Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Testare website ce nu se incarca pe Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Si acum pe Windows 10,aceleasi site-uri:

Attached Files



#38
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012

View PostTehnicianul090370, on 25 aprilie 2020 - 18:35, said:

Si acum pe Windows 10,aceleasi site-uri:

La mine pe Windows 10 se incarca doar www.stocuri-industriale.ro , iar www.stocuri-industriale.ro/cpanel se redirectioneaza catre https://stocuri-industriale.ro:2083/ doar ca afiseaza ERR_CONNECTION_CLOSED

Pe Linux nu am verificat dar sunt toate sansele sa am acelasi raspuns ca si tine Tehnicianul090370

Gazduitorul spune ca este de la mine, respectiv tine Tehnicianul090370.
"Problema trebuie sa file pe device-ul respectiv sau in reteaua respectiva, un firewall sau un softwatre care blocheaza redirectarea . Va rog sa verificati daca statiile respective nu se afla in spatele unui firewall sau proxy local ce poate filtra redirectarile."

#39
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Problema este si la site-ul lor, adica dmshosting.ro.
Pe Windows 10 merge sa accesez dmhosting.ro, daca merg pe www.iplocation.net si pun domeniul dmhosting, imi returneaza adresa lor ip. 188.214.210.55
Trec aceasta adresa ip. 188.214.210.55 in bara de adrese a unui browser in Windows 10 unde ar trebui sa fiu redirectat pe pagina lor si imi apare ce vezi in prima captura de ecran! In mod normal trebuia sa se acceseze pagina lor, la fel cum ai tasta-o cu www.dmhosting.ro si merge! Vezi poza 2.
Acum, ca exemplu de accesare a unei adrese IP apartinand unui domeniu, sa luam de exemplu clasicradio.ro (unde si eu sunt colaborator), acesta are IP-ul: 37.251.146.169
Daca trec acest IP in bara de adrese,ma duce CORECT pe site-ul clasicradio.ro  (vezi poza 3) inainte de a da Enter,cu adresa IP a site-ului si dupa Enter cu pagina accesata.
Concluzia: In Windows care se presupune ca ar fi OS-ul perfect, o adresa IP a unui site oarecare,daca este trecuta in bara de adrese,ne duce pe acel site.
La DM Hosting, daca trecem in bara de adrese ip-ul site-ului lor,apare eroarea aia cu RDS! In loc de site-ul corect,vezi exemplul anterior cu clasicradio!
Adica, IP-ul ce trebuia sa ne duca pe site-ul lor, al celor de la Dm hosting ne duce intr-o pagina de eroare... ceea ce pe LINUX se vede cu Forbiden. Dar... in cazul in care scriem www.dmhosting.ro, se asterne corect pagina lor in Windows 10!
La fel si cu stocuri-industriale.ro... la fel ca si la pagina DM Hosting, trecem adresa IP in bara de adrese... ne duce intr-o pagina de eroare. IP-ul asta este: 89.33.44.80
Vezi in captura de ecran. Daca le functiona corect hostingul trebuia sa as astearna pagina la fel ca la www.stocuri-industriale.ro, trebuia sa se comporte cum s-a comportat clasicradio cand am trecut in bara de adrese NU www.clasicradio.ro ci IP-ul site-ului si a aparut efectiv pagina! Sper ca m-am facut inteles, translatarea numelui de domeniu intr-o adresa IP, NU se realizeaza corect nici in Windows la acest gazduitor dar la altii merge,vezi exemplul cu clasicradio ce are alt hosting si merge si pe LINUX!
Problema este defalcata de mine si cred ca am facut putina lumina in problema asta.
Vezi ca ai si pe privat un NR de contact,daca vrei putem vorbi mai in detaliu despre problema asta.

Attached Files


Edited by Tehnicianul090370, 25 April 2020 - 19:35.


#40
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,793
  • Înscris: 16.01.2017
Nu se incarca pe Linux cu Firefox, dar se incarca pe Linux cu Opera.

#41
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostRamuran, on 25 aprilie 2020 - 20:27, said:

Nu se incarca pe Linux cu Firefox, dar se incarca pe Linux cu Opera.

Uite ca n-am incercat cu Opera Browser.Incerc maine seara cand revin la Ploiesti si voi instala pe distributia mea si Opera.Deocamdata am instalate numai Moizilla si Chromium.
Pe Live CD sa incerc ceva... am stick-ul la mine dar fiind la tara pe hodoroaga asta de calculator cu DDR2 si HDD (nu SSD cum am la Ploiesti pe laptopurile mele), nu instalez LINUX.
Ia sa bag inca odata un LIVE CD cu Linux Mint sa vad ce iese...

#42
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Nu merg cu http://ip site-uri cand is gazduite mai multe pe acelasi ip, nu stie serverul care site il doresti...

#43
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Uite ca am intrat din nou pe Linux Mint 19.3 Tricia Live CD, am instalat Opera (ce nu mi-a trecut prin cap cand eram la Ploiesti dar am avut ce-i drept alta treaba la laptop) si uite rezultatul:Posted Image Posted Image
Site-urile functioneaza pe Opera! Ma bucur de rezolvare si maine la Ploiesti imi instalez si eu Opera pe laptopul cu Linux.
Culmea ca aici la tara,pe hodoroaga asta de pe care va scriu,am instalate pe Windows 10: EDGE (nativ),Chrome,Opera,Mozilla
Pe LINUX la Ploiesti,am numai Mozilla (nativ) si Chromium.Pe astea NU merge site-ul dar o sa mearga pe Opera!
Problema rezolvata multumita userului ce a sugerat si probat la randul lui, jos palaria!Posted Image

Mesaj postat de pe Opera instalata pe Linux Mint 19.3 Tricia in regim LIVE CD!

Attached Files


Edited by Tehnicianul090370, 25 April 2020 - 20:57.


#44
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 04.03.2020
Mie mi se incarca ambele site-uri, cpanel si site-ul tau.
Imi merge si site-ul firmei de hosting.
Am Windows 10 Home 64.

#45
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostJustXXL, on 26 aprilie 2020 - 01:30, said:

Mie mi se incarca ambele site-uri, cpanel si site-ul tau.
Imi merge si site-ul firmei de hosting.
Am Windows 10 Home 64.

Pe Windows merge la toata lumea,asta am constatat si eu,pe anumite distributii de LINUX nu se incarca.Multumesc frumos pentru confirmare!Posted Image

#46
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Puneti niste detalii din tabul network al browserului, cei carora nu le merge pe Linux

https://developers.g...evtools/network

#47
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 11.08.2003
adica astea?

Attached Files



#48
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Da, cu click pe primul rand din prima poza si marit in sus ecranul sa vad detaliile.

#49
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 11.08.2003
.

Attached Files



#50
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Serverul are alergie la Ubuntu. Daca-l scot din user-agent merge

#51
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020
cpanel inteleg ca nu merge cu unele distributii, probabil de acolo s-a bagat o verificare de distributie care s-a aplicat la tot site-ul...

#52
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Salutare!
Am ajuns la Ploiesti, am instalat Opera Browser in Linux Mint 19.3 Tricia ce il am instalat pe laptop (SSD 500 GB), functioneaza perfect site-urile mentionate in prima pagina a acestei postari.
Pe Mozilla Firefox si Chromium, vechea poveste cunoscuta dar am Opera si este OK.
Am vizitat si eu site-ul, bine facut,scule interesante pentru cei in domeniu... adevarul ca si mie imi plac masinile unelte,la viata mea nu am facut numai IT,electronica si Telecomunicatii, am lucrat pe vremuri inainte de '89 si pe strung!

Attached Files


Edited by Tehnicianul090370, 26 April 2020 - 21:03.


#53
lamaipomul

lamaipomul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.05.2012
Salut,

Am testat si eu pe Linux Mint 19.2, telekom_lan, toate websiteurile www.stocuri-industriale.ro, www.stocuri-industriale.ro/cpanel, www.cmdi.ro, www.dmhosting.ro
pe Opera toate siteurile se incarca normal.
pe Firefox si Chromium toate siteurile afiseaza uzuala eroare 403

"este o problema cu serverul dns local care probabil are niste recorduri adaugate. Va trebui sa fie verificat acest lucru de catre administratorul acelei retele."
Sa fie oare de la dns local?

#54
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Nu-i de la nici un dns local, e de la providerul de hosting.

Probabil au configurat ceva reguli de securitate, dar ajung sa respinga si conexiuni valabile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate