Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

De ce ne facem rau unii altora in perioada de criza?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostDetinatorul_adevarului, on 10 aprilie 2020 - 18:33, said:

Cu ocazia acestei stari de urgenta vad ca suntem mai rai ca niciodata unii cu altii, asta facandu-ne sa ne scufundam si mai mult in mocirla sociala.

Care e explicatia psihologica pentru asta?
E mai pregnanta aceasta caracteristica la romani?

pentru ca in perioade de criza oamenii raman in fundatia goala, atunci se vede din ce sunt construiti, dar mai ales cum.
nu e o caracteristica fundamental umana, e consecinta unei educatii precare.
in estul europei dai peste foarte multi oameni claditi stramb, subtire, deformat. de fapt, in afara de cateva popoare care s-au civilizat demult si care nu au trecut recent prin perioade de abrutizare, cam toti pamantenii sufera de deficiente de caracter. saracia mai ia si ea un strat din spoiala cu care se imbraca acesti oameni.
educatia improvizata se vede si pe chipul femeilor, in vremurile bune. desi sunt frumoase le lipseste caracterul. dupa ce pierd frumusetea fizica raman niste acre. rar dai peste o varsta frumoasa mai tarziu in viata.
lasitatea este si ea semnul unui caracter slab. unii spun ca suntem animale, doar ca nu atacam pe nimeni. suntem in permanenta atacati de cei puternici. rectific: ii atacam doar pe cei mai slabi decat noi, doar ca nu sunt prea multi asa ca ne atacam lasii intre noi. ne batem fizic si-n injuraturi, ca moral nu avem curaj.

uita-te la modul in care vorbim intre noi. iti dai seama imediat ce nu suntem, pentru ca simti in mod natural corectul.

suntem claditi pe nisipuri miscatoare, nu suntem deloc trainici.
asa au fost si cei care ne-au facut pe noi si cei care i-au facut pe ei.
da, avem personalitate, deschidem usi dar nu avem caracterul necesar pentru a le tine deschise. orice criza ne baga in cusca si ne dezbraca. stricam, renuntam si de la capat, cu altii care nu ne cunosc.

trebuie sa incepem cu actul corect. urmeaza obiceiul, apoi caracterul. odata ce ai caracter ai un destin si nicio criza nu te va impinge in alt om, prin el.

Edited by morenno, 10 April 2020 - 19:57.


#20
Detinatorul_adevarului

Detinatorul_adevarului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.03.2020

View Postmorenno, on 10 aprilie 2020 - 19:45, said:



pentru ca in perioade de criza oamenii raman in fundatia goala, atunci se vede din ce sunt construiti, dar mai ales cum.
nu e o caracteristica fundamental umana, e consecinta unei educatii precare.
in estul europei dai peste foarte multi oameni claditi stramb, subtire, deformat. de fapt, in afara de cateva popoare care s-au civilizat demult si care nu au trecut recent prin perioade de abrutizare, cam toti pamantenii sufera de deficiente de caracter. saracia mai ia si ea un strat din spoiala cu care se imbraca acesti oameni.
educatia improvizata se vede si pe chipul femeilor, in vremurile bune. desi sunt frumoase le lipseste caracterul. dupa ce pierd frumusetea fizica raman niste acre. rar dai peste o varsta frumoasa mai tarziu in viata.
lasitatea este si ea semnul unui caracter slab. unii spun ca suntem animale, doar ca nu atacam pe nimeni. suntem in permanenta atacati de cei puternici. rectific: ii atacam doar pe cei mai slabi decat noi, doar ca nu sunt prea multi asa ca ne atacam lasii intre noi. ne batem fizic si-n injuraturi, ca moral nu avem curaj.

uita-te la modul in care vorbim intre noi. iti dai seama imediat ce nu suntem, pentru ca simti in mod natural corectul.

suntem claditi pe nisipuri miscatoare, nu suntem deloc trainici.
asa au fost si cei care ne-au facut pe noi si cei care i-au facut pe ei.
da, avem personalitate, deschidem usi dar nu avem caracterul necesar pentru a le tine deschise. orice criza ne baga in cusca si ne dezbraca. stricam, renuntam si de la capat, cu altii care nu ne cunosc.

trebuie sa incepem cu actul corect. urmeaza obiceiul, apoi caracterul. odata ce ai caracter ai un destin si nicio criza nu te va impinge in alt om, prin el.

Pana mea, inseamna ca sunt defect, cei mai slabi imi provoaca mai degraba mila, nu imi vine sa-i atac in niciun fel...

Edited by Detinatorul_adevarului, 10 April 2020 - 20:16.


#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDetinatorul_adevarului, on 10 aprilie 2020 - 19:31, said:

Si asta ne determina sa facem rau altora?
Atunci in cazul politistilor, ce sunt mai liberi ca oricand, ce ii determina sa se comporte atat de agresiv si brutal?
Li s-a dat o putere atat de mare incat nu o pot controla. Am vazut cazul pustanului ala batut cu bestialitate. De asemenea o gramada de amenzi de mii de lei date unor amarati pentru motive de 2 lei.
Adevarul pe care-l detii, a cam luat-o pe aratura. "unii altora", nu inseamna doar "abuzurile politiei" ci mai ales  '"abuzurile impotriva legilor si regulamentelor".  Pe care abuzatorii aia politisti sunt nevoiti sa incerce sa le impiedice.
Si asta nu are legatura cu titlul si obiectul topicului. E off.
Sau de fapt, aici ai dorit sa ajungi, la abuzurile politiei, dar asa, mai pe ocolite?

Edited by myshyk, 10 April 2020 - 20:33.


#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,125
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDetinatorul_adevarului, on 10 aprilie 2020 - 18:33, said:

Care e explicatia psihologica pentru asta?
E mai pregnanta aceasta caracteristica la romani?

Explicatia-i mai degraba genetica decat psihologica.
Romanu asa-i programat,degeaba,n-ai ce face.

#23
Detinatorul_adevarului

Detinatorul_adevarului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.03.2020

View Postmyshyk, on 10 aprilie 2020 - 20:31, said:


Adevarul pe care-l detii, a cam luat-o pe aratura. "unii altora", nu inseamna doar "abuzurile politiei" ci mai ales  '"abuzurile impotriva legilor si regulamentelor".  Pe care abuzatorii aia politisti sunt nevoiti sa incerce sa le impiedice.
Si asta nu are legatura cu titlul si obiectul topicului. E off.
Sau de fapt, aici ai dorit sa ajungi, la abuzurile politiei, dar asa, mai pe ocolite?

Ai dreptate, am luat-o pe aratura.

#24
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Nu prea am socializat cu multi oameni in perioada de criza, cum nu prea socializam nici inainte, dar am observat ca soferii conduc mai prost, au mai mult tupeu sa se bage unde nu au prioritate, desi sunt mai putine masini. La fel si cand incerc sa trec strada ca pieton, parca soferii ma lasa mai rar sa trec decat inainte. Presupun ca nu sunt rai oamenii, doar se grabesc sa isi cumpere hartie igienica.

#25
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postpisicuts, on 10 aprilie 2020 - 20:57, said:

......am observat ca soferii conduc mai prost, au mai mult tupeu sa se bage unde nu au prioritate, desi sunt mai putine masini. ...
Ai observat foarte bine . Prostii si cocalarii sint in trafic . Urmarit , media de virsta este pe la 40 de ani barbati ....

#26
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Ca statistica personala,va mincati intre voi de cind va studiez,adica de vreun an....Deci cu criza sau fara e tot aia.

#27
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostDetinatorul_adevarului, on 10 aprilie 2020 - 18:33, said:

Cu ocazia acestei stari de urgenta vad ca suntem mai rai ca niciodata unii cu altii, asta facandu-ne sa ne scufundam si mai mult in mocirla sociala.

1.Care e explicatia psihologica pentru asta?
2.E mai pregnanta aceasta caracteristica la romani?

1. Homo homini lupus.
2. Nu numai românilor (că așa cred că ai vrut să scrii). E caracteristică tuturor popoarelor.

#28
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostEllaenn, on 10 aprilie 2020 - 21:05, said:

Ca statistica personala,va mincati intre voi de cind va studiez,adica de vreun an....Deci cu criza sau fara e tot aia.
Ne mancam intre noi cu mult inainte sa ne studiezi chiar Posted Image

Asa e pe net, discutiile sunt impersonale din cauza anonimatului, a barierei. Plus ca lipsesc parghiile care in societate fac un om sa fie civilizat. Cu cat esti mai detasat de o persoana, cu atat o poti baga in toti mortii ei mult mai usor, fara sa te gandesti prea mult, practic te lupti mai mult cu o idee decat un om, vezi niste scris care iti spune ca berea e buna, iar tie iti place vinul, nu te intereseaza cine e in spatele scrisului prea mult, incepi direct sa injuri.
Ma refer in general, eu sunt al dracului si in viata de zi cu zi cu multa lume, dar fiind un pic asocial, ma avantajeaza, sunt deranjat mai rar de catre unele persoane.

Edited by Notsure, 10 April 2020 - 21:48.


#29
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Explicatia nu o accept.In alte tari nu se maninca oamenii intre ei.Activez de ani buni pe diverse forumuri de discutii in Germania,Italia,Suedia si Usa,si nu face nimeni asa ceva.

#30
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu am mai vazut ca da in multe cazuri. Probabil moderarea la ei este mai agresiva, iar unora chiar le pasa daca pierd sau nu contul. Plus ca in alte tari s-au cam stratificat forumurile, multi au fugit de pe forumurile de NPCs in locuri cu fraiele mai libere.

Iar la ei meciurile se duc foarte mult pe twittere si alte de-astea, unde rautatea n-are margini, pe forumuri intra deseori strict sa ceara cate un sfat concret, nu sa deschida threaduri de trolling sau sa stea la o cana de vorba sa piarda timpul. Dar forumurile straine de frecat menta pot fi si mult mai acide ca aici. Sunt forumuri unde se organizeaza agresiuni in grup asupra unuia si altuia...campanii de trolling agresiv, de harassing etc...uneori ajungand pana la implicatii in viata reala. La ei cred ca forumurile sunt mai diversificate si nu ai dat de alea mai inconfortabile (pentru tine)

Edited by Notsure, 10 April 2020 - 22:10.


#31
painea_calda

painea_calda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.12.2016
Mie nu mi se pare ca suntem mai răi. Din păcate eu mă asteptam la o mai mare solidaritate. Deci din contră, oamenii să fie mai buni . Nu prea văd mai multă bunătate. Sunt oare în partea greșită a lumii ?  Știrilie oare să fie de vină? Poate ca ar trebui să vedem știri și cu oameni generoși. Oameni care îți strâng mâna, aflați fiind pe paturi alăturate de spital. A, apropo de spital. am auzit una. Cică un nene de la nu-ș ce centru de carantinați, după ce a ieșit din carantină, a rămas în continuare să ajute pe femeile care aveau grijă de carantinați. Voluntar, să mai care apă, să dea o mână de ajutor, cred că era pe undeva pe la țară. Si altul, o firmă neaoșă românească, a sponsorizat, parcă nu donat sponsorizat, din toată sărăcia, cu 500 mii euro spitalul de boli infecțioase Bagdazar.

#32
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostNotsure, on 10 aprilie 2020 - 22:04, said:

Sunt forumuri unde se organizeaza agresiuni in grup asupra unuia si altuia...campanii de trolling agresiv, de harassing etc...uneori ajungand pana la implicatii in viata reala.
mafia forumurilor? Posted Image
pulsul adevarat al societatii este pe Facebook, la coafeze si manichiuriste cu pareri despre lucruri pe care nu le inteleg cu adevarat

#33
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu mafie, dar sunt oameni multi in occident care stau acasa, au destule resurse si muncesc putin sau deloc, au mult timp liber pe mana, devin nihilisti si cinici si incearca sa se distreze cum pot. De obicei se concentreaza pe persoane cu self-awareness mai scazut care ies in evidenta pe net etc... 4chanul era diabolic la chestii de genul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate