Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Am fost concediat. Are dreptul angajatorul sa ma puna sa imi folosesc zilele libere?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
mihaitz_944

mihaitz_944

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.06.2019
Buna.

Conform preavizului, am 21 de zile lucratoare pana la incetarea contractului. Adica fix o luna. Totusi, eu am adunat cam 20 de zile libere pana acum pe care nu le-am folosit. Are voie angajatorul sa ma puna sa folosesc aceste zile in urmatoarea luna sau le pot pastra si sa primesc la plecare salariul pe 2 luni?

Intreb pentru ca sunt jos de tot din punct de vedere financiar.

Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,166
  • Înscris: 07.11.2006
Depinde cum te intelegi cu angajatorul.Ti le scoti sau ti le plateste.
Alea 20 de libere sunt oficiale,recunoscute de angajator?
Nu ai 21 de zile lucratoare pana la incetarea contractului,ci doar 20.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Angajatorul are dreptul sa iti spuna sa iei mainile de pe calculator si de maine sa nu mai calci in firma. Are insa obligatia sa iti plateasca preavizul in full, chiar daca tu nu mai calci pe la firma pentru ca asa ti-a cerut.

Nu are insa dreptul sa te oblige sa iti iei zilele de concediu platit pe perioada preavizului. Alea sunt ale tale, dispui de ele dupa bunul plac.

Edited by abac, 16 May 2020 - 19:23.


#4
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Teoretic trebuie sa-ti platesca zilele alea. Practic...

In  2013 cand am fost concediat fostul angajator trebuia sa imi mai dea vreo 1000 de euroi (rest de plata, nu altceva). Ghici ce, suntem in 2020 si inca nu am vazut nimic. Mi-am si luat gandul de la ei. Am fost vreo 80 de oameni concediati atunci, nici unul nu a primit nimic. Pentru ca Romania.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Rusine tuturor patronilor care concediaza pe perioada asta cand iti gasesti loc de munca foarte greu...
Adevarul e, ca guvernul poarta cam toata vina cu "pandemia" asta si tine restaurante, industria Horeca inchisa.

Edited by MembruAnonim, 16 May 2020 - 19:49.


#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2020 - 19:49, said:


Adevarul e, ca guvernul poarta cam toata vina cu "pandemia" asta si tine restaurante, industria Horeca inchisa.

Din cate stiu, Guvernul a dat posibilitatea celor 75% somaj tehnic, tocmai ca sa nu incurajeze datul afara.

Daca esti in preaviz, contractul se incheie la data respectiva, nu peste inca 1 luna, ca sa iti iei tu banii restanti.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2020 - 19:49, said:

Rusine tuturor patronilor care concediaza pe perioada asta cand iti gasesti loc de munca foarte greu...
Adevarul e, ca guvernul poarta cam toata vina cu "pandemia" asta si tine restaurante, industria Horeca inchisa.

Cand ai vazut tu ultima oara rusine in guvern, parlament, presedintie, magistratura?

Daca nu ai vazut rusine acolo, de ce ar avea populatia rusine? Adica ca ce chestie? Plus ca cu rusinea mori de foame. Sau cum zice vorba stramoseasca: "mai bine sa planga ma-sa decat ma-ta".

#8
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
suna la ITM si intreaba, lamuresti imediat problema
problema la telefon o pui cu sensul ca te obliga sa-ti iei liberele(asta este concediul de odihna?) in preaviz si tu nu vrei

#9
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nu, n-are voie. Zilele alea trebuie platite, daca mai insista sesizeaza itm-ul.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmihaitz_944, on 16 mai 2020 - 18:51, said:

....am adunat cam 20 de zile libere pana acum pe care nu le-am folosit. Are voie angajatorul sa ma puna sa folosesc aceste zile in urmatoarea luna sau le pot pastra si sa primesc la plecare salariul pe 2 luni?...

daca n-ai nici o cerere de concediu aprobata (sau vreun concediu planificat de comun acord) pentru perioada urmatoare, atunci angajatorul nu te poate obliga sa-ti folosesti acele zile de concediu.
la plecare angajatorul e obligat sa-ti plateasca zilele de concediu nefolosite.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
În momentul încetării contractului de muncă dispare și concediul.
     Stiu ca suna nasol dar cam asta e situatia.

#12
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Poate la tine pe plantatie. In rest concediul de odihna neefectuat nu dispare nicaieri, ci se plateste. Si nici nu poate fi obligat angajatul sa isi ia concediu de odihna pe perioada preavizului.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, nu dispare. Concediul neefectuat, corespunzator perioadei lucrate, se plateste.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,072
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2020 - 19:49, said:

Rusine tuturor patronilor care concediaza pe perioada asta cand iti gasesti loc de munca foarte greu...

:lol:
Iti trimit datele sa-mi virezi si mie €2,000 in cont.
Daca n-o faci, sa-ti fie rustine
:lol:

#15
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postkyrre, on 16 mai 2020 - 19:36, said:

Teoretic trebuie sa-ti platesca zilele alea. Practic...

In  2013 cand am fost concediat fostul angajator trebuia sa imi mai dea vreo 1000 de euroi (rest de plata, nu altceva). Ghici ce, suntem in 2020 si inca nu am vazut nimic. Mi-am si luat gandul de la ei. Am fost vreo 80 de oameni concediati atunci, nici unul nu a primit nimic. Pentru ca Romania.
de ce nu te-ai adresat instantei ?

#16
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010
cele 20 de zile libere reies de undeva, sunt consemnate undeva? pontaj, cartela, condica de prezenta? daca da, e obligat sa ti le plateasca sau sa ti le compenseze cu timp liber platit in termen de 60 de zile de la efectuarea lor.
la plecarea propriu-zisa ai dreptul la plata zilelor de co neefectuate, aferente (proportional) cu timpul efectiv lucrat anul acesta.
bafta, oricum trebuie sa-ti cauti de lucru altceva.

#17
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 24.10.2016

View Postcalabrezu, on 16 mai 2020 - 20:40, said:

Poate la tine pe plantatie. In rest concediul de odihna neefectuat nu dispare nicaieri, ci se plateste. Si nici nu poate fi obligat angajatul sa isi ia concediu de odihna pe perioada preavizului.

Pe plantatia de sparanghel Posted Image))

@initiator
Nu te poate obliga sa le iei, daca face pe nebunu mergi cauta legea pe net, scoate-o pe hartie si punei-o in fatza.

Edited by ovtd, 16 May 2020 - 21:22.


#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2020 - 19:49, said:


Adevarul e, ca guvernul poarta cam toata vina cu "pandemia" asta si tine restaurante, industria Horeca inchisa.
Industrie horeca care nu prea se omora cu platitul taxelor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate