isi vede banii, daca sunt zile verificabile, de exemplu concediu.
ca mai pot fi si la mica intelegere, "hai sefu' ca vin maine la munca, o sa imi dai tu liber cand o sa am nevoie"...

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Zilele libere se platesc daca nu se iau ulterior... Si normal ca se tine evidenta!

#33
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010

View PostPhoenixxx, on 16 mai 2020 - 21:30, said:


Turbomecanica?
Evident.

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcspot, on 17 mai 2020 - 01:13, said:




     Care concediu neefectuat nu se poate dovedi ĂŽn niciun fel.
    Chiar si condica de prezenta daca exista e la angajator. Oricum face parte din bucătăria interna a firmei.
    Poti face reclamație la ITM dar ce le arăți ălora cand te duci ?



    Știi care e diferența ĂŽntre teorie si practica ?
     Cel puțin a primit preaviz. Alții au patit-o si mai rau. Au ajuns la muncă și au aflat că nu mai au acces ĂŽn firma. Stanga-imprejur !
Zilele de concediu se fac cu cerere si cu semnaturi, nu cand iti taie tie capul.
Deci inregistrari exista.

Pai se duce ITM la ei si ii intreaba de sanatate.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Iar ITM iti spune sa te adresezi instantei... aia nu dau salarii decat la bugetaki lor :)

Edited by MembruAnonim, 17 May 2020 - 11:03.


#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMembruAnonim, on 17 mai 2020 - 10:54, said:

Zilele libere se platesc daca nu se iau ulterior... Si normal ca se tine evidenta!
la alea la mica intelegere se tine "pe caiet"
poate omul lucra o luna zi de zi, urmand sa recupereze zilele libere dupa. sau lucra 12 ore pe zi.
nu-l poti ponta asa, ca te umfla un control itm cu fulgi cu tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate