Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce nu facem agricultura bio

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postalexpet, on 25 aprilie 2020 - 20:29, said:

Jimi...la ce-ti foloseste sa mananci sanatos? ca sa mori tanar si sanatos intr-un razboi pentru resurse? taticu 8 in curand 9 miliarde de oameni nu pot fi hraniti toti cu agricultura bio. Au trecut vremurile alea......zi merci ca inca nu mancam prafuri inmuiate in apa, dar mai asteapta 20 de ani. Poate pt 1-2 miliarde sa fie sustenabila agricultura bio, dar esti sigur ca tu o sa te numeri printre aia 2 miliarde? Eu zic sa nu risti.

     De fapt painea si mamaliga se obtin din prafuri inmuiate in apa.
     Si laptele de la magazin e ocazional/partial obtinut din lapte praf.
     Bebelusii consuma lapte praf la greu.
      In rest sunt de acord cu ce spui.

#56
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

View Post41ex, on 26 aprilie 2020 - 07:45, said:

black66, pana la cartele s-a mancat bine si bio, la fel si in restul tarilor. lasa razboaiele.

pretenas lasa amatorismele pt gagici fara creier.

In trecut oamenii munceau non stop pt a supravietui. ATAT
Istoria i.a catalogat drept boieri, chiaburi, mi nou baroni sau ,,regi,,
Vrei sa scoti la munca campului it.stii, birocratii, asistatii social cu hemoroizi si nu stii cum sa faci ... da o lege ca de maine se va produce doar ,,bio,,

Acum 40 de ani armata, elevii, personalul tesa de oriunde era pus fortat la munca campului de catre comunisti. S.a reincarnat ceasca in tine si nu stim ?

#57
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postspider8, on 26 aprilie 2020 - 09:45, said:

Videoclipul la care dai link are 26 minute și 35 de secunde și în el apare un om care prezintă o seră pe structură metalică pe care și-a făcut-o el.
Care este legătura cu subiectul discuției și anume de ce nu facem agricultura bio ???

face agricultura bio, spunea intr-un clip...nu mai stiu daca in asta, sau in altul. Dar omul a murit  Posted Image, accident de munca. Si numele canalului |legumeEcomatca

View Postviceroy56, on 26 aprilie 2020 - 09:53, said:

Eu am la tara 12 gaini si un cocos.
Crescute de la stadiul de pui de 3 saptamani, la mine in ograda.
Crescute cu uruiala la inceput, trecute progresiv pe ciugulit/scarmat in curte, in zone unde nu aveam plantatii de legume(in livada in principal).
Completat meniul si cu boabe(porumb, grau) sau lucerna de la baloti.
Nu sunt 100% bio pentru ca boabele le cumpar. SI 100% acele boabe provin de la plante tratate cu chimicale. Si chiar daca fac uruiala singur, boabele sunt tot alea.
Clar, ouale sunt cu totul altceva decat cele cumparate, carnea arata altfel si are GUST. Si cum stiu cei care taie si consuma pasari crescute cel putin 2-3 luni in ograda proprie, in libertate sau semilibertate, carnea nu se desprinde foarte usor de pe oase, chiar si dupa fierbere/tratament termic timp mai indelungat.
Supa si pilaful facute din ele sunt GALBENE, pluteste grasimea!
Nu cred ca poti realiza ceva 100% bio pentru ca mediul foarte poluat in care cresc toate cele impune tratamente mai mult sau mai putin chimice pentru a sustine vitalitatea/sanatatea a ceea ce crestem pe langa casa omului.
Cresc si legume in regim propriu. Am si livada. Sunt, sigur, mult mai sanatoase decat ce cumpar de la magazine, dar fara stropiri recolta nu justifica sub nicio forma efortul depus, atat fizici cat si material.
Parerea mea.

am luat si eu 10 pui de carne...am taiat ieri 3. Eu nu ma prea omor cu carnea de pasare din curtea mea, e mai gustos ala de la magazin. Asta a fost prima data cand am avut pui efectiv de carne. Eu l-am pus pe sticla , la cuptor. Nu a fost prea grozav, in afara de piele. Pielea da, buna, foarte buna. Nici ai mei n-au fost crescuti bio, am curte, dar nu am tractor sa o ar pe toata, e mai practic sa cumpar furaje de la magazin, dar le dau si iarba. Banuiesc ca pentru ca era si cocos si d-aia era carnea un pic (n-as spune tare, atoasa, mestecai mai mult la ea). Dar da, picioarele efectiv le-am rupt de pe pui :)).

Edited by jimi91, 26 April 2020 - 14:24.


#58
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postviceroy56, on 26 aprilie 2020 - 09:53, said:

Nu cred ca poti realiza ceva 100% bio pentru ca mediul foarte poluat in care cresc toate cele impune tratamente mai mult sau mai putin chimice pentru a sustine vitalitatea/sanatatea a ceea ce crestem pe langa casa omului.

Ok, dar iar, vă luptați cu niște termeni pe care nu-i înțelegeți. Nu există "bio" așa cum îl folosiți voi. O legumă, ori e bio, adică cel care o cultivă respectă legislația în vigoare în ceea ce privește practicile, și are și o hârțoagă care să ateste că e o cultură bio, ori nu e. Simplu. Nu există "99% bio, 40% bio", sau ce prostii mai visați voi. Ori e, ori nu e, și nu are legătură cu mediul poluat sau "sănătatea", bio nu se referă la plante sănătoase, ci la sol și practici care nu distrug terenul.

View Postviceroy56, on 26 aprilie 2020 - 09:53, said:

Cresc si legume in regim propriu. Am si livada. Sunt, sigur, mult mai sanatoase decat ce cumpar de la magazine, dar fara stropiri recolta nu justifica sub nicio forma efortul depus, atat fizici cat si material.
Parerea mea.

Părerea ta. Dar înțelegi că ăsta e un fetiș pe care doar tu îl ai, nu? Că știința te contrazice. Chiar s-au făcut teste pe legume și fructe bio, comparate cu cele crescute intensiv, nu există diferențe nutriționale, iar cantitățile de pesticide sunt la niște valori care nu-ți pot afecta organismul. Așa că ești complet pe lângă discuție. Bio nu are treabă cu sănătatea ta, iar ce te joci tu cu sapa în pământ n-are treabă cu bio.

#59
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View PostSmurfK, on 26 aprilie 2020 - 14:56, said:

Ok, dar iar, vă luptați cu niște termeni pe care nu-i înțelegeți. Nu există "bio" așa cum îl folosiți voi. O legumă, ori e bio, adică cel care o cultivă respectă legislația în vigoare în ceea ce privește practicile, și are și o hârțoagă care să ateste că e o cultură bio, ori nu e. Simplu. Nu există "99% bio, 40% bio", sau ce prostii mai visați voi. Ori e, ori nu e, și nu are legătură cu mediul poluat sau "sănătatea", bio nu se referă la plante sănătoase, ci la sol și practici care nu distrug terenul.
Dincolo de terminologia folosita in agricultura, ca ori e bio, ori nu e bio, evident ca putem sa spunem ca un produs a fost obtinut folosind in cea mai mare parte inputuri bio si ca el este aproape "bio", chiar daca conform clasificarii de produs bio nu respecta toate cerintele si au fost introduse si inputuri ce nu au fost bio.
Ca una este sa faci 15 stropiri cu substante chimice de sinteza, pesticide cu riscuri majore fata de mediu si sanatatea omului si alta este sa faci 13 stropiri cu substante bio si 2 stropiri cu substante chimice de sinteza, care poate au mai fost facute si pe la inceputul perioadei de vegetatie, departe de momentul recoltarii, iar in plus poate ai mai avut si grija sa nu stropesti cu cele mai toxice porcarii, ci poate te-ai mai si documentat cu privire la ce bagi in plante si apoi in tine, ca sa fie niste riscuri cat mai mici, asta in caz ca nu ai aversiune fata de o documentare profunda a ceea ce vrei sa faci, ca poate vrei sa faci totul la intamplare, in caz ca nu conteaza ceea ce faci si ca in final dupa tine ar fi tot aia ca dai cu verde de paris sau cu un extract de plante.

Si "bio" se refera la plante "sanatoase" nu din punct de vedere al sanatatii lor ca lipsa de boli si daunatori, ci se refera la plante sanatoasa (si oameni sanatosi) care nu sunt bombardate cu toate inventiile chimice de prin laboratoarele lumii, ci produsul este obtinut utilizand forta naturii, nu a bombelor atomice.

View PostSmurfK, on 26 aprilie 2020 - 14:56, said:

Părerea ta. Dar înțelegi că ăsta e un fetiș pe care doar tu îl ai, nu? Că știința te contrazice. Chiar s-au făcut teste pe legume și fructe bio, comparate cu cele crescute intensiv, nu există diferențe nutriționale, iar cantitățile de pesticide sunt la niște valori care nu-ți pot afecta organismul. Așa că ești complet pe lângă discuție. Bio nu are treabă cu sănătatea ta, iar ce te joci tu cu sapa în pământ n-are treabă cu bio.
Aici bati campii grav de tot. Cine a spus ca pesticidele alea nu-ti afecteaza organismul? Considerand ca standardele privind limitele maxime reziduale ale pesticidelor in produse agroalimentare sunt respectate de catre toate produsele, acel standard ramane doar un standard si nu inseamna ca daca el nu este depasit nu ar aparea niciun efect negativ la oameni din punct de vedere al sanatatii.
Apoi fiecare pesticid are o doza maxima reziduala, dar daca sunt 7 pesticide care se afla aproape de doza maxima reziduala, nu crezi ca efectele se cumuleaza, chiar daca sunt substante diverse? Ba apoi s-ar putea sa mai actioneze si sinergistic si efectele negative sa se potenteze reciproc, deci lucrul asta nu-l mai stie nimeni.

Deci da, bio are legatura eminamente cu sanatatea ta, iar discutia nu este doar despre pesticide, ci despre multe altele de care nici n-ai auzit in viata ta, din moment ce aberezi la viteza maxima si cu atata incredere.

#60
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
nu conteaza cantitatea. si un gram de substanta periculoasa daca inghiti ala esti. evident daca in agricultura exista astfel de substante deosebit de periculoase. daca nu este niciuna la nivelul asta se aplica regula cantitatii

#61
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Mult mai important este sa consumati legume, fructe, carne si restul intr-un mod echilibrat, modul de obtinere bio sau conventional devin irelevant in acest context, doar un moft irational.

#62
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu e deloc irelevant modul de obtinere al produselor agroalimentare, ce naiba?

Una e sa bagam in noi fructe, legume si carne tratate cu toate tampeniile si alta este sa le mancam curate si libere de substante periculoase.
Suntem ceea ce mancam, bem si respiram, deci tot ceea ce intra in noi ne influenteaza organismul, iar daca mancam carne cu hormoni de crestere, fructe si legume cu toate pesticidele in ele o sa fim supusi hazardului, iar daca alimentele nu contin aceste substante periculoase nici noi nu ne vom mai expune riscurilor asupra sanatatii din acest punct de vedere.

Pai de ce s-au inmultit cazurile de cancere si alte boli grave cronice? Nu de la ceea ce mancam, bem si respiram?

#63
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013

View PostVincentiu_1981, on 27 aprilie 2020 - 13:03, said:



Pai de ce s-au inmultit cazurile de cancere si alte boli grave cronice? Nu de la ceea ce mancam, bem si respiram?


Citatie te rog.

#64
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Dar asta e agricultura bio ? Ce-i drept, nici nu stiu daca merita bataia de cap. Iti dai seama cati bani trebuie sa investesti :|

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Ww2TP_tU7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 30.04.2017

View Postmoraw, on 27 aprilie 2020 - 10:43, said:

Mult mai important este sa consumati legume, fructe, carne si restul intr-un mod echilibrat, modul de obtinere bio sau conventional devin irelevant in acest context, doar un moft irational.
adica refuzul de a manca fructe si legume cu reziduri de pesticide e un moft irational?

#66
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postjimi91, on 27 aprilie 2020 - 14:14, said:

Dar asta e agricultura bio ? Ce-i drept, nici nu stiu daca merita bataia de cap. Iti dai seama cati bani trebuie sa investesti Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Ww2TP_tU7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aia acolo nu este agricultura bio decat daca sunt respectate toate normele privind agricultura biologica, iar dispunerea plantelor intr-un anumit fel nu certifica faptul ca sunt aplicate metode de management specifice agriculturii ecologice.

View Postmoraw, on 27 aprilie 2020 - 13:49, said:

Citatie te rog.

Nici nu e nevoie.
Atata timp cat se folosesc sau s-au folosit astfel de substante: http://pesticideansw...RI3934#Toxicity nici nu mai e nevoie de vreo citatie.

Dar asa la o prima cautare avem aici un exemplu: https://www.ncbi.nlm...les/PMC4947579/
Daca e nevoie de mai multe exemple, poti sa gasesti si singur, ca lumea e plina de oameni bolnavi din cauza pesticidelor.

Edited by Vincentiu_1981, 27 April 2020 - 20:35.


#67
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postjimi91, on 25 aprilie 2020 - 18:34, said:



Gaina sapa, ciuguleste, face terenul perfect pentru agricultura. La fel si porcul si vaca.

Se vede ca esti paralel cu crestetea animalelor...

#68
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mie găinile îmi fac prăpad în grădina cînd scapa prin poartă... dar, ma rog, eu nu vreau sa strivesc corola de minuni a ... unora.

#69
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UQIujIN6XLc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asa zice tipul asta :)

#70
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Viata bate filmul...
Sau poate gainile noastre nu-s asa civilizate ca alea din vest. 😜
Ca sa nu mai zic de porci sau vaci.

#71
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDDuras, on 10 mai 2020 - 22:21, said:

Viata bate filmul...
Sau poate gainile noastre nu-s asa civilizate ca alea din vest. ��
Ca sa nu mai zic de porci sau vaci.

E un sistem...vaca mananc iarba, pe urma vine oaia in urma vacii, mananca si ea....si la sfarsit vin gainile :). Porcul e bun si el, face si el treaba :))

#72
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu se potriveste la orice cultura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate