Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

eSIM Digi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1086 replies to this topic

#559
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Nimeni nu garanteaza indoor semnal... si nu are legatura cu eSIM , este posibil sa fi prins B8 3Mhz si netul e "bun" ...

#560
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Am transferat un esim de pe un telefon pe altul: mergi la punctul Digi, faci transfer de pe esim pe sim fizic si de acolo il transferi, din nou, prin aplicatie, in esim.... Simplu! Posted Image

Edited by PORTOCAL, 27 December 2022 - 23:33.


#561
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Parte nașpa sunt in Madrid am luat iPhone 14 pro și acum … nu pot cu eSIM transfer .

#562
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fa ticket la ei, explica-le ca e imposibil sa ajungi in punct Digi, nu cred ca e greu sa stearga esim-ul vechi de pe cont ca sa poti genera unul nou.

Edited by MembruAnonim, 28 December 2022 - 01:04.


#563
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostZIGZAG20, on 28 decembrie 2022 - 00:46, said:

Parte nașpa sunt in Madrid am luat iPhone 14 pro și acum … nu pot cu eSIM transfer .

Atașezi și o copie CI (spun ei) la cererea ta!! Eu i-am întrebat același lucru înainte sa ma decid sa vin pana in România.

View PostMembruAnonim, on 28 decembrie 2022 - 01:03, said:

Fa ticket la ei, explica-le ca e imposibil sa ajungi in punct Digi, nu cred ca e greu sa stearga esim-ul vechi de pe cont ca sa poti genera unul nou.

Nu se poate șterge sau cel puțin cei din punctul de lucru nu pot face asta. Îl înlocuiesc cu un sim fizic si reiei procesul cu transfer in esim dar ai nevoie de sim pentru a primi sms-ul. Eu am ajuns târziu la ei ca atunci veneam de la aeroport si poate de aia au făcut așa ca suportul tehnic era pana la 6. Dar oricum, a mers.

#564
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostPORTOCAL, on 28 decembrie 2022 - 04:12, said:



Atașezi și o copie CI (spun ei) la cererea ta!! Eu i-am întrebat același lucru înainte sa ma decid sa vin pana in România.



Nu se poate șterge sau cel puțin cei din punctul de lucru nu pot face asta. Îl înlocuiesc cu un sim fizic si reiei procesul cu transfer in esim dar ai nevoie de sim pentru a primi sms-ul. Eu am ajuns târziu la ei ca atunci veneam de la aeroport si poate de aia au făcut așa ca suportul tehnic era pana la 6. Dar oricum, a mers.

Costa 5 Lei 😇

#565
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostMembruAnonim, on 28 decembrie 2022 - 01:03, said:

Fa ticket la ei, explica-le ca e imposibil sa ajungi in punct Digi, nu cred ca e greu sa stearga esim-ul vechi de pe cont ca sa poti genera unul nou.
trebuie introdus sim-ul fizic intru-un telefon ca Primești un SMS de confirmare,voi vorbi azi cu un fost coleg de la Digi sa facă el asta in locul meu.

#566
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View PostZIGZAG20, on 28 decembrie 2022 - 11:45, said:


trebuie introdus sim-ul fizic intru-un telefon ca Primești un SMS de confirmare,voi vorbi azi cu un fost coleg de la Digi sa facă el asta in locul meu.

Exact, aia este problema. De fapt, trebuie sa îți dea un sim fizic și reîncepi procesul de transfer la esim cu sms și tot ce mai înseamnă asta. De asta nu cred ca se poate scăpa de mersul la digi. Poate vor simplifica procesul pe viitor, dar pentru moment cam așa arată.

#567
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Avem o veste buna băieții am înlocuit cu un apel la ei fără SMS fără nimic merge înlocuire eSIM cu eSIM .Sunați la ei sau trimiteți sesizare si apoi scanați același cod QR din cont.Durează un pic mai mult pana se activează in iPhone gen lăsați 1 min in meniul activating.

#568
wouNd

wouNd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2009

View PostZIGZAG20, on 28 decembrie 2022 - 15:19, said:

Avem o veste buna băieții am înlocuit cu un apel la ei fără SMS fără nimic merge înlocuire eSIM cu eSIM .Sunați la ei sau trimiteți sesizare si apoi scanați același cod QR din cont.Durează un pic mai mult pana se activează in iPhone gen lăsați 1 min in meniul activating.

Dacă vor scoate „mersul într-un punct Digi” cu înlocuire eSIM direct din cont or să le dea fum la orange și vodafone. Felicitări!

#569
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Poate o sa poti sa faci portare pe esim direct din cont.

#570
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Am trecut si eu un SIM pe eSIM, flawless experienta.

Dupa primirea SMS-ului de confirmare, am avut QR-ul, 2 minute mai tarziu, totul merge.

#571
mariusica24k

mariusica24k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 24.01.2013
Am activat și eu pe un IPhone 13,foarte repede a mers,ms de  ajutor  colegului @A-ONE ✌

#572
qq37

qq37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.10.2021

View Postcarmenclara1, on 27 decembrie 2022 - 10:52, said:

sunt curioasa daca poate fi activat si pe terminale android mai speciale.

Daca te referi la esim.me, ei au un model de vinzare mai ciudat. Cel mai ieftin il poti "programa" doar pe un singur model de telefon, pe care il alegi la cumparare. Dar odata programat (adica download-at eSIM-ul in el), poti muta SIM-ul fizic in orice telefon.

Q

#573
qq37

qq37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.10.2021

View Postcarmenclara1, on 27 decembrie 2022 - 11:45, said:

depinde de producator si model.
de la 2 la 10 profile esim instalabile

Ai gasit cumva pe undeva o referinta clara, macar pt telefonanele cele mai uzuale, gen iphone, Samsung, pixel? Eu am cautat dar nu am gasit nimic in specificatii, si as fi curios sa stiu daca numarul maxim e mic (am vazut pe cineva care avea 7 profile instalate) sau semnificativ mai mare, sa zicem 20.

Q

#574
qq37

qq37

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.10.2021

View Postqq37, on 24 decembrie 2022 - 01:46, said:

Tehnic, e un cip de citiva mm patrati (daca nu o fi deja integrat intr-alt chip) fata de un tray pt SIM. Nu pare mare lucru, dar pt producatori conteaza pina si economia cu pretul slotului. Era un zvon ca Apple a renuntat la mufa audio ca sa economiseasca spatiu, asa ca nu e imposibil sa conteze.

Am mai citit si eSIM poate intradevar sa fie integrat in alt chip, caz in care se numeste iSIM (Integrated SIM). Dar functional e la fel ca un eSIM. Asta e util pt dispozitive IoT, care de multe ori trebuie sa fie foarte mici si sa consume putin. Inca nu pare sa fie folosit in telefoane, desi Qualcomm a facut o demonstratie cu tehnologia asta.

In ce priveste renuntarea la slot, un alt motiv este eliminarea unui loc pe unde pot intra apa sau praful in telefon.

Q

#575
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,647
  • Înscris: 06.03.2004
Nu mai căutați motive,chiar nu are rost.Viitorul este al esim,isim sau cum se vor chema.Probabil in câțiva ani simul fizic va dispărea.Iti genrezi din cont tot ce ai nevoie.E normal pe traiectoria pe care mergem.
Îți scrie IA linii de script pe care le-ai face in luni de zile...  :)
Sa vedem ce o sa mai faca IA ul.L-am pus sa scrie felicitări personalizate pentru niste clienți in funcție de specificul lor.A fost genial! :(
Sa vedem ce munci intelectuale mai putem facem :)
Norocul meu ca am teren să-l cultiv :)

Edited by clader, 30 December 2022 - 00:48.


#576
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postqq37, on 29 decembrie 2022 - 21:22, said:

Ai gasit cumva pe undeva o referinta clara, macar pt telefonanele cele mai uzuale, gen iphone, Samsung, pixel? Eu am cautat dar nu am gasit nimic in specificatii, si as fi curios sa stiu daca numarul maxim e mic (am vazut pe cineva care avea 7 profile instalate) sau semnificativ mai mare, sa zicem 20.

Q
apple specifica ca pana la 5 esimuri pana la seria 12 inclusiv.
seria 13 si 14 cica 8 profile

View Postqq37, on 29 decembrie 2022 - 18:00, said:

Daca te referi la esim.me, ei au un model de vinzare mai ciudat. Cel mai ieftin il poti "programa" doar pe un singur model de telefon, pe care il alegi la cumparare. Dar odata programat (adica download-at eSIM-ul in el), poti muta SIM-ul fizic in orice telefon.

Q
nu, ma refer la google pixel, huawei, xiaomi si respectiv oppo

Edited by carmenclara1, 30 December 2022 - 01:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate