Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

eSIM Digi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1091 replies to this topic

#523
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 10.10.2011

View PostMembruAnonim, on 24 decembrie 2022 - 11:05, said:

Esti sigur ca e nevoie de carrier bundle? Setarile IMS VoLTE Digi le-au adaugat Apple chiar si fara a avea statutul de "rețea certificată Apple", altfel nu mergea deloc. La fel pot face si pentru oricare altă funcție 5G/wificalling etc, e nevoie doar de colaborare cu Apple si probabil Digi s-a limitat momentan la esential (VoLTE) datorita costurilor mari. La ce 5G au acum nici nu merita efortul, dar sunt convins ca vor avea 5G si pe Apple cand vor incepe serios extinderea.

Vezi si exemplul telekom.ro, au si volte si carrier bundle, si tot nu merge pe iPhone.

Eu cred ca mai degraba Apple a lasat la liber VoLTE, sau a zis “ba baieti, daca vreti sa va mearga VoLTE pe iPhone trebuie sa aveti setarile ASTEA”. Si asta, probabil, pentru ca in lume incep sa apara retele 4G only si probabil urma un scandal daca Apple nu oferea o modalitate simpla si gratuita (pt operator) de a folosi un serviciu de baza, cum e vocea. Mi se pare mult mai plauzibila aceasta varianta decat ca Apple a introdus special, ocolind Carrier Bundle, setarile Digi. De altfel, daca ne uitam aici,
constatam ca nici Vodafone RO, desi are Carrier Bundle si multe chestii suportate, nu apare pe site-ul Apple cu VoLTE. Deci probabil foloseste aceeasi varianta ca si Digi.

Sa nu uitam ca la fel s-a intamplat si cu 4G. Initial a fost pt operatorii certificati, apoi a fost lasat la liber, doar cu o avertizare care spune ca nu esti pe o retea certificata. Dupa care au scos si avertizarea, a ramas doar pt VoLTE. Probabil asta urmeaza si pt 5G.

#524
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
VoLTE a fost adaugat de Apple pentru Digi RO, nu e vorba de setari standard aici. Toti au setari standard gen apn ims, nu e nimic deosebit.

Apple are customizari pentru toți operatorii, chiar si intre VF RO si Orange RO difera meniul.
Digi nu e tratata ca retea certificata + nu are carrier bundle care include alte integrari cu operatorul (cum are orange afisarea tipului de abonament in setari etc) dar fii sigur ca are customizari, VoLTE fiind una dintre ele.

La Vodafone RO doar au uitat sa completeze cu VoLTE si Wificalling, nu e singura greșeală din lista aia.

Edited by MembruAnonim, 24 December 2022 - 17:17.


#525
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Intre VF si ORO la unul scrie WiFi la celalalt WiFi Calling, pana si pe Oppo imi apare asa (fata de alte deviceuri unde e genericul VoWifi), chiar daca nu scrie pe site are si VF toate feature-urile, eu tot sper ca o sa bage si Digi carrier bundle pt userii de iph, ar fi ceva sa vedem VoWifi si 5G :)

Spunea cineva mai sus, doar Reno 6 Pro suporta eSIM, cel simplu stiti ceva?

Scuze de offtopic.

#526
xCSSx

xCSSx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 20.07.2011

View PostDIGI_Helper, on 22 decembrie 2022 - 09:38, said:

Salut,

Ma bucur sa vad ca serviciul eSIM a fost primit cu atata entuziasm din partea voastra.
Las si aici link-ul de pe site cu prezentarea:
https://www.digi.ro/esim

Daca intampinati dificultati in activarea serviciului sau utilizarea acestuia, va rog sa ma anuntati.
O sa incercam sa rezolvam orice problema apare intr-un timp cat mai scurt.

Salut,

M-am uitat pe prezentarea de pe site și am văzut această explicație: ”De asemenea, noul profil eSIM nu se poate transfera de pe un terminal pe altul. În cauzul în care acesta este pierdut, furat sau defect, se poate solicita un nou eSIM în punctele de prezență DIGI.” Înțeleg că de fiecare dată când schimb telefonul trebuie să vin într-un PoP Digi? Nu prea se merită e-ul de la SIM dacă e așa! Unul dintre avantajele acțiunilor electronice este că NU trebuie să mă prezint fizic în magazine...

#527
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,006
  • Înscris: 16.07.2015
Scrie clar, pierdut, furat sau defect... Dacă îl înlocuiești că te-ai plictisit de dânsul sau vrei ceva mai nou, mai bun, mă gândesc că nu e cazul. Oricum, majoritatea tind să cred că păstrează telefoanele, chiar dacă le înlocuiesc, la sertar.

Edited by Vlad_22, 24 December 2022 - 22:37.


#528
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostVlad_22, on 24 decembrie 2022 - 22:37, said:

Scrie clar, pierdut, furat sau defect... Dacă îl înlocuiești că te-ai plictisit de dânsul sau vrei ceva mai nou, mai bun, mă gândesc că nu e cazul. Oricum, majoritatea tind să cred că păstrează telefoanele, chiar dacă le înlocuiesc, la sertar.

Pai ba e cazul:

După finalizarea activării noului eSIM îți recomandăm să nu ștergi profilul eSIM din terminal. Acesta poate fi activat o singură dată pe un singur terminal. De asemenea, noul profil eSIM nu se poate transfera de pe un terminal pe altul. În cauzul în care acesta este pierdut, furat sau defect, se poate solicita un nou eSIM în punctele de prezență DIGI.

Tocmai ce l-am activat si voiam sa imi iau un iPhone 14 si cand colo ca sa il transfer de pe 13 pe 14 trebe sa merg in punctele se prezenta… dar online ce are???

View PostMELODY, on 23 decembrie 2022 - 06:37, said:



Multumim pentru Roaming VoLTE cu AT&T in Statele Unite!
Multumim pentru eSIM - voi testa cand revin in tara... senzational!

Poti sa testezi si in roaming ca merge..

#529
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,734
  • Înscris: 21.03.2005

View PostPORTOCAL, on 25 decembrie 2022 - 06:24, said:

Poti sa testezi si in roaming ca merge..
Voiam sa testez pe un iPad, dar l-am confundat, ce am luat cu mine aici la Apple store e generatia 6, nu e cel cu eSim, acelea sunt de la iPad 7 in sus.

Offtopic - ipad cu ecran spart, costa 249$ sa schimbe ecranul, m-am programat in Store, dar am aflat cu placuta suprindere ca de fapt nu schimba ecranul, ci am primit un ipad identic ca specificatii, nou nout.
Cu work worder clar, cu SN-urile celui vechi (care se preda) si a celui nou, baterie 100%... impecabil.

#530
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
I-am cerut mosului ceva bun tare de maxim 21 de ani. Mi-a lasat asta.
Problema mea deja nu mai e ca nu a inteles ce vreau ca si asta e bun tare ci cum ii pun esim

Attached Files



#531
gabriello

gabriello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.02.2007

View PostNikoroB, on 23 decembrie 2022 - 15:55, said:

Pai am scris mai sus, la iphone nu ai 2 sim-uri, ci doar un sim + esim. La fel si pentru celelalte telefoane daca vrei sa folosesti de exemplu 3-4 operatori (bine, nu toti simultan), sau poate vrei sa fii early adopter.

Nu e nicio diferență de acoperire/viteza.

poti cu. doua esim pe iphone !!! la mine functioneaza

View PostNikoroB, on 23 decembrie 2022 - 15:55, said:

Pai am scris mai sus, la iphone nu ai 2 sim-uri, ci doar un sim + esim. La fel si pentru celelalte telefoane daca vrei sa folosesti de exemplu 3-4 operatori (bine, nu toti simultan), sau poate vrei sa fii early adopter.

Nu e nicio diferență de acoperire/viteza.


#532
gabriello

gabriello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.02.2007

View Postgabriello, on 25 decembrie 2022 - 15:28, said:


poti cu. doua esim pe iphone !!! la mine functioneaza
la iphone poti avea doua e-sim functionale concomitent detin eu si merge perfect!!!

#533
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,394
  • Înscris: 05.09.2005
Pentru iPhone, merge de la 13 in sus .

#534
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,943
  • Înscris: 28.09.2017
Ai uitat două modele anterioare! :D

#535
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
De la iPhone xs merge esim și 2 concomitent de la iPhone 13

#536
adrian8572

adrian8572

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 28.04.2011

View Postclader, on 21 decembrie 2022 - 16:53, said:

Ala nu merge fără carrier bundle pe iPhone pentru ceas.Altfel merge fara stres cu simuri de diverse tipuri(sim/esim).
Sincer nu cred să facă pana au carrier bundle cu Apple.

Si vor face Digi carrier bundle pe IPhone pentru ceas? Ce înseamnă asta mai exact, cât timp ar dura, ce costuri implica? (dacă merita pentru Digi sa plătească suma) Apple trebuie sa facă ceva ? Poți detalia te rog? Mi se pare mult mai important activarea
planului cellular, nu 5g și alte promoții.

#537
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,942
  • Înscris: 10.06.2008
Da, următorul pas ar fi esim ptr ceas...

#538
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmorogan, on 25 decembrie 2022 - 14:10, said:

I-am cerut mosului ceva bun tare de maxim 21 de ani. Mi-a lasat asta.

Ptiu pe el ce bijuterie, ce vremuri. Eu eram cu Ericsson R320 pe vremurile alea.

#539
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 06.03.2004

View Postadrian8572, on 25 decembrie 2022 - 18:07, said:



Si vor face Digi carrier bundle pe IPhone pentru ceas? Ce înseamnă asta mai exact, cât timp ar dura, ce costuri implica? (dacă merita pentru Digi sa plătească suma) Apple trebuie sa facă ceva ? Poți detalia te rog? Mi se pare mult mai important activarea
planului cellular, nu 5g și alte promoții.
Singurul lucru pe care-l știu de ceva timp e ca o sa aibă carrier bundle.Dupa ce știam eu, trebuia sa aiba demult.La fel știam si de esim,ca o sa fie din august anul asta.Costurile ei le știu.

#540
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,942
  • Înscris: 10.06.2008
Și de no share ce stii :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate