Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 

Daikin Vs LG Vs Gree la 2000~ lei unitatea

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
lionhunter

lionhunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 17.09.2019
Salut! Vreau sa achizitionez pt 2 camere (una de 13 mp, cealalta de 19 mp) aer conditionat, si am ajungs la urmatoarele variante:
  • https://altex.ro/aer...pd/AERS12EWNSJ/ :  garantie magazin 3 ani, compresor 10 ani!!!! Are si Wifi. As apela la climatico pentru instalare.
    • Pt 2 aparate (2000 lei bucata), dau 4000 de lei (nu include kitul de instalare)
    • Pt 2 instalari de aparate (700 lei o instalare), dau 1400 de lei (include kitul de instalare)
    • Total pt 2 aparate: 5400
  • https://www.climatic...r-9000-btu.html / https://www.climatic...r-7000-btu.html 3 ani garantie magazin, nu are WiFi.
    • Pt un aparat de 7000 BTU (1850 lei bucata) si un aparat de 9000 BTU (2020 lei bucata), dau 3900 de lei (nu include kitul de instalare)
    • Pt 2 instalari de aparate (600 lei o instalare), dau 1200 de lei (include kitul de instalare)
    • Total pt 2 aparate: 5100 lei
  • https://www.climatic...-9000-btu.html
    • Pt 2 aparate de 9000 BTU (1850 lei bucata), dau 3700 de lei (include kitul de instalare)
    • Pt 2 instalari de aparate (500 lei o instalare), dau 1000 de lei
    • Total pt 2 aparate: 4700 lei
  • https://www.climatic...r-9000-btu.html
    • Pt 2 aparate (2550 lei bucata), dau 5100 de lei (include kitul de instalare)
    • Pt 2 instalari (500 lei o instalare), dau 1000 de lei
    • Total pt 2 aparate: 6100 lei
Logica ordinii de mai de sus e urmatoare: LG-ul are garantie la compresor de 10 ani, ceea ce il face mai interesant decat celalalte, dar asta nu inseamna ca nu o sa platesc manopera dupa ce garantia de 3 ani expira. Intrebarea e cat de scump e un astfel de compresor (adica chiar conteaza acei 7 ani in plus?). Daikin e un brand agreat de multi, din ce am auzit/citit, insa nu are WiFi. Gree e Daikin chinezesc :))) cum ziceau unii de pe acest forum, si cu Gree chiar as putea sa ma incadrez la A+++ la racire. Merita insa A+++? Atat Daikin si Gree au functie de eliminare de mirosuri neplacute, feature inexistent (sau nedescris) la LG.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,243
  • Înscris: 13.03.2017
LG nu stie sa faca aere conditionate - PUNCT
Arata cool, fac reclama agresiva dar ... cam atat
De la coreeni doar SAMSUNG merita bagat in seama

In rest - stai cat de departe poti de ALTEX

Despre compresor - stai linistit ca nu se intampla absolut nimic in timpul garantiei - crapa imediat dupa aia sau, cum ti-o fi norocul

Daikin trebuie sa aiba WiFi dar, la multe modele, este un modul care trebuie achizitonat separat - asta costa in plus

Ramai la GREE

#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005
Mai compara si SEER, si SCOP daca te intereseaza partea de incalzire, ca probabil isi va spune cuvantul si in comfort dar si in consum.

#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 01.05.2006
N-ai precizat pt ce vrei sa-l folosesti majoritar: racire sau incalzire?
Pt. racire orice petarda e buna mai ales la suprafetele alea.

Nu te gandi ca-ti ei un aparat pentru 10-15 ani, mai ales in categoria buget economic.
Aparatul tine, nu-i problema, dar tehnologia avanseaza f rapid zilele astea.
Acum 5 ani wifi era un moft si era prezent doar pe modelele premium.
Azi este obligatoriu.
Deci prima recomandare, nici nu te gandi la un aparat fara wifi, chiar merita, chiar functioneaza, chiar e folositor.

Apoi aia cu garantia la compresor e mai mult pt reclama, e ca la masini unde ti-ar da 10 ani garantie la motor. Dar pana la motor se mai strica o mie de chestii inainte.

Doar ca idee eu am urmatorul aparat de care sunt destul de multumit si cred ca e ok mai ales daca-l folosesti pt racire.
https://carrefour.ro...-1053-dkkq9zbbm
Dar gasesti si mai ieftin la altii, chiar si la E--g unde ai si multe review-uri.

#5
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 22.03.2007
Daikin.

#6
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
pentru racire este bun orice AC, daca vrei sa ai consum mic clar DAIKIN fiindca stie sa moduleze la jumatate fata de GREE, cat o sa te tina? nimeni nu stie, daca vrei sa faci si caldura atunci poti sa stii ca l  de la peste 3 grade temperatura exterioara te incalzesti mai ieftin decat cu gazul (Daikin, Gree. LG) cam asta e ordinea, un modul WIFI este 150 de lei la Daikin, Gree nu mai foloseste compresoare Daikin, isi produce singur compresoarele, si exista diferente mari si pe partea de automatizare

Edited by dudu76, 29 April 2020 - 13:23.


#7
marcos19

marcos19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2019
Daikin. Sunt bune, silentioase, fac treaba si pe racire si pe incalzire. Am 2 buc de 9000 BTu tip FTXC25B. Se comporta bine.
Succes si noroc in alegere. Sa ceri la montaj neaparat pompa de vid. Neaparat !!!!

#8
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Oameni buni, scuze pentru thread hijack, dar gasesc si eu un A/C de 12.000 BTU negru ? Adica unul bun, cum e Gree sau Daikin (vad ca ei nu au in oferta pe negru), Mitsubishi vad ca e aproape dublu la pret fata de un Gree de 12.000

#9
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
vezi ca face Heinner , aveau oferta  odata la Domo, Emag intra pe google gasesti in mai multe locuri

Edited by dudu76, 29 April 2020 - 13:43.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,243
  • Înscris: 13.03.2017

 Bylly00, on 29 aprilie 2020 - 13:29, said:

Oameni buni, scuze pentru thread hijack, dar gasesc si eu un A/C de 12.000 BTU negru ? Adica unul bun, cum e Gree sau Daikin (vad ca ei nu au in oferta pe negru), Mitsubishi vad ca e aproape dublu la pret fata de un Gree de 12.000

Da colega
Recomand Haier Nebula - sa stii ca sunt aparate foarte bune
Uite aici
https://eastshop.ro/...ra-inverter-741

#11
lionhunter

lionhunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 17.09.2019
Mersi pt sfaturi! Raman la acele doua Daikin, atunci. Rolul lor o sa fie de racire.

Mai am o intrebare: pt acele modele de aer, ce interfata de control as putea alege: sunt unele de 170, unele de 200, si nu imi dau seama care e pt care. La fiecare unitate de control se specifica pt ce unitati merge, dar acel cod de unitate nu corespunde fix cu cele doua modele pe care le vreau eu (scrie ca suporta FTX-KV, iar codul de la modelele de mai de sus e FTXC25B). Mersi!

Edited by Dany_Darke, 29 April 2020 - 21:03.


#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,753
  • Înscris: 29.11.2007

 lionhunter, on 29 aprilie 2020 - 11:34, said:

[...]Logica ordinii de mai de sus e urmatoare: LG-ul are garantie la compresor de 10 ani, ceea ce il face mai interesant decat celalalte, dar asta nu inseamna ca nu o sa platesc manopera dupa ce garantia de 3 ani expira. Intrebarea e cat de scump e un astfel de compresor (adica chiar conteaza acei 7 ani in plus?). Daikin e un brand agreat de multi, din ce am auzit/citit, insa nu are WiFi. Gree e Daikin chinezesc Posted Image)) cum ziceau unii de pe acest forum, si cu Gree chiar as putea sa ma incadrez la A+++ la racire. Merita insa A+++? Atat Daikin si Gree au functie de eliminare de mirosuri neplacute, feature inexistent (sau nedescris) la LG.

Am lucrat, multi ani, pentru Daikin si LG. Pe cei de la Gree i-am refuzat. Pentru mine, Daikin ramane preferatul (chestie mai mult sentimentala, decat justificata tehnic) desi LG-ul face niste produse de exceptie. De unde si garantia ridicata.
La capitolul compresoare sunt, ambele, tot cam pe-acolo. In plus, ambele isi construiesc compresoarele in China; sub numele de brand, dar in China.
In general, compresoarele au devenit atat de standardizate si de ... banale ... incat o garantie de zece ani chiar reflecta fiabilitatea produsului. La capitolul mass production, LG are niste fabrici de compresoare de nu-ti vine sa crezi. Mai mult, in vremea globalizarii, sa nu te mire daca gasesti (asa cum am gasit eu), pompe de caldura McQuay (un subsidiar al lui Daikin) echipate cu compresoare LG sau Samsunguri cu compresoare Goodman (alt subsidiar Daikin).
In conlcuzie, partea de "nume" a devenit foarte relativa. Mai ales in piata rezidentiala, de pana-n 6KW (approx 20,000BTU). Chiar si performantele sistemelor sunt tot pe-acolo...

Vrei fiabilitate? Alegi dupa perioada de garantie.
Vrei siguranta ca, orice s-ar intampla, ai ajutor? Alegi dupa cat de buna este reteaua de service si dupa cat de buni sunt istalatorii.
Vrei automatizari de exceptie? Alegi ... Daikin.
Vrei gadget-uri de exceptie? Alegi LG (sunt de preferat gadget-urile care "vin" dinspre electrocasnice si electronice - au fost incercate pe termen mai lung)
Vrei un produs super-ieftin, vandut cu profit consistent, dar robust? Alegi Gree.

E greu sa-ti spuna cineva "Ia-l pe ala" fara sa se bazeze (si) pe niste criterii subiective.

P.S. Am incercat sa comentez refarindu-ma numai la cele trei firme mentionate, la inceput.

Edited by DIY, 29 April 2020 - 18:50.


#13
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
suni la firma care iti vand AC urile si le ceri si modul wifi pt ele, stiu ce sa iti dea sa fie compatibil, nu o sa regreti ca ai ales Daikin si foarte , foarte mare atentie la montaj, le ceri la montatori din start pompa de vid, daca nu le monta cu ei .

#14
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 marcos19, on 29 aprilie 2020 - 13:18, said:

Daikin. Sunt bune, silentioase, fac treaba si pe racire si pe incalzire. Am 2 buc de 9000 BTu tip FTXC25B. Se comporta bine.
Succes si noroc in alegere. Sa ceri la montaj neaparat pompa de vid. Neaparat !!!!
Vreau sa aleg varianta de 12000btu de la ei.... vreo nemultumire, parte negativa a acestui produs ? Ms.

#15
marcos19

marcos19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2019
Ale mele sunt de 9000 BTu.
Ambele aparate sunt fabricate in Malayesia. Nu am urmarit in mod deosebit tara de unde provin. Ambele sunt montate la etajul casei in cate un dormitor.
Pe incalzire au mers in iarna asta ambele aparate, setate la 20 si/sau 21 de grade functie de temperatura exterioara. Nu am avut nici un fel de probleme. Pe incalzire dupa ce temperatura in incapere ajunge la temperatura setata moduleaza la valori de 170-180wh.
Nu le-am folosit pana acum pe racire deoarece nu a fost nevoie.Pe functia ,,quiet'' ventilatorul se aude foarte putin, se poate dormi fara probleme. La montaj neaparat sa cereti pompa de vid.
Pe tot sezonul de iarna adica 01.11.2019-01.05.2020 pe incalzire au consumat in total ambele aparate 668 kwh, functionand in fiecare zi de la ora 05:30 pana la ora 23:00. Ca si bani 668kwh x 0.68 lei/kwh=534,4 lei abonat la Eon.
Parti negative:
-modulul wifi (tip BRP069B45) este cam scump. Daca ai router personal acesta trebuie setat pe unul dintre canalele 1-11 (nu 12 si 13) altfel nu vei reusi sa le imperechezi
-nu afiseaza temperatura pe UI.
-nu afiseaza consumul in aplicatia Daikin Online Controller. Probabil aceste tipuri de DaikinSensira nu au aceasta optiune in aplicatie, fiind mai ieftine. Dar nu este o problema. Pot fi monitorizate cu prize inteligente sau alte tipuri de aparate daca doresti neaparat monitorizare.
Sper ca te-am ajutat. Succes.

#16
marcos19

marcos19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2019
Scuze am calculat gresit.
Ca si bani 668kwh x 0.68 lei/kwh=454,24 lei abonat la Eon.

#17
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ms mult pentru info ! Foarte bun consumul !
Da, cunosc problema cu vid sau fara vid... multi vin si purjeaza aparatele... apoi daca merg 2-3 ani cat e garantia e ok...
Cred ca te-ai batut cu capu de problema sa alegi un aparat no name la juma de pret sau dintre cele mai bune la dublu pret. Totusi de ce ai mers pe a doua varianta?... De ex, am vazut niste Beko-uri de 12000 btu care anu trecut s-au vandut la 1050 lei cu tot cu kit si care aveau aproape caracteristicile daikin-urilor de care vorbim.

Edited by Fluk3, 03 May 2020 - 18:12.


#18
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
au caracteristicile pe hartie, in realitate nu moduleaza asa jos ca Daikinurile nu sunt asa de silentioase, pentru dormitor conteaza foarte mult sa fie UI silentioasa,daca vrei doar pentru racire poti sa cumperi orice aparat vrei (beko, Alizee, marcile noname 80 % sunt fabricate de GREE), iti spun eu ca am un ALIZEE de 12000 BTU si 5 Daikinuri, diferenta mare la consum. silentiozitate si functii, intradevar si diferenta de bani

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate